Skocz do zawartości

problem z RAMem


Npedersen

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba dostane nerwicy przez tego kompa. Ostatnio spalił mi sie zasilacz i poszła plyta, kupiłem nowe czesci i jest kolejny problem.

Kupilem zasilacz FORTRON 350 W, procek pentium4 630, płytę http://allegro.pl/item1063968677_asus_p5gc_mx_i945gc_core2duo_lublin.html oraz 2x 512 MB RAM http://allegro.pl/item1068930584_pamieci_ddr2_512mb_okazja_gwar.html (poprawiony link ; P )

 

Te RAMY to Pc2-5300, a moja płyta obsługuje najwyzej Pc2-4200, ale przeciez te pamieci powinny dzialac z nizszym taktowaniem, a tymczasem w biosie pokazuje mi ze pracuja z czestotliwoscia 666 Mhz. I moze przez to w MEMTEŚCIE wyskakują mi tysiące błędów, w windowsie praktycznie nic sie nie da zainstalować bo pojawiaja sie rozne bledy.

 

W BIOSIE nie widze opcji zeby ustawic recznie taktowanie pamieci, jest tylko ustawienie by SPD lub manual i wtedy pojawiaja sie opcje do timingow czyli CAS Latency i pozostałe, ale nie ma czegos takiego jak RAM clock. Czyli co te pamieci nie beda mi działać na tej płycie?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A znalazlem na stronie ASUSA ze jest jeszcze jakas wersja tej plyty R3 http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=xpilxeAJtFQDPH0l&templete=2 ,a na tej mojej płycie jest napisane wlasnie REV 3.04G, moze to jest ta moja plyta, a w specyfikacji tej wersji jest obsluga pamieci 667. I moze dlatego plyta ustawia takie taktowanie, bo chyba dziwne by bylo gdyby ustawiala automatycznie ustawienia ktorych nie obsluguje.. Czyli moze to jednak ten RAM jest walniety? Chyba najlepiej bedzie jak sprawdze na jakims innym kompie ta pamiec.

 

Everest nie wykrywa mi nazwy plyty, nie wiem juz jaka mam dokladnie plyte nawet :(

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czemu link do pamieci nie dziala a do plyty dziala, u mnie oba dzialaja. To moze podam go tak allegro.pl/item1068930584_pamieci_ddr2_512mb_okazja_gwar.html

 

No na płycie jest P5GC-MX a pod spodem REV 3.04G, to chyba mam jednak ta zwykla wersje jak to na aukcji bylo napisane. Bo ta zwykla wersja to ta http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=vddABl4wQXZXLyQY. Zdjecie male ale tam chyba tez jest pod nazwa numer rewizji podany.

 

Ta pamiec to 2x SAMSUNG M378T6553EZS-CE6 5300U

Odnośnik do komentarza

Sloty sa czyste, zreszta probowalem kosci na tych dwoch slotach i jedna wywala bledy na kazdym a druga na obu dziala. Juz pisalem do sprzedawcy z allegro ze jest problem, mam nadzieje ze mi wymieni szybko.

 

A tej opcji tez nie mam w biosie.

 

Sprawdzilem jeszcze teraz dysk i okazalo sie ze jest 26 badsektorów :/ Dysk jest z poprzedniego kompa, w ktorym spalil sie zasilacz i pewnie przez to sie bady porobily :/ Czytalem ze mozna usunac bad sektory przez program MHDD wykonujac zerowanie i remap dysku, oczywiscie wiem ze wszystkie dane ida do kosza. Ale chyba sprobowac warto?

Odnośnik do komentarza

http://wklej.org/id/352698/txt/

LOG Z MHDD

 

tylko w logu tego nie ma a na samym poczatku po uruchomieniu MHDD gdy wpisalem EID albo wcisnalem F8 zeby uzyskac dane SMART to przez kilkanascie sekund nic sie nie dzialo a w koncu pojawil sie komunikat w stylu drive not responding i dopiero po chwili zalapalo, ale pozniej juz bylo ok

 

I co z tym dyskiem jest szansa ze uda sie go jakos naprawic?

 

A jesli chodzi o bios bo to jakos przeoczylem to w biosie pokazuje ACPI BIOS 0105

a w everescie data biosu systemowego to 06/26/07.

Odnośnik do komentarza

Ok dzieki, jak na razie wartosc sie nie zmienila, jesli cos sie bedzie dzialo to zmienie tasme.

