Skocz do zawartości

Temperatura procesora przyczyną restartów PC?


amp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Ostatnio gra crysis 2 powoduje krzaczenie mi grafiki po czym zwiecha i restarty kompa....w sumie to tylko ta gra (przynajmniej tyle zauważyłem).Testy pamięci są ok zasilacz też mi się wydaje w porzo,może temp. na procku mam za wysokie...załączam obrazek z testu temp po 5 min gry...co wy na to.

21c0dc84a5617512m.jpg

Mam porządek w kompie,nie tak dawno bo miesiąc temu wyczyszczone wszystko,stery też zaktualizowane...może to wina samego chłodzenia-podstawkę musiałem skręcić bo była pęknięta ale dlaczego tylko na tej grze?...włączyłem test Furmark na 10 min. i grafa nie osiągnęła nawet 80 stopni a procek 60,58,62,56 a więc chyba ok-więc to wina chyba gry albo jakiś komponent coś knoci.Nie pisałem wcześniej ale ta zwiecha którą łapię to pikseloza (np.białe kwadraciki na całym ekranie) jak by się grafa przegrzewała albo była uszkodzona ale się nie przegrzewa jak test mi pokazał.Przy innych grach (w tym metro dość wymagające) nic się nie dzieje.Otworzyłem wczoraj kompa,zdjąłem chłodzenie...oczywiście wszystko tam było w najlepszym porządku.Nałożyłem też nową pastę i temp w spoczynku na teraz to 51,45,50,47 a grafy 31 więc nie wiem o co biega...gierkę wczoraj ukończyłem (nie bez problemów) ze zwiechami ale bez wyłączania się kompa ale w dzienniku zdarzeń po jednej ze zwiech pojawił się po raz pierwszy problem:

Wystąpił krytyczny błąd sprzętowy.

Zgłoszone przez składnik: rdzeń procesora

Źródło błędu: Wyjątek sprawdzenia komputera

Typ błędu: Błąd magistrali/połączenia wzajemnego

Identyfikator procesora: 0,1,2,3....tu dopisałem bo to 4 błędy na wszystkich rdzeniach:Włączyłem test OCCT dla cpu na ok.10 min. ale niestety wyłączył się po 2 min. ze względu na gorący procek i tu moje pytanie co to za błąd i czy to normalne (wyłączenie testu)...może ktoś by rzucił okiem na screny wygenerowane przez program czy są ok.Oczywiście przy innych grach nie ma błędów ale jeszcze na full nie grałem od wczoraj.

340a8c96a0c66788m.jpg 64dfb279c245c163m.jpg 2f7a754f02936838m.jpg

6145fabab3e70c5bm.jpg 002b541695928993m.jpg f93338a4d67643c2m.jpg

bd5714123b6ded28m.jpg ab242f9996c0ae3am.jpg 2896fe2c27ae5474m.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie możesz wrzucić tych obrazków prosto do posta bez udziału jakiegoś, w tym przypadku całkiem badziewnego hosta? (u mnie screeny się nie wczytują)

Sprawdziłeś czy radiator przylega do procka? Zobacz/oglądnij może któryś z zaczepów się poluzował/puścił/odłamał przez co radiator nie dolega do procka. Albo całkiem go ściągnij, wymień pastę i załóż go ponownie. Wentylator na radiatorze pracuje?

Widzę że go odrobinę ocujesz, przy jakim napięciu VCore?

Edytowane przez marekW
Odnośnik do komentarza

Maksymalna temperatura rdzenia twojego procka to 71 stopni http://ark.intel.com/Product.aspx?id=33924 Na screenach widać że króciutki test OCCT sprawił że została ona przekroczona o 7 stopni dlatego OCCT wyłączył się aby nie doszło do uszkodzenia CPU. Definitywnie musisz coś zrobić z chłodzeniem. Mój Core2Duo "starszej" wersji ma w spoczynku 40 stopni co już można by powiedzieć jest lekką przesadą. Rozważ zakup jakiegoś chłodzenia ze 120 mm wiatraczkiem. Koszt jakieś 150 zł. To OC też sobie odpuść może to wystarczy żeby komputer pracował stabilnie. Powiedz też jakie masz teraz chłodzenie.

