Skocz do zawartości

Złożenie zestawu


wrc87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ja również noszę się z zamiarem kupna komputera, ale nie wiem czy złożony przeze mnie zestaw będzie kompatybilny dlatego proszę o pomoc oraz ewentualne rady z Waszej strony (może czegoś brakuje lub co innego było by lepsze, tańsze??) Oto mój zestaw:

 

PROCESOR

Intel Core i5 2500 lub AMD Phenom II X6 1090T Black Edition

 

PŁYTA GŁÓWNA

MSI P67A-GD65 B3 IP67 s1155 lub MSI 890FXA-GD70

 

RAM

Kingston 8GiB (2x 4GiB) DDR3 1600MHz CL9

 

GRAFIKA

Radeon HD 6870 XFX HD-687A-ZNBC (ew. dokupienie 2 karty w przyszłości)

 

DYSKI TWARDE

SSD Crucial M4 (do dokupienia później) oraz Samsung HD502HJ 500 GB 7200rpm SATA II

 

OBUDOWA

Fractal Design Define R3

 

ZASILACZ

BeQuiet Straight Power E8 500W

 

Komputer będzie mi służył do podstawowych zadań oraz do gier i programów graficznych typu AutoCad itp. Maniakiem overclockingu nie jestem, ale chcę mieć cichy i w miarę oszczędny zestaw na dobre parę lat.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Masz jakiś limit PLN w którym musisz się zmieścić? Poza tym gdzie masz zamiar kupować? Masz zamiar kupić złożony zestaw, czy części oddzielnie? Z tego co widzę to np. proline.pl nie ma aktualnie na magazynie centralnym wybranej przez Ciebie grafy, zaś arest.pl wycofał ją ze swojej oferty. Innych sklepów internetowych nie sprawdzałem.

 

Wybrałbym zestaw Intela, tyle że mimo wszystko procesor Core i5 2500K - zawsze w przyszłości można go nieco podkręcić (dokupując wydajniejsze chłodzenie). Natomiast jeśli masz zamiar dołożyć drugą grafę to zasilacz raczej powinieneś wziąć mocniejszy. Na podstawowy konfig tj. płyta główna, procesor, RAM, dwie karty grafiki (bez dysku i reszty) to może będzie na styku (chociaż pewno braknie na linii +12V). Jak zaczniesz dokładać dyski, wpinać coś na USB, napędy CD/DVD - to mogą zacząć się schody.

Oczywiście wiesz, że przy podłączeniu dwóch graf (wybrana płyta Intela) będą one działały w trybie x8? Wątpliwości budzi też opłacalność takiej inwestycji z uwagi na pobór mocy przy raczej nieciekawym wzroście wydajności, o problemach w niektórych grach nie wspominając.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź, zamierzam wydać tak około 3000 zł i kupować części osobno w różnych miejscach (chyba że lepiej w jednym ??) te zestawy wyszły mi tak około 2900 zł. Spodziewałem się że zasilacz może być za słaby na 2 karty, ale jeżeli wzrost wydajności będzie niewspółmierny do kosztów eksploatacji to może jednak nie będę brał tej 2 grafy. Podsumowując czy poniższy zestaw będzie dobry ??

 

PROCESOR

Intel Core i5 2500K (670 zł)

 

PŁYTA GŁÓWNA

MSI P67A-GD65 B3 IP67 s1155 (545 zł)

 

RAM

Kingston 8GiB (2x 4GiB) DDR3 1600MHz CL9 (200 zł)

 

GRAFIKA

Radeon HD 6870 XFX HD-687A-ZNBC (690 zł)

 

DYSKI TWARDE

SSD Crucial M4 (do dokupienia później) (390 zł) oraz Samsung HD502HJ 500 GB 7200rpm SATA II (140 zł)

 

OBUDOWA

Fractal Design Define R3 (370 zł)

 

ZASILACZ

BeQuiet Straight Power E8 500W (315 zł)

 

Może coś zupełnie innego ??

