Skocz do zawartości

Wieszający się komputer


OneManArmy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż spotkałem się z dość niecodziennym problemem. Co kilka godzin, gdy wyciskam z komputera troszkę więcej (gra, przeglądarka z kilkoma kartami) komputer nagle przestaje reagować, pasek u góry (nazwa programu, opcja wyłączenia programu, mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi) robi się zielony, czasem na ekranie pojawia się kilka dziwnych kolorów, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wtedy reset. Dziś zauważyłem, że komputer śmigał pięknie, dopóki nie poruszyłem myszką, wtedy od razu się zaciął. Co ciekawe, podczas grania w grę Cabal Online gra strasznie się zacina na ustawionych najniższych opcjach graficznych (jedyne czego nie zmieniałem to rozdzielczość - 1024x768), a komputer mój znacznie przewyższa zalecane wymagania sprzętowe gry.

 

Zasilacz firmy MEGABAJT, pachnie mi tandetą, ale działam na nim już 2 lata i nic podobnego się nie działo, zaczęło się dopiero, gdy wymieniłem kilka części:płytę główną, pamięć RAM, kartę graficzną i procesor. Kartę graficzną kupiłem używaną, stawiam, że problem tkwi właśnie w niej.

 

Specyfikacja sprzętowa mojego komputera (dosyć dokładna, raport robiony programem AIDA64 icon_usmiech.GIF http://wklej.org/id/642457/

 

Wczoraj komputer zaczął co chwile się wieszać, choć myszka się ruszała, po czym monitor się restartował i wyskakiwał komunikat, że sterownik ATI przestał reagować, mniej więcej co 5 minut, dobija mnie to. Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jeśli dane z czujników napięcia są prawidłowe (nie przekłamane) to zasilacz do rozważenia czy nie wymienić bo na +12 trzyma dolną granicę normy.

Napięcie: Zakres Minimum Normalne Maksimum

+12V | 5% | +11.40V | +12.00V | +12.60V

+5V | 5% | +4.75V | +5.00V | +5.25V

+3.3V | 4% | +3.16V | +3.30V | +3.43V

-12V | 10% | -10.80V | -12.00V | -13.20V

-5V | 10% | -4.50V | +5.00V | -5.50V

+5Vsb | 5% | +4.75V | +5.00V | +5.25V

 

Możesz go obciążyć np. Prime95 i dać wtedy zapis z czujników HWInfo?

Odnośnik do komentarza

Zacznijmy od tego, że nie mam ani miernika ani woltomierza, nigdy się tym nie bawiłem i lekko się boję. Drugie to to, że nie mam pojęcia o napięciu, wskaźnikach napięcia i czymkolwiek, co ma z tym związek, jeżeli możecie, jakiś krótki tutorial co do tego by się przydał. Czyli proszę o dalsze instrukcję, tylko jakoś łopatologicznie :)

 

EDIT:

Jeszcze jedno, czy zasilacz mógłby mieć tak ogromny wpływ na działanie gier?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Dokładnie czytając temat wychodzi mi na to, że problem zaczął się niedawno czyli po wymianie płyty i do niej zacznijmy:

1. płyta oficjalnie nie ma wsparcia dla tego procka, ale jakoś go identyfikuje ważne, że działa.

2. na płycie masz grafikę więc przełącz kabel monitora na integrę, (w manualu nie widzę aby w biosie można było wybrać właśnie integrę ale zapewne z automatu sama się wybierze). Zapewne trzeba będzie zainstalować do niej drivery. Ale przynajmniej częściowo dowiemy gdzie leży przyczyna, ............. może.

Drivery grafiki i pozostałe są tu: http://ftp.maxdata.d...r/Windows%20XP/

Ogólnie rzecz biorąc zakup tej płyty to spory błąd.

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza

Panie MarkuW :) Monitor mam podpięty do karty graficznej kablem cyfrowym, a na płycie głównej mam tylko wejście na kabel analogowy, btw. dopiero teraz w ogóle zauważyłem zintegrowaną grafikę na tej płycie głównej, mógłbym przysiąc, że wcześniej jej tam nie widziałem. Załatwię prawdopodobnie jutro kabel analogowy, to się z tym pobawię, płytę dostałem razem z prockiem za darmo, więc nie wiem czy był to błąd, zawsze ta płyta jest ;) Ale jeżeli to będzie problemem, oczywiście ją wymienię albo w ogóle kupię cały komputer, bo w ten starszy więcej włożę niż miałbym kupić nowy. MarkuB, MaxData z tego co mi wiadomo upadła tylko w Polsce, w Niemczech dalej działa i to z tamtej strony internetowej pobrałem do niej sterowniki, na stronie ASUS'a nie znalazłem do niej sterowników, ale na płycie pisze jak byk ASUS, nie wiem o co z tym chodzi. Za chwilkę postaram się wrzucić loga z CPU-Z.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Nie ma w tym nic dziwnego, że nie można znaleźć płyty na stronach asusa, jest to po prostu rebrandowana płyta robiona przez asusa stricte dla maxdata. Firma jak wspomniano niemiecka i ma się całkiem dobrze.

Ale jeżeli to będzie problemem
nie sądzę aby tu leżał problem, jeśli płyta jest "darowana" to jak głosi przysłowie "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" to ok. ale kupić to bym jej za marne grosze nie kupił, tylko z jednego powodu: płyta pod procek intela na chipsecie VIA, to nie jest dobre połączenie. Warto sprawdzić jak się komp zachowuje z zintegrowana grafiką.
Odnośnik do komentarza

Na tych screenach widać misz masz, szczególnie odnośnie ramu, ale to jest efekt samego biosu i chipsetu. FSB:DRAM powinno być przynajmniej 1:2. ale info w biosie jest jednoznaczne: "The BIOS automatically detects the values opposite the dimmed items (CPU Type, CPU Speed, Cache RAM, and Current FSB Frequency). These values are not user-configurable.

Spróbuj zobaczyć co się stanie gdy w biosie w: Advanced menu -> Chipset -> Top Performance, ustawisz na "enabled", albo "DRAM Frequency" masz możliwość ustawić wyżej niż 667MHz.

Odnośnik do komentarza

Więc tak: nie mogę ustawić wyżej niż 667 MHz, ale gdy ustawię na te 667 MHz komputer zaczyna wariować, nie chce się włączyć, musiałem resetować ręcznie biosa. Druga sprawa, kiedy ustawiłem Top Performance na enabled, wyskakuje jakaś dziwna wiadomość po resecie komputera i tak samo nie chce się włączyć. Zaczyna mnie to coraz bardziej irytować, btw. zauważyłem, że chłodzenie grafiki jest zatarte i sobie nie radzi z chłodzeniem, kręci się tak jakby mu się nie chciało, będę musiał przejść się do komputerowego z reklamacją. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...