Skocz do zawartości

BSOD po aktualizacji sterownika SATA Ahci - bardzo pilna sytuacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie, mam poważny kłopot a mianowicie pojawił się w systemie błąd stop o treści DPC WATCHDOG VIOLATION, aby rozwiązać problem zastosowałem się do porad z tej strony https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/dpc-watchdog-violation.html Problem polega na tym, że gdy pobrałem i zainstalowałem nowy sterownik do kontrolera SATA AHCI typu iaStorA.sys i ponownym uruchomieniu komputera system już się nie uruchamia, teraz pojawił się BSOD INACCESSIBLE BOOT DEVICE. Podejrzewam, że problem tkwi w tym sterowniku do kontrolera SATA. Automatyczne naprawianie podczas uruchamiania nie przynosi rezultatu, nie mam też możliwości cofnąć się do tyłu bo w systemie nie ma punktów przywracania. Sprawa jest pilna bo to komputer służbowy i pracownik musi mieć dostęp do swojego konta w domenie. Komputer to DELL OptiPlex 790. Czy jest szansa aby udało się przywrócić pracę tego systemu odinstalowując jakoś sterowniki od kontrolera SATA? Dodam, że gdy wyjąłem dysk i przełożyłem do innego PC to system wystartował ale nie mogłem się zalogować na swoje konto admina, ponieważ nie przeszły uprawnienia. Bardzo proszę o pilna pomoc.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

 Adam.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dlaczego dysk podłączyłem z systemem do innego komputera? W takim układzie nawet sprawny system nie zawsze działa, szczególnie jak jest zupełnie inna konfiguracja sprzętowa komputera. Podłącz dysk do komputera gdzie on był. Co dzieje się wejście na to komputerze? Co z przywracaniem systemu? Trybem awaryjnym Windows? Próbowałeś tych metod?

Odnośnik do komentarza

Dysk został przełożony do innego komputera ponieważ w swoim kompie system się nie uruchamia, pojawia się od razu bluescreen, nie ma możliwości normalnie go uruchomić, nie można wejść w tryb awaryjny z powodu wspomnianego błędu stop, nie ma w systemie również punktów przywracania a ja nie zdążyłem tego sprawdzić wcześniej aby się zabezpieczyć na wypadek błędu. Tylko w drugim komputerze mam możliwość uruchomić ten system, udaje się wejść na konto admina choć trochę się windows przycina, jeśli odpalę go w trybie awaryjnym to działa stabilnie. Uruchomiłem ten system pod botowalnym z płyty systemem Mini Windows XP ale przy próbie odinstalowania felernego sterownika nic się nie zmienia, prawdopodobnie ten sterownik jest jakoś usuwany lub maskowane jest jego usunięcie bo po ponownym uruchomieniu podwraca a dysk po przełożeniu do komputera docelowego nie uruchamia się, ponownie wita nas ten sam bluescreen. Już mi ręce opadają. Potrzebny jest ten komputer w poniedziałek a sytuacja jest patowa.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem czy będę w takim razie szybko co pomoc, bo nawet nie wiem co za sterownik był instalowany. Jaki system. Zalecam też na przyszłość pomyśleć o backupie systemu na takie sytuacje.Co możesz zrobić na szybko, to jak chcesz ratować ten system, to spróbuj usunąć folder że sterownikami, tu drastycznie że wszystkimi,ale system je sobie powinien pobrać w razie czego i może się uruchomi. Tu odpal kompa, nawet nie pod tym systemem, tylko tak byś miał dostęp do plików tego systemu i może nie tyle usuń folder że sterownikami, tylko go spakuj w razie czego WinZip itp. Wejdź do folderu Windows, dalej do System32, tu odszukaj i spakuj folder DriverStore. Lub jak wiesz jakie są pliki feralnego sterownika to możesz je poszukać i usunąć , najlepiej przez spakowanie w razie czego. Trwałe usuniesz jak system zacznie działać. Inna rada  na szybko, na poniedziałek to reinstalacja z wcześniejszym zabezpieczeniem ważnych plików na komputerze 

