Skocz do zawartości

Pamięć RAM, restart i blue screen


Istari

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem nie co wzmonić pewien stary komputer stacjonarny. Dokupiłem pamięć RAM, a konkretnie 1 GB DDR 400 MHz CL3 3200 DIMM firmy Good RAM. Po zamontowaniu pamięci RAM komputer uruchomił się, wykrył tą pamięć (przyspieszenie w rozruchu komputera było znaczące) ale gdy pojawił się już pulpit komputer ponownie się uruchomił. Gdy znów wczytał pulpit pojawił się blue screen i tak w kółko. Pomyślałem, że może uszkodzona jest ta pamięć. Przetestowałem ją przy użyciu programu Memtest. Program pokazał, iż występują błędu na pamięci RAM. Postanowiłem więc wymienić w sklepie. Gdy tylko otrzymałem ze sklepu nową pamięć RAM, było to samo, (samoczynne ponowne uruchomienie komputera). Sprawdziłem programem: znów błędy. Przy kolejnej kości pamięci RAM było to samo, sprawdziłem programem: pokazał błędy. Stwierdziłem wówczas (jak i panowie ze sklepu), że jednak pamięć RAM jest dobra, tylko raczej z komputeremjest coś nie tak. Pomyślałem, że możne nowa pamięć RAM nie współgra z tymi starymi, więc zamontowałem tylko i wyłącznie tą nową pamięć RAM. Po uruchomieniu komputera znów to samo: samoczynny reset komputera. Czym może być to spowodowane, czy trzeba może coś skonfigurować w jakiś sposób aby nowa pamięć RAM działała (panowie w sklepie mówili coś o regulacji napięcia) ?

 

Dane odnośnie sprzętu komputera:

 

system: Windows XP Professional SP3 32 - bit.

procesor: AMD Duron 1 GHz

RAM: 512 MB DDR PC3200 (200 MHz) (są to dwie pamięci RAM po 256 MB, napięcie na RAM'ie wynosi 2.500 V)

płyta główna: ECS K7S5A (Socket A), chipset SiS 735

karta graf.: GeForce MX/MX 400 64 MB

dysk twardy: 78 GB Western Digital WDC WD800JB-00ETA0 (PATA)

audio: SiS 7012 Audio Driver

zasilacz: IMPET 300 W model: 300X1

AC INPUT: 230 VAC, 4A 50 Hz

AC OUTPUT: 230 VAC 0,5A 50 Hz

DC OUTPUT: +3,3V +5V +12V -5V -12V +5VSB

20A 20A 1,3A 0,5A 0,8A 1,2A

165 W Max / 9,5 W Max.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Problem prawdopodobnie polega na tym, że ta płyta w ogóle obsługuje max. 1 GB (tak jest z rewizją 1.1 tej płyty) - czyli jeśli już to powinieneś włożyć max. 2 x 512 MB DDR400. Z tym, że płyta obsługuje jedynie pamięci DDR200/DDR266, więc nawet jeśli włożysz DDR400 to będą one działać jako DDR266 (oczywiście przy założeniu ustawienia w BIOS-ie opcji DRAM Frequency na 133MHz - sprawdź, ewentualnie przestaw jeśli masz 100MHz). A takie zapisy najprawdopodobniej są w SPD, więc nie powinno być z tym problemów. Jeśli masz możliwość podejrzyj zapisy SPD w programie CPU-Z (zakladki Memory i SPD). Być może musiałbyś zaktualizować BIOS. Sprawdź jaką masz wersję, a przy okazji dokładną wersję (rewizję) płyty.

 

Zasilacz to powinieneś wymienić... a przynajmniej podmienić do testów inny, markowy. Ten co masz to Codegen bodajże, czyli jakby na to nie patrzeć "czarna lista". Problem z zakupem nowego może być taki, że to zasilacz starszego typu...

Odnośnik do komentarza

Nic nie akualizuj, podaj rewizje plyty i wszystkie oznaczenia RAM. Plyta wystepuje jak widac na obrazku

ecsram.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

, a RAM 1GB chyba jest tylko jeden, ale chyba czyni czasem roznice. Napiecie prawdopodobnie na 2.6V, ale prawdopodobnie .....j/w. Poza tym jesli rev.1 to fajne i ciekawe sloty RAM http://www.in4.pl/recenzje/ecsk7s5a/index.htm i moze sie okazac, ze 1GB w jednym kawalku to duzo za duzo jak juz napisal 3oo.

Podaje sie wszystkie parametry i sa na to zasady dzialu. Jaki masz BIOS teraz.?

Odnośnik do komentarza

Podajesz dane z CPU-Z kosci dzialajacych 2x256. Mamy z nimi problem ? chyba nie. Poza tym CPU-Z nie czyta poprawnie wszystkich informacji, a podane tymingi teoretycznie nie powinny dzialac. Ot zagadka.

