Skocz do zawartości

"Uziemienie" komputera.


XanTyp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawia mnie, co się dzieje z moim kompem... Cokolwiek podepnę pod usb, ale jeśli to coś ma własne zasilanie - wywala mi korki w pokoju (mam odrębną linię prądową tylko na potrzeby mojego pokoju), względnie zawiesza się komputer w dość drastyczny sposób, zwłaszcza dźwięk potrafi porazić wtedy uszy :(

Początkowo winiłem drukarkę, miała już swoje lata, ale przy podłączeniu innej - to samo.

A jednak z usb to nie ma nic wspólnego.

Na obudowie kompa stoi dekoder telewizyjny (na gumowych nóżkach) i przez przypadek przesunął mi się, zsunął z nóżek, jego obudowa dotknęła obudowy kompa i znów musiałem dreptać do skrzynki z korkami.

Ki diabeł?

Komp ma już swoje lata, ale czegoś takiego nigdy nie miałem, ani u siebie ani u znajomych, a różne cuda już się widziało, czy czytało o nich...

Gdzieś jest jakieś przebicie, ale pojęcia nie mam skąd...

Podpięcie aparatu cyfrowego nie wywołuje żadnych reakcji, poza tymi oczywistymi i pożądanymi.

To samo z pendrivami.

Tylko kiedy coś jest zasilane "drugim" prądem, nawet z tego samego rozgałęźnika...

 

Proszę o pomoc.

 

Mój konfig:

System: --------------- Windows 10 Home
Procek: --------------- HexaCore AMD Phenom II X6 1075T, 3469 MHz
Mobo: ----------------- Gigabyte GA-880GMA-UD2H v2.0
Pamięć: --------------- 8GB RAM Kingstone 1333MHz 2x2 GB + 4 GB
Grafika: --------------- GIGABYTE GeForce GTX 760 (2GB)
Systemowy: ---------- Kingstone SSD 120GB
HDD: ------------------ Seagate 320GB

Zasilacz: -------------- OCZ Overclock (tyle pamiętam - niestety dokładnych danych nie podam, opakowanie przepadło a tabliczki znamionowej nie mogę się dopatrzyć :/ )

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Cokolwiek podepnę pod usb, ale jeśli to coś ma własne zasilanie - wywala mi korki w pokoju (mam odrębną linię prądową tylko na potrzeby mojego pokoju), względnie zawiesza się komputer w dość drastyczny sposób

 

+

 

Na obudowie kompa stoi dekoder telewizyjny (na gumowych nóżkach) i przez przypadek przesunął mi się, zsunął z nóżek, jego obudowa dotknęła obudowy kompa i znów musiałem dreptać do skrzynki z korkami.

 

+

 

Tylko kiedy coś jest zasilane "drugim" prądem, nawet z tego samego rozgałęźnika...

 

1. Czy to jest "stara" instalacja?

2. Gniazdko pojedyncze czy podwójne?

3. Wtyczki z bolcem czy bez - wszystkie?

4. Czy wywala "korki" - jaka wartość zabezpieczenia, czy np. tzw. różnicówkę - jeżeli jest w instalacji.

5. Czy są w domu inne zabezpieczenia przed pokojem z pierwszego cytatu?

 

Spotkałem się z sytuacją kiedy domorosły "elektryk" wykonał tzw. zerowanie w taki sposób, że przewód L (faza) połączył z PE (ochronny) co skutkowało występowaniem fazy na obudowie.

 

Proponuję sprawdzenie przynajmniej próbnikiem napięcia (wkrętak z neonówką) czy na obudowie kompa (np. wkręt obudowy) nie jest sygnalizowana obecność napięcia.

Pewniejszy test do wykonania miernikiem z możliwością pomiaru napięć przemiennych.

Miernikiem sprawdzisz np. czy między obudową kompa a obudową dekodera nie ma różnicy potencjałów.

Do sprawdzenia jw. pomiar między budą a obudową wtyku USB urządzenia z własnym zasilaniem.

 

Prawie dam sobie uciąć, że mocno się zdziwisz jak zobaczysz co tam masz namotane.

 

Nie lekceważ tego ponieważ Ty lub ktoś kto dotknie dwóch urządzeń może ulec porażeniu!!!!!

 

Lektura.

Odnośnik do komentarza

1. Czy to jest "stara" instalacja?

2. Gniazdko pojedyncze czy podwójne?

3. Wtyczki z bolcem czy bez - wszystkie?

4. Czy wywala "korki" - jaka wartość zabezpieczenia, czy np. tzw. różnicówkę - jeżeli jest w instalacji.

5. Czy są w domu inne zabezpieczenia przed pokojem z pierwszego cytatu?

 

 

 

1. Instalacja jest względnie nowa, mam ją od ok. dwóch lat.

2. Gniazdo jest w listwie, wymieniłem na inną, bez zmian - obie z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi.

3. Wtyczkę z bolcem mam do kompa - bez bolca nigdy nie miałem..... btw - są takie w ogóle?

Na dwa ostatnie nie odpowiem, bo nie znam się na elektryce, ale wiem jedno: Dzieje się tak do niedawna więc to raczej nie wina linii energetycznej.