Odnośnik do komentarza

Myślałem o usunięciu folderu ze sterownikami ale bałem się, że zrobi się bałagan w systemie i winda się nie podniesie. Jeśli chodzi o system to Windows 10 64 bit, backup mam ale sprzed 7 miesięcy więc ostatecznie mam czym się ratować. Nie zdążyłem robić świeżego backupu ze względu na szybko zmieniającą się sytuację z błędami typu STOP. Faktycznie myślałem też o reinstalacji systemu z zachowaniem plików użytkownika, problem w tym, że muszę to zrobić na drugim komputerze bo tylko tam mam taką możliwość, na oryginalnej płycie nie da rady. Pytanie tylko, czy po takiej instalacji winda się uruchomi na komputerze docelowym? Zapewne trzeba będzie ponownie uruchomić odświeżenie systemu z zachowaniem plików na docelowe płycie głównej. Dam znać w poniedziałek jak to wszystko poszło. Dziękuję Illidan za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza

Oby nie było właśnie bałaganu i problemów, mówię abyś w razie czego definitywnie nie używał tego folderu, a wykonał jego kopię spakowaną jakimś pakerem. Co do reinstalacji systemu na innym komputerze, czy instalacji a potem jego uruchamiania na innym to, jak już pisałem jest z tym różnie. Po prostu musisz spróbować, aby się przekonać. Może być tak, że system faktycznie za pierwszym razem na nowej platformie będzie się uruchamiać dłużej, wpierw  się konfigurować, ale jest szansa że ruszy.

Można jeszcze inaczej... Masz backup, więc z backupu podmień tylko folder ze sterownikami. Nie wiem czym ten backup zrobiłeś, ale powinno dać się tak zrobić za pomocą płyty ratunkowej czy Lenka z aplikacji ktorą zrobiłeś owy backup. Także powodzenia i daj znać w przyszłym tygodniu co udało Ci się zeobić. Nie ma za co dziękować. Pozdrawiam również.

Odnośnik do komentarza

P. S. Tu muszę doprecyzować odpowiedź. Jeśli zdecydujesz się podmienić folder że sterownikami DriverSrore z kopii zapasowej, to nie kopiuj bezpośrednio zawartości folderu do folderu, bo to może nie naprawić niczego, może nie być nadpisany ferelny sterownik. Tutaj wpierw uprzednio zrób kopię tego folderu pakerem i usuń lub zmień jego nazwę na np. DriverStoreOLD i dopiero potem przekopiuj go z backupu. Będzie wszystko po akcji ok, to w późniejszym czasie możesz go usunąć.

Odnośnik do komentarza

A więc sytuacja ma się tak: pliki z DriveStore z backupu udało się pobrać i wkleić w miejsce docelowe, podczas wklejania zawartości folderu wszystko poszło gładko, problemy były podczas kompresowania folderu z uszkodzonymi sterownikami do Zip-a, pojawiały się liczne błędy o jakiś uszkodzeniach podczas kompresowania zawartości itp. Folderu DriveStore nie udało mi się fizycznie usunąć z uszkodzonymi driverami, po spakowaniu tego folderu ten oryginalny niespakowany otrzymał nazwę DriveStoreOLD. Teraz podczas uruchomienia komputera pojawia się logo Windows i kręcą się w kółko kulki, czarny ekran i nic więcej... Nie mam pojęcia czy coś się naprawiło, na ta chwilę widać jakby uszkodzony był windows. Spróbuję jeszcze puścić chkdsk z przełącznikami /f /r , może uszkodził się bootloader? Jeszcze sprawdzę integralność plików przez sfc /scannow. Jeśli uruchomię polecenia 

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

nie pogorszę sytuacji?

Odnośnik do komentarza

Nie, nie pogorszysz. Spróbuj. Jak był problem ze spakowaniem, to mogłeś tylko nazwę zmienić tego folderu. Spróbuj też uruchomić tryb awaryjny systemu. Więcej o tym tutaj:

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000124344/jak-uruchomic-komputer-w-trybie-awaryjnym-w-systemie-operacyjnym-windows-10

Czarny ekran może być spowodowany tym że nie ma sterownika karty grafiki. Popróbuj odpalić też kilka razy, system może sam dokona naprawy podczas uruchomienia. 