Odnośnik do komentarza

Od początku temperatury były trochę wysokie ,jak zmieniłem chłodzenie z boxa na Freezer 7 PRO to spadły o jakieś 7,8 stopni.Na innym forum stwierdzili że są 2 rewizje tego procka i moja podobno się charakteryzuje wyższymi temp.Skąd wniosek że coś podkręcałem (co prawda aida mi pokazuje owerlocking 6% na procku i 20% FSB,napięcie rdzenia procesora 1.296V ale to widocznie płyta główna tak zarządziła jak ustawiłem XMP w biosie bo pamięci mi nie działały jak trzeba i nie jest to profil extreme tylko Enthusiast (Certified).Nic nie podkręcałem,rozbierałem nawet w sobotę aby sprawdzić czy wszystko w porządku i nałożyłem nową pastę ceramiczną arctic silver.

Odnośnik do komentarza
Skąd wniosek że coś podkręcałem
bo masz niestandardowe ustawienia, procek w standardzie ma mnożnik 8.5 ty masz ustawione 7.5 ale fsb 400MHz (standard to 333MHz) co daje z offsetem taktowanie procka 3000 MHz. Wszystko jedno jest jak jest i to nie powinno być powodem że proc się tak grzeje, może to "fryzjer" jest winien, możliwe że heatpipe się rozszczelniły. Sprawdź organoleptycznie czy są gorące, bios masz aktualny?

Ustaw w biosie ręcznie szynę (333MHz) i mnożnik (8.5), CR pamięci (ustaw 2N) w standardzie.

Odnośnik do komentarza

To może zrób jednak na AUTO zamiast tych profili i zobacz jakie wtedy będą temperatury bo te profile podbiły FSB (masz 400 a powinoo być 333) i obniżyły mnożnik procesora. Nie bardzo mogę znaleźć jakie jest domyślne napięcie tego procka ale ten profil chyba go podbił więc zmiana na AUTO powinna zaowocować normalnymi temperaturami.

EDIT

Znalazłem taką informację na BenchIT że domyślne napięcie to 1.2 co by się zgadzało ze screenem z tej strony. Wyłączenie tych profili i ustawienie na AUTO powinny pomóc.

Odnośnik do komentarza

Dobra,skoro radzicie wyłączyć profil to napiszę dlaczego go używam (w biosie który jest najnowszy i pewnie nowszego nie będzie oprócz włączonego profilu mam pozostałe ustawienia na auto).Mianowicie po zakupieniu pamięci (jak w sygnaturce...pomijając że z pierwszych jakie przyszły była uszkodzona jadna z kości) zamontowałem i zostały wykryte jako 1333MHz a nie 1600MHz,ale to jeszcze nie był problem...problemem okazały się blue jakie mnie nawiedzały i błędy w memteście jak były podłączone w dualu (pojedyńczo testowane w różnych slotach były ok...dałem nawet do sklepu do sprawdzenia i okazały się ok).Więc wychodziło na to że pamięci niekompatybilne...testowałem różne ustawienia łącznie z ręcznymi zmianami napięcia i taktowania za poleceniami z forum gdzie pisałem o problemie ale nic nie pomagało.Miałem więc je już sprzedawać i próbować inne pamiątki aż ktoś doradził "ustaw sobie XMP w biosie i wybież profil-o ile pamięci obsługują tą funkcję"...co też zrobiłem i wszystkie moje problemy minęły jak ręką odjął.Pamięci zostały wykryte od razu jako 1600MHz,memtest nie wykazuje błędów i tak już rok mija,aż tu nagle pojawia się crysis 2 i mi wyłącza monitor (jak się okazuje wczoraj kumplowi się to samo stało),zwiesza czy restartuje kompa a pozostałe działają bezproblemowo...dlatego też wiedząc że zasilacz i pamięci mam ok zainteresowałem się temperaturami.Grę oczywiście skończyłem ze zwiechami a ten błąd o którym pisałem (procesora w podglądzie zdarzeń) pojawił się tylko raz na tyle zwiech,co nie oznacza że temp. jak piszecie są za wysokie....więc pomijając grę (bo pewnie to wina zwich) temperatury po graniu nie były aż tak wysokie jak w OCCT.Najwyższą temp procka to widziałem 70 stopni w shifcie 2 (po paru ładnych godz. na full ustawieniach) a on działa bezproblemowo.Więc wracając do tematu pamięci może bym ustawił na auto ale najprawdopodobniej powrócą moje problemy z blue i 1333MHz...oczywiście jest możliwość ustawienia szyny ręcznie na 333 i pamięci na 2N ale mnożnika nie widzę aby się dało,może spróbuję to zrobić i odezwę się czy ewentualnie coś dały te dwie zmiany.Co ciekawe aida w tej chwili mi pokazuje (w przetaktowaniu nie wiem czy bzdury) ale mnożnik procka x6,taktowanie 2402.6,CPU VID 1.150V ale wszystko to się zmienia w zależności od tego co włączę.W tym tygodniu 2 zmiana a więc mało czasu na testy....

