Skocz do zawartości

Instalacja systemów z pendriva


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za naprawdę genialny artykuł Instalacja systemów z pendriva, naprawdę dobra robota. A przy okazji prosze o pomoc ;)

 

1/ Menu po starcie nie ma polskich liter

 

2/ Jak juz ktoś pisał w pewnym momencie instalacji zwykłej (nienadzorowana tego nie ma) XP wyskakuje komunikat zeby skonwertować partycje na NTSF. Padła odpowiedz o problemach z partycjami 10GB.... Na dysku mam 50GB NTFS na penie16GB - imho chce konwertować pena, ale dlaczego ?

 

3/ Działa mi instalka zwykłego XPPRO OEM ale mam tez 2 instalki HOME/PRO z neta ze zintegrowanymi poprawkami i drv SATA. W tych 2 przypadkach po restarcie zaczyna się 2 etap który niestety kończy się zaraz komunikatem o nieznalezieniu pliku *.sys. Dodatkowo przy instalacji nienadzorowanej mam w obu przypadkach komunikat o braku w skrypcie instalatora prawidłowego identyfikatora produktu. Znalazłem opis jak zmienić menu by korzystało z pliku TXTSETUP.SIF z instalki (bo chyba w tym problem) ale dotyczył starej wersji. Nie mogę sobie poradzić, proszę o pomoc.

Pozdrawiam Krzysiek.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Rozwiązałem ten z kluczami, mój głupi błąd. Reszta jest aktualna. Przy okazji jeszcze pytanie, do szczęścia brakuje mi 3 rzeczy ;)

1/ Memtest - Jest wersja bootujaca się z pena , nie ma wersji uruchamianej w Windows. Da się to jakoś z tym systemem zintegrować ?

2/ Ubuntu - Na cd jest program instalujący ubuntu z windowsa ale działa tylko na cd , na penie głupieje (chyba szuka plików tylko na cd ) .... ?

3/ Antywirus - Panda - patrz punkt 1. Znalazłem darmowego Awira który działa ale jakoś nie mam przekonania. Ewentualnie możesz polecić coś co by działało ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Rozbierzmy po kolei:

Polskie litery do szczęścia potrzebują dwóch "kondycji" - winpe musi być ustawione na wyświetlanie strony kodowej dla europy wschodniej lub unicode (prawidłowo zintegrowane pakiety MUI tego nie gwarantują i dla spełnienia tego warunku nie są tak naprawdę potrzebne), jeżeli używasz winpe załączonego do artykułów powinien spełniać ten wymóg, po drugie sam plik menu.hta powinien być zapisany w czystym windowsowym ansi (nie unicode) z terminatorami CR/LF i oczywiście windowsową stroną kodową, potraktowanie tego pliku edytorem html może to popsuć.

 

Piszesz, że chce konwertować pena, hm - jakby gdzieś pojawiał się błąd z kolejnością dysków to mogłoby to być możliwe w teorii ale jeżeli dysk/partycja jest widoczny z poziomu winpe nie powinno to mieć miejsca (koniecznie trzeba się upewnić w diskpart, że pen nie jest napędem o numerze zero). Jak przygotowujesz partycję pod instalację? Ze skryptu przez menu czy ręcznie?

 

Instalka zintegrowana? Co to tak naprawdę znaczy? Podejrzewam, że chodzi o coś sklecone Nlitem. Należy pamiętać, że nie jest to systemowa metoda podawania sterowników massstorage. Sęk w tym, że system takich sterowników szuka w innych katalogach zależnie od etapu instalacji, w etapie tekstowym powinny się one znaleźć w katalogu $WIN_NT$.~BT natomiast dla fazy graficznej w katalogu $WIN_NT$.~LS. Problem w tym, że wszelkie integralki dbają tylko o integrację dla trybu graficznego bo tryb tekstowy w domyśle poszuka ich w katalogu i386 na płycie, niestety taka instalka nie zadziałą nie tylko z pena ale też z płyty puszczona z poziomu Windowsa jeżeli płyta będzie w trakcie instalacji niedostępna. Swego czasu @Picasso podawała sposób odróżnienia plików trafiających do katalogu "BT" wewnątrz pliku txtsetup.sif, są to pliki oznaczone wg paternu [1-9]_|,_[1-9], podejrzewam, że uwzględnienie tego faktu podczas integracji pozwoliłoby obejść problem. Tylko pytanie - po co integrować? Jest to metoda mało elastyczna, jak już pisałem nie koszerna (niezgodna z dokumentacją MS) na dodatek taki system staje się mniej uniwersalny, potrafi spowodować konflikty sprzętowe (np. zintegrowane steru amd na chipie intela potrafio BSOD-zić), lepiej podeprzeć się metodą która obsługuje sam skrypt.

