Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nowego zestawu komputerowego


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że wakacje pomału dobiegają końca a a kolejny rok akademicki za pasem, zdecydowałem się na złożenie nowego zestawu komputerowego, gdyż mój to już niestety straszny przeżytek. Komputer miałby być typowo do gier i multimediów i służyć rozrywce więc musi to być coś co starczy mi na najbliższe lata aby taką rozrywkę zapewnić :P Moja osobista wiedza na temat komputerów stanęła daleko za procesorami FX od Atlohna i Pentium 4 Intela, dlatego proszę Was o pomoc. Starałem się troche doedukować w tej sprawie i wyczytałem że dobrym rozwiązaniem na obecne czasy są serie procesorów Intel Core i5 lub i7, z czego w cenie do 1000 zł można dostać Intel Core i7 2600. Pytaniem jest czy taki procesor to dobre rozwiązanie i czy jednak internetowi w tej kwestii mają do końca rację czy też nie? Do wydania mam tak +/- 2000 zł, dlatego bardzo proszę Was doświadczonych o pomoc w doborze odpowiedniego procesora i ewentualnie reszty sprzętu. Nie wiem czy umieściłem temat w dobrym dziale jednak wydał mi się on najbardziej odpowiednim. Pozdrawiam

 

Zapomniałem dodać że taka kwestia jak monitor odpada, ma być sama pucha i podzespoły ;p

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Z procesorem Intela i sensowną grafą to myślę, że od 2500/3000 PLN należałoby zaczynać zawody. Bardziej econo byłby wybór Core i5-2500K. Test znajdziesz tutaj = http://pclab.pl/art44338.html

Póki co w starciu z AMD Intel ma zdecydowaną przewagę. Jak to się zmieni (o ile wogóle) po premierze "spychaczy" dowiemy się już wkrótce - ponoć druga połowa września... Sam musisz zdecydować czy czekać na premierę Bulldozer', czy nie. W "starocie" AMD bym się nie pchał - mimo, że cenowo wychodzi to taniej. A i też pewno byłby to zestaw na lata.

Odnośnik do komentarza
Według mnie to zależy do czego będziesz używać komputera. Czy do gier czy bardziej do prac biurowych typu włącz,napisz/dopisz,posiedź na trochę internecie, wyłącz.

 

Bo jeśli do tego drugiego to moim zdaniem komputer będzie się marnował bo nie wykorzysta całej mocy a zaledwie jej małą cząstkę

 

Doczytałeś mój cały post czy tylko temat? ;x Jeżeli nie to prosze przeczytaj jeszcze raz bo Twoja wypowiedź mi nic nie wnosi nowego :P

 

 

@3oo

 

Co do tego intela, to po obejrzeniu testów musze Ci przyznać rację, w sumie nie ma zbyt wielkiej różnicy wydajnościowej pomiędzy i5 a i7 a jednak 200 zł zaosczędzone na np. zasilacz, więc chyba jednak będę za tym i5. ;P

Na Bulldozera od athlona nawet nie czekam chociaż jestem zagorzałym fanem amd,bo cena pewnie zwali mnie z nóg. Co do wydajności Athlonów to co nieco się orientuje, dziewczynie niedawno składaliśmy komputer i w przystępnej cenie złożyliśmy niezły zestaw z Athlonem II x4 635 (dziewczyna najczęściej gra w simsy więc nie było problemów ;p), jednak po tych testach widzę że ten athlon ma daleko do intela w wersji i5 właśnie.

 

Czy mógłbym Cie prosić o podanie przykładowego zestawu do tego intela i5-2500k? Mam na myśli p. główną, grafe i ewentualnie pamiątki, bo na DDR to pamiętam że najlepiej jakościowo prezentował się Kingston jednak nie wiem jak to jest z obecnymi DDR3 ;p

Odnośnik do komentarza
Czy mógłbym Cie prosić o podanie przykładowego zestawu do tego intela i5-2500k? Mam na myśli p. główną, grafe i ewentualnie pamiątki, bo na DDR to pamiętam że najlepiej jakościowo prezentował się Kingston jednak nie wiem jak to jest z obecnymi DDR3 ;p

 