Przełączałem się też z zasilaniem na starą linię, bez różnicy. Ten sam efekt :/

Nie mam innego zasilacza, chyba trzeba będzie iść do sklepu znajomego i pogadać, czy u niego nie ma jakiegoś na podmiankę i zweryfikowanie...

 

Zupełnie offtopowo.....

Groszexxx, nie działałeś czasem na searchengines lub centrumxp w dawniejszych czasach? Tak mi się coś twój nick kojarzy :)

Odnośnik do komentarza

Odpowiedź na pyt. nr 4 jest najważniejsza.

 

Zrób np. fotkę miejsca z bezpiecznikami i pokaż.

 

Jeżeli wywala bezpiecznik to robisz zwarcie łącząc dwa urządzenia. A to oznacza, że miedzy urządzeniami jest duża GROŹNA różnica potencjałów.

Jeżeli wywala różnicówka to masz upływność w instalacji przez np. łączenie przewodu N z PE (tzw. "0" z przewodem ochronnym) - to mniej groźne niż poprzedni przypadek.

Odnośnik do komentarza

Problem z instalacją elektryczną. Wezwij elektryka a nie "elektryka".

 

Pisałem:

 

Proponuję sprawdzenie przynajmniej próbnikiem napięcia (wkrętak z neonówką) czy na obudowie kompa (np. wkręt obudowy) nie jest sygnalizowana obecność napięcia.

Pewniejszy test do wykonania miernikiem z możliwością pomiaru napięć przemiennych.

Miernikiem sprawdzisz np. czy między obudową kompa a obudową dekodera nie ma różnicy potencjałów.

Do sprawdzenia jw. pomiar między budą a obudową wtyku USB urządzenia z własnym zasilaniem.

 

+ Twój przypadek

 

Jeżeli wywala różnicówka to masz upływność w instalacji przez np. łączenie przewodu N z PE (tzw. "0" z przewodem ochronnym)

 

W instalacji jest różnicówka trójfazowa a za nią dwa zabezpieczenia (jeżeli tak jest fizycznie) i bardzo możliwe, że na dwóch różnych fazach.

Te zabezpieczenia mogą dotyczyć dwóch różnych gniazdek, z których korzystasz i tu może być dodatkowy problem związany z łączeniem różnych urządzeń.

Wszystko zależy od tego jakie one mają zasilacze.

 

Poprawny sposób podłączenia instalacji zgodnie z normą (wymaganie dotyczące zabezpieczeń) jak na obrazku lewym:

 

post-59-0-73880000-1481648015_thumb.jpg

 

gdzie L - Faza; N - przewód Neutralny tzw. "0" a PE to przewód ochronny.

 

Zwróć uwagę, że w przypadku gniazdka podwójnego i wtyków trój-bolcowych w górnym gniazdku następuje zmiana sposobu zasilania (zamiana L z N). Sposób podłączenia wpływa na pracę zasilaczy, zabezpieczeń oraz układów przeciwzakłócenioch.

 

Odnośnik do komentarza

No dobrze, ale czemu nie działo się nic takiego przez poprzednie dwa lata, a dopiero od niedawna?
Zanim zapłacę facetowi (swoją drogą to elektryk spółdzielczy i robił nam kompletne okablowanie w bloku, nie tylko w moim mieszkaniu) zatem, zanim zaproszę go na wizytę, chciałbym zrozumieć przyczynę sytuacji...

Odnośnik do komentarza

Problem może się ujawnić w momencie kiedy pojawia się awaria urządzenia i wtedy nieprawidłowa instalacja (jeżeli rzeczywiście taka występuje) może zmienić się w niebezpieczną.

Pamiętaj, że zasilacz impulsowy (a z takim mamy do czynienia w komputerze stacjonarnym) ma tak naprawdę dwie masy, masę gorącą i masę zimną które w sprawnym zasilaczu są odseparowane od siebie galwanicznie, w przypadku awarii może się zdarzyć, że te masy się spotkają np własnie przez uziemienie, w tym momencie jeżeli w instalacji nie masz prawidłowego zabezpieczenia to może na obudowie wystąpić potencjał niebezpieczny dla zdrowia.

Jest to też potencjalnie niebezpieczne dla innych podzespołów komputera, załóżmy że masa zimna zamiast potencjału zero ma potencjał z masy gorącej, przyjmijmy dla uproszczenia że jest to 10V to potencjał dla linii 12V wynosi 22V, wszystko jest w porządku dopuki nie podłączysz innego urządzenia które ma własną linię masy bo różnica potencjałów między masą a linią (czyli napięcie) wynosi 12V (22-10) ale w momencie podłączania urządzenia zewnętrznego potencjał masy spada do zera (złącza hotplug a więc i usb są konstruowane tak aby masa łączyła się najpierw, jest to właśnie zabezpieczenie chroniące urządzenia przed różnicą potencjałów) wiec różnica potencjałów przez krótką chwilę może wynosić 22V i to co się stanie z podzespołami zależy od szybkości zadziałania zabezpieczenia i/lub czasu reakcji przetwornicy na nowe warunki (wystąpi tak zwany stan nieustalony :) ).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...