 

I co znaczy, żeby menu korzystało z txtsetup.sif, jest to plik absolutnie niezbędny do zainstalowania systemu i zapewniam cię, że menu z niego korzysta nawet przy instalacji z plików wim. coś pomyliłeś, ale nie wiem co (może chodzi o winnt.sif?, jeżeli tok to nie ma problemu, jak się ma plik odpowiedzi nazywać definiujesz w konfigu dla danego systemu).

 

O którego memtesta ci chodzi? memtest86 czy to co jest dostępne z systemem?

W tym drugim przypadku należy zintegrować sobie pakiet recovery z winpe (jak dla mnie zbędny balast a narzędzie memtest w tym wydaniu mało miarodajne).

 

Instalator Ubuntu (czy jakiegokolwiek innego linuxa) najlepiej dodać sobie w wersji Live do menu startowego z pośrednictwem syslinuxa czy grub4dos, instalatorów windowsowych nie znam (w ogóle brzmi to jak jakaś fanaberia).

 

Antywirus ma być w wersji live (odpalany z pena) czy do postawienia na systemie?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Witam

1/ Polskie litery

Wszystko skopiowane z linków w artykule (te z rapida nie działają). Zawartość menu kopiuje z artykułu wklejam do notebooka i zapisuje plik. Zauważyłem tez ze polskich liter nie ma w menu FreeCommander-a.

 

UPS ..... Używam Notepada ++ Unicode - to pewnie dlatego.

 

2/ Konwersja

Zakładam partycje skryptem. Ja tak naprawdę to nie wiem co on chce konwertować - jeden z kolegów opisywał wcześniej taki problem i pisał (w tym poście o penie serwisowym) ze, gdy zrobił konwersje, to mu pena "szczysciło". A najbardziej mnie zastanawia ze ten problem nie występuje przy instalacji nienadzorowanej ??

 

3/ Antywirus

Odpalany z pena -live. Fajnie by było jakby był darmowy.

 

4/ Linux

Wiem ze pomysł instalowania Linux-a za pomocą Windows nie jest koszerny ;) , wpadł mi w oko ze względu na środowisko pena. Chodzi o to ze chciałbym to mieć wszystko na jednym penie a niestety " dodać sobie w wersji Live do menu startowego z pośrednictwem syslinuxa czy grub4dos" ... kompletnie nic mi nie mówi - można prosić bardziej przystępnie ;)

 

5/ Instalka

 

Po pierwsze ... te pliki takie podobne ... faktycznie pomyliłem :unsure:

Po drugie .... przepraszam za wrodzone lenistwo i wieczny brak czasu. Zamiast kombinować z gotowcami zastosowałem Twoja metodę, czyli poprawiłem zawartość katalogów z drv SATA i dołożyłem cicha instalacje nowego IE i MP .... i wszystko działa doskonale - ten problem uznajemy za rozwiązany :cheer:

 

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc :thumbsup:

Odnośnik do komentarza

Dodanie (chainload) grub4dos do menu bcd jest niezwykle proste, wystarczy dodać odpowiednią pozycję do kontenera, wg dokumentacji Grub4dos:

bcdedit /create /d "GRUB for DOS" /application bootsector
bcdedit /set {id} device boot
bcdedit /set {id} path \grldr.mbr
bcdedit /displayorder {id} /addlast

gdzie id należy zastąpić właściwym wygenerowanym przez pierwszą komendę ciągiem.

 

Oczywiście działamy na zewnętrznym kontenerze więc właściwie należy podać pełną ścieżkę do bcd:

bcdedit /store x:\boot\bcd /create /d "GRUB for DOS" /application bootsector

 

Z syslinux-em jest troszkę gorzej, trzeba wygenerować plik odpowiednik botsektora komendą syslinux.exe, jesteśmy też ograniczeni do formatu fat32.

 

Oczywiście całość można odwrócić i przygotować sobie pen startujący z syslinux-a lub grub-a i z ich poziomu ładować BCD co w przypadku narzędzia wielofunkcyjnego jest wygodniejsze.

 

W praktyce zresztą najlepiej funkcjonuje zestaw zawierający oba systemy (syslinux i grub) urachamiające siebie wzajemnie, po prostu są przypadki w których jeden sprawdza się lepiej niż drug i vice versa, grub4dos jest natomiast o wiele bardziej uniwersalny, potrafi mapować napędy i emulować obrazy (także iso) bez użycia ramdysku.

