Skocz do zawartości

Problem z załadowaniem systemu


Arctus

Rekomendowane odpowiedzi

Na netbook'u Asus 1005PE mam zainstalowany system Windows 7 Starter oraz Linux Debian. Jako konsole wyboru systemu korzystałem z linuxowego GRUB-a. Niestety po połączeniu dwóch windowsowskich partycji w jedną (nie mających zupełnie nic wspólnego z Linuxowymi) najprawdopodobnie doszło do uszkodzenia GRUB. Próbowałem przywrócić system z partycji recovery ale nie mam do niej dostępu. Dodam, że te netbook'i nie są wyposażone w napędy CD/DVD. Jakiekolwiek rady?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Samego gruba też możesz spróbować przeinstalować. Ale musiałbyś zerknąć na forum Debiana... Za bardzo z debianowymi distrami nie miałem nic wspólnego (nie wiem czy oferują tryb odzyskiwania czy coś w ten deseń), a poza tym nie wiem czy w grę wchodzi grub czy grub2.

Natomiast żeby pozbyć się gruba i odpalić windows (zakładam, że partycja systemowa jest nietknięta)... polecenia (zdaje się, że możesz użyć środowiska Win Re)

bootrec.exe /fixmbr

bootrec.exe /fixboot

http://windows7themes.net/how-to-fix-mbr-in-windows-7.html

 

http://debian.linux....cja-naprawa-itp

Odnośnik do komentarza

Z windows 7 nie miałem szerszej przyjemności. Które partycje łączyłeś? Jeśli systemową i sąsiednią to być może uwaliłeś sobie system windows (ale to tylko gdybanie).

Zacząłbym od próby naprawienia gruba. Jeśli linux będzie bootował, a windows nie (oczywiście będziesz go musiał pewno do gruba na nowo dodać) - będziesz miał odpowiedź.

 

Ewentualna reinstalacja windows nadpisze Ci gruba ponownie, ale będziesz wiedział jak go przywrócić. (Być może do zwykłego wyczesania gruba z MBR wystarczy Konsola Odzyskiwania Windows XP i polecenie fixmbr - nie wiem bo nie miałem nigdy instalowanego windows 7 z linuksem).

Możesz spróbować konsolowy testdisk do odzyskiwania partycji, ale nigdy nie próbowałem go na łączonych partycjach. Na forum znajdziesz kilka tematów i kilka wskazówek jak się za to zabrać. Testdisk znajdziesz m.in. w zestawie parted magic. Pomyśl zanim coś w nim (testdisk) zatwierdzisz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...