+

Przy kolejnej kości pamięci RAM było to samo, sprawdziłem programem: pokazał błędy. Stwierdziłem wówczas (jak i panowie ze sklepu), że jednak pamięć RAM jest dobra, tylko raczej z komputeremjest coś nie tak. Pomyślałem, że możne nowa pamięć RAM nie współgra z tymi starymi, więc zamontowałem tylko i wyłącznie tą nową pamięć RAM. Po uruchomieniu komputera znów to samo: samoczynny reset komputera

czy to oznacza, ze zapakowales do jednej starej kosci 256 te nowa 1GB i tak uruchamiales PC-ta oraz testowales memtestem? bardzo prosze o odpowiedz.

 

Czym może być to spowodowane, czy trzeba może coś skonfigurować w jakiś sposób aby nowa pamięć RAM działała (panowie w sklepie mówili coś o regulacji napięcia) ?

prosilem Cie o dane nowej pamieci - spisz wszystko z nalepki - o czym mamy rozmawiac bez danych technicznych? jest prawdopodobnie jedna taka kosc i producent podaje napiecie 2.6V , ale ....jest czasem inne ALE co napisal CI 3oo

Z tym, że płyta obsługuje jedynie pamięci DDR200/DDR266, więc nawet jeśli włożysz DDR400 to będą one działać jako DDR266 (oczywiście przy założeniu ustawienia w BIOS-ie opcji DRAM Frequency na 133MHz - sprawdź

poniewaz CPU-Z nie podaje wszystkich danych o ktore prosimy

ewentualnie przestaw jeśli masz 100MHz). A takie zapisy najprawdopodobniej są w SPD

uzyj programu podanego w zasadach dzialu bo tracimy czas - http://www.hwinfo.com/

Bios jak najbardziej moze pomoc, ale z tym sie wstrzymaj. Masz 19-scie BIOS-ow do wyboru i nie kazdy moze pracowac poprawnie. Sa tam chyba dwa z poprawa obslugi RAM-u - mozna przetestowac.

Jesli bedziesz mial szczescie to 1GB moze zadzialac (znalazlem na sieci takie przypadki), ale na razie nie wiemy do konca jak probowales ustawic te kosc 1GB.

Co do zasilacza; koledzy wszystko napisali, ale jesli zdecydujesz sie wymienic to koszty nowego sa bez sensu do tej platformy, a uzywany trzeba sprawdzic miernikiem przed zamontowaniem.

Odnośnik do komentarza

Witam,

 

Tak jak napisałem w pierwszym poście tego tematu, zamontowałem na początku nową kość wraz ze starymi. Gdy pojaił się błąd, zamontowałem tylko i wyłącznie tą jedną nową kość RAM (tylko tą 1 GB). Nie mam możliwości sprawdzenia informacji programem CPU-Z tej nowej kości RAM, ponieważ system, gdy tylko wczyta pulpit i kilka ikon, następuje reset. Montowałem nową kość RAM zarówno z jedną starą kością, jak i z dwiema oraz tak jak napisłem z tylko i wyłącznie nową kością RAM.

 

Odnośnie informacji nowej pamięci RAM (z opakowania) to:

 

DDR 1GB PC-3200 DIMM 400 MHz CL3

GR400D64L3/1G

GES006015

GD5108E-JN

 

Jeśli jest potrzeba to wrzuce za chwilkę raport z HWINFO.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

IMHO wg daty BIOS jest aktualny, a wersja pokazuje najprawdopodobniej wersję "silnika" AMI. Sprawdź sobie jeszcze wg procedurki ECS > http://www.ecs.com.tw/extra/productinfo/MB.htm#bios (Klikasz PrintScreen na procedurze POST, klawisz ESC rusza dalej).

Odnośnie SPD to najprawdopodobniej tak to jest zaprogramowane. SPDTool być może pokaże te niewidoczne ustawienia JEDEC (w dolnej części okna, zakładka Timing Summary). Nic w tym programie nie majstruj, bo umożliwa on m.in. zmianę zapisów SPD.

 

Mi chodziło głównie o SPD tej kości 1GB. Ograniczenia chipsetu raczej nie obejdziesz, więc powinieneś wymienić tę kość na 2 x 512MB.

Inna sprawa to DRAM Frequency. Miałem tą płytę, ale wersję z LAN-em (K7S5AL). Tam były trochę inne ustawienia w BIOS-ie, ale płyta generalnie ciężko znosiła asynchroniczne działanie pamięci i procka. Procek miałem na FSB 133MHz, a z ustawieniami RAM na 100MHz to była loteria czy pójdzie... Co prawda DRAM miałem ustawione na 133MHz, ale BIOS czasem gubił ustawienia i był to znany feler tych płyt. Jak sądzę masz aktualnie DRAM Frequency ustawione na 100MHz? Jeśli tak, i jeśli z ustawieniami na 133MHz nie za bardzo płyta działa to... generalnie większy zysk z całej zabawy miałbyś gdy wymienisz procka na Athlona XP z FSB 133MHz.