Odnośnik do komentarza

Zestaw bardzo fajny natomiast mam dwa pytania - jaki masz monitor i z jakich programów korzystasz (będziesz korzystać)? Pytam o programy ponieważ niektóre programy profesjonalne mają wsparcie dla technologii CUDA i lepiej chodzą na kartach NVIDII ( z drugiej strony AMD też ma podobną technologię której nazwy teraz za bardzo nie pamiętam).

Mam jeszcze uwagę dotyczącą płyt głównych - niedawno przeczytałem że w płytach MSI sekcje zasilające są gorszej jakości od konkurencji (chociaż z drugiej strony dyskusja była o płytach budżetowych) Możesz rozważyć np płytę ASUS-a http://www.proline.pl/?p=ASUS+P8P67+PRO+R3

Odnośnik do komentarza

Czyli jak wybiorę na wstępie i5 2500K to od razu chłodzenie mam brać lepsze ? Czy dopiero jak będę zamierzać podkręcać ? Monitor kupiłem jakiś czas temu BENQ G2020HD (chyba może być ??). Co do programów to głównie firmy Autodesk czyli różnego rodzaju AutoCady do pracy w 3D oraz inne mniej wymagające programy inżynierskie. Co do płyty to nie wiem, która co ma lepsze i jaka technologia w danej płytce się lepiej sprawuje jakieś uzasadnienie dlaczego ta a nie inna ??

Odnośnik do komentarza

IMHO możesz spokojnie dołożyć chłodzenie w momencie jak będziesz podkręcał. Nie wiem czy zakup wyjdzie Ci taniej w jednym miejscu bo nie wiem czy i ewentualnie ile zapłacisz za przesyłkę części. Natomiast musiałbyś się liczyć z ograniczeniami braku części. BTW Coś podejrzanie tani ten Core i5-2500K...

 

Monitor raczej słabiutki z uwagi na max. rozdzielczość 1600x900. Potencjału karty na tym nie wykorzystasz - umożliwia grę w rozdzielczości 1900x1200 (FullHD to 1900x1080). Z drugiej strony, im większa przestrzeń robocza w aplikacjach CAD tym lepiej... (możesz też tutaj rozważyć zakup drugiego monitora, ale nie wiem jak to wypadnie wtedy w grach).

 

Odnośnie AutoCAD'a i CUDA Nvidii to nie mam zdania, bo on zawsze chodził poprawnie nawet na słabszych kartach (mam na myśli głównie moduł 2D i podstawowy moduł 3D tzn. żadne "nakładki" jak Mechanical itp.). Różnicę w aplikacjach CAD 3D robią karty Nvidii Quadro, Quadro FX oraz ATI FirePro - tyle, że to nie są budżetowe rozwiązania. Nvidia ma sterownik wydajnościowy do AutoCAD'a ale dedykowany jest on wspomnianym kartom Quadro, Quadro FX.

 

Co do płyty głównej to można odwrócić pytanie... dlaczego wybrałeś MSI? Za i przeciw pokrótce zostały przedstawione we wcześniejszych postach. Komponenty "military class" to raczej dla mnie ciekawostka. Trwałość zapewne spora, ale podobno dyrektywy RoHS nie dopuszczają takich typów połączeń lutowanych (w sensie domieszek jakie zawierają) jakie stosuje się w "militarce". Ile w tym prawdy nie wiem.

Odnośnik do komentarza

Platforma na 2500 czy 2600 z podniecajacym "K" robi wrazenie i to nic nadzwyczajnego, ale jezeli Panowie dodaja obsluge programow do projektowania to:

- jesli to tylko zabawa na chwile , nie ma problemu 2500K tak samo jak P4 z przed paru lat pociagnie to oprogramowanie tylko komfort pracy bedzie lepszy na nowej podstawce

- jesli jednak jestes np. studentem i wiazesz swoja przyszlosc z praca na tym inzynierskim oprogramowaniu, a dodatkowo nie tylko sie uczysz, ale juz projektujesz i jest to bardzo wazne i cenne dla ciebie to SB odpada w przedbiegach.