W cenie do 2000,- PLN to nie dasz rady zamknac w pudle 2500K i wydajnej grafiki. Pytanie po co Ci literka K ? jesli nie jestes zainteresowny OC to mija sie z celem. Podawanie przykladowego zestawu ? - prosze bardzo na tacy masz ich dziesiatki - ja bym na Twoim miejscu celowal tak http://forum.pcformat.pl/Zestawy-komputerowe-Wrzesien-2011-t

- za 2058 jak na miare szyty

- za 2632 jak chcesz szpanowac na dzielni :rolleyes:

 

Co do pamiatek to kilka markowych firm bez specjalnego wyboru i szalenstwa bo w grach nie ma to wiekszego znaczenia.

W podanym linku smieszne jest zdanie - jednostki na WRZESIEN- lol na lipiec byly inne? ale po za tym chwytem calkiem ladnie poklejone.

 

Osobna sprawa to

Zapomniałem dodać że taka kwestia jak monitor odpada, ma być sama pucha i podzespoły
wlasnie Twoj monitor. Nie wymienia sie go co roku - przynajmniej ja - podaj zatem jakiego uzywasz lub masz zamiar / nie masz zamiaru zmieniac, a podpowiemy dokladniej co kupic.
Odnośnik do komentarza
W cenie do 2000,- PLN to nie dasz rady zamknac w pudle 2500K i wydajnej grafiki. Pytanie po co Ci literka K ? jesli nie jestes zainteresowny OC to mija sie z celem.

 

Tak też przypuszczałem, od kilku dni oglądam potencjalne ceny wybranych podzespołów i wychodzi mi dosyć ponad 2000zł ;x Jak już pisałem w pierwszym poście, jestem bardzo do tyłu z obecną technologią i "znaczkami" przy procesorach jak i innych podzespołach więc chciałem zdać się na doświadczonych użytkowników. Co do litery K to zasugerowałem się propozycją kolegi 3oo odnośnie procesora :P. Nie bawię się w OC i nie zamierzam w najbliższym czasie mimo szczerego zainteresowania tym tematem, ponieważ fundusze jak i pewne możliwości mi na to nie pozwalają :P Wiem że procesor to serce komputera i cytując powiedzenie kolegi 3oo "od procesora zacząłbym zawody". Jestem zdania że mogę włożyć trochę więcej w tą inwestycję i nie oszczędzać zbytnio na procku, gdyż grafe zawszę mogę w przyszłości wymienić, dołożyć pamięci a procesor miałby już posłużyć na przynajmniej kilka najbliższych lat. Tak więc możemy celować z tym zestawem trochę ponad 2k zł jednak bez szaleństw :P

 

Co do monitora. No właśnie, do tej pory nie zwracałem na to zbytniej uwagi, mój komputer to już taki przysłowiowy złomek, byle włączyć, poprzeglądać internet, czasem jakąś prymitywną grę odpalić. Przez długi czas nie dbałem o to jaki mam komputer gdyż nigdy nie byłem fanem odpalania nowości na full detalach i chwalenia się jakością i płynnością gry na osiedlu ;x Teraz jednak uważam że trzeba iść z duchem czasu i wkońcu zainwestować w bardziej wydajną maszynę, a i pograć można by w jakieś nowsze tytuły :) Wypisze jak się prezentuje to co mam teraz (proszę sie nie śmiać :D):

 

CPU: AMD Athlon 3200+ 2GHz

MOBO: ASUS A8V-VM SE

RAM: 1GB kingston

GPU: i tu jest pewna opcja. Wiem że pewnie śmieszne będzie kombinowanie z montowaniem tego do nowego komputera ale miałem taki pomysł aby zaoszczędzić trochę na karcie przynajmniej narazie gdybym wyszedł źle z funduszami :P Mam więc dwie karty, jedna jeszcze leży w szafie :D

 

Gainward GeForce 9500GT 1GB DDR2

Gigabyte GeForce 8500GT 512MB DDR2

 

Obydwie karty z magistralą 128bit ;p

 

HDD: Seagate 320GB Barracuda

Zasilacz jakiś noname gdyż mój Chieftec 350W poszedł z dymem =(

 

