Skocz do zawartości

Chłodzenie procesora - regulator obrotów - problemy


Saimonse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z regulatorem obrotów w coolerze, dokładnie takim (Pentagram Freezone HP-90AlCu Alpaya P 7016). Mianowicie, gdy podłączam wiatrak do płyty głównej razem z regulatorem to przy każdym uruchomienia PC'ta słychać przez około 1 sekundę pisk. Gdy wiatrak się rozkręci jest ok. Gdy natomiast odłączam regulator jest ok ale wtedy wiatrak jest zdecydowanie za głośny. Próbowałem zmniejszać jego obroty za pomocą jakiegoś programu ale bezskutecznie. Gdzieś czytałem, że zależy to od ilości pinów na płycie głównej. Wie ktoś może co zrobić żeby pozbyć się tego "pisku" ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie podales jaka plyta, ale to sprawa podrzedna. Plyta zapewne ma PWR czyli 4-ry piny. Przy regulatorze jaki kupilec sa jak widzisz trzy bo tyle potrzeba do recznej regulacji. Jesli nie chcesz miec piskow przy POST to w BIOS-ie wylacz opcje wiatraka CPU - Ignore- lub cos takiego. Wtedy bedziesz regulowal przez potencjometr bez wstepnych info o braku wiatraka. Chlodzenie wymaga wysokich obrotow taka jego uroda, ale to na marginesie. Wiatrak podpiety bezposrednio do plyty dostaje max obrotow i to jest prawidlowe, bo ma zapewne trzy piny.

Inne rozwiazanie; dokupic wiatrak z PWR i po pisku, ale ....jak masz juz taki to jak wyzej.

Odnośnik do komentarza

Przecież na regulatorze masz potencjometr jest też i oznaczenie w którą stronę nim kręcić dla zwiększenie/zmniejszenia obrotów. Wyciągnij regulator na zewnątrz obudowy i dopasuj obroty tak aby nie było prockowi za gorąco i jednocześnie nie za głośno, w razie czego zawsze możesz podkręcić obroty gdyby robił się pod obciążeniem zbyt gorący.

Zresztą wkleiłeś linka do testu gdzie zaletami jego są: cena, waga i wykonanie, poza tym to same wady z wydajnością na czele, jaka cena taki cooler.

Odnośnik do komentarza

Ten pisk to nie pisk głośniczka płyty głównej - to piszczy (dosłownie) ten regulator obrotów. Nie wiem dlaczego, u siebie miałem tak samo kiedy podłączyłem do regulatora obrotów wiatraczek 120 mm. Regulator to był Zalman Fan Mate (wygląda tak samo jak ten ze zdjęcia). Kiedy podłączyłem przez inny regulator dzwięk zniknął.

Odnośnik do komentarza

Nie podales jaka plyta, ale to sprawa podrzedna. Plyta zapewne ma PWR czyli 4-ry piny. Przy regulatorze jaki kupilec sa jak widzisz trzy bo tyle potrzeba do recznej regulacji. Jesli nie chcesz miec piskow przy POST to w BIOS-ie wylacz opcje wiatraka CPU - Ignore- lub cos takiego. Wtedy bedziesz regulowal przez potencjometr bez wstepnych info o braku wiatraka. Chlodzenie wymaga wysokich obrotow taka jego uroda, ale to na marginesie. Wiatrak podpiety bezposrednio do plyty dostaje max obrotow i to jest prawidlowe, bo ma zapewne trzy piny.

Inne rozwiazanie; dokupic wiatrak z PWR i po pisku, ale ....jak masz juz taki to jak wyzej.

 

Dokładnie - płyta 4-pinowa. Dzięki za info. Tak też dzisiaj uczynię po powrocie do domu. A jeśli chciałbym wymienić chłodzenie to jakie byście mogli zaproponować ?

 

Ale ja odnoszę wrażenie, że kolega Saimonse nie zauważył tego potencjometru na regulatorze stąd temat.

To odnosisz złe wrażenie. Wyraźnie napisałem, że przy podłączonym regulatorze jest "pisk". Nie ważne w jakim położeniu jest potencjometr...

Odnośnik do komentarza

Cóż zamiast wymieniać chłodzenie można wymienić sam regulator obrotów - np na taki http://www.komputronik.pl/product/110046/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/AAB_Cooling_Fan_Speed_Controller_2.html będzie nawet lepszy dostęp do pokrętła. Żeby doradzić jaki cooler musisz podać jaka płyta główna i jaki proceosr. Sprawdź też jak teraz wyglądają temperatury - może wcale nie są za wysokie i wystarczy wydać 2 dychy żeby mieć pisk z głowy? Ewentualnie zmiana samego wentyla -też to będzie kosztować około 20 zł np http://www.komputronik.pl/product/56873/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Acutake_wentylator_FAN_92_mm_PWM.html

Edytowane przez picasso
8.03.2012 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...