 

Ale tak po prawdzie to w tego kompa bym nic nie inwestował. IMHO windows XP przy 512MB RAM-u chodzi całkiem przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza

Ale tak po prawdzie to w tego kompa bym nic nie inwestował. IMHO windows XP przy 512MB RAM-u chodzi całkiem przyzwoicie.

 

To z tego powodu dokupiłem RAM. Komputer jest dość dobrze zamulony. Nie ma bardzo dużo programów zainst. W autostarcie pousuwałem zbędne programy. Co jakiś czas skanuje Kaspersky Virus Removal Tool, a poza tym jest zainst. AVG (wiem, nie jest to jakiś rewelacyjny antywirus. Tylko zastanawiam się czy on nie pobiera za dużo pamięci). Skanuje również Malwarebytes Antimalware. Porządki robię przy użyciu Ccleaner'a, defragmentacja jest przeprowadzana (Defraggler). Nie wiem co jeszcze można zrobić aby przyspieszyć działanie komputera.

 

Odnośnie pomysłu aby zamienić 1GB na 2x512 MB to jak najbardziej, tylko troszkę ciężko teraz kupić RAM tej wielkości (przynajmniej w sklepie) :)

Odnośnik do komentarza

Niepotrzebnie kupowałeś. Trzeba było spróbować w serwisie wymienić za niewielką dopłatą te co masz na 2 x 512MB, albo u nich (od)kupić.

 

W kwestii optymalizacji XP patrz 3 ostanie linki (post #11) - chociaż pewno to znasz.

https://www.fixitpc.pl/topic/5488-komputer-sam-sie-wylacza/page__view__findpost__p__40944

 

Na XP w ogóle nie używałem antywira, ale też nie pracowałem na koncie administratora. :)

Odnośnik do komentarza

Jak mogles zrobic w ten sposob ??

Tak jak napisałem w pierwszym poście tego tematu, zamontowałem na początku nową kość wraz ze starymi. Gdy pojaił się błąd, zamontowałem tylko i wyłącznie tą jedną nową kość RAM (tylko tą 1 GB). Montowałem nową kość RAM zarówno z jedną starą kością, jak i z dwiema.

Masz tylko dwa sloty na DDR.

 

a poza tym jest zainst. AVG (wiem, nie jest to jakiś rewelacyjny antywirus. Tylko zastanawiam się czy on nie pobiera za dużo pamięci).
zdecydowanie pobiera i powinienes odpowiednio ustawic (jesli jeszcze tego nie zrobiles) plik wymiany - tu masz poradnik https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/page__p__170 .

 

3oo Wg CPU-Z BIOS jest z 2001 roku. Istari - koniecznie to sprawdz jak kolega poleca.

 

Te kosc 1GB

ram1gb.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

ustaw w BIOS-ie jako ;

133 MHz oraz tymingi 2,2,2, 6 i napiecie 2.6V . Moze odpali. Poza tym daj loga z raportu HWINFO zobaczymy jak leci CPU/RAM - oczywiscie na starych kosciach.

Odnośnik do komentarza

Jak mogles zrobic w ten sposob ??

Masz tylko dwa sloty na DDR.

 

Przepraszam, troszkę się rozpędziłem pisząc wcześniejszy post. Miałem na mysli, ze sprawdzałem raz z jedną starą kością a raz z drugą.

 

Uruchomiłem komputer z tylko i wyłącznie nową kością RAM na częstotliwości DDR 133 MHz. Komputer uruchomił się normalnie (przypieszenie było znaczące). Gdy chciałem uruchomić HWINFO z pendrive, to gdy tylko podpiąłem pamięć, system uruchomił się ponownie, pokazując wcześniej blue screen (zdążyłem przeczytać, iż system stwierdził, że mogło to być spowodowane plikiem ks.sys). System uruchomił się ponownie, w trakcie rozruchu załączył się CHDSK.

Gdzie w BIOS'ie mogę znaleść opcję do zmiany zasilania oraz ustawień tymingów ?

 

Odnośnie wersji BIOS'u to w trakcie rozruchu pokazuje datę 15 grudnia 2001 r.

 

Dziękuję bardzo za szybką i szczegółową odpowiedź na mój post. Przez kilka dni nie będę miał teraz dostępu do internetu, spróbuje zrobić te zalecenia, które mi podaliście. Gdy tylko uda się zrobić log z HWINFO to odrazu go podam w temacie.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

 

Edit:

 

Witam,

Wiem, że troche czasu już minęło od momentu zakupy RAM'u :) Ale konkretnie co do tematu, to zmieniłem częstotliwość w BIOS'ie (nie mogę tylko znaleźć tymingów oraz nie mam możliwości zmiany napięcia), jednak przy samej zmianie częstotliwości, komputer uruchamia się normalnie. Zdarza mu się czasami ponownie uruchomić, ale co zauważyłem, to gdy podpinam pendrive'a to wtedy automatycznie ponownie się uruchamia (z wcześniejszym blue screen'em). Międzyczasie rozglądam się za kośćmi RAM 512 mb.

Dziękuję bardzo za pomoc :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...