Skocz do zawartości

Jaki LINUX na stary komputer (PII 350MHz)


Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

To w sumie dowolna dystrybucja, która będzie zgodna z Twoim sprzętem się nada. Spróbowałbym z jedną z dystrybucji spośród wymienionych: Debian, Slackware, Arch, KateOS, lub Gentoo. Z trochę mniej popularnych warto przyjrzeć się Elive (ma naprawdę małe wymagania, ale niestety darmowa jest tylko wersja LiveCD, za instalator się płaci) oraz Puppy Linux.

 

Tylko mała uwaga - zasilacze słabej jakości bardzo lubią się palić po dłuższej przerwie w używaniu.

Odnośnik do komentarza

Wiem, że instalacja nowych dystrybucji na takim sprzęcie to "masochizm" ale stawiam sobie takie wyzwanie. Sprzęt ten miałem już dawno zrecyklingować ale sentyment jaki czuje do niego nie pozwala mi na to - był to 4 komputer jaki posiadałem i który samodzielnie złożyłem. Na owe czasy był to szczyt możliwości technicznej. Dlatego nawet jak się uszkodzi to nie będzie dla mnie to jakaś wielka strata.

Instalowałem wielokrotnie Linuxa dystrybucje Ubuntu, Mandriva , OpenSue, PLD, Debian, na szybszych sprzętach (tylko niestety dla sprawdzenia a nie pracy na nich z uwagi na brak potrzebnego mi oprogramowanie które niestety jest dostępne tylko na platformę Windows ) i wszystko chodziło jak trzeba poza nielicznymi komplikacjami z konfiguracją karty graficznej i sieciowej.

 

Teraz chciałbym spróbować zainstalować chociażby w trybie konsoli tekstowej jakiegoś Linuksa w celu pogłębienia swojej wiedzy w tej dziedzinie.

Podczas instalacji dystrybucji Ubuntu 7.10 pl na

Asrock K7S41GX

AMD 1700XP

Samsung 80GB

DDR 1GB Kingston

i nieszczęsna a jakże popularna Karta sieciowa PLANET RTL-8139D oraz PENTAGRAM RTL-8139D

i ni jak nie mogłem nawiązać połączenia sieciowego na tej karcie sieciowej w nowszej dystrybucji wszystko działało jak trzeba. O dziwo na zintegrowanej sieciówce działał bez problemów.

 

Dlatego szukam dystrybucji w miarę aktualnej która po okrojeniu(nie instalowaniu większości pakietów) poszła by na tym sprzęcie. Z uwagi , że w dziedzinie Linuksów jestem laikiem proszę osoby z doświadczeniem o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Teraz chciałbym spróbować zainstalować chociażby w trybie konsoli tekstowej jakiegoś Linuksa w celu pogłębienia swojej wiedzy w tej dziedzinie.

Chociażby wspomniany PuppyLinux ładujący się w całosci do RAM-u. Zresztą każde LiveCD powinno pójść. A w trybie konsoli możesz poćwiczyć chociażby na Gparted LiveCD.

 

Dlatego szukam dystrybucji w miarę aktualnej która po okrojeniu(nie instalowaniu większości pakietów) poszła by na tym sprzęcie. Z uwagi , że w dziedzinie Linuksów jestem laikiem proszę osoby z doświadczeniem o pomoc.

Jest taki temat, który nieco światła być może Ci rzuci... :)

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/529-najbardziej-przyjazna-dla-nowicjusza-dystrybucja-linuksa/

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Tamten temat jest o przyjaznych dystrybucjach, co niekoniecznie znaczy, że lekkich.

Nie ma znaczenie, czy jesteś laikiem w dziedzinie Linuksów, czy nie. Pytanie jaką masz wiedzę o swoim kompie i czy chcesz się czegoś nauczyć. Problem z dystrybucjami typu "user friendly" (cokolwiek miałoby to znaczyć) jest taki, że często nie obsługują one poprawnie starszego sprzętu, lub są ciężkie, więc jednak unikałbym w tym przypadku Ubuntu, openSUSE, Mandrivy i podobnych. Najprostszą w obsłudze dystrybucją, która może działać jest moim zdaniem Debian i to od tej dystrybucji bym zaczynał testy na miejscu laika. Warto by było samemu skompilować jajko, to wbrew pozorom nie jest takie trudne, a może dać naprawdę sporego kopa, jeśli zrobi się to dobrze.

Jeśli chodzi o problem z wymienioną kartą, to z nią w ogóle były ciekawe numery, problem był ze sterownikami. W paru dystrybucjach były ładowane równocześnie dwa różne sterowniki i one się gryzły, a w części w ogóle był ładowany nieodpowiedni moduł. Ślady można jeszcze znaleźć w sieci na forach większych dystrybucji.

Odnośnik do komentarza

Chociażby wspomniany PuppyLinux ładujący się w całosci do RAM-u. Zresztą każde LiveCD powinno pójść. A w trybie konsoli możesz poćwiczyć chociażby na Gparted LiveCD.

 

 

Jest taki temat, który nieco światła być może Ci rzuci... :)

https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/529-najbardziej-przyjazna-dla-nowicjusza-dystrybucja-linuksa/

Właśnie i z tym jest problem. Mając zaledwie 64MB RAM za duże się do niego nie załaduje.

 

Tamten temat jest o przyjaznych dystrybucjach, co niekoniecznie znaczy, że lekkich.

