Skocz do zawartości

AMD Catalyst - Czy można odinstalować stare wersje sterowników?


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

To jaki sens aktualizowanie AMD Catalyst ??

I po co więc wyskakuje komunikat informujący o nowej wersji aby zaktualizować skoro sterowniki się nie nakładają? :huh:

Pytania o sens życia wg Monty Pythona proszę kierować do supportu AMD. :)

Przykład, który podałem w poście #21 dotyczył sterownika SMBus (kontrolera magistrali zarządzania systemem), sterowników AHCI nie przeglądałem. Jeśli wierzyć dacie ostatniej modyfikacji to jest to ten sam plik (*.inf) - przynajmniej dod wersji 9.9. Zmienia się tylko instalator (*.msi) - (gdybam) bo pewno poprawili w nim bugi, musi podołać nowej wersji .NET itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Pokaż screen gdzie Ty widzisz te nowsze wersje sterów w systemie i różne wersje sterowników AHCI.

Ja bym zostawił tak jak jest skoro nie ma problemów. W zasadzie wgrywam tylko nowe stery chipsetu na system instalowany na świeżo bądź w przypadku problemów z jakimiś podzespołami - w przeciwnym wypadku nawet o tym nie myślę. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

Ta dyskusja do niczego nie prowadzi. :) Nie pytaj, uaktualniaj. Dopóki bangla, jest OK.

Jak/skąd chcesz odinstalować te starsze sterowniki AHCI? Drver Sweeper wyczyści Ci wszystko na temat (tzn. zależy od tego co zaznaczysz do usuwania) - np. w przypadku sterów grafy zintegrowanej system będzie jechał na sterownikach systemowych.

Odnośnik do komentarza

po prostu chcę usunąć ale jak się okazuje że system może nie wstać no to... :confused:

Oj, już nie tragizujmy. Przecież postawiony na świeżo system działa na sterownikach systemowych, czyż nie? Niektóre sterowniki musisz wgrać od producenta sprzętu, czyż nie? Deinstalacja co najwyżej spowoduje zatem sytuację wyjściową, ale i tak masz zamiar zainstalować nowszą wersję - czyż nie? Więc w czym problem? I... nie uogólniaj. Problemy ze sterownikami były, są i będą - i może na tym zakończmy, cokolwiek to stwierdzenie oznacza.

Odnośnik do komentarza

Kolego, tworzysz więcej problemów zamiast rozwiązywać rozpoczęte - u mnie byłby już zakończony w 15 minut po zdiagnozowaniu duplikatów sterów.

Po pierwsze: komplet sterowników do płyty głównej pobierasz ze strony PRODUCENTA TEJ PŁYTY czyli - uwaga, niespodzianka: ASUS - tadum-tss!

Po drugie: drivery od karty pobierasz ze strony AMD - najnowsze AMD Catalysty 11.7.

Po trzecie: Wywalasz firmowymi deinstalatorami wszystko co masz.

Po czwarte: uruchamiasz komputer w trybie awaryjnym i usuwasz Driver Sweeperem wszystko co ma w sobie nazwę AMD (nVidię też zaznaczyć możesz, o ile kiedyś Ci się jakaś karta od nich przez komputer przewinęła) i Realteka. Uruchamiasz ponownie.

Po piąte: Odłączasz się manualnie od internetu i instalujesz pierw: wszystko co ściągnąłeś do płyty głównej, zaczynając od chipsetu, dalej kolejność dowolna, następnie instalacja Catalystów, reboot i...

Well done.

Odnośnik do komentarza

Po pierwsze: komplet sterowników do płyty głównej pobierasz ze strony PRODUCENTA TEJ PŁYTY czyli - uwaga, niespodzianka: ASUS - tadum-tss!

Niezupełnie. Tak ogólnie, to cykl życia wsparcia producenta płyty głównej i producenta chipsetu jest różny. Np. dla starszych modeli płyt głównych/chipsetów nowsze sterowniki prędzej znajdziesz na stronach firmowych producenta chipsetu (i tutaj też to zależy dla jakiej wersji windows). Dla nowszych chipsetów tym bardziej nie powinno być problemów.

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Oniryczny

 

po co mam instalować kulawe drivery od ASUSa jak są lepsze od AMD ??

Nadal masz klapki na oczach.

stery do chipsetu mam aktualniejsze ze strony AMD

i stamtąd je pobiorę

już nie raz czytałem jak na forach odradzają instalację sterów producenta mobo a zalecają instalować od producenta konkretnego układu...

:D Jesteś nierefolmowalny.

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Oniryczny

 

 

Nadal masz klapki na oczach.

 

:D Jesteś nierefolmowalny.

 

@Karolek

Jeżeli instalowałeś drivery Asusa do płyty Asusa na AMD to co Ci się wyświetlało? AMD czy Asus?

Jeżeli nawet logo Asusa to i tak były tam stare sterowniki AMD.

Przerabiałem ten temat i nawet kiedyś gnębiłem Support Asusa.

