Skocz do zawartości

Dysk przełącza w tryb PIO, nieprawidłowe działanie systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Komputer zaczął zachowywać się anormalnie. Wolne działanie programów, podczas pracy przeglądarki zatrzymywanie odtwarzania lub przeglądania stron. Wentylator wchodził na wysokie obroty.

Okazało się, że dysk przechodził w tryb PIO. To był stary dysk, dużo używany i zapakowany w 90%, więc miał prawo si popsuć. 

Obecnie na tym samym komputerze jest nowy dysk i  nowy Windows. Dziś sytuacja się powtórzyła.

Znowu problemy z przeglądaniem stron, znowu wentylator wchodzący na wysokie obroty pomimo braku używania innych programów i znowu dysk w tryb PIO.

Edytowane przez karolxt
Poprawiam nazwę tematu. //Miszel03
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Przy okazji opowiedz coś o komputerze, może przypomnisz jego specyfikacje? Najlepiej zrób log w hwinfo czy ew. pokaż screena. Chciałbym zerknąć na wersję biosu. 

 

Opowiedz nam o systemie windows - czy instalowany z tego samego źródła co na poprzednim dysku? Czy to jakieś modyfikowane wersje, optymalizowane?

Ja oczywiście wiem, że na pewno dysponujesz oryginalnym systemem, ale wszyscy, którzy tutaj Ci pomagamy, musimy wiedzieć czy system nie był ruszany przez jakąś osobę bez pojęcia. 

Odnośnik do komentarza

Z systemem to jest cała historia. Najpierw na starym dysku miałem jakiś podobno pirat (nie pamiętam skąd bo to było lata temu, ale na pewno nie miałem do niego płyty), więc kupiłem inny i dałem do zainstalowania, wydaje mi się, że też nie dostałem o niego płyty tylko sam klucz. I wszystko było OK dopóki po 10 latach nie zaczęły się problemy z dyskiem (najpierw rzadziej potem coraz częściej przechodził w tryb PIO i wszystko działało jak mucha w smole). Uznałem, że padł dysk (bo był mocno ekspolatowany) kupiłem więc nowy dysk i zacząłem szukać tego klucza do Windowsa, który kupiłem. Nie znalazłem, ale znalazłem jakąś czystą płytę z Windows XP (cholera wie skąd, bo przecież żadnej nie miałem) z kluczem na kartce. Uznałem, że to musi być pewnie ten który kupiłem i zaniosłem komputer i klucz do Windowsa XP do zainstalowania na nowym dysku. Facet ze sklepu (tam jest też punkt napraw wiec się znają), który to instalował stwierdził, że to chyba pirat, ale zainstalował. Kupiłem, więc nowy Windows XP z płytą i oryginalnym kluczem i sam próbowałem zainstalować i zainstalowałem, ale jako drugi na drugiej partycji. Teraz mam dwa systemy i ekran startowy. Chętnie pozbyłbym się jednego, najlepiej tego podejrzanego, ale nie umiem znaleźć i zainstalować sterowników. Mam stary dysk, na którym wszystko jest i który jeszcze działa, więc stamtąd można wszystko ściągnąć tylko trzeba wiedzieć co (a ja nie wiem).   

Na partycji C z systemem nic więcej nie ma (oprócz program files), więc można nawet zrobić format, bo wszystkie instalki mam na drugiej partycji i w razie czego ponownie sobie zainstaluję całe moje oprogramowanie.

Wieczorem jak będę w domu to zrobię ponownie skan FRST +  Shortcut, bo nie robiłem. Nie wiem dlaczego mi ucięło log. Ale nieistotne bo zrobię nowy.

Moim zdaniem albo komp ma coś uszkodzone w środku (płyta, RAM albo coś tam innego - RAM sprawdzali i podobno dobry), albo Firefox coś mi doinstalował z jakieś podejrzanej strony. Nie mam żadnego antywirusa tylko firewall (privatefireall 7 czy coś tam takiego).

Mam drugiego laptopa z Windowsem10, więc w razie czego kontakt bym miał. Potrzebuję tego XP, bo ten nowy komp nie ma wyjścia na wzmacniacz, a w słuchawkach działa tylko jeden kanał, podejrzewam też że połowa moich starych programów nie będzie na nim chodzić (bo to 64bit), więc nic na nim nie instaluję - jest tam tylko przeglądarka.

Spróbuję też hwinfo, ale nie wiem czy mi się uda.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...