 

Większość odmian live antywirusów jest darmowa nawet kiedy podstawka jest aplikacją komercyjną, w tym przypadku ja od siebie - subiektywnie - mogę polecić BitDefender lub Kaspersky, oczywiście przeniesienie ich na pena wymagać będzie powyżej opisanych zabiegów.

 

Zastanawiają mnie jednak te polskie znaki, czy jesteś w stanie sprawdzić obraz z pomocą narzędzia DISM (czyli masz dostęp do maszyny z win7 lub z zainstalowanym pakietem waik) ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za nową wersje menu ;)

A przy okazji .........

 

1/

wybór partycji gdzie się ma instalować .... bezcenny ;) ale generalnie instaluje zawsze na C. Da się jakoś zrobić zęby w menu domyślnie "wskakiwało" C z możliwością zmiany.

 

2/

Zarówno przy instalowaniu XP i 7 mam potem w systemie dysk Q do którego nie ma żadnego dostępu i którego nie ma w menadżerze dysków. ????

Odnośnik do komentarza

ad.1

Można oczywiście ustawić domyślny fokus na volumen c: ale psuje to trochę logikę zestawu.

Wolumen C: będzie pierwszą partycją na pierwszym dysku pod warunkiem, że będzie to partycja rozpoznawalna przez system, jeżeli pracujemy z dyskiem czystym bądź z konfiguracją w której dopiero stworzymy interesującą nas partycję w ramach dostępnego wolnego obszaru to nie będzie to prawdą bo C: jest już przypisane, oczywiście można wtedy dokonać wyboru, kwestia jaka sytuacja jest częstsza, dla mnie akurat częściej występuje sytuacja w której c: odpowiada napędowi DVD, ustawianie czegokolwiek psuje wewnętrzne procedury sprawdzające które pilnują wyboru partycji z jednej strony a z drugiej filtrują wszystko co nie jest dyskiem typu fixed, są konfiguracje (to zależy od komputera), że pod c: może wylądować czytnik kart czy nawet ten pen z którego botujemy.

Zestaw został zbudowany jako narzędzie jak najbardziej uniwersalne dlatego ten zamysł troszeczkę nie pasuje, oczywiście na potrzeby stosowania go z jedną maszyną (choć jest to trochę jak strzelanie z armaty do komara) można sobie takie uproszczenie zastosować, można też wymusić instalację na konkretnej partycji wg kolejności w biosie z zupełnym pominięciem wyboru przypisanej ścieżki (np. instalujemy zawsze na pierwszej partycji dysku oznaczonego jako zero).

 

ad.2

Trudno mi zgadnąć cóż to za ustrojstwo, mogę obstawiać jedynie jakiś czytnik kart, ewentualnie volumen wirtualny (niektóre modemy na usb np. tworzą coś takiego celem instalacji sterowników), zakładając oczywiście że nie jest to twór twojego autorstwa. Pokaż jakieś logi i/lub screeny może się coś wyjaśni. Zestaw w każdym bądź razie nic takiego nie prokuruje.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

1/ Chodziło mi bardziej o składnie .... czyli coby tu wpisać w menu.htm żeby przy instalacji w odpowiednim okienku było "c" z możliwością zmiany zamiast null

 

2/ Mam wprawdzie czytnik w tym pc ale jest on widoczny w systemie jako e i to chyba nie jest to. Problem z tym Q jest taki ze widać go w oknie "Mój komputer" ale po kliknięciu mamy "nie jest dostępny, odmowa dostępu" natomiast nie ma żadnego śladu w przystawce "zarządzanie dyskami". Po testuje jeszcze.

 

3/ Po wgraniu na pena nowego menu (dynamicznego) w trakcie instalacji tekstowej mam błąd o "pliku z poza zakresu " czy coś w tym rodzaju ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

ad1.

Nie widzę powodu dla którego nie mógłbyś sobie tego dostosować tak jak każdy, nie robiłem takiego zastrzeżenia.

Najprościej wyrzucić fragment wstawiający opcję null całkowicie:

....  str1 & str0 & strBody4 & "</select>" & "  Proszę wybrać partycę docelową</Span>" ....

zamieniamy na:

.... str1 & strBody4 & "</select>" & "  Proszę wybrać partycę docelową</Span>" ....

