Skocz do zawartości

USB 3.0 działa z prędkością USB 2.0


Ventussi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam laptopa Lenovo G50-30 i dysk Transcend Storejet 25H3P. Obydwa urządzenia są w pełni zgodne ze standardem USB 3.0. Laptop ma 1 port USB 3.0. System Windows 8.1 x64, ale nie wiem, czy to kwestia systemu, bo na Ubuntu jest dokładnie to samo. A mianowicie ów dysk po podłączeniu do portu USB 3.0, osiąga transfery na poziomie 30-35 MB/s. Na stacjonarce, po podpięciu do USB 3.0 osiąga ok 80 MB/s, także o wiele więcej. W menedżerze urządzeń nie ma w ogóle USB 3.0 na liście. Żadnego USB 3.0 eXtensible Host Controller, nic z tych rzeczy.

 

Wszystkie sterowniki zainstalowane, w najnowszych wersjach. Nie ma żadnych "nieznanych urządzeń" na liście. Po prostu ten USB 3.0 zachowuje się jakby był atrapą, a tak naprawdę był portem USB 2.0.

 

Sprawdzałem na Ubuntu za pomocą lspci i usb-devices - ten drugi jasno pokazuje, że to port USB 2.0, max speed=480mbps. Normalnie joke jakiś :D Czy ktoś wie, co z tym fantem zrobić, czy raczej serwis? Bo w BIOSie nie ma żadnych opcji odpowiedzialnych za USB poza bootowaniem z USB.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie da się tego sterownika zainstalować, bo wyskakuje, że niezgodny system.

 

W UEFI są profile do różnych systemów. Dla win7, win8 i innych. Ja tę ósemkę zainstalowałem na profilu dla 8, ale przełączyłem UEFI na Legacy, wyłączyłem secure boot, a całość jest na dysku mbr zainstalowana, bo stwierdziłem, że nie zamierzam się samemu w kajdanki zakuwać. Być może to przez to tak działa.

 

Dla testów zainstalowałem Win7 w trybie win7, wtedy UEFI przełącza wszystko na legacy, wyłącza secure boot itd i pojawia się opcja USB 3.0 w BIOSie. W trybie win8 tej opcji nie ma. Zainstalowałem obok 7 i działa normalnie usb 3.0, pełna prędkość. Niestety Windowsa 8.1 nie da się uruchomić w trybie win7, wyskakuje BSOD.

 

Zgaduję w ciemno, że gdybym Windowsa 8.1 zainstalował na niemodyfikowanym profilu Win8 w UEFI, czyli w uefi mode + secure boot + dysk w formacie GPT, to by wszystko śmigało, ale ja nie zamierzam tego robić. Po moim trupie pozwolę na takie rzeczy jak secure boot. Także raczej zostanę na 7 i tyle.

Odnośnik do komentarza

Skromna lista i rzeczywiście nie widać na niej żadnych oznak USB3, spróbuj wygenerować raport z wlączonymi wszystkimi opcjami "display" z podłączonym urządzeniem do portu usb3.

Trochę dziwne przypisanie hubów, z reguły nr portów i hubów powinny się pokrywać z tym co widzimy w zakładce "device" -1 (dla nr. huba).

Czy koncentrator w menedżerze urządzeń przedstawia się jako sprzęt intela (vendor 8086), być może tylko phy jest od intela ale czip innej firmy (via, etron itp.)?

Na pewno nie ma w biosie funkcji xhci?

Aktualizowałeś bios? Na stronie jest dostępna wersja 47.

 

edit

dla linuxa powinieneś mieć coś w ten deseń:

00:14.0 USB controller: Intel Corporation ValleyView USB xHCI Host Controller (rev 0c)

Subsystem: Lenovo Device 3905

Kernel driver in use: xhci_hcd

 

edit2

Oczywiście drzewo USB można przejrzeć również programami typu aida czy darmowy hwinfo:

http://www.hwinfo.com/

albo dedykowaną pchełką:

http://www.uwe-sieber.de/usbtreeview_e.html

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...