Monitor - wracając do niego, 2 dni temu zakupiłem "okazyjnie?" ledowego LG Flatrona E2240S-PN, z myślą już o nowym komputerze, póki co jednak mam go podłączonego pod swojego złomka, który o zgrozo na tych rozdzielczościach ciężko sobie radzi ;x

Odnośnik do komentarza

Powiedz proszę czy jako zestaw jest też potrzebna obudowa i napęd DVD czy też weźmiesz ze swojego starego zestawu (tak by było dużo lepiej). Napisz też dokładnie jaki jest ten dysk bo jego ostatecznie też by można przerzucić do nowego zestawu (ucierpi na tym czas wczytywania gier ale pozatym raczej nic) i zmienić dopiero potem.

Odnośnik do komentarza

@MatiK

 

Właśnie co do przerzucania czegokolwiek. Jest taka opcja, że planowałem wykorzystać tą dodatkową kartę w nowym komputerze w razie potrzeby, a stary zestaw odratować w jakiś sposób wsadzając tam choćby jakiegos dwurdzeniowego procka od athlona, ogółem coś pod podstawke am2 . Myślałem o takim wyjściu gdyż często z bratem pogrywamy w counter strike'a i byłoby to dobre rozwiązanie, bynajmniej pod taką mało wymagającą grę (ten mój stary komputer niestety nie daje już rady z cs'em, gdyż chipset a konkretnie southbridge jest tak skonstruowany w tej płycie że przy wyższych temperaturach klatki spadają mi do około 15 więc w lecie mam straszny problem ;/).

 

Dysk:

 

39067816675212116557.jpg

 

Wiem że beznadziejnie partycjonowany dysk ale z braku czasu nie mam tego kiedy zmienić. Jednak jak już pisałem zależałoby mi aby ten stary sprzęt w późniejszym czasie troche ulepszyć, sprzedać to co jest troszke dołożyć i coś na 2 rdzeniach kupić. Tak więc nowy komputer najlepiej jakby miał wszystko co potrzebne ;x Można ewentualnie pomysleć z tymi GPU, których mam w nadmiarze no i czy wydajnościowo na tym komputer nie ucierpi a i napęd optyczny też mi sie jakiś znajdzie z liteona w szafie ;)

Odnośnik do komentarza

Z twoimi GPU zestaw dość ucierpi bo nie będzie wiele szybszy od obecnego w grach :) Taka moja propozycja za 2300zł http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I3-2100+3%2C10;1:GA-P67A-D3-B3;3:CRS+CMZ8GX3M2A1600C9B;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:SAM+50+16+HD503HI;6:ANT+ONE+HUNDRED;7:OCZ+OCZ700SXS2-EU Można wybrać tańszą obudowę i zejść do 2050zł ale to już sam zadecyduj. Skoro nie podkręcasz i3 Ci wystarczy a z tą kartą graficzną FullHD we wszytkim przez najbliższe 2 lata masz zapewnione. Z tym starszym kompem to może wystarczy zainwestować w wiatrak który by dmuchał na to co nazywasz mostkiem południowym (w Athlonach 64 z racji tego że kontroler pamięci jest w procesorze to wszystko jest zamknięte w jednym chipie i w zasadzie jest jeden mostek północno-południowy :) )

Odnośnik do komentarza

Nie chce schodzić zbyt nisko z tym intelem, pozostane już przy i5 nawet jeśli miałbym więcej pieniędzy w to włożyć :P

 

Co do starszego kompa to już mam wiatraczek nawiewający na ten chip z racji tego że w obecnej porze letniej nie była możliwa żadna praca przy bardziej zagrzanej płycie głównej. Chodzi dokładnie o to w czerwonym kółeczku:

 

87212200013777594810.jpg

 

Według tego co przez xxx lat wyczytałem próbując sie uporać z tym problemem i przestudiowaniu samej strony asusa z supportem (ps. asus nie bardzo jest skłonny do pomocy użytkownikom posiadającym tę płytę i milczy w tej sprawie), jest to południowy mostek VIA, który przy troszkę bardziej intensywnej pracy i wyższej temperaturze zaczyna poprostu obniżać wydajność całego zestawu :)