 

Oczywiście warunek z fragmentu:

ElseIf AvailableDrives.Value = "null" Then

bedzie po tym zawsze fałszywy zrzucając na użytkownika zachowanie uwagi, natomiast dla skryptów automatycznych nadal właściwym fokusem jest V: (litera dość wysoko w hierarchii i nawet w kompie z wieloma urządzeniami powinna być wolna - dlatego taką wybrałem).

 

ad2.

Ponawiam propozycję wrzucenia logów, screenów - może coś pomożemy - jak logować jest podane w innych działach.

 

ad3.

Nie napisałeś która instalacja ale kombinuję, że korzystasz z repozytorium, przede wszystkim menu.hta zmieniło się tylko w zakresie wizualnym, kod odpowiedzialny za proces instalacji jest ten sam więc błąd powinien występować także w tamtym przypadku, wskazywałby on na problem ze sterownikami dla tego trybu (czyli massstorage) i wskazywał na istnienie plików wewnątrz katalogu z tymi sterownikami które nie są wpisane do txtsetup.oem albo są one plikami nieprawidłowymi dla tego trybu - np. pliki dll które nie powinny w tej fazie występować a czasami są one nawet w txtsetup.oem ujęte (choćby nvidii się zdarzało), powinny tam się znaleźć tylko pliki .inf, .sys oraz .cat.. Komunikat może też oznaczać uszkodzenie repozytorium, upewnij się że żadne pliki z katalogu i386 nie zostały uszkodzone, niestety zdarza się to dość często na pamięciach usb, ja zalecam do całej zabawy te model które mają zabezpieczenie przed zapisem (nie ważne czy sprzętowe/pseudosprzętowe czy programowe).

 

ps ad2.

Czy przypadkiem zagadnienie volumenu q: nie jest tożsame z opisanym w tych wątkach:

klik oraz klik

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Jako ze wakacje i trochę czasu wolnego, planuje powrót do zabawy z penem :) Ze starych rzeczy ... dysk Q to była faktycznie kwestia Office ( nowe instalki na penie), uszkodzone menu .... skopiowanie starego menu problem rozwiązywało wiec był to na 100% problem z plikiem menu.hta. Generalnie ciągle miałem problemy z poprawnym kopiowaniem tego pliku - i nie tylko. Np. te graficzki do najnowszych wersji - na firexoksie chyba nieściągalne, dopiero próba z IE była skuteczna. Można prosić o wersje ze spakowanymi plikami w archiwum zamiast przeklejania <prosi>

I tradycyjnie nowe pytanie ;)

Opisałeś jak zrobić na penie W7 i Viste .... a jak najprościej (ale bez pliku wim) zrobić instalke W7 oraz W2008R2 (bez Visty)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza

Opisałeś jak zrobić na penie W7 i Viste .... a jak najprościej (ale bez pliku wim) zrobić instalke W7 oraz W2008R2 (bez Visty)

 

 

Najprostsza - po prostu przegrać zawartość płyty instalacyjnej na pena (a konkretnie katalog sources) i odpalać setup z poziomu własnego winpe.

W tym przypadku masz do wykorzystania zmienną %litera% więc setup można puścić przez:

%litera%\sources\setup.exe

 

Oczywiście można użyć dodatkowych parametrów (plik odpowiedzi, alternatywny katalog OEM, alternatywne źródło itp.)

 

Dla multiinstalki (siedem + r2) najwygodniej je wrzucić do jednego wima (imagex export), można łączyć wersje 32 i 64 bit, pamiętać tylko trzeba o limicie wielkości pliku w przypadku systemu fat32.

 

ps.

Graficzki można sobie zrobić swoje albo skorzystać z innych znalezionych, choćby na przykład:

http://www.kurshtml.edu.pl/css/pionowe_menu,menu.html

 

niestety nie skorzystamy z cieniowania którego aparat mshta nie obsługuje czy też bardziej ciekawych efektów (np tooltip).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

1. Skopiowałem te graficzki Exploerem i nie czuje wewnętrznej potrzeby ich upiększania są OK. Sygnalizowałem po prostu ze użytkownicy mogą mieć problemy z tymi plikami.

2. Miałem nadzieje ze jak skopiuje to W2008 do odpowiedniego katalogu to menu jakoś auto magicznie podepnie to do menu ;) Pozostaje ręcznie poprawić co trzeba.

 

Dziękuje jeszcze raz i za znakomity projekt i za pomoc

Odnośnik do komentarza

Twoje pytanie sugerowało, że chcesz zrezygnować w przypadku siódemki (r2) z menu ale jezeli nie o to chodziło to systemy mogą być jak najbardziej w oddzielnych plikach.