Odnośnik do komentarza

Niestety nic nie pomaga, system nie startuje, w trybie awaryjnym pojawia się logo windows bez kręcących się kulek i tak wisi. Zostawiłem go na całą noc w nadziei, że może załaduje brakujące sterowniki ale nie udało się uruchomić windows. Zrobiłem polecenie 

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

bez skutku. Jest teraz dodatkowy problem, mianowicie już spisałem ten system na straty i chciałem podstawić backup ale nie mogę przywrócić winzgrozy z kopii zapasowej 😥 kopia był zrobiona softem Acronis True Image, podczas przywrócenia backupu wyskakuje komunikat "An operating system wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating system. Press Ctrl+Alt+Del to restart". Ręce mi już totalnie opadły,. Próbowałem naprawić sektor rozruchowy bootrec / fixboot i  bootrec /rebuildbcd ale nic nie pomaga. System siedzi tam, gdzie powinien, przywrócił się z backupu. Co jest nie tak? Zawsze gdy przywracałem kopie na maszynach w pracy wszystko działało jak należy. Co mogę jeszcze zrobić? Komputer jest potrzebny na wczoraj a tu takie rzeczy. 

Odnośnik do komentarza

Komunikat oznacza:

Nie znaleziono systemu operacyjnego. Spróbuj odłączyć wszystkie dyski, które nie zawierają systemu operacyjnego. Naciśnij Ctrl+Alt+Del, aby ponownie uruchomić"

Także albo kopia zapasowa uszkodzona, albo coś nie tak zrobiłeś podczas jego przywracania. Pytanie też w jakim stanie jest dysk twardy, może te problemy wynikają z tego że jest on uszkodzony. Teraz w sumie nie ma jak na szybko sprawdzić jego parametrów. W takim razie spróbuj raz jeszcze wszystko przywrócić, nie wyjdzie to pozostaje jeszcze czysta instalacja systemu, bez formatowania aby nie stracić danych. Nie mniej dobrze by było zabezpieczyć jeszcze je, kopiując za pomocą jakiegoś noșnika ratunkkwego na Pendrive. Chyba że nie ma tam nic wartościowego, to stawiaj od razu system. Wszystkie dane powinny być że stare do Windows przeniesione do folderu Windows.OLD. Co jeszcze... Mozemy ewentualnie spróbować przenieś dane inaczej, za pomocą "CMD" jak masz płytkę w ogóle z systemem instalacyjną. Jak nie to będziesz musiał przygotować nośnik instalacyjny. 

Wracając do backupu, przywracałeś wsztstko prawidłowo? Nie tylko partycję z systemem, ale i jego dodatkowe rozruchowe? Takie jak Recovery, UEFI? Bo to też może być problem, musisz najlepiej przywrócić wszystko. 

Powiedz mi jeszcze co tam masz za dysk? HDD? A co z oryginalnym systemem? Był w tym komputerze preinstalowany jakiś? 

Odnośnik do komentarza

Tak, przywracałem wszystko jak pokazuje kreator. Jeśli chodzi o dysk to zrobiłem klona dysku i całą zabawę robię na dysku dublu, bałem się czegoś nie uwalić w dysku oryginalnym. Dane siedzą na twardym w swoich lokalizacjach ale komunikat mówi, że windy tam nie ma. Nie ma dostępu do instalacji bez utraty danych użytkownika, podczas uruchomienia windows z pena i wybraniu opcji rozwiąż problemy (jak dobrze pamiętam) nie ma tam formatowania z zachowaniem plików i ustawień użytkownika. Pozostaje tylko typowa instalacja z pełnym formatem, uaktualnienia system nie przepuści bo to tylko jest możliwe pod działającym systemem. Dane mam zabezpieczone z pulpitu, bardziej chodzi mi o późniejszą instalację i aktywację pakietu Office2010, nie wiem ile razy był instalowany na tym komputerze i czy uda mi się go później aktywować. Backup sprawę załatwiał. A jak zrobię instalację z zaznaczeniem partycji i kliknę "Dalej" to dane się nadpiszą z zachowaniem plików, które tam już są? Czy jednak wszystko zostanie sformatowane na amen? Ten dysk na którym robię całą zabawę jest na 100% sprawny, siedział niedawno na nim system z innego komputera działającego w komputerze. Potrafiłbyś mi wskazać jaki robię błąd podczas odtwarzania backupu z Acronisa gdybym zrobił szybki filmik i go tutaj zapodał? Zależy mi na uratowaniu tego systemu z oczywistych powodów.

