Skocz do zawartości

Przeniesienie Win 7 na SSD - jak usunąć 2 systemy (XP i 7)


Mikord

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Do tej pory miałem zwykły dysk z zainstalowanymi systemami Win XP i Win 7. Głównie używałem 7, a ostatnio XP wogóle. Ale jak pisałem w jednym z tematów https://www.fixitpc.pl/topic/27785-wolny-start-system-i-programy-działają-ociężale/#entry172142 kondycja 7 była kiepska. Postanowiłem kupić dysk SSD.

 

Kupiłem dysk Toshiba SSD 128GB 512/554 Q Series PRO SATA. Podłączyłem go do płyty kablem SATA III do jedynego gniazda 6Gb/s na płycie główniej. Za pomocą EaseUS Todo Backup Free 8.6 Sklonowałem partycje z systemem Win 7. Z Win XP rezygnuję. Chcę mieć tylko Win 7 na dysku SSD. Partycje gdzie były zainstalowane Win XP i Win 7 zamierzam scalić z partycją E.

 

Czytałem że przy dwóch systemach usunięcie (sformatowanie partycji) jednego z nich, a zwłaszcza tego który jest na partycji rozruchowej grozi dużymi problemami.

Tak wygląda sytuacja teraz (screen):

 

Partycje_jpg_300x300_q85.jpg

 

Załączona miniatura poniżej nie aktualna.

Zmieniłem nowy dysk na Aktywni i podczas uruchamiania komputera pojawia się komunikat:

 

Brak BOOTMGR

Naciśnij Ctrl + Alt + Del, aby zresetować

Żeby uruchomić system musiałem wejść do Biosu i zmienić partycje rozruchową.

 

Czytałem kiedyś że jak się przechodzi na SSD to warto coś pozminiać w Biosie ( nie pamiętam już co ale chyba chodziło między innymi o to żeby uruchomić coś nowszego niż BIOS) - kojarzycie o co chodzi?

 

Teraz pytanie co dalej?

post-16208-0-02490000-1445708566_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Żadnej odpowiedzi?

 

Trochę poszukałem i znalazłem rozwiązanie:

Włożyłem płytę instalacyjna Win 7 do napędu. Uruchomił się instalator systemu, u dołu klikłem "Naprawa komputera".

W następnym oknie zaznaczyłem "Użyj narzędzi odzyskiwania....." ->Dalej

-> Wiersz polecenia i wpisałem:

 

bootrec.exe /fixmgr

bootrec.exe /fixboot

bootrec.exe /rebuildbcd

 

bootrec.exe /rebuildbcd   - wyszykuje instalacje systemu na partycjach i proponuje utworzenie listy wyboru przy uruchomieniu komputera, nie wiedziałem która jest właściwa więc dałem wszystkie (pewnie za pomocą jakichś komend da się znaleść tą właściwoą).

Przed tą procedurą trochę się obawiałem że usunie mi ze Startu listę wszystkich zainstalowanych programów (tak się kiedyś mi stało przy automatycznej naprawie systemu z płyty instalacyjnej) ale wszystko przebiegło dobrze.

 

Po uruchomineiu komputera sprawdziłem wszystkie pozycje z listy wyboru instalacji systemu.

Następnie wchodząc w Start ->Komputer pod prawym Właściwości -> po lewej stronie ->Zaawansowane ustawienia systemu ->Zakładka   Zaawansowane, sekcja Uruchomienie i odzyskiwanie ->Ustawienia tu wybrałem z listy odpowiednią instalacje systemu i odznaczyłem Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych. Od teraz od razu uruchamia się właściwa instalacja.

Listę tę można ręcznie edytować - opis do znalezienia w necie.

Teraz sformatuje stare/niepotrzebne instalacje Win 7 i XP i scalę partycje.

 

System i programy na SSD pięknie śmigają. Ale i tak chyba zrobię format bo nadal wykorzystanie pamięci RAM (4GB) wydaje mi się zbyt wysokie jak pisałem w innym temacie bez odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...