Należy tylko używać plików odpowiedzi wskazujących na właściwy plik, można sobie wrzucić alternatywy (z sp1, bez, inne wersje językowe, wersje ze zintegrowanymi dodatkami itp. itd.).

Minimalistyczny plik odpowiedzi potrzebny żeby to zadziałało był podany w odpowiednim wątku ale na wszelki wypadek powtórzę:

<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
   <settings pass="windowsPE">
       <component name="Microsoft-Windows-Setup" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <ImageInstall>
               <OSImage>
                   <InstallFrom>
                       <Path>%litera%\Seven_Installer\install_64.wim</Path>
                   </InstallFrom>
                   <WillShowUI>OnError</WillShowUI>
               </OSImage>
           </ImageInstall>
       </component>
    </settings>
</unattend>

 

Użycie tego pliku nie oznacza przeprowadzenia instalacji w trybie nienadzorowanym, wszystkie etapy przebiegną jak przy standardowej instalacji, jedynie zostanie wskazany właściwy plik zawierający obrazy/obraz (może być w wersji oryginalnej jak na płycie, ale oczywiście jeżeli chcemy wrzucić więcej wim-ów to musimy im zmienić nazwy lub wrzucić w inne ścieżki).

Nadal trzeba na penie umieścić całe środowisko instalacyjne systemu siedem, można by je umieścić wewnątrz winPe ale miałoby to sens jedynie gdyby było uniwersalne również dla visty, tak nie ma co powiększać samego winPE a skopiować pliki z płyty chyba każdy potrafi.

 

 

Ad.1 Myślisz, że jeszcze ktoś z tego korzysta? :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Serwer 2008 R2, jak poniżej widać 64bit (IMHO 32 bit nie ma.L;

7601.17514.101119-1850_x64fre_server_eval_en-us-GRMSXEVAL_EN_DVD.iso

 

Rozpakowany na pena jest OK (zrobiona in-stalka na pena 1-systemowego działa poprawnie). plik setup uruchomiony na W7 64bit (nie mam pod ręką 32x) działa. Uruchomiony po bootowaniu z pena wywala błąd: "błąd podczas wykonywania programu! (5)." Wydaje mi się ze ten plik setup.exe jest 64 bitowy i nie działa na "naszym penie). Czy jeśli użyję WAIK I wygeneruje plik wim to czy bedzie to poprawnie działało ?

 

 

PS Osobiście znam jeszcze 2 osoby które korzystają z tego rozwiązania :)

Odnośnik do komentarza

Środowisko WinPE w moim rozwiązaniu jest 32 bitowe, takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne*, pozwala bez problemu zainstalować również systemy vista i nowsze w wersjach 64 bit ale cały zestaw instalacyjny musi być 32 bitowy.

Jeżeli nie masz dostępu do płyty 32 bit (musie być siódemka, R2 istnieje tylko w wersji 64) ale posiadasz waika (w tym wypadku 3.0) to odpowiednie środowisko znajduje się w pliku:

Windows AIK PLN\Tools\PETools\x86\WinPE_FPs\WINPE-SETUP.CAB, nie trzeba go integrować z winpe, wystarczy wypakować zawartość podkatalogu "x86_microsoft-windows-imagebasedsetup-media_31bf3856ad364e35_6.1.7601.17514_none_721540bbe51e7831" do odpowiedniego katalogu na penie, dodatkowo należy z płyt rozpakować pliki licencji, co prawda znajdują się w plikach WINPE-SETUP-CLIENT.CAB i WINPE-SETUP-SERVER.CAB ale są podzielone na podkatalogi poszczególnych edycji, byłoby z tym dużo zabawy, natomiast w jednego z tych plików (obojętnie który) należy przekopiować zawartość x86_microsoft-windows-i..dia-branding..... (to który plik wybierzemy wpłynie wyłącznie na kolory okienek setupu).

Dodatkowo z płyty instalacyjnej kopiujemy plik lang.ini, możemy też utworzyć go od podstaw, typowa zawartość dla polskiej edycji windowsa to:

[Available UI Languages]
pl-PL = 3

[Fallback Languages]
pl-PL = en-us

W grę wchodzą jeszcze pliki "product.ini" i "ei.cfg" ale nie pamiętam czy są niezbędne, na pewno nie przeszkadzają.