Nie ma znaczenie, czy jesteś laikiem w dziedzinie Linuksów, czy nie. Pytanie jaką masz wiedzę o swoim kompie i czy chcesz się czegoś nauczyć. Problem z dystrybucjami typu "user friendly" (cokolwiek miałoby to znaczyć) jest taki, że często nie obsługują one poprawnie starszego sprzętu, lub są ciężkie, więc jednak unikałbym w tym przypadku Ubuntu, openSUSE, Mandrivy i podobnych. Najprostszą w obsłudze dystrybucją, która może działać jest moim zdaniem Debian i to od tej dystrybucji bym zaczynał testy na miejscu laika. Warto by było samemu skompilować jajko, to wbrew pozorom nie jest takie trudne, a może dać naprawdę sporego kopa, jeśli zrobi się to dobrze.

Jeśli chodzi o problem z wymienioną kartą, to z nią w ogóle były ciekawe numery, problem był ze sterownikami. W paru dystrybucjach były ładowane równocześnie dwa różne sterowniki i one się gryzły, a w części w ogóle był ładowany nieodpowiedni moduł. Ślady można jeszcze znaleźć w sieci na forach większych dystrybucji.

Dokładnie tak miałem. Ręczne odinstalowanie sterownika i zamiana + konfiguracja jadra (oczywiście przy pomocy podpowiedzi na innych forach) zniechęciło mnie zupełnie do nauki Linuxa.

Teraz ponownie próbuję się za to zabrać i chyba zacznę z Debianem.

Mam nadzieję , ze doświadczeni użytkownicy tego systemu podadzą mi pomocna dłoń.

Odnośnik do komentarza

Ale ja odniosłem się do Twojej wypowiedzi z postu #4, gdzie poniżej przytoczyłeś konfig z DDR 1 GB RAM-u... Co do mojej propozycji odnośnie 64 MB RAM-u przewiń do postu #3.

w 4 poście opisywałem moje pierwsze przygody z Linuxem na innym komputerze. Tamta konfiguracja niestety poszła z dymem - wyschnięte kondensatory eksplodowało po 2 letniej przerwie.

Pomimo reanimacji płyty głównej Asrocka - wymiana kondensatorów o obniżonej wartości ESR - udało sie odpalić system ale niestety nie działają na niej sloty PCI. Ponadto pamięci 1GB podarowałem znajomemu do laptopa w zamian za pamięć 256MB czyli też nie rewelacja. Dlatego wygrzebałem z kartonów siwiuteńkiego PII 350MHz z 64MB i na nim staram się odpalić system.

 

Będę walczyć :)

Odnośnik do komentarza

:lol: Trochę inaczej to zrozumiałem.

 

Spróbuj tak jak wspomniałem wcześniej. Sformatuj dysk pod linuksa, postaw system na innym kompie, a potem dysk podepnij do docelowego konfigu... Niektóre LivceCD można też zainstalować na dysku, a zdaje się że PuppyLinux też można (nie próbowałem). Jak zmieniałem konfig to po przepięciu dysku jedyne co musiałem zrobić to wygenerować nowy Xorg, reszta sama weszła (używam Fedory).

Odnośnik do komentarza

w 4 poście opisywałem moje pierwsze przygody z Linuxem na innym komputerze. Tamta konfiguracja niestety poszła z dymem - wyschnięte kondensatory eksplodowało po 2 letniej przerwie.

Pomimo reanimacji płyty głównej Asrocka - wymiana kondensatorów o obniżonej wartości ESR - udało sie odpalić system ale niestety nie działają na niej sloty PCI. Ponadto pamięci 1GB podarowałem znajomemu do laptopa w zamian za pamięć 256MB czyli też nie rewelacja. Dlatego wygrzebałem z kartonów siwiuteńkiego PII 350MHz z 64MB i na nim staram się odpalić system.

 

Będę walczyć :)

 

Pisz z czym masz problemy, czy już postawiłeś system ?

Ja jakieś dwa tygodnie temu stawiałem system ( Debiana ) na jeszcze słabszym sprzęcie :

 

model name	: Pentium 75 - 200
cpu MHz		: 167.044
Mem:            59 MB
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
VGA compatible controller: Matrox Graphics, Inc. MGA 1064SG [Mystique] (rev 02)

i działa :)

 

:lol: Trochę inaczej to zrozumiałem.

 

Spróbuj tak jak wspomniałem wcześniej. Sformatuj dysk pod linuksa, postaw system na innym kompie, a potem dysk podepnij do docelowego konfigu... Niektóre LivceCD można też zainstalować na dysku, a zdaje się że PuppyLinux też można (nie próbowałem). Jak zmieniałem konfig to po przepięciu dysku jedyne co musiałem zrobić to wygenerować nowy Xorg, reszta sama weszła (używam Fedory).

 

A po co tak kombinować ?

Odnośnik do komentarza

W zasadzie możesz zainstalować każdy nowoczesny system GNU/Linux w trybie tekstowym, a następnie doinstalować sobie jakiś lekki menadżer okien (np. xfce - działanie podobne do win3.x :confused: - ale oczywiście nie ma co porównywać ani techniki, ani możliwości ;) , gnome i KDE odpadają). Najlepszym wyborem będzie jednak debian - wystarczy ściągnąć system bazowy, zainstalować, powinien bezproblemowo przy instalacji połączyć się z siecią. I możesz korzystać z dobrodziejstw całkowicie darmowych i legalnych programów z jego repozytoriów :thumbsup: . Poza tym polecam fora debianowe lub debiano-podobne.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...