Na szybko stacja robocza - bo o tym trzeba mowic- ;

 

Plyta glowna - P8B WS http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8B_WS/ od okolo 700 zlotych

Procesor - Intel Xeon E3-1240 3,3GHz 8MB LGA1155 http://ark.intel.com/products/52273 od okolo 960 zlotych

Pamieci z ECC - Kingston DDR3 4GB 1333MHz ECC CL9 with Thermal Sensor (KVR1333D3E9S/4G) szt. 140,- zl od okolo 280 zlotych za 8GB

Dyski HDD w raid np.5 (absolutnie do pracy zaden SSD, dlaczego ? przede wszystkim dla tego http://pclab.pl/art45852.html prosze od razu przeczytac podsumowanie)

 

Nie podaje reszty konfiguracji z uwagi na ceny i moim zdaniem niewielkie zainteresowanie pytajacego, ale zalety takiego rozwiazania sa nastepujace:

- calkowita pewnosc, ze po kilku dniach pracy nad powaznym projektem nie utracimy danych (nie ma mowy o podkrecaniu takiego zestawu - to robia tylko dzieciaki na Benchmark.pl i innych forach )

- CPU specjalnie stwozony pod katem tego typu programow -dodatkowe instrukcje i selekcja rdzeni

- pamiec z korekcja bledow

- energooszczednosc co w kontekscie dlugotrwalej pracy, czasem 24/7 daje wymierne korzysci

- itd itp.

 

Bedzie moze troche drozej, ale bedzie stabilnie wydajnie i na wiele lat. Jestem przygotowany na krytyke ze strony innych kolegow, ze ...po co to, bez sensu..., wystarczy 2500,a bedzie taniej. Nie mam zamiaru wymieniac bezsensownych uwag na tym forum. Od tego jest np. ForumPC, wspomniany benchmark.PL i wiele innych z dzieciakami na pokladzie.

Nie ma najmniejszych watpliwosci , ze 2500 z budzetowa plyta, podkrecone i na dysku SSD poradzi sobie napewno, ale.......to ale jest wyzej.

Odnośnik do komentarza

Zgodze się z tą koncepcją Xeona (sam się też nad tym zastanawiałem) chociaż oczywiście jest pytanie do wrc87 - w jakiej proporcji będzie to projektowanie w stosunku do gier (czy np 8h projektowania i 1h grania dla odpoczynku czy też głównie granie a zaprojektować coś raz na dwa tygodnie). Taki zestaw z Xeonem to będzie pewnie koło tysiąca złotych droższy chociaż lepszy. Dlatego też wrc87 powinien ustalić wyraźnie górną kwotę.

Tak porównując akurat 1240 z i5 2500 z podniecającym K :) to i5 jest tylko trochę wolniejszy http://www.servethehome.com/intel-xeon-e31240-sandy-bridge-benchmarks-review/ (jedyny test jaki znalazłem).

Zestaw RAID 5 to też czad ale to jakieś 800 zł na same dyski i jest pytanie czy aż taka ochrona jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza

Gdybym miał więcej kasy to bym mógł myśleć nad takim zestawem, ale to raczej nie na moje możliwości finansowe, a czekać już nie mogę. Faktycznie studiuje (budownictwo) i wiążę swoją przyszłość z kierunkiem moich studiów i przyznaje, że podczas semestru czasu jest mało na jakieś wielogodzinne granie (projekt goni projekt ;] ). Fakt zdarzyło mi się utracić cenną wielogodzinną pracę, ale nie przez awarię sprzętową więc nie myślałem o jakichś super zabezpieczeniach. Ale wracając do mojego zestawu...

