Skocz do zawartości

Zawieszanie się paska zadań


Rekomendowane odpowiedzi

Problem pojawił się dwa dni temu, po jakimś czasie pracy systemu - zwykle około godzinie - (nigdy tuż po uruchomieniu) pasek zadań "zawiesza się" uniemożliwiając przełączanie pomiędzy oknami za jego pomocą czy użycie menu start (przycisk start zazwyczaj da się jeszcze kliknąć i rozwinąć menu, ale nie da się już go zamknąć). Otwarte aplikacje działają i da się na nich pracować jak również przełączać między nimi alt-tab. Ctrl-alt-del nie powoduje żadnej reakcji (czyli nie mogę spróbować zresetować explorer.exe za jego pomocą). Nie potrafię skojarzyć wystąpienia tego problemu z konkretnymi zmianami w systemie. Szukając rozwiązania natknęłam się na informację o programie Taskbar Repair Tool Plus, został on użyty, ale nie rozwiązało to problemu (później dopiero zorientowałam się, że post zawierający tę sugestię pochodził z 2008 r., no cóż). Ponieważ niektóre odpowiedzi na podobne problemy sugerowały infekcję, zamieszczam temat w tym dziale i dołączam wymagane logi. Defogger został użyty. Z góry dziękuję za pomoc.

(Na marginesie: Firefox zostanie zaktualizowany za kilka dni, gdy autorzy potrzebnych mi dodatków je zaktualizują, a Konnekt, o którego istnieniu właśnie przypomniał mi OTL, jak tylko uporam się z tym problemem).

 

Log z Gmera jest niepełny, ponieważ po kilku godzinach skanowania zmuszona jestem wyłączyć komputer (burza się zbliża). Wklejam, co zdążyło się wygenerować. Jeśli będzie zachodziło podejrzenie infekcji powtórzę skan.

OTL.Txt

Extras.Txt

gmer.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie widzę żadnych śladów infekcji. Temat przenoszę do działu Windows XP.

 

 

Problem pojawił się dwa dni temu, po jakimś czasie pracy systemu - zwykle około godzinie - (nigdy tuż po uruchomieniu) pasek zadań "zawiesza się" uniemożliwiając przełączanie pomiędzy oknami za jego pomocą czy użycie menu start (przycisk start zazwyczaj da się jeszcze kliknąć i rozwinąć menu, ale nie da się już go zamknąć). Otwarte aplikacje działają i da się na nich pracować jak również przełączać między nimi alt-tab. Ctrl-alt-del nie powoduje żadnej reakcji (czyli nie mogę spróbować zresetować explorer.exe za jego pomocą). Nie potrafię skojarzyć wystąpienia tego problemu z konkretnymi zmianami w systemie.

 

Podejrzewam o te działania Kaspersky Internet Security 2012 (który zresztą aktualizował sterownik zaledwie kilka dni temu - 1 lipiec):

 

[2011-07-01 11:05:32 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Documents and Settings\All Users\Menu Start\Programy\Kaspersky Internet Security 2012

[2011-07-01 11:04:13 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Program Files\Kaspersky Lab

[2011-07-01 11:03:58 | 000,565,552 | ---- | C] (Kaspersky Lab) -- C:\WINDOWS\System32\drivers\klif.sys

[2011-06-21 19:00:33 | 000,000,000 | ---D | C] -- C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Kaspersky Lab

 

Proponuję całkowicie odinstalować (tylko to jest wiarygodnym testem i wstrzyma wszystkie aktywności sterowników), poprawiając przez Kaspersky Remover, i sprawdzić jak się zachowuje pasek. Przy okazji także SUPERAntispyware.

 

 

Szukając rozwiązania natknęłam się na informację o programie Taskbar Repair Tool Plus, został on użyty, ale nie rozwiązało to problemu (później dopiero zorientowałam się, że post zawierający tę sugestię pochodził z 2008 r., no cóż).

 

Dla XP to narzędzie jest nadal aktualne. Tu nie ma zastosowania, bo to nie jest ten problem, który rozwiązuje narzędzie. Taskbar Repair Tool Plus adresuje pasek, który jest cały czas martwy ze względu na uszkodzenia w rejestrze. Jeśli efekt występuje dopiero po pewnym czasie użytkowania systemu, to raczej wpływ działających procesów.

 

 

A Konnekt, o którego istnieniu właśnie przypomniał mi OTL, jak tylko uporam się z tym problemem)

 

Konnekt niemożliwy do aktualizacji. Nie żyje. Jeśli szukasz nowoczesnej alternatywy w podobnej konwencji, to jest nim WTW (już dawno przegonił Konnekta, w obsłudze sieci, w możliwościach wtyczkowania). Opis jest zlokalizowany w temacie: Darmowe komunikatory.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Z powodu pilnego wyjazdu odpowiadam dopiero teraz.

Bardzo dziękuję za poświęcenie mi czasu.

Przed wyjazdem zdążyłam odinstalować Konnekta i SUPERAntispyware, może miało to jakiś wpływ na kondycję systemu.

 

Przez cały czas mojej nieobecności komputer był używany przez rodzinę (przez jednego osobnika nawet dość intensywnie) - mimo działania KIS problem nie wystąpił. Przy mnie od wczoraj również nie.

Deinstalacja KIS wykonana, ze względu na losowość problemu nie jestem na 100% pewna czy miało to jakiś wpływ (pasek się nie zwiesił, ale i nie sprawdzałam za długo - jakoś nie mogę się przemóc, żeby używać kompa bez firewalla (niesystemowego)).

Zainstalowałam KIS ponownie. Firewall systemowy nie jest dla mnie sensowną opcją, a pozostałe powoli się wyczerpują - a to COMODO wiesza mi system na twardo po podłączeniu czytnika kart, a to PrivateFirewall blokuje dostęp do netu niektórym aplikacjom mimo pełnego zezwolenia, a to inne (nazw już nie pamiętam) odcinają net na zero i nawet ustawienie "przepuszczaj wszystko jak leci" nie pomaga... Pewnie po prostu nie umiem ich prawidłowo skonfigurować, ale użeranie się z firewallami już mnie zmęczyło.

 

KISa używam od ok. miesiąca, nowe daty sterowników wynikają z reinstalacji ("corrupted database", ponoć dość typowy problem). Mam pewne podejrzenia, że problemem może być nie tyle KIS, ale klient UWO Online (wydaje mi się, że był uruchomiony zawsze, gdy pasek się blokował - też przeinstalowałam) lub konflikt tych dwóch aplikacji.

 

Chwilowo zostawiam sprawę tak jak jest, jeśli pasek znowu zacznie się blokować, podejmę bardziej zdecydowane działania.

 

PS. WTW to świetny komunikator, dziękuję za jego polecenie.

Edytowane przez picasso
12.12.2011 - upłynęło wiele miesięcy, brak nowszych komentarzy, zamykam. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...