Skocz do zawartości

Jak zmusić HDMI do działania?


chrup

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiłem nowy zestaw, bo stary odmówił posłuszeństwa. Jako, że płyta główna (Asus M5A78L-M/USB3) na której jest zintegrowana grafika (Radeon HD3000) posiada złączę HDMI, chciałem podłączyć sobie za jego pomocą telewizor.

 

Kupiłem w tym celu 3 metrowy kabel, który działa (sprawdzałem u kolegi, który posiada monitor podłączany przez HDMI), aby cieszyć się lepszym obrazem. Niestety, nie potrafię tego ustrojstwa zmusić do działania.

 

Kilka informacji :

KABEL : sprawny

Płyta Główna : sprawna

reszta elementów : sprawna

Sterowniki : Chipset + Grafika + Sound + LAN + USB3

 

Próbowałem ze starymi sterownikami, z nowymi, z tymi, które poleca Windows 7. W menu Rozdzielczość Ekranu oraz w CCC nie mam możliwości ustawienia niczego, nawet nie wykrywa tego połączenia. Próbowałem podpinać pod dwa telewizory, pod różne porty ale nic. Tak, jakby HDMI było gdzieś zdezaktywowane.

 

Ma ktoś może jakieś porady? D-Sub działa normalnie, a DVI nie mam jak sprawdzić, bo nie mam takiego urządzenia.

 

Pozdrawiam!`

 

@edit: pod tą wczesną betą Windowsa 8 także nic się nie znajduje

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Czarodziejski telewizor, z którym walczę to 32LG5700. Drugim telewizorem jest Sharp, ale jaki to nie wiem, taki srebrny z HD Ready, kupiony chyba ze trzy lata temu.

 

Tak, są kanały Antena, AV1, AV2, RGB, HDMI1, HDMI2 itp. Wybierałem wszystkie, jednak nic z tego - próbowałem przekładać kable do innych gniazd, włączać na inne kanały, w CCC użyłem funkcji "wykryj" (pomimo tego, że ta funkcja nic kompletnie nie robi).

 

Dlatego tak uparcie trzymam się wersji, że to albo wina uszkodzonego HDMI w telewizorze (ale w dwóch na raz, coś podejrzane), albo jakaś opcja gdzieś jest do przestawienia, jednak ja nie potrafię.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Podłączyłem HDMI na wyłączonych sprzętach więc nie ma prawa się nic uszkodzić. Zmiana kanałów na TV nie pomaga, nawet komputer nie wykrywa niczego, że jest podłączone jako drugi ekran. Nic, kompletnie nic. A podłączony jest.

 

OS jest czysty, bez niczego. Kabel jest sprawny, pożyczyłem od kolegi kabel DVI - HDMI, tam działa normalnie. Coś musi być nie tak w komputerze z tym HDMI, nie wiem czy jest gdzieś wyłączone czy co.

 

http://i55.tinypic.com/2nl696u.png klikanie wykryj nic nie daje, niczego tutaj nie ma.

Odnośnik do komentarza

Jesteś mało precyzyjny. Przekładanie kabli do innych gniazd OK, ale co z kompem? - był sobie włączony? Sprawdź sobie instrukcje w manualu TV... Najprawdopodobniej powinieneś podłączyć kable do TV i PC, włączyć oba urządzenia. Włączyć pilotem odpowiednie źródło sygnału (jeśli to wymagane).

 

Inna sprawa... Jesteś pewien, że Twoja integra umożliwia oglądanie obrazu równocześnie ze źródła analogowego (D-Sub) i cyfrowego (HDMI)? Sprawdzałeś na monitorze kolegi? (tak, tak... musisz zataszczyć do niego swój, jeśli nie ma On dwóch). To w kontekście pytania, które zadał wieslaw531 w poście #2, a właściwie tego co opisałeś w założonym temacie i Twoich poszukiwań zaginionego wyjścia HDMI przy podłączonym D-Sub.

 

D-Sub możesz podłączyć też bezpośrednio do TV (złącze RGB) - próbowałeś?

 

Nie wiem jaką masz aktualnie rozdzielczość ustawioną w TV i kompie, ale sugerowałbym na początek (do testów) ustawić jak najmniejszą. Jeśli podłączysz TV pod RGB to raczej nie obsłuży on rozdzielczości FullHD. Nie wiem jak HDMI - tutaj kłania się kolejna wizyta w manualu TV. I proponuję zmienić kolor tła pulpitu windows na inny niż domyślny - być może obraz był na TV, ale tak przeskalowany, że widziałeś tylko to co jest poza widocznym pulpitem.

Odnośnik do komentarza

Zrobię tak, będzie czytelniej ;)

 

Jesteś mało precyzyjny. Przekładanie kabli do innych gniazd OK, ale co z kompem? - był sobie włączony? Sprawdź sobie instrukcje w manualu TV... Najprawdopodobniej powinieneś podłączyć kable do TV i PC, włączyć oba urządzenia. Włączyć pilotem odpowiednie źródło sygnału (jeśli to wymagane).