Odnośnik do komentarza

To może spróbuj zrobić tak - do testów wyjmij jedną kość, włącz na AUTO i zobacz jak się będą kształtować temperatury w OCCT. Wydaje mi się włączenie tego profilu podbiło Ci napięcie o 0.1V z czym twój cooler ledwo sobie radzi stąd takie zachowanie OCCT. Osobiście uważam że jak komputer nie może przejść 4h testu w OCCT to nie jest najlepiej. Co do Crysisa może tak być że on jest niestabilny niezależnie od sprzętu. Czasem tak bywa - np Fallout 3 tak miał, po patchach jest lepiej. Temperatury na procku są po prostu za wysokie żeby się czuć bezpiecznie i trzeba to zbadać. Gdybyś mógł sprawdzić swój komputer z innym coolerem (większym) to by było najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Zmieniłem w biosie na 2N i 333MHz ale nie widzę zmian
i mnożnik procka na 8.5 też ale piszesz, że profil tym zarządza, to wyłącz profil, proste, to jest nawet w manualu opisane, że ustawienie pamięci na 1600 skutkuje z automatu ustawieniem FSB na 400MHz. Poza tym nie odczujesz w codziennej pracy żadnej różnicy pomiędzy ramem 1333 a 1600, piszesz też o problemach z bsod'ami, a jakie Vmem ustawiasz albo czy jest ustawione "auto"? Pokaż screeny z CPU-Z z zakładek: cpu, memory, spd (tylko zrzuty wklej prosto do posta bez udziału jakiegoś hosta).

Wyjścia masz dwa albo pobawisz się ustawieniami biosu pomijając całkowicie w ważnych punktach opcję "AUTO" albo zainwestujesz w bardziej wydajne chłodzenie.

Na innym forum stwierdzili że są 2 rewizje tego procka i moja podobno się charakteryzuje wyższymi temp
rewizji są trzy, a tu jest jaka? sprawdź w SIW w "sprzęt" -> "informacje o procesorze". Może się i powtarzam ale generalnie nawet przy takim ustawieniu nie powinno być problemu, OCCT test linpack znacznie obciąża procka co w normalnym użytkowaniu nawet graniu raczej nie występuje, trochę pomoże lepsze/wydajniejsze chłodzenie.
CPU VID 1.150V
w sumie nie jest źle, wynik średni lecz i to raczej potwierdza kiepskość chłodzenia.
Odnośnik do komentarza

Będę musiał przywrócić bios do ustawień fabrycznych bo takie zmiany nic nie dają jak zrobiłem dlatego pokazywało 1600MHz mimo iż wyłączyłem profil i ustawiłem na auto oraz ustawiłem 2N i 333MHz (mój błąd).Tylko właśnie jak pisałem bez tego profilu łapałem częste blue więc albo wnikanie głęboko w ustawienia albo lepsze chłodzenie na tym co mam.Oto zrzuty z cpu bez zmian bo dziś nie mam już czasu...dopiero może jak się uda jutro to zresetuję bios i dam znać....Przywróciłem fabryczne ustawienia w biosie ale nic się nie zmieniło,mimo ustawienia na auto wszystkiego,2N i 333MHz ręcznie... wykryło pamięci jako 1600 a dalej mi pokazuje że mam overlocking 20% i XMP w cpuz więc albo muszę wyciągnąć baterię lub jakieś głębsze ustawienia dokonać a nie wiem co jeszcze i nie wiem gdzie mnożnik zmienić.

