Skocz do zawartości

UEFI - Instalacja i włączenie


dragolice

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wyczytałem mój laptop ma możliwość instalacji UEFI. Przeczytałem jednak na tej stronie http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589, że jeśli system został zainstalowany w trybie BIOS to nici z korzystania z UEFI. Niestety nie mogę odnaleźć linijki "Tryb systemu BIOS". Screen i fotki z biosu w załączniku.

post-532-0-86440000-1442769057_thumb.png

post-532-0-03800000-1442769886_thumb.jpg

post-532-0-81120000-1442769900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ok, napiszę co udało mi się ustalić. Muszę jeszcze trochę na ten temat poczytać.

Przy włączaniu lapka stopuję rozruch klawiszem Escape i pojawia mi się menu:

 

1. F1 - System Information

2. F2 - System Diagnostics

3. F9 - Boot Device Opptions

4. F10 - Bios Setup

5. F11 - System Recovery

 

Całe to UEFI mieści się w pozycji nr. 2 czyli System Diagnostics. Przedstawię kilka screenów. Szukałem w biosie coś na kształt tego:

 

czyli legacy itd.. ale u mnie tego nie ma, albo czegoś jeszcze nie wiem :)

Pozdrawiam

post-532-0-53720000-1443275040_thumb.jpg

post-532-0-24000000-1443275060_thumb.jpg

post-532-0-45520000-1443275155_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Czego konkretnie oczekujesz od UEFI?

W Windows 7 systeminfo nie pokazuje trybu bios - taka opcja dostępna jest od win 8.
Najprościej zweryfikować przez menedżera dysków, musi byś widoczna partycja o identyfikatorze efi (ew. partycja fat32 z katalogiem efi jeżeli ktoś kombinował z jakąś nietypową instalacją).
Można też przeszukać log instalacji systemu, powinien być w katalogu panther, powinien zawierać informację w jakim trybie postawiono system.
W końcu można sięgnąć po zewnętrzne narzędzia np. darmowy HWInfo.

pzdr

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź.

Głównie zaciekawił mnie obrazek z odnośnika, który podałem w pierwszym poście. http://softonet.pl/zdjecia/artykuly/markowal/2015/poradniki/windows-uefi/bios05.jpg. Kupa informacji, narzędzi i ustawień, których w BIOS po prostu nie ma. Druga sprawa, czy w jakiś sposób wyłączone UEFI nie ogranicza wydajności. Ja znalazłem tylko diagnostykę, ale i tak jestem zadowolony :) Mam problem z chłodzeniem, szukałem coś z wentylatorem, ale nic takiego nie ma :) W HWInfo w pozycji BIOS UEFI jest zielona fajka i napis Capable. Na dysku znajduje się partycja o nazwie HP_TOOLS, która jest sformatowana na fat32. Na niej znajdują się pliki które są odpowiedzialne za start narzędzia diagnostycznego od HP (czyli opcja F2 System Diagnostics). Jak mówiłem, jeszcze mało o tym wynalazku wiem. Chciałbym poznać wszystkie możliwości tego sprzętu ;p

Pozdrawiam.

post-532-0-53720000-1443304625_thumb.png

post-532-0-22800000-1443304633_thumb.png

Odnośnik do komentarza

W takim razie nie zawracaj sobie głowy, uefi to raczej możliwości dla producentów sprzętu w większości wykorzystywane dla ograniczenia możliwości operacji/modyfikacji przez użytkownika.

Jeżeli firmware komputera wspiera uefi to niezależnie od sposobu uruchamiania systemów właśnie taki fw kontroluje komputer, start w trybie bios umożliwia jeden z modułów uefi określany jako csm -można powiedzieć, że jest to emulacja bios w trybie efi choć byłoby to mylące i sugerowało pewien nakład potrzebny na emulację.

Z punktu widzenia zwykłego użytkownika są dwie funkcjonalności które mogą przemawiać za użyciem trybu efi - pierwsza to możliwość ominięcia inicjowania pewnej grupy sterowników sprzętowych podczas startu komputera co przyspiesza start systemów, zwłaszcza uruchamianych z szybkich nośników ssd - minusem jest wykluczenie trybu csm a więc pozbawienie się wielu możliwości (wiele narzędzi stratowanych z cd bądź usb nie wystartuje w trybie efi, nie da się odpalić systemów 32bit w tym choćby opartych o takie winpe) dlatego jeżeli nie restartujesz systemu 50x dziennie fastboot jest raczej ograniczeniem.

Druga opcja to możliwość wystartowania systemu z dysku skonfigurowanego w trybie GPT, tryb gpt pozwala na wygodne użycie dużych dysków (2TB i powyżej) bez odwoływania się do dodatkowych narzędzi, dodatkowo można użyć 128 wolumenów prostych (partycji podstawowych) w przeciwieństwie do 4 dla dysków MBR. Swoją drogą gpt dałoby się wprowadzić bez przechodzenia na strukturę uefi  ale ponieważ jest to główny ficzer dla typowych użytkowników postanowiono wykorzystać go dla uzasadnienia potrzeby wprowadzenia uefi (i przy okazji przemycenia nie koniecznie przyjaznych użytkownikom opcji np. safeboot).

 

pzdr 

Odnośnik do komentarza

HP i inni producenci mieli tego typu aplikacje/partycje diagnostyczne na długo przed wprowadzeniem efi więc nie jest to warunek konieczny.

Oczywiście można wprowadzić swoje narzędzia, nie konieczne muszą się one znaleźć wewnątrz firmware - mogą być odpalane jako samodzielne "byty".

Wszystkie loadery windowsa, linuxa również osx startujące z efi są takimi aplikacjami, często można też spotkać konsolę efi która zawiera wiele wbudowanych komend, pozwala pisać skrypty z ich użyciem czy też odpalanie zewnętrznych aplikacji efi, często konsoli towarzyszy zestaw drobnych narzędzi rozszerzających funkcjonowanie tych wbudowanych choćby o obsługę sieci.

Również większość narzędzi do obsługi biosów (flash, dmi, firmware itp.) ma swoje odpowiedniki efi, producenci serwerów często wykorzystują właśnie taką drogę updatu/konfiguracji sprzętu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Uzupełnienie.

Ponieważ ostatnio musiałem w skrypcie dla windowsa wykryć tryb uruchomienia zbudowałem taki prost kod:

@echo off
@setlocal
 
@for /f "tokens=2" %%G in ('bcdedit /enum {default} ^| find /i "path"') do (set FW=%%G)
 
@if /i [%FW:~-4,4%]==[.exe] @echo Komputer uruchomiony w trybie "legacy"
@if /i [%FW:~-4,4%]==[.efi] @echo Komputer uruchomiony w trybie "efi"
 
@pause
@endlocal
 
pzdr
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...