 

Kiedy mamy już środowisko instalacyjne wystarczy przerzucić pliki zawierające same systemy czyli niezależnie od wersji "install.wim", jeżeli chcemy mieszać edycje, łączyć siódemkę z serwerem należy wyeksportować obrazy do jednego install.wim albo użyć minimalistycznego pliku odpowiedzi wskazującego na wim o innej nazwie, ja np domyślnie używam pliku install_64.wim więc mini xml ma postać:

<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
   <settings pass="windowsPE">
       <component name="Microsoft-Windows-Setup" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <ImageInstall>
               <OSImage>
                   <InstallFrom>
                       <Path>..\sources\install_seven64.wim</Path>
                   </InstallFrom>
                   <WillShowUI>OnError</WillShowUI>
               </OSImage>
           </ImageInstall>
       </component>
    </settings>
</unattend>

 

Jeszcze jedna uwaga dotycząca instalacji nienadzorowanych, w przypadku instalacji systemu 64 -bitowego z poziomu winpe 32 bit musimy pamiętać żeby wpisy w pliku odpowiedzi odnosiły do odpowiedniej dla danego momentu architektury, czyli przebieg "winpe" komponenty = x86 a reszta (czyli np specialize, oobe itp) komponenty = amd64. W niektórych przebiegach można też użyć architektury wow64 ale sam takiego pliku nie budowałem.

 

mam nadzieję, że to jest zrozumiałe, jeżeli potrzeba coś doprecyzować pisz śmiało

 

pzdr

 

*środowisko winpe w wersji 64 bitowej w przeciwieństwie do samego systemu nie posiada mechanizmu wow (okna w oknach) i nie potrafi uruchomić plików 32 bitowych, ponieważ prawie wszystkie narzędzia 64 bit posiadają odpowiedniki 32 bit co nie jest oczywiste w drugą stronę dlatego środowisko 32 bit jest bardziej uniwersalne (choćby setup dla typowego xp, nie ruszy w środowisku 64 bit)

dodatkowo środowisko 32 bit ruszy na starszych procesorach nie obsługujących rozkazów 64 bit

oczywiście na penie można umieścić obie wersje choć skrypty wymagają wtedy kosmetycznych zmian

Odnośnik do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Po 3 podejsciach do tego 2008 ... prosze o bardziej łopatologiczną podpowiedz.

 

Najpierw kopiowałem zalecane pliki do katalogu windows2008:

 

1/ Skopiowałem zawartość sources 20008 do nowego katalogu na penie

2/ skopiowałem podkatalog "x86_microsoft-windows-imagebasedsetup-media_31bf3856ad364e35_6.1.7600.16385_none_6fe42cf3e82ff497" z c:\Program Files\Windows AIK\Tools

 

\PETools\x86\WinPE_FPs\WINPE-SETUP.CAB do głownego katalogu 2008 - tam gdzie sources , zastępując oryginalne pliki

 

("x86_microsoft-windows-imagebasedsetup-media_31bf3856ad364e35_6.1.7601.17514_none_721540bbe51e7831" - nie znalazłem, mam chyba starszego WAIK)

 

3/ Nie kopiowałem plików z licencjami bo nie bardzo rozumiem tego fragmentu, pomijając ze te pliki są, jak rozumiem, w tym katalogu

 

4/ Nie poprawiałem plików z językiem i product.ini

 

Po zbootowaniu i ręcznym uruchomieniu setup.exe mam komunikat Program... SPWIZIMG.DLL nie jest przeznaczony do uruchamiania w windows lub jest uszkodzony"

 

 

 

 

Potem usiłowałem wykorzystać katalog z Windows7 który mam na penie (multiinstalka zarówno 32 jak i 64x)

 

1/ W "pliku odpowiedzi (skopiowany z poprzedniego postu) " zmieniłem połozenie pliku wim na ten w katalogu 2008 oraz w katalogu Windows7 zmienilem zawartosc lang.ini

 

na:

 

[Available UI Languages]

pl-PL = 3

en-US = 3

 

[Fallback Languages]

pl-PL = en-us

en-US = en-us

 

Po zbootowaniu i wybraniu wersji angielskiej i Windows 2008 standard otrzymuje komunikat "System windows nie moze wyswietlic obrazow dostepnych dla instalacji"

 

2/ pliku ei.cfg brak, do product.ini dopisałem linijki z wersji 2008R2 - komunikat bez zmian

 

Rozumiem ze tu moze brakowac tych licencji ale nie wiem jak to rozgrysc

 

Pozdrawiam i proszę tradycyjnie o pomoc

Krzysiek

Odnośnik do komentarza

Hm.

Po pierwsze - oddzielny katalog z zestawem dla 2008 nie ma sensu bo samo menu nie przewiduje możliwości skorzystania z takowego, należy używać zestawu wspólnego dla siódemki i R2.