Odnośnik do komentarza

No to wtedy tak http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500K;1:GA-P67A-D3-B3;3:CRS+CMZ8GX3M2A1600C9B;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:SAM+50+16+HD503HI;6:ANT+ONE+HUNDRED;7:OCZ+OCZ700SXS2-EU bo nie ma co brać wolniejszych wersji i5. Zresztą różnice będą dość niewielkie wbrew pozorom pomiędzy i3 a i5. Co do tego chipu to jest raczej kontroler dysków twardych SATA. Można na to po prostu przykleić chłodzenie (bo przecież jest już po gwarancji). Mogę polecić coś takiego http://aab.com.pl/akasa-chipset-cooler-blue-p-2222.html całkiem fajne i jeszcze ładnie świeci (trzeba będzie chyba dokupić przejściówkę żeby podłaczyć ten wentylator więc jeszcze 10zł dolicz sobie).

Odnośnik do komentarza

MatiK

 

Obudowa, pamięć, dysk = brak towaru. Dziękuję za uwagę. :) W zestawie Finalkaa lansowaliście zasilacz 500W, a tutaj ni z gruszki ni z pietruszki 700W i niepotrzebne kilkadziesiąŁ§ PLN w plecy. Procek dwurdzeniowy... zaprawdę zbalansowana inwestycja na lata (tak wiem, o jaki test Ci chodzi :D).

 

invok3d

 

Wiem że procesor to serce komputera i cytując powiedzenie kolegi 3oo "od procesora zacząłbym zawody"

Chyba nie zrozumieliśmy się... Procki w które celowałeś ciężko byłoby złożyć w zestawie (z wydajną grafą) do 2000 PLN, i tylko o to chodziło. Zresztą widać to po proponowanym wyżej zestawie. A jak dołożysz 400 PLN więcej za procek już przekraczasz pod 2500 PLN. Jeśli miałbym kupować Intela na lata, wybór dla mnie jest jeden. ;) Chociaż ciekawy jestem co przyniosą Ivy Bridge - premiera w pierwszym kwartale przyszłego roku ponoć.

BTW

Z zakupem bym się na razie wstrzymał. Intel planuje 10% obniżkę kilku SB w trakcie premiery "spychaczy". Zawsz to coś... Zakładając, że i do nas to zawita...

Odnośnik do komentarza

MatiK

 

Obudowa, pamięć, dysk = brak towaru. Dziękuję za uwagę. :) W zestawie Finalkaa lansowaliście zasilacz 500W, a tutaj ni z gruszki ni z pietruszki 700W i niepotrzebne kilkadziesiąŁ§ PLN w plecy. Procek dwurdzeniowy... zaprawdę zbalansowana inwestycja na lata (tak wiem, o jaki test Ci chodzi :D).

 

No to że brak to w sumie jest problem bo nie wiadomo czy będzie. Trzeba by było zadzwonić albo wybrać coś podobnego.

Co do zasilacza - a czemu by nie dodać trochę kasy i kupić lepszy model skoro w rachunkach za prąd różnicy nie ma a to w końcu najważniejszy element komputera.

Co do różnicy z rdzeniami - cóż generalnie w klasie cenowej i3 jest tak że Phenom x4 jest szybszy odrobinę w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem wielu rdzeni ale przegrywa w grach i reszcie aplikacji. I5 2500K natomiast to aktualnie najszybszy procesor który opłaca się kupić. Jeżeli karta graficzna jest AMD to raczej nie ma aż takiej potrzeby na 4 rdzenie bo nie ma problemu z narzutem na procesor tak jak ma to miejsce przy kartach NVidi.

Odnośnik do komentarza

Matik - po co ładować zasilacz 700W do i5, skoro ma on kilkadziesiąt procent niższy pobór mocy niż Phenom X4 955 lansowany w temacie Finalkii?

500-550W do tego zestawu pasowałoby jak znalazł - a i nie ma sensu dopłacać tyle do starych już konstrukcji.