post-343-0-28936800-1304592807_thumb.jpg post-343-0-29310600-1304592820_thumb.jpg post-343-0-62377700-1304592829_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Witam po przerwie...wyciągnąłem baterię i wykryło pamięci jako 1033MHz ale tylko chwilowo.Ustawienia w biosie na auto i po ponownym uruchomieniu już wykryte jako 1600,dalej pokazuje podkręcenie na FSB dalej 20% więc nie wiem co i gdzie zmienić jeszcze aby to zadziałało....jakaś pomoc w ustawieniu biosu by się mi zdała.W cpu z dalej pokazuje profil a jest wyłączony. :huh:

Odnośnik do komentarza

Ustawiłem na manual,profil jak pisałem jest wyłączony (nie mam tam disable tylko auto,manual i XMP które dalej pokazuje w cpuz) ale nie ma już podkręcenia a pamięci działają jako 1333MHz...temp. spadły i w OCCT w teście 15 min. jaki zdążyłem zrobić nie przekroczyły 70 stopni a więc dobrze jest....niestety z crysisa 2 znowu mnie wywaliło czyli zwiecha łącznie z dźwiękiem,monitor w stan spoczynku i restart kompa....czyli w tym względzie nic to nie dało więc nie grzanie się procka było tego przyczyną ani grzanie się grafy nie jest...to już nie mam pojęcia.Przetestuję jeszcze pamięci i jak będzie wszystko ok to albo zostawię jak jest-niepodkręcone lub zainwestuję w chłodzenie i wrócę do tego jak było przez rok....

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie...jak pisałem wcześniej ustawiłem to FSB na 333 i wykryło mi pamięci jako 1066 ale zmieniłem je na 1333.Przeprowadziłem całonocny test pamnięci i oczywiście są ok.Po pracy uruchomiłem kompa a tu podwójny start (posiadający płyty aasusa mogli się spotkać z tym zjawiskiem) i niestety system się nie uruchomił...komunikat o ile pamiętam to overlocking failed..press F1 czyli uruchomiłem bios ale nic nie zmieniłem i uruchomił się system normalnie.Potem parę razy uruchamiałem i było bez problemu...dziś znowu to samo co mi przypomina problemy z poprzedniego roku kiedy to ustawiłem XMP i przeszło.I tu moje pytanie czy skoro mam ustawione jak trzeba FSB to o co biega z tym overlockingiem....pamięci przy tym ustawieniu muszą pracować jako 1066MHz a jak ustawię (wybór z rozwijanej listy dostępnych) 1333 to już są podręcone i to powoduje dwustart i raz na dobę failed przy uruchamianiu? Może lepiej dać sobie siana ustawić jak było i zakupić np.THERMALTAKE Contac 29 które chyba da radę temu 20% podkręceniu FSB i prockowi który będzie (oczywiście nie cały czas bo to się zmienia) przy sporym obciążenu pracował jako 3000MHz a pozbędę się problemów z podwójnym startem i jakimiś problemami z uruchomieniem (bo przecie już rok tak działał). :confused:

post-343-0-44485400-1305216092_thumb.jpgpost-343-0-11189200-1305229188_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Nikt już mi nic nie napisze na temat ustawień? Te podwójne starty mnie dobijają (i raz na jakiś czas overlocking failed) i uruchamianie biosu bez dokonywania zmian...Przyszło dziś chłodzenie THERMALTAKE Contac 29 więc wracam do ustawień auto,może jeszcze dziś lub ewentualnie jutro zamontuję to napiszę co i jak.Mam pytanko...do wentyla jest dołączona pasta tejże firmy więc ją użyć czy może arctic silver-ceramicznej którą mam...która będzie lepsza?