Sam wim oczywiście można umieścić w dowolnym miejscu pod warunkiem podania prawidłowej ścieżki i nazwy w minipliku odpowiedzi.

 

Skoro doszedłeś do tego momentu:

Po zbootowaniu i wybraniu wersji angielskiej i Windows 2008 standard otrzymuje komunikat "System windows nie moze wyswietlic obrazow dostepnych dla instalacji"

to zestaw działa, problemem są tylko pliki licencji EULA, właśnie ich brak generuje taki komunikat jak podany powyżej.

Pliki znajdują się w katalogu sources\license i w przypadku płyty wystarczy ten katalog przerzucić, ponieważ jego zawartość pomiędzy klientami a serwerami się różni to trzeba przekopiować oba zestawy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Nie mam w tej chwili na czym sprawdzić ale przechodzi dalej po skopiowaniu katalogu license wiec chyba jest OK. Dizekuje slicznie. I przy okazji następne pytanie :)

 

Windows 8 Preview - plik product.ini poprawiony, katalog z licencjami jest w ISO ale pusty. Po uruchomieniu po chwili mamy taki sam komunikat "System windows nie może wyświetlić obrazów dostępnych dla instalacji". Samo ISO jest OK bo zainstalowano z niego system poprawnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Ósemka będzie miała swojego waik-a (zresztą plotka głosi, że tylko 64 bitowego), pewnie będzie wymagany. W końcu z setupu visty siódemki nie zainstalujesz.

Samego systemu nie sprawdzałem, jakoś mnie odrzuca, to oczywiście rzecz gustu ale dla mnie to całe "metro" wygląda jak witryna z reklamami (taki oklejony autobus) - pierwszy raz od 20-tu lat nie czekam z zainteresowaniem na nowy system.

 

Okazuje się, że product.ini nie jest w ogóle potrzebny do instalacji, można go pominąć.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Pierwsza rzecz po instalacji to miało być wyłączenie metro ... ale zostało i nawet się mi zaczyna trochę podobać. A ogólnie wygląda ze będzie więcej zmian niż przy przejściu Vista/W7 i ja czekam z niecierpliwością coc faktycznie z pewną obawą żeby się system nie zrobił zbyt tabletowy kosztem normalnych PC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Na podstawie Twojego przykładu zrobiłem sobie pliczek do automatycznej instalacji:

 