Kilkadziesiąt brzmi tak dosyć pokaźnie a wg PCLAB-u to jakieś 35% http://pclab.pl/art44564-12.html nie wiem czy to kilkadziesiąt chociaż to akurat mało ważne. Ten zasilacz jest droższy od wersji 600W o 50 zł. Mniej obciążony powinien uzyskać większą sprawność. I dlaczego ta konstrukcja jest stara? To znaczy dlaczego przez to że to sprawdzony projekt miałby być zły? Zresztą mój zestaw to tylko propozycja (zresztą dość szybko składana) więc zaproponujcie coś od siebie.

Odnośnik do komentarza

Ja proponuje się nie wykłócać tylko spróbować złożyć coś sensownego :P Został bym przy tym intelu i5 tylko jeszcze później zostaje kwestia mobo do tego, reszte już jakoś dobierzemy. Jak już pisałem wcześniej weźmy ten próg 2500zł, w sumie to 500 zł drożej a jakieś 2 lata ze sprzętem napewno do przodu ;p Czekam więc na propozycje :D

Odnośnik do komentarza

Propozycja. :rolleyes:

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500K;1:GA-P67A-D3-B3;3:PVV34G1600LLKB;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:WD+WD1002FAEX;6:SPC+PILUM+400+PI-400;7:TAGAN+U33II+500W

 

Dysk wg poniższego rankingu... Ponoć szybki, ale też głośny. Możesz zmienić na tańszy SAMSUNG F3.

http://www.chip.pl/ranking/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala

 

Gdybyś chciał dołożyć do grafy HD6870 http://www.proline.pl/?p=ASUS+HD6870+1GB+DC obudowa chyba Ci się przyda, bo ta karta jest nieco chyba większa (dłuższa) niż inne. Recka = http://pclab.pl/art44695.html

 

Pamięci Patriot. Chociaż w podobnej cenie można dostać 2 x 4GB Kingston'a. http://www.proline.pl/?p=KHX1600C9D3X2K2%2F8GX

 

Zasilacz oczywiście pod młotek... Wg mnie cenowo najkorzystniejsza oferta.

 

Płyta główna... Tutaj powinieneś zadać sobie pytanie czy masz zamiar coś na nią wkładać (do środka)? Innymi słowy, czy będą Ci potrzebne bardziej sloty PCI-E (jakie? x1, x4, x16) czy PCI? ile?

Odnośnik do komentarza

Ostatnio bawiłem sie tym konfiguratorem z proline.pl i wyszedł mi zestaw w podobnej cenie tyle że z kartą geforce ;p Szczerze to nie jestem zwolennikiem kart graficznych od Ati a nawet możnaby powiedzieć że nie cierpie tych kart :P Zawsze stawiałem wyżej GeForce ale może jednak czas żeby coś z tym zrobić i zaufać chociaż raz tej grafie ;x Zestaw mi pasuje, ale mam jedno "ale" ;p

 

Jak już zaznaczałem nie jestem na czasie ze sprzętem komputerowym na obecny czas i chciałem zapytać czy zestawik, który mi zaproponowałeś będzie sie niemiłosiernie grzał czy raczej temperatury powinny być w normie przy bardziej intensywnej pracy? Nie chciałbym krótko po zakupie inwestować kolejnych pieniędzy w dodatkowe chłodzenie ;X

 

Co do pamięci to radzisz brać te 2x2GB patriota czy już 2x4GB kingstona? Logiczne że druga opcja to większa ilośc pamięci ale nie wiem jak to sie ma do ogólnej wydajności ;P

 

"Zasilacz oczywiście pod młotek..." - to znaczy? :>

 

Co do płyty głównej - nie mam zamiaru dokupować dodatkowej sieciówki ani innych cudawianek, a cieszy mnie że obecnie normą są już rozwiązania na dwie karty graficzne, więc ta propozycja z gigabyte'a też "chyba" dobra. Podkreślam, chyba bo na sto procent się nie orientuję :D

Odnośnik do komentarza

Do tego co napisał Majaque należałoby jeszcze dodać, że nawet gdyby udało Ci się uruchomić dwie karty to każda działałaby w trybie x4. Podwójne x16 raczej ze świeczką możesz szukać w tym przedziale cenowym (chodzi o cenę płyty głównej).

Support for ATI CrossFireX™ technology

* The PCIEX16 slot operates at up to x4 mode when ATI CrossFireX™ is enabled.