Komputer był wyłączony, w ogóle wtyczka od prądu - było to już po poskładaniu komputera, pierwsze uruchomienie sprzętu było właśnie na kablu HDMI i już od tej pory obraz się nie wyświetlał. Gdy patrzyłem na innych gniazdach również komputer odłączałem od sieci. Kabel HDMI jest obecnie cały czas podpięty bo być może coś mu odbije i sam zacznie działać ;) Źródła sygnału? Na każdym kanale wyskakuje "Brak sygnału"

 

Inna sprawa... Jesteś pewien, że Twoja integra umożliwia oglądanie obrazu równocześnie ze źródła analogowego (D-Sub) i cyfrowego (HDMI)? Sprawdzałeś na monitorze kolegi? (tak, tak... musisz zataszczyć do niego swój, jeśli nie ma On dwóch). To w kontekście pytania, które zadał wieslaw531 w poście #2, a właściwie tego co opisałeś w założonym temacie i Twoich poszukiwań zaginionego wyjścia HDMI przy podłączonym D-Sub.

Wcale o tym nie pomyślałem, tylko że gdy do telewizora podpinam samo HDMI to też nic się nie dzieje.

 

D-Sub możesz podłączyć też bezpośrednio do TV (złącze RGB) - próbowałeś?

Włożyłem, i D-Sub -> D-Sub działa bez problemu, a wariantu z przejściówką na DVI nie spróbuję, bo moja przejściówka jest ze starego komputera, jakaś przedwojenna i ma cztery piny wokół tej takiej podłużnej blaszki, a w tym nowym tego nie ma.

 

Nie wiem jaką masz aktualnie rozdzielczość ustawioną w TV i kompie, ale sugerowałbym na początek (do testów) ustawić jak najmniejszą. Jeśli podłączysz TV pod RGB to raczej nie obsłuży on rozdzielczości FullHD. Nie wiem jak HDMI - tutaj kłania się kolejna wizyta w manualu TV. I proponuję zmienić kolor tła pulpitu windows na inny niż domyślny - być może obraz był na TV, ale tak przeskalowany, że widziałeś tylko to co jest poza widocznym pulpitem.

Według specyfikacji TV powinien obsłużyć 1080p, ale ustawiłem na najmniejszą dostępną wraz z innym kolorem tła pulpitu. Dalej nic z tego, oczywiście wszystko robiłem przy wyłączonych sprzętach i podłączając wszystko po zakończeniu prac uruchomiłem TV i PC. Nadal nic z tego, no mi wygląda albo na to, że kabel nie chce współpracować z nimi, albo że HDMI jest walnięte.

 

Niestety, nie znam nikogo kto by miał HDMI w domu, wszyscy mają TV sprzed 2-3 lat, wszyscy mają telewizję SD, a w komputerze jak jest, to nie używają, bo nie mają takiej potrzeby.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Manual LG 32LG5700.

To, że kolega ma monitor podłączony przez HDMI wcale nie wyklucza, że ów monitor nie ma innych wyjść a kolega innych kabli w komplecie. Z tym, że DVI i tak Ci się nie przyda bo musiałbyś mieć przeplotkę na HDMI (wtedy powinieneś podłączyć pod HDMI 1) - Twój TV nie ma typowego wejścia DVI, ale zdaje się że ma 3x HDMI (fizyczna str. 10 manuala)?

 

TROUBLESHOOTING manuala (fizyczna str. 101) podaje coś takiego

No picture when connecting HDMI?

Check HDMI cable over version 1.3. If the HDMI cables don’t support HDMI version 1.3, it can cause flickers or no screen display. In this case use the latest cables that support HDMI version 1.3.

Jak dla mnie kind of magic. Czy to ma aż takie znaczenie... nie wiem. :)

Płyta główna raczej nie ma wersji 1.3, bo obsługiwałaby nieco wyższe rozdzielczości. Ale mogę się mylić. Może zależy to też od możliwości sterownika.

 

Wariantu z przejściówką DVi lub HDMI na RGB (D-Sub) nie masz co sprawdzać, bo to nie obsługuje wyższych rozdzielczości wg zapisów manuala TV (fizyczna str. 33). Chociaż mam jeszcze wątpliwości czego dotyczy zapis HDMI[PC] - prawdopodobnie przeplotki z DVI.

Odnośnik do komentarza

Tak, są trzy wejścia HDMI ;)

 

Telewizor musi mieć 1.3, na kablu również pisze 1.3. Nie jest to tak, ze 1.2 miał nieco inną wtyczkę no i gdyby w płycie głównej to było to, to podłączyć bym nie miał jak, chyba że na chamca ;)? Chyba, że źle rozumie ;)

 

@edit: sam nie wiem jak, ale naprawiło się ;) Zresetowałem ustawienia BIOS-u i zaczęło działać ;) Dzięki za poświęcony czas ;)

Odnośnik do komentarza

Nie twierdziłem, że wtyczki różnią się wielkością (pomijając wersję mini od standardu 1.3 wzwyż). Standard HDMI w poszczególnych wersjach różni się przede wszystkim funkcjonalnością. Np. kanał zwrotny audio, ethernet czy obsługa rozdzielczości 4K x 2K w wersji 1.4. Piny w starszych wersja były... jako rezerwowe. Wersja 1.2 ma te podstawowe funkcjonalności. A chyba bajbardziej może Cię zainteresować 'maksymalna rozdzielczość złącza przy 24-bit/px', która wynosi 1920x1200 @ 60Hz. Czyli zbliżona do tego co widać w specyfikacji płyty głównej.

Poza tym nie jest to darmowy standard, więc nie sądzę żeby producenci płyt głównych chcieli przepłacać za licencję.

 

Rozumiem, że wszystko działa niezależnie od tego do którego wejścia HDMI podłączysz PC? :P

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...