 
<?xml version='1.0' encoding='utf-8'?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
   <settings pass="windowsPE">
       <component name="Microsoft-Windows-Setup" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <ComplianceCheck>
               <DisplayReport>Never</DisplayReport>
           </ComplianceCheck>
           <Diagnostics>
                <OptIn>false</OptIn>
           </Diagnostics>
		<ImageInstall>
               <OSImage>
                   <InstallFrom>
                       <Path>%litera%\Seven_Installer\install.wim</Path>
                   </InstallFrom>
                   <WillShowUI>OnError</WillShowUI>
               </OSImage>
           </ImageInstall>
	<UserData>
               <AcceptEula>true</AcceptEula>
	</UserData>
       </component>
	<component name="Microsoft-Windows-International-Core-WinPE" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <SetupUILanguage>
               <UILanguage>pl-PL</UILanguage>
           </SetupUILanguage>
           <UILanguage>pl-PL</UILanguage>
           <SystemLocale>pl-PL</SystemLocale>
           <UserLocale>pl-PL</UserLocale>
           <InputLocale>0415:00001045</InputLocale>
       </component>
	       <component name="Microsoft-Windows-PnpCustomizationsWinPE" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
        <DriverPaths>
           <PathAndCredentials wcm:keyValue="1" wcm:action="add">
              <Path>%litera%\Seven_Installer\seven_unattend\$WinPEDriver$</Path> 
           </PathAndCredentials>
        </DriverPaths>
     </component>
    </settings>
     <settings pass="specialize">
       <component name="Microsoft-Windows-International-Core" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <InputLocale>0415:00001045</InputLocale>
           <SystemLocale>pl-PL</SystemLocale>
           <UILanguage>pl-PL</UILanguage>
           <UILanguageFallback>pl-PL</UILanguageFallback>
           <UserLocale>pl-PL</UserLocale>
       </component>
      <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <OEMInformation>
               <HelpCustomized>false</HelpCustomized>
               <Manufacturer>Fdd</Manufacturer>
               <Model>Virtuall</Model>
               <SupportHours>24/7</SupportHours>
               <SupportPhone></SupportPhone>
               <SupportURL>http://www.fdd.pl/</SupportURL>
           </OEMInformation>
           <RegisteredOrganization>Home</RegisteredOrganization>
           <RegisteredOwner>Krzysiek</RegisteredOwner>
           <ShowWindowsLive>false</ShowWindowsLive>
           <ComputerName>Gracz</ComputerName>
       </component>
      <component name="Microsoft-Windows-LUA-Settings" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"> 
           <EnableLUA>false</EnableLUA>
      </component>  
       <component name="Microsoft-Windows-SystemRestore-Main" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <DisableSR>1</DisableSR>
       </component>
       <component name="Microsoft-Windows-IE-InternetExplorer" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <FavoritesList>
               <FavoriteItem wcm:action="add">
                   <FavID>FAV01</FavID>
                   <FavTitle>Play</FavTitle>
                   <FavURL>http://www.Play.pl/</FavURL>
               </FavoriteItem>
           </FavoritesList>
           <StartPages>
               <StartPage wcm:action="add">
                   <StartPageKey>START1</StartPageKey>
                   <StartPageUrl>http://www.Play.pl</StartPageUrl>
               </StartPage>
           </StartPages>
           <DisableFirstRunWizard>true</DisableFirstRunWizard>
           <DisableWelcomePage>true</DisableWelcomePage>
           <PlaySound>false</PlaySound>
           <ShowInformationBar>false</ShowInformationBar>
           <FilterLevel>Medium</FilterLevel>
           <BlockPopups>yes</BlockPopups>
           <ShowMenuBar>true</ShowMenuBar>
       </component>
   </settings>
   <settings pass="oobeSystem">
       <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
           <FirstLogonCommands>
                 <SynchronousCommand wcm:action="add">
                   <Order>5</Order>
                   <Description>antyeko</Description>
                   <CommandLine>powercfg -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c</CommandLine> 
               </SynchronousCommand>
               <SynchronousCommand wcm:action="add">
                   <Order>6</Order>
                   <Description>antyeko2</Description>
                   <CommandLine>powercfg -x -monitor-timeout-ac 0</CommandLine> 
               </SynchronousCommand>
               <SynchronousCommand wcm:action="add">
                   <Order>7</Order>
                   <Description>antyeko3</Description>
                   <CommandLine>powercfg -x -disk-timeout-ac 0</CommandLine> 
               </SynchronousCommand>
               <SynchronousCommand wcm:action="add">
                   <Order>8</Order>
                   <Description>antyeko4</Description>
                   <CommandLine>powercfg -h off</CommandLine> 
               </SynchronousCommand>
               <SynchronousCommand wcm:action="add">
                   <Order>30</Order>
                   <Description>Oczyszczanie</Description>
                   <RequiresUserInput>false</RequiresUserInput>
                   <CommandLine>cmd.exe /c rmdir /s /q %systemdrive%\tmpdrive</CommandLine>
               </SynchronousCommand>
           </FirstLogonCommands>
           <OOBE>
               <HideEULAPage>true</HideEULAPage>
               <ProtectYourPC>3</ProtectYourPC>
               <SkipUserOOBE>true</SkipUserOOBE>
               <SkipMachineOOBE>true</SkipMachineOOBE>
               <NetworkLocation>Other</NetworkLocation>
           </OOBE>
           <VisualEffects>
               <FontSmoothing>ClearType</FontSmoothing>
           </VisualEffects>
       </component>
   </settings>
</unattend>

 

Sekcja "windowsPE" robi co ma robić, niestety następne 2 sekcje nie robią nic :( Co może być tego przyczyną ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Na pierwszy rzut oka wygląda ok, może tylko brakuje na końcu sekcji <cpi />, ja ją zawsze wrzucam.

Oczywiście plik jest prawidłowy dla systemu w wersji 64bit, dla 32bit wykona się tylko sekcja WinPE.

 

Możesz zawsze prześledzić przebieg instalacji i ew. pojawiające się błędy (nawet w trakcie jej trwania).

Odpowiednie logi lądują w katalogu windows\panther.

 

pzdr

 

ps.

 

Jeżeli chodzi o ósemkę to nie mam nic przeciwko interfejsowi obsługiwanemu łapą, są zastosowania w których to się sprawdza, prawie każda nawigacja samochodowa ma w głębi jakiś WinCE lub coś podobnego, odpycha mnie tylko styl graficzny, mam nadzieję że będą do wyboru inne motywy graficzne bez uciekania się do zewnętrznych programów.

 

pzdr2

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...