Chłodzenie zamontowane z problemami bo tak dociska do procka że ciężko było je zapiąć... wgnieciony troszkę został jeden z ciepłowodów od procka i niestety rewelacji nie ma...stan normalnego użytkowania... w OCCT nie przechodzi 5 min.

post-343-0-27474600-1305753669_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Na twoim miejscu ustawiłbym pamięci na 1066 i popatrzył co się dzieje. Druga sprawa to z montażem tego coolera - jak bardzo wygiął się ten ciepłowód? Możesz zrobić zdjęcie i je tu wrzucić. Te overcloking failed może wynikać ze zbyt niskiego napięcia RAM którego pewnie nie podbiłeś jak zmieniałeś na 1333.

Odnośnik do komentarza

Oczywiście temperatury spadają jak ustawię nawet na 1333MHz więc będzie pewnie to samo na 1066.Co do coolera to zdjęcia nie wrzucę bo go wczoraj zamontowałem.Wygięcie to trochę nieodpowiednie słowo...poprostu wygląda tak jak by procesor na obwodzie go przygnótł w 3 miejscach a to przez zapięcie na chama pewnie.Wczoraj rozebrałem,przeczyściłem,nałożyłem pastę i podgiąłem nóżki dzięki czemu zapiął się lekko...niestety temp. skoczyły do góry 52,45,50,47 więc nie wiem czy to wina lekkiego wgniecenia czy może za słabo trzyma,lub nierównomiernego podgięcia (a starałem się aby wszystkie jednakowo podgiąć).Co do failed to napięciem się nie bawiłem (ustawienia auto)...w sumie jak się auto ustawia pod 1600 to i pewnie pod 1333 (ale pewny nie jestem)...ale tak było od początku jak mam pamięci.Nie miałem za dużo czasu na zabawę ale na tygodniu jeszcze raz zdemontuję i zaczyszczę podstawkę jak trzeba aby zniwelować te wgniecenia,ale temp przez to drastycznie nie spadną (jak na screnie który załączyłem).Za niedługo będę się przesiadał na i7 i asrocka extreme 4 a ten sprzęt sprzedam więc chyba nie będę drążył już tematu.Rok czasu działa na 1600 z tym podkręceniem to podziała i dalej :rolleyes:

Odnośnik do komentarza

Nie sprawdzałem 30 min ale przez 15 przechodził bezproblemowo na 1333 to pewnie i 30 też by przeszedł...a może nie...miałem mało czasu.Komp nie stoi na słońcu ale w biurku,budę mam Antec Three Hundred z 120mm wentylem z przodu...takim samym z tyłu i 140 na górze.Tak po prawdzie to się nie przejmowałem temperaturami dopiero przy crysisie 2 bo być może to powodowało wywalanie gry ale przy 1066MHz i niższyvh temp. to samo a więc to nie jej wina a wiedźmin 2 np. działa bez problemów.Jak będę zmieniał to płytę i procka...na razie się to odwleka niestety.

Odnośnik do komentarza

Obudowa jest w porządku więc może trochę z montażem coś nie wyszło albo ten profil strasznie podbija napięcie i cooler nie daje rady. To jest do zbadania. Natomiast co do modernizacji kompa - może się zastanów czy warto bo bez wymiany karty graficznej w grach różnicy raczej nie odczujesz a myślę że szybsze kompresowanie to nie jest dla Ciebie najważniejsza sprawa.

Odnośnik do komentarza

Nie widzę innej możliwości na obniżenie temp. jak ustawienie ręczne FSB na 333 i wtedy pamięci będą pracować jako 1066 lub kombinowanie z innymi ustawieniami pamięci...na 1333 jest dwustart płyty a na 1600 nie (bez profilu też jest podkręcenie FSB na 400) i nie wiem dlaczego.Poprzednie pamiątki crosair 1333 też były wykrywane jako 1066 a przy ustawieniu na 1333 powodowały dwustart a wszystko to przy ustawieniach auto napięcia więc nie mam pomysłu na tę sytuację...znajdę czas to się zajmę kombinacjami ustawień i chłodzeniem,czyli szlifowanie ,polerowanie i te nieszczęsne nóżki aby się wpinało...ewentualnie wrócę do freezera.

Edytowane przez picasso
12.07.2011 - Temat zostaje zamknięty. Jeśli zajdzie potrzeba, proszę poprosić mnie via PW o ponowne otworzenie. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...