Skocz do zawartości

Aparat foto wykrywany prawidłowo tylko w obecności innego urządzenia USB


egrabrych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Poszukuję osób, które zetknęły się z identycznym problemem - nawet jeśli, jak ja, nie zdołały go pokonać.

 

Mam komputer z płytą główną Asus P4P800-MX i systemem operacyjnym Windows XP Professional SP3. Płyta główna ma wbudowany i uaktywniony w BIOS-ie sterownik USB 2.0, a obsługę urządzeń USB 1.0-1.1 ustawioną w BIOS na [Auto]. W systemie Windows jest zainstalowany Windows Media Player 11 i Media Transfer Protocol Port Kiting 1.2.

 

Kiedy podłączam poprzez USB aparat fotograficzny Nikon Coolpix S3000 (z wbudowanym sterownikiem USB 2.0 i obsługą Picture Transfer Protocol), Windows identyfikuje go jako "nieznane urządzenie USB" bez możliwości jego obsługi.

Całkiem inaczej rzecz ma się, gdy ten aparat podłączam w sytuacji, gdy poprzez USB jest już wcześniej podłączona do komputera "wtyczka" pamięci Flash USB - wówczas podłączany aparat jest identyfikowany prawidłowo, w grupie "Urządzeń do zobrazowania", umożliwiając transfer fotografii z aparatu do komputera. Objawem towarzyszącym jest zrywanie współpracy z tamtą pamięcią Flash USB (pamięć jako urządzenie jest nadal widoczna w systemie, lecz bez możliwości oglądania jej zawartości), utrzymujące się także po odłączeniu aparatu foto (dalsza prawidłowa współpraca z pamięcią Flash USB jest możliwa dopiero po jej odłączeniu i ponownym przyłączeniu). Odłączenie pamięci Flash USB po przyłączeniu aparatu fotograficznego nie przerywa prawidłowej współpracy Windows z tym aparatem.

 

Prawdę mówiąc nie chce mi się już prowadzić dalszej walki z tym problemem (uciekałem się już do różnych "sztuczek", wielokrotnie instalując i deinstalując komponenty systemu z nim związane - z rezultatem opisanym powyżej), w zasadzie z powyższym obejściem tego problemu da się jakoś żyć, jednak miło byłoby się dowiedzieć, że nie jest się jedynym wyjątkiem od reguły prawidłowej współpracy tego aparatu fotograficznego z systemem Windows XP Professional SP3 (w innym komputerze, z inną płytą główną - też Asusa, współpraca ta przebiega bezproblemowo) :).

 

Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie Picasso!

 

egrabrych

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Proponuje wylaczyc w BIOS-e

obsługę urządzeń USB 1.0-1.1 ustawioną w BIOS na [Auto].
wlasnie ta funkcje na probe. Pobawic sie opcjami zasilania. Poza tym :

 

- sprawdzic w menadzerze urzadzen czy wszystkie stery sa na miejscu. Jesli sa to ok, ale dodatkowo;

 

- ze strony http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_478/P4P800MX/#download

przeinstalowac przede wszystkim

sterownikip4p800.th.jpg

zaznaczone strzalkami

- sprobowac podpiac urzadzenie do kazdego gniazda USB (jesli nie masz sledzia na dodatkowe gniazdo na plycie to pozycz na probe)

 

Masz plyte na chipsecie -nazwalbym to przejsciowym - asus zrobil chyba tylko jeden model na tym chipie i to moze byc problem sprzetowo/programowy.

Odnośnik do komentarza

Proponuje wylaczyc w BIOS-e wlasnie ta funkcje na probe.

Wyłączenia nie próbowałem, bo mam też urządzenia USB 1.1 - więc ewentualnie "zamieniłby stryjek siekierkę na kijek". Spróbowałem za to włączenia ([Enabled] zamiast [Auto]) - bez rezultatu.

 

- ze strony http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_478/P4P800MX/#download

przeinstalowac przede wszystkim

sterownikip4p800.th.jpg

zaznaczone strzalkami

Zarówno "Microsoft KB817900", jak i "Intel® Chipset Software Installation Utility" (nawet w wersji nowszej niż tam zamieszczona - bo 6.3.0) miałem już wcześniej zainstalowane.