I wydawało mi się, że jeśli Nvidia to musiałobybyć... SLI. Aczkolwiek są płyty, które wspierają obie technologie.

 

1 x PCI Express x16 slot, running at x4 (PCIEX4)

* When the PCIEX1_2 or PCIEX1_3 slot is populated with an expansion card, the PCIEX4 slot will operate at up to x1 mode.

Ten drugi slot PCI-E.16 działa w trybie x4. Jeśli wykorzystasz jakikolwiek slot PCI-E ze wskazanych w cytacie (tj. te leżące pomiędzy slotami PCI-E.16) to będzie on działał w trybie x1. Ot, oszczędności w sekcji zasilania... Jedno z nich co prawda możesz od razu wyeliminować, bo grafa jest dwuslotowa, ale... reszta jest do przemyślenia. W zasadzie o to mi wcześniej chodziło. Tzn. czy będziesz korzystał z jakichś kart rozszerzeń/kontrolerów - np. karta dźwiękowa (z tego co widzę na tylnym panelu jest zwykłe stereo pff... 5.1 też da się podłączyć; jest możliwość wyprowadzenia HD Audio na przedni panel - ale takowego nie ma w zestawie), firewire czyli IEEE1394 (tego nie ma ani na tylnym panelu, ani wyjścia na płycie głównej do wyprowadzenia na tylny panel - może się przydać np. przy zgrywaniu z kamery na dysk). Może jakieś inne?

 

Jeśli absolutnie nic nie będziesz wkładał, to być może taka płyta... http://www.proline.pl/?p=ASUS+P8P67-M+PRO+R3 (obsługa SLI i CrossfireX) http://www.proline.pl/?p=ASUS+P8P67+R3

 

Pod młotek... miałem na myśli "licytację" :D. Może ktoś zaproponuje inny zasilacz, może będziesz chciał jednak mocniejszy. 500W myślę, że wystarczy nawet jeśli zdecydujesz się sporo dopłacić do grafy... GF GTX 560 Ti. Nie wiem jak z GeForce GTX 470 - ale raczej podobnie. Ale jak już dopłacasz do grafy to do zasilacza też trochę możesz. Zaś Radeon HD6850 jak na swoją cenę ma przyzwoitą wydajność... Test do innej karty, ale jest wzmiankowane porównanie z proponowanym Asusem.

 

Poniżej możesz oddać pierwszy strzał w ranking kart graficznych, jeśli nadal wahasz się co do wyboru między GF a ATI/AMD. Chociaż myślę że znasz już go na pamięć.

http://www.benchmark.pl/strefa/ranking-kart-graficznych

 

W kwestii temperatur to nie powinno być problemów. Zaś dołożenie kilku wiatraków nie powinno być problemem. :P Zawsze możesz dokupić opcjonalne od razu, albo rozejrzeć się za obudową, która takowe ma. Przynajmniej z przodu obudowy, np. http://www.proline.pl/?p=EMX+CLIPEUS+MESH

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Co do tego slotu PCIE to dzięki wielkie za doinformowanie mnie, sam jakoś nigdy nie miałem okazji o tym poczytać a ta dodatkowa wiedza mi nie zaszkodzi :D

 

Jeśli absolutnie nic nie będziesz wkładał, to być może taka płyta... http://www.proline.p...+P8P67-M+PRO+R3 (obsługa SLI i CrossfireX).

 

Jedynie karte Sound Blaster do moich głośników 5.1, ale skoro pasuje w mojej obecnej mobo przy dużych gabarytach mojego GeForce 9500 (W wersji gainwarda sam radiator zajmuje 2 sloty ;p) to nie powinno być problemów. Komputera nie planuje nigdzie przenosić a przy obecnym ustawieniu nie ma problemów z podłączeniem np. internetu, wifi mnie nie interesuje więc dodatkowa sieciówka będzie zbędna :).