Odnośnik do komentarza

Filmik czy zdjęcia możesz pokazać, nie obiecuję czy coś poradzę. Co do tej sprawności dysków to najwyżej jak uda się naprawić system, to sprawdzimy jego dane. 

No tak, właśnie o to chodzi, nie formatujesz dysku, dane są przenoszone do WINDOWSOLD. Z tym że zawsze jest ryzyko że coś możesz stracić, dlatego zawsze lepiej zapezpieczyć dane jeszcze samemu. 

Można jeszcze inaczej, jak masz dysk inny, to podmień w kompie, na nim instaluj na czysto system. Stary dysk z niedziałającym systemem podepnij jako drugi. Potem spokojnie przeniesiesz z niego wszystkie dane. Bo wspominasz coś o dysku zastępczym, gdzie próbujesz przywrócić system. To w sumie możesz jeszcze właśnie zrobić tak.

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, że dopiero teraz się odzywam ale cały czas walczyłem. Udało się przywrócić backup przy pomocy zaprzyjaźnionego serwisu komputerowego, był do tego potrzebny inny dysk, serwisant podpiął swój dysk ssd na który udało się przywrócić działający windows. Nie wiem co zaznaczał w kreatorze Acronisa (sam próbowałem wszystkich opcji i nie mogłem sobie z tym poradzić) ale zapytany, co robiłem źle, odpowiedział, że przywracałem system "na pusto". Zapewne to był skrót myślowy ale najważniejsze, że się udało wszystko odtworzyć z backupu 🙂. Jak przyjdzie po swój dysk to obiecał mi pokazać co i jak. Dziwne jest też to, że jak chciałem przekopiować cały dysk z już działającym systemem na dysk oryginalny z tego komputera (cały czas pracowałem na dysku dublerze) to kreator klonowania dysków w Acronis zawieszał się, pokazały się komunikaty których wcześniej nie widziałem, miałem też problem z usunięciem wszystkich danych z tego hdd, nie mogłem zapuścić skanu z MHDD, gdy uruchomiłem program Easeus Partition Master z bootowalnej płyty cd to w programie nie było widać dysku 😱, chciałem całkowicie wyczyścić go ale programy z płyty Ultimate Boot CD nie widziały go, komumikaty typu disc not found. Udało się dopiero kompletnie go wyczyścić do zera w HDAT2, po tym zabiegu dysk był widoczny w Acronis True Image jako niezainicjowany ale klonowanie już przebiegło bez problemów. Co było tym razem znowu nie tak? Czyżby podczas przenoszenia danych z jednego dysku na drugi problematyczne były stare partycje na hdd? Przecież zawsze podczas klonowania wszystko jest i tak usuwane z dysku docelowego, dlaczego nie mogłem na niego przenieść windowsa z dysku serwisowego? Podsyłam smart tego twardziela z CrystalDiskInfo. Według mojej wiedzy z dyskiem wszystko jest ok.

smart HD.jpg
Odnośnik do komentarza

Potwierdzam, dysk jest sprawny. Ciężko mi sie odnieść do twoich problemów, bo przyczyny mogły byc różne. Mogło Ci się nie udać przywrucić backupu, bo nie przywracałeś ukrytych, rozruchowych partycji, tylko samo "://C". Pod działającym systemem Windows, mogło byc cieżko cos zrobic na dysku gdzie był inny Windows, taka ochrona. Może też nie mogłeś nic zrobić bo nie uruchomiłes programów jako administrator.Dlatego działania na dyskach, partycjach systemowych najlepiej robic poza systemem, najlepiej za pomocą odpowiednich narzędzi, jak płyty startowe przygptowane w danych aplikacjach jak Acronis czy Particion Master, mogą to być też Pendrivy. Powiedziałbym coś wiecej gdybyś pokazał te komunikaty błedów, wcześniej robiąć im zdjecia, tak teraz to możemy tylko gdybać.

Czyli rozumiem że wszystko działa juz? W czym jeszcze mogę pomóc w takim razie?

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie w tym temacie, bez cennych wskazówek oraz sugestii trudno by było mi całość ogarnąć, najważniejsze, że udało się uruchomić system, backup załatwił sprawę, komputer powędrował do właściciela a ja mogę już odetchnąć. Serdeczne pozdrowienia dla Ciebie Illidian oraz dla wszystkich czytających ten post. Dziękuję i proszę o zamknięcie tematu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...