 

Czy w cenie do max 3200 zł (bez dysku SSD) można coś jeszcze zrobić dla tego co już zaproponowałem ?? Jeżeli chodzi o dysk SSD to zamierzam go użyć tylko jako dysk systemowy, aby przyśpieszyć codzienne czynności, jeżeli odradzacie z doświadczenia ten rodzaj dysku to ok i tak go teraz nie kupię bo kasy brak, a do 2500K trzeba faktycznie dołożyć więcej. W sumie mi się już podoba to co jest tylko ta płyta hmm, sam tak naprawdę nie wiem co lepsze, wybrałem MSI bez wnikania w szczegóły. Jakieś rady bo już nie wiem co mógłbym jeszcze dodać, tylko tyle że się słabo na tym znam :P

Odnośnik do komentarza

Co do zestawu, to kazda konfiguracja w tej chwili bedzie wystarczajaca do pracy z preferowanymi przez Ciebie programami co widac od paru lat i zostalo to ujete nawet Tu; http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_robocza , Zacieranie granic pomiędzy stacjami roboczymi a PC . Czy to bedzie uzywany C2D z 775, czy I79xx poprzedniej generacji czy nasz uwielbiany, topowy 2500/2600.

Moim zdaniem :

- wielowatkowosc sie przyda czyli HT, ale tu znowu nie do konca bo w niektorych aplikacjach 2500K (jest bezHT) dogania I79xx z HT , a nawet go wyprzedza

- energooszczednosc

- wydajnosc w CAD-ch - poczytaj o tym o czym wspomnial 3oo

Odnośnie AutoCAD'a i CUDA Nvidii to nie mam zdania, bo on zawsze chodził poprawnie nawet na słabszych kartach (mam na myśli głównie moduł 2D i podstawowy moduł 3D tzn. żadne "nakładki" jak Mechanical itp.). Różnicę w aplikacjach CAD 3D robią karty Nvidii Quadro, Quadro FX oraz ATI FirePro - tyle, że to nie są budżetowe rozwiązania. Nvidia ma sterownik wydajnościowy do AutoCAD'a ale dedykowany jest on wspomnianym kartom Quadro, Quadro FX.

tu masz linka http://www.servodata.com.pl/hardware/pny/quadro/articles/quadro_geforce.htm

- z powyzszego powodu ja osobiscie kupilbym te karte - Quadro 600 - http://www.ceneo.pl/9159410 nie jest to moze krol wydajnosci , ale cena jest przystepna. Jesli masz zamiar bawic sie w tych klimatach zawodowo ? ... to sam sobie podejmiesz decyzje :P

- roznica miedzy Xeonem jaki Ci podalem, a twoja konfiguracja to nie cale 300 zl (najtanszy 2500K to 723zl, a nie jak podales 670) Mozesz wybrac jeszcze Xeon E3-1230

http://www.ceneo.pl/10896313 rozni sie tylko mnoznikiem od E3-1240

Konkluzja jest taka - kazda konfiguracja bedzie spelniac Twoje wymagania, a roznice miedzy CPU i GPU takiej lub innej beda marginalne jesli nie prowadzisz zaawansowanej pracy, a tylko drobne projekty studenckie.

Tu masz strone, a na niej troche testow miedzy Quadro i porownywalnym wydajnosciowo rynkiem Gforce na poszczegolnych aplikacjach http://www.xbitlabs.com/articles/graphics/display/nvidia-quadro-5000_7.html#sect1

Odnośnik do komentarza

Możesz wziąć nieco wydajniejszy dysk, wg chip.pl (klik) - np.

 

  • Samsung SpinPoint F4 HD322GJ 320 GB
  • Samsung SpinPoint F3R HE103SJ 1000 GB
  • WD Caviar Black WD6402AAEX 640 GB
  • WD Caviar Black WD1002FAEX 1000 GB

A spróbować nieco zaoszczędzić np. kosztem obudowy. Z dyskami SSD nie miałem styczności, więc nie mam jakiegoś szczególnego zdania a przede wszystkim porównania.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...