Skocz do zawartości

Partycja niedostępna - "A disk read error occurred"


matri

Rekomendowane odpowiedzi

podczas pisania dokumentu na laptopie w WORD (Windows 7 64 bit) system się zawiesił, nie reagował na nic więc wyłączyłem go przytrzymując przycisk zasilania

 

podczas startu pojawił się komunikat "A disk read error occurred", na dysku mam dwie partycje więc podłączyłem dysk pod innego laptopa przez przejściówkę USB-SATA no i system pokazuje obie partycje ale nie pokazuje stanu systemowej (czerwony pasek pod ikoną dysku, ile MB/GB dostępnych), druga partycja poprawnie się wyświetla, mogę wejść, otwierać pliki więc przeniosłem je już na inny dysk i wyglądają na nieuszkodzone bo się otwierają i nie widzę aby coś było z nimi nie tak

 

na partycję systemową nie mogę wejść  bo wywala komunikat o formacie (99 GB z czego ważnych dla mnie ok. 25 GB plików), według S.M.A.R.T. np z CrystalDiskInfo to dysk swoje przeszedł i dlatego kopnął w kalendarz, czeka go już utylizacja chociaż bardzo chciałbym coś z niego odzyskać

 

zacząłem skanować dysk programem MHDD, po ok. minucie wyskoczyły cztery znaki X oznaczające błędy, dalej już do końca nie było żadnych X, cały skan trwał trochę ponad 2 godziny

następnie ponowiłem skanowanie z opcją "Remap" i X wyskoczyło łącznie 12 w tym samym miejscu i czasie
po zakończeniu skanowania i "Remap" komunikat przy odpaleniu laptopa ten sam na początku czyli "A disk read error occurred"

 

próbowałem następnie kopii posektorowej programem DMDE ale przez dwie godziny poszło ok. 220 MB z 99 GB, niektóre dokumenty WORD które miałem na pulpicie mogłem z tego odczytać ale już sam czas kopiowania pokazuje, że dysk w mizernej kondycji i sobie odpuściłem

 

czy każde skanowanie, odczytywanie będzie pogarszać stan danych na dysku, je nadpisywać i niszczyć przez co nie będą się nadawać do odczytu? chciałem zlecić to jakiejś firmie których pełno chociażby na OLX ale jeden już mi oznajmił, że bardzo sobie pogorszyłem sytuację robiąc skan MHDD i on teraz nie za bardzo chciałby mi pomóc bo przy kiepskim odzyskiwaniu albo jego braku może winę zwalić na mnie, że ja wcześniej coś już działałem (no nic nauczka na przyszłość, że najpierw kopia binarna i dopiero później można grzebać w dysku)

 

czy w domowych warunkach mogę czymś wykonać kopię binarną lub jakimś programem otworzyć tę partycje i tam się dostać aby przenieść wybrane pliki czy dać sobie spokój i pogodzić się z utratą danych?

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

DMDE to jedno z najlepszych narzędzi, jeśli on wolno kopiuje dane to dysk poważnie się sypnął. Możesz spróbować skopiować dane przez disk genius. Szybszy na pewno nie będzie, ale możesz sobie wybrać konkretne pliki do skopiowania rozwijając dysk plusikiem jak na screenie. Będzie tego mniej jeśli skopiujesz tylko wybrane.

 

Faktycznie najlepiej zaraz po awarii zrobić kopię binarną z odmontowanym w systemie dyskiem. Jednak jeśli nie zapisywałeś na dysku od czasu uszkodzenia to raczej sytuacji znacznie nie pogorszyłeś. Samo skanowanie, czyli odczyt, raczej wiele nie uszkadza. Remapowanie odnalazło bloki na tyle uszkodzone, że i tak byłyby nie do odczytania. Firma z OLX pewnie była zniechęcona czasem potrzebnym na odczytanie, bo musieliby go poświęcić circa tyle, ile to zajmuje Tobie więc się nie kalkuluje, zapewne polują na łatwe przypadki i osoby mniej obeznane, które nie znają programów typu DMDE i nie zrobiły tyle diagnostyki co Ty.

 

disk genius.jpg

Odnośnik do komentarza

dzięki za odpowiedź 

 

dodam, że dysk pod innego lapka podłączyłem poprzez zwykły adapter SATA/IDE na porcie USB 2.0, może tutaj też jest przyczyna powolnego kopiowania 

 

sprawdzę jeszcze program wyżej czy uda się wejść w partycję i wybrać pliki bo tak jak pisałem z poziomu Windows nie mogę

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...