 

Cena tego geforce'a mnie wystraszyła gdy otwarłem link, więc zostane przy tym radeonie, co prawda jeszcze nigdy nie miałem z radeonem do czynienia bo nawet na komputerach znajomych widywałem same GF ale zaufam testom i samej opini więc grafa także zostaje :)

 

Co do obudowy z zestawu to bardzo cieszy mnie innowacyjność obecnych rozwiązań jeżeli chodzi o chłodzenie i możliwość rozbudowy a także przede wszystkim łatwość instalacji dodatkowych podzespołów jednak chciałem zapytać czy dałoby radę na tej obudowie zaoszczędzić pare zł? :> Co prawda z tą obudową z zestawu napewno uzyskam porządane chłodzenie przy większej ilości wiatraków ale mój studencki budżet napewno się ucieszy z mniejszej wydanej kwoty :) Druga propozycja obudowy prezentuje się nieźle no i zawsze te 15zł jestem do przodu :D

Odnośnik do komentarza

Poprawione propo. :rolleyes:

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500;1:GA-P67A-D3-B3;3:PVV34G1600LLKB;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:SAM+50+16+HD502HJ;6:AER+PGS+VS-4;7:TAGAN+U33II+500W

 

Zmieniłem procek na "bez K", czyli niepodkręcalny.

http://ark.intel.com/compare/52209,52210

 

Obudowa... Cóż... Po prostu przefiltruj do zadanej max. cenie (ewentualnie uwzględnij te, które są dostępne), poprzeglądaj, wybierz... Jednem się podobają otwory/wycięcia z góry, innemu nie... Pewnych obudów bym nie wybrał z uwagi na wygląd, ale o gustach się ponoć nie dyskutuje. :D Jednym z kryteriów jest montaż zasilacza u dołu obudowy. Aerocool ma cenę online, więc jeśli zamówisz "na miejscu" pewno będzie o te kilka PLN droższa. Chyba ma tylko jeden wentylator w zestawie (tylny). Alternatywą może być http://pclab.pl/news45625.html (ale ich aktualnie nie ma w magazynach proline.pl, więc nie linkuję). A tak na marginesie... Enermax najwyraźniej potaniał o kilka PLN ostatnio. :)

 

Tak a propo pamięci... IMHO różnicy między DDR1333 a DDR1600 raczej nie odczujesz, więc możesz spróbować znaleźć tańsze DDR1333, ale z niższymi timingami (nie wszystkie aktualnie są dostępne, więc tutaj nic nie zmieniałem). A jeśli chodzi o to czy wybrać 2x2 czy 2x4... po części zależy od tego jaki będzie system. Na 32-bitowy nie ma sensu pchać więcej niz 4GB, bo i tak nie będzie cała pamięć widoczna (a do tego część i tak jest rezerwowana przez system).

 

Do dysku możesz dołożyć 50 PLN i wziąć 1TB = http://www.proline.pl/?p=SAM+1TB+32+HD103SJ (oba powinny być już niebawem na magazynach).

 

O SB 5.1 nawet nie pytam na jakim złączu, bo czy to będzie PCI, czy PCI-E... wejdzie.

Jeśli będziesz składał na miejscu CD/DVD możesz przynieść im swoje, albo coś sobie dodać do zestawu. Za składanie pobierają opłatę, ale to pewno zauważyłeś bawiąc się konfiguratorem.

Odnośnik do komentarza

Dzięki bardzo za zainteresowanie tematem i pomoc, jestem bardzo wdzięczny :)

 

Co do drugiej propozycji zestawu, jestem jak najbardziej zadowolony z obniżonej ceny jednak myślę że z tym procesorem "podkręcalnym" możemy spokojnie zostać. Skoro ma to być zestaw na najbliższe lata to zawsze moge za te pare lat zainwestować w lepsze chłodzenie i podkręcić ten procesor w miarę potrzeb, uważam że to lepsze wyjście niż później żałować że się podjęło taką a nie inną decyzję :)

 

Co do dysku - jeżeli mam dopłacić 50zł i mieć dwa razy tyle to oczywiste że wybiorę drugą opcję :)

 

Pamięci też mogą zostać, generalnie zestaw mi się podoba, tyle że z procesorem z pierwszej propozycji jak już pisałem wyżej :)

 

Więc wyglądałoby to tak:

 

Zestaw

 

Coś takiego przejdzie czy jeszcze radziłbyś coś zmienić? :)

 

