Skocz do zawartości

Naprawa Raid 1


Arctus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem mianowicie jeden z dysków uległ uszkodzeniu i potrzebne jest konieczne nadpisanie na nim zawartości drugiego dysku. Jednakże niestety nie wiem jak to dokładnie zrobić. Korzystam z płyty głównej P965 DS4 i zamontowany RAID mam na Sata II - GSata. W menadżerze jest opcja naprawy "Mirrow'a" ale nie jestem przekonany czy aby napewno nadpiszę danę na właściwym dysku :/

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Usystematyzujmy;

 

Witam, mam problem mianowicie jeden z dysków uległ uszkodzeniu

piotreek poprosil o; typ lub rodzaj usterki, a Ty piszesz

No właśnie mirrory się nie zgadzają. Dokładnie co zmajstrowano nie wiem

- jak sie nie zgadzaja? jeden dysk jest uszkodzony...wracamy do punktu wyjscia

Obecnie jadę na jednym dysku bo tak nie mogłem uruchomić systemu. Sprawdzałem obydwa dyski sprawne.

- nie rozumiem - rozmontowales RAID i system odpalil z jednego dysku?

- jak sprawdziles oba dyski i czym?

Pozwala wybrać, tylko, że nie bardzo rozumiem komunikatu. W pierwszym zdaniu oznajmia, że na tym dysku utworzony zostanie mirror. a dalej napisane jest, że ostrzega, że znikną danę ze wszystkich pozostałych dysków....... co jest nielogiczne.

- czy Ty przypadkiem nie twozysz RAID-a od podstaw? Tu wlasnie potrzebny jest "obraz" sytuacji.

No nie bardzo, ponieważ obsługuję RAID z firmware płyty głównej

- rozumiem, ze posty piszesz z innego miejsca, a PC czeka na naprawe RAID-u

 

Moje obserwacje;

- powinienes zaznaczyc jaki dysk byl na jakim kanale, jesli odpinales oba

- zrobic zdjecie informacji po uszkodzeniu RAID

- sprawdzic dysk uszkodzony np. MHDD, wyzerowc jesli trzeba , zremapowac jesli sie da i nie padl mechanicznie

- podlaczyc pod maciez i naprawic RAID

 

Masz chyba lepszy kontroler Intela wiec pytanie;

- sam stawiales RAID na GB SATA, czy juz taki dostales

- jakie to dyski w macierzy?

Odnośnik do komentarza

Tylko gwoli wyjaśnienia ponieważ:

Tak tylko kwestia teraz, który jest "mirror'em" :/

 

Nie ma takiego zagadnienia, w przypadku mirroru (a nie musi on się składać tylko z dwóch dysków choć inne konfiguracje są raczej czysto teoretyczne) wszystkie dyski są równoważne, nie ma dysku nadrzędnego i podrzędnego czy też głównego i zapasowego, technicznie dane są równocześnie zapisywane na obu dyskach i w tym znaczeniu każdy dysk jest mirrorem wszystkich pozostałych dysków w macierzy i vice versa.

 

W momencie kiedy taki raid się zdegraduje (jeden z dysków ulega uszkodzeniu bądź odpięciu) drugi dysk (w przypadku konfiguracji dwu-dyskowej) powinien przejść w tryb raid0 (choć jedno-dyskowy) i o ile jest sprawny funkcjonować, mirror nie wyklucza używania takiego zestawu do czasu wymiany uszkodzonego dysku, cierpi na tym tylko bezpieczeństwo danych, zastąpienie uszkodzonego dysku powinno odbudować macierz do stanu jaki mamy w momencie wymiany dysku a nie uszkodzenia poprzedniego. Jak się to dobywa zależy w tym przypadku od sterowników, pamiętajmy że oba opisywane tutaj kontrolery są tak naprawdę rozwiązaniami softwarowymi (określanymi też czasami jako fake raid) wspieranymi tylko przez bios a sam proces ich obsługi przejmują sterowniki (z wykorzystaniem procesora) a co za tym idzie wszelkie operacje "odbudowy" bywają uproszczone w stosunku do w pełni sprzętowych rozwiązań.

Niezależnie jednak od tego każdy z dysków w macierzy powinien posiadać znacznik informujący, że był członkiem tej macierzy, również dysk który został zdegradowany powinien mieć odpowiednie oznaczenie.

 

Pozwala wybrać, tylko, że nie bardzo rozumiem komunikatu. W pierwszym zdaniu oznajmia, że na tym dysku utworzony zostanie mirror. a dalej napisane jest, że ostrzega, że znikną dane ze wszystkich pozostałych dysków....... co jest nielogiczne.

Jest logiczne, jeżeli dysk dołączany do macierzy zawiera jakiekolwiek dane to zostaną one nadpisane danymi z dysku który w momencie dodawania nowego członka był dyskiem "działającym", oprogramowanie nie zakłada, że na obu dyskach mogą znajdować się te same dane bo nie taka jest idea mirroru.

 

Jeżeli natomiast komunikat informuje, że znikną dane ze wszystkich dysków (a nie "pozostałych"), oznacza to, że konfiguracja raid została całkiem wymazana i jest budowana od podstaw, i w tym przypadku jednak powinna być możliwość migracji z pojedynczego dysku w stronę mirroru bez utraty danych.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...