 

A jesli chodzi o RAM dzwonilem do sprzedawcy, mowie ze jedna kosc uszkodzona, powiedzial zebym odeslal to on wysle inna, tylko ze w poniedzialek sprawdzi czy ma samsungi ale czasem moze byc inna i

 

ze nawet jakbym mial 2 samsungi to i tak nie mial bym dual channel bo te pamieci nie sa przystosowane do pracy w dualu. I co o tym myslicie? Prawda, czy moze sprzedawca wie ze nie ma samsunga i mi

 

wciska kit, ze i tak by mi nie dzialalo jak powinno. Malo tego, stwierdzil ze jesli mam 2 sloty

 

w plycie to pewnie plyta oblsuguje 2 kosci tylko w dualu i te pamieci razem w ogole nie beda dzialac ze soba?

Odnośnik do komentarza

Ja myślę, że pewno zdanie w opisie aukcji mówi samo za siebie tj. PAMIĘCI SAMSUNGA , HYNIXA,ELIXIRA -WYSYŁKA LOSOWA. Kiedyś kupowałem pamięci SDRAM do starszych kompów na podobnego typu aukcji, tyle że nie zależało mi na dualu. Zdarzało się, że pewne pary nie chciały ze sobą działać. Ale udało się tak je zestawić, że kompy działały.

Odnośnik do komentarza

No tak, niestety tak to jest jak sie kupuje w pospiechu. Troche zmylil mnie opis dual channel na wikipedi: "Kości pamięci tworzące parę powinny być takie same. Możliwe jest także używanie podobnych kości RAM różnych producentów, pod warunkiem, że mają taką samą wielkość pamięci (dopuszczalne są różne timingi (opóźnienia) pamięci oraz różne częstotliwości - w tym momencie płyta główna ustawi częstotliwość pamięci zgodne z częstotliwością najwolniejszej zainstalowanej kości RAM)."

 

Wczesniej nie mialem do czynienia z dual channel, wiec myslalem ze 2 kosci tej samej firmy o tej samej wielkosci i taktowaniu musza dzialac jako dual...

Odnośnik do komentarza

Sprawdzilem jeszcze teraz dysk i okazalo sie ze jest 26 badsektorów

Poprawka - było 26 bad sektorów. One zostały już relokowane. Na teraz nie ma żadnych w kolejce, ale jest 7 o dużym czasie odczytu.

Na razie nie ma powodów do paniki, ale tu trzeba się przyglądać.

Dysk jest z poprzedniego kompa

Czy przewód sygnałowy również?

Odnośnik do komentarza

Przewód też, zreszta w ogole ten dysk ma juz pare ladnych lat.

 

Juz myslalem ze rzeczywiscie cos z tasma jest nie tak, bo mi dysk dzialal teraz na UDMA 2, ale okazalo sie ze trzeba bylo podpiac go na koncu tej tasmy i jest udma 5.

 

Czyli poki dysk dziala normalnie to nie trzeba go zerowac?

 

A jeszcze jesli chodzi o ten RAM to moge gdzies sprawdzic czy w mojej plycie 2 kosci roznych firm beda dzialac ze soba, juz nie mowie o dualu tylko w ogole ze beda dzialac razem?

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

W koncu wymienilem ta wadliwa kosc, dostalem Elixira i okazuje sie ze ten samsung i elixir dzialaja na mojej plycie jako dual channel !

 

Zarowno w biosie jak i w everescie pokazuje dual channel 128 bit. A mialy te pamieci niby nie dzialac jako dual, wiec o co tu chodzi?

 

Ale sprawdzalem godzine ten komplet w memtescie i nie bylo zadnego bledu, a test zostal 3krotnie zaliczony. Mam szczescie, czy to moze miec jakis wplyw na dzialanie czy zywotnosc tych pamieci, ktore teoretycznie nie powinny pracowac w dualu?

Odnośnik do komentarza

Zarowno w biosie jak i w everescie pokazuje dual channel 128 bit. A mialy te pamieci niby nie dzialac jako dual, wiec o co tu chodzi?

Wypada, że to raczej zasługa chipsetu płyty głównej. Te obostrzenia o których wspomniałeś wcześniej na pewno miały znaczenie przy chipsetach nvidii np. nforce2, IMHO. Wydaje się więc, że większym problemem byłaby podatność takiego zestawu na podkręcanie niż uzyskanie tzw. dual channel. Ciekawy artykuł znajdziesz ponizej:

http://nvision.pl/Wszystko-o-pamieciach-RAM--Articles-169-ndetails-9.html

 

Kości są jedno czy dwustronne, a może jedna taka a druga taka? :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...