Mam jeszcze pytanie co do samego kupna. Nie wiem czy miałeś może kiedyś do czynienia z zakupami w proline jednak chciałem zapytać czy jeżeli kupować by od nich części pojedyńczo, to cenowo wyszłoby to drożej czy tak samo? Pytam wogóle, bo pod koniec miesiąca dostaję wypłatę a obecnie już dysponuję jakąś tam kwotą i dla świętego spokoju mógłbym już dokonać zakupu jakichś podzespołów :)

 

 

P.S Dzwoniłem dzisiaj do wydziału Proline w swoim mieście i dowiedziałem się że wszelkie części z mojego zestawu byłyby od ręki po zamówieniu na ich stronie internetowej oprócz tej obudowy którą już i tak zmieniliśmy na tańszą :P Brakuje jej w głównym magazynie więc będziemy musieli się rozejrzeć za czymś w podobnej cenie :D

Odnośnik do komentarza

Zamienić można chyba jedynie na droższe... :)

Mając na uwadze podkręcanie dołożyłbym do ASUS P8P67 z uwagi na sekcję zasilania. Na Gigusiu coś tam podkręcisz, ale czy z satysfakcją to nieco wątpliwe. Asus z kolei miał jakieś problemy wieku dziecięcego, które ponoć już zostały wyeliminowane kolejnymi rewizjami BIOS-u... (tutaj musiałbyś położyć nacisk na aktualizację BIOS-u).

 

Cena dysku widzę, że podskoczyła...

 

Może się zmienić kwestia pamięci. Może nie być tych, które są aktualnie wybrane ale tym bym się nie przejmował - zawsze coś się znajdzie. Chyba, że chcesz dopłacić do szybszych (w sensie taktowania, niekoniecznie timingów).

 

W kwestii proline.pl...

Swojego kompa składałem u nich (Gliwice) bo istniała obawa, że procek nie pójdzie na tej płycie co wybrałem więc mieli mi zaktualizować BIOS. Oczywiście procek poszedł, a BIOS-u nie zaktualizowali. :D Mają tam tendencję do nieinformowania, że jest możliwość składania kompa w kilka dni (30 PLN za 5 dni roboczych) - jeśli nie zapytasz. Narzekać mogę jedynie na siebie - nie sprawdziłem zawartości pudełka tj. tego co zamontowali z dodatkowych akcesoriów, a co zwrócili. Można tam bez problemu podrzucić im swoje części do poskładania w zestawie.

Natomiast kupowanie na półkę to chyba nie najlepszy pomysł. Ceny się zmieniają, możesz na tym coś ugrać lub stracić ale myślę, że warto zaryzykować i kupić dopiero komplet. Niektóre ceny są online (mogą takimi się stać), więc są w niższej cenie przy sprzedaży wysyłkowej co może nieco podbić cenę zestawu.

Przy składaniu zamówienia wyraźnie zaznacz, żeby zaktualizowali Ci BIOS.

Odnośnik do komentarza

Czyli jednak według tego co piszesz pójdę na opcję z kupnem całości :) Z tego co widzę odnośnie samego procesora, to bardzo zachwalany model, zarówno wydajność samego procesora jak i zintegrowanego układu graficznego jest wysoka a to mnie cieszy.

 

Co do płyty głównej...hmmm, oszczędziliśmy nieco na obudowie i dysku bodajże więc z tym proponowanym asusem i tak wychodzi mi niecałe 2500zł więc z ceną stoimy dobrze

 

Mam jeszcze pytanie co do obudowy, a dokładniej to chciałbym poznać Twoje osobiste zdanie - skoro już wiemy że ta od Aerocool jest niedostępna, chciałbym abyś doradził mi w miare możliwości i w podobnej cenie jakiś zamiennik, który byłby tutaj Twoim faworytem.

 

Co do lokalizacji sklepu Proline....ja planuje składać ten zestaw w swoim rodzinnym mieście Bytomiu więc daleko do siebie nie mamy, a po udanym zakupie zawsze można się udać na jakieś piwo, wkońcu Twoje rady były mi niezbędne a bez tego napewno bym sobie nie poradził z moją zacofaną wiedzą :D

 

p.s Co sądzisz o tych pamiątkach? :>

 

http://www.proline.pl/?p=KHX1600C9D3X2K2%2F8GX

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...