Odpowiedź była poniżej krytyki (mniej więcej w stylu "Asus nie otrzymał nowych sterowników od producenta Chipsetu" !!!).:lol:

 

Generalnie w temacie odinstalowania (usuniecia) starych sterowników:

 

1. Wydaje mi się, że to nie jest takie proste i jest bardzo zależne od systemu.

2. Konieczna edycja rejestru, usunięcie plików sterowników, plików .inf i wszelkich instalatorów itp.

3. Samo usunięcie kluczy rejestru wg mnie nic nie zmieni ale mogę się mylić.

4. Producenci softu do hardware`u idą na łatwiznę i nie analizują specyfikacji systemu choćby uwzględniającej lokalizację regionalną co skutkuje instalacją sterowników, bibliotek itp we wszystkich możliwych językach. I to jest dopiero śmietnik.

Odnośnik do komentarza
... ale czy to prawda że mimo instalacji nowszych wersji system to wciąż używa starych?

 

To możesz sprawdzić zawsze w MU -> Urządzenie -> Właściwości -> Sterownik -> Szczegóły sterownika (piszę z pamięci i mogłem popełnić drobny błąd).

Aby wyłączyć aktywność starego sterownika należy edytować rejestr i ustawić mu wartość Start "4".

Przykład: https://www.fixitpc.pl/topic/4970-msi-870-c45-i-ahci/page__view__findpost__p__36584

Odnośnik do komentarza
Generalnie w temacie odinstalowania (usuniecia) starych sterowników:

 

1. Wydaje mi się, że to nie jest takie proste i jest bardzo zależne od systemu.

2. Konieczna edycja rejestru, usunięcie plików sterowników, plików .inf i wszelkich instalatorów itp.

3. Samo usunięcie kluczy rejestru wg mnie nic nie zmieni ale mogę się mylić.

4. Producenci softu do hardware`u idą na łatwiznę i nie analizują specyfikacji systemu choćby uwzględniającej lokalizację regionalną co skutkuje instalacją sterowników, bibliotek itp we wszystkich możliwych językach. I to jest dopiero śmietnik.

 

Panowie Wiesław i Oniryczny z całym szacunkiem, ale gdyby usuwanie starych sterów miało być tak skomplikowane jak to przedstawiacie to ja Belfegor nie usunąłbym ani jednego sterownika z systemu.

Co do tego czy producenci softu idą na łatwizne i nie analizują specyfikacji systemu uwzgledniając lokalizacje regionalną, to też sie nie zgodze. Pliki z tłumaczeniem to tylko tłumaczenie instalatora nic więcej. Jest to włąśnie ułatwienie dla użytkownika. Spokojnie takie pliczki tekstowe mozna usunąć po instalacji a jak ktoś woli to można rozpakować cały instalator i wykonać aktualizację z Menedżera Urządzeń. Pytałem kiedyś na forum jak instalować stery do karty Radka. Z instalatora czy z MU. Można i tak i tak. MareW doradził mi żebym skorzystał z instalatora ponieważ bedę miał wtedy możliwośc ustawienia ekranu czyli wgra mi sie cały CCC. Miałem bez CCC, mam z CCC - nie ma różnicy.

Nie dalej jak 4 dni temu instalowałem nowy chipset nową grafike wywalając uprzednio stare sterowniki. I tylko nie mówcie mi że jest jakaś wielka róznica pomiędzy stacjonarnym a lapkiem jeśli chodzi o procedury instalacyjne. Bo jej nie ma. A na koniec (ponieważ mój głos w sprawie hardwaru i softwaru ma niewielkie znaczenie) powiem jedno - Zabierasz sie Oniryczny do tych sterowników jak pies do jeża.

Odnośnik do komentarza
A ja tak przekornie zapytam: Czy udało Ci się to SKUTECZNIE i faktycznie?

 

Wiesiuniu, skutecznie jak najbardziej. Driver Sweeper wywalił wszystko w trybie awaryjnym (oczywiście wcześniej deinstalacja karty i chipa z Dodaj Usuń...hm chipset z MU) Potem czyszczenie resztek i instalka nowych.

Skutecznie na tyle że w MU są nowe wersje sterowników. To chyba znak, że dobrze? Jak myślisz?

A co do czyszczenia rejestru powiem jedno - nawet nasza Szefowa nie czyści rejestru, tylko używa ERUNT. :lol: Ale jak ktoś chce, może czyściki stosować, albo ręcznie kluczyk za kluczykiem.

Odnośnik do komentarza

:ph34r: wieslaw531;

Jeżeli nawet logo Asusa to i tak były tam stare sterowniki AMD

Z doświadczenia wiem, że powinno się instalować ostatnie sterowniki do danego urządzenia (nowe sterowniki typu "catalyst" nie uwzględniają takich staroci) . Jeśli ktoś decyduje się na instalację najnowszych sterowników powinien w pierwszej kolejności zaktualizować BIOS płyty głównej.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...