 

- sprobowac podpiac urzadzenie do kazdego gniazda USB (jesli nie masz sledzia na dodatkowe gniazdo na plycie to pozycz na probe)

Próbowałem podpinać do gniazd z tyłu obudowy, zamiast z przodu - i... pomogło!!! :D

Niestety, podpinanie dodatkowego śledzia nic by nie dało, bowiem przepiąłem przednie gniazda USB na to rezerwowe złącze - i na przodzie dalej jest tak samo źle (tylko gniazda USB z tyłu, zamontowane bezpośrednio na płycie głównej dają wykrywanie prawidłowe. :(

 

Masz plyte na chipsecie -nazwalbym to przejsciowym - asus zrobil chyba tylko jeden model na tym chipie i to moze byc problem sprzetowo/programowy.

I to pewnie jest właśnie to. Tak więc pozostaje mi: albo podpinanie z tyłu obudowy, albo wcześniej opisane przeze mnie obejście problemu z użyciem dodatkowej "wtyczki" pamięci Flash USB.

 

Dziękuję za okazane zainteresowanie i pomoc !

 

egrabrych

Odnośnik do komentarza

Wszystko wskazuje na to, że masz felerny panel przedni.

 

Dodatkowo spróbuj:

 

1. W Menadżerze Urządzeń w Gałęzi Kontrolery USB - PPM na każdej gałęzi wewnętrznej - usuń.

2. Nie wykonuj restartu do czasu usunięcia wszystkich gałęzi oraz

3. Usuń plik C:\Windows\Inf\Infcache.1

4. Dopiero w tym momencie restart kompa.

 

Nie sądzę aby pomogło ale spróbuj.

Odnośnik do komentarza

No cóż, "poczarowałem". Najpierw wyczyściłem gałąź "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej", potem usunąłem plik "C:\Windows\Inf\Infcache.1", na koniec zrestartowałem komputer - a po restarcie Windows pieczołowicie odbudował gałąź "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" i wszystko wróciło do "normalności" opisanej przeze mnie wcześniej. Niestety!

 

W każdym razie dziękuję za dobre chęci!

 

egrabrych

Odnośnik do komentarza

Niestety, podpinanie dodatkowego śledzia nic by nie dało, bowiem przepiąłem przednie gniazda USB na to rezerwowe złącze - i na przodzie dalej jest tak samo źle (tylko gniazda USB z tyłu, zamontowane bezpośrednio na płycie głównej dają wykrywanie prawidłowe. :(

 

A skąd wiesz? A co jeżeli prawdą jest to co pisałem:

 

Wszystko wskazuje na to, że masz felerny panel przedni.

 

Wówczas Twoja operacja jest bez sensu.

 

potem usunąłem plik "C:\Windows\Inf\Infcache.1", na koniec zrestartowałem komputer - a po restarcie Windows pieczołowicie odbudował gałąź "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" i wszystko wróciło do "normalności" opisanej przeze mnie wcześniej. Niestety!

 

Ta operacja ma na celu usunięcie cache, w którym mogły istnieć błędy. I pisałem, że raczej nie pomoże.

 

Masz ewentualnie dwa wyjścia:

1. Pożyczyć inny (działający) panel przedni i wykonać próbę

2. Kupić przedłużacz USB

 

Dodatkowe pytania:

 

1. Czy instalowałeś jakiś soft dołączony do aparatu?

2. Czy widzisz zawartość karty pamieci w (Tfu) eksploratorze? Żadne takie tam pierdoły jak Urządzenia do zobrazowania.:lol:

3. Czy aparat nie ma opcji w ustawieniach - np tryb transmisji?

Pokaż również obrazek z MU po podłączeniu aparatu.

Odnośnik do komentarza

Masz ewentualnie dwa wyjścia:

1. Pożyczyć inny (działający) panel przedni i wykonać próbę

2. Kupić przedłużacz USB

Już prędzej hub USB z dodatkowym własnym zasilaniem i zapomnieć o przednim panelu.

Edytowane przez picasso
12.12.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...