Skocz do zawartości

"zgubione" dwie partycje dysku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj po normalnym zalaczeniu komputera zauwazylem ze "zgubily" sie dwie partycje D oraz E. Partycja systemowa byla widoczna normalnie. Przestrzen dyskowa tych dwoch partycji w zarzadzaniu dyskami byla widoczna jako "niezafospodarowana". Probowalem robic cos w TestDisk,jednak nie bylo zadnego efektu. Kliknalem dwukrotnie na ta przestrzen,pojawily sie obie partycje jednak zniknela wtedy ta z systemem,po czym komputer sie wylaczyl. Teraz nie chce wogole sie zalaczyc,co zrozumiale bo nie widzi partycji z systemem. Nie mam zadnego backupa, prosze o pomoc czy da sie to jakos zrobic moze z poziomu biosa?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Skoro najpierw problem zaczął się od partycji niesystemowych (D, E), a teraz nie możesz odpalić systemu to wygląda to na typową usterkę dysku. Najczęściej to popularnie zwane "bad sektory". 

 

Jeżeli masz tam jakieś super ważne dane, ktorych wartosc jest duza - to w ogole tego dysku juz nie wlaczaj i odeslij go do laba. Jeżeli interesuje CIę odzysk, ale nie stać Cię na laboratorium to mogę spróbować Ci pomóc. Trzecia opcja to próba przywrócenia dysku do stanu, który umożliwia mu normalną pracę.

 

Napisz zatem czego oczekujesz.               

Odnośnik do komentarza

Pytanie czy to, że nie umiem odpalić systemu nie wynika z jakichś moich nieudolnych prób w TestDisk? Wartość danych nie jest duża, aczkolwiek "sentymentalna" więc poprawną odpowiedzią będzie jeśli powiem,  ze interesuje mnie odzysk dosłownie kilkunastu plików oraz przywrócenie dysku do stanu umożliwiającego normalną pracę.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem co robiłeś w TestDisk. I tego nie wie nikt, włącznie z Tobą samym. No i nie ma znaczenia ile chcesz odzyskać, chodzi o to, że procedura "naprawcza" to nic innego jak zerowanie dysku, a to kompletnie usuwa wszystko. 

 

Najbezpieczniej jest zrobić kopię posektorową całego dysku. Oczywiście w tym celu potrzebujesz nośnik większy lub równy. Teoretycznie wchodzi tez opcja kompresji.

 

Mniej bezpieczna opcja to odpalenie dysku w jakimś systemie Windows PE (w tym przypadku najlepiej w wersji 1.5-1.6) czy linux i wtedy za pomocą DMDE odzyskać swoje pliki...

Odnośnik do komentarza

Ok, udało mi się "naprawić" to co popsułem, tzn. z poziomu naprawy systemu po odpaleniu z płyty z Win7 wszystkie dyski wróciły na swoje miejsce, żadne dane nie zostały utracone, zrobiłem już sobie kopie. Wychodzi więc na to, że nie namieszałem za bardzo w TestDisk. Pytanie - w jaki sposób mogę sprawdzić teraz co było przyczyną pierwotnego zagubienia dwóch partycji, jak ewentualnie na przyszłość zabezpieczyć się, sprawdzić na chwilę obecną poprawność itd.?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...