Skocz do zawartości

nowa instalacja Windows XP vs koniec wsparcia


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając, że mam jakiś stary PC na którym chciałbym pracować bez dostępu do internetu interesuje mnie zagadnienie nowej instalacji WinXP. Skoro wsparcie Windows XP zostało zakończone, jak wygląda proces instalacji oficjalnych łatek do tego systemu? Chodzi mi o procedurę w której najpierw instalujemy WinXP z dysku CD i potem zwykle się dociągało poprawki z serwera MS - czy te poprawki wciąż się teraz po zakończeniu wsparcia dociągają czy będzie musiał mi wystarczyć "goły" WinXP zainstalowany z dysku? Jeśli owe dociąganie poprawek wciąż działa to czy MS ustalił jakąś datę po której je wykasuje na zawsze ze swojego serwera?

 

Pytanie dodatkowe: czy skoro nie ma i nie będzie juz żadnych auktualnień to czy jest gdzieś dostępny obraz ISO dysku zawierający ostateczną wersję Windows XP, którą by można było zainstalować w pełni offline i miała by wszystko aktualne na ostatni dzień wsparcia? Czy jeśli sam MS czegoś takiego nie przygotował to może ktoś ma informację, czy coś takiego instnieje przygotowanego przez jakichś zaufanych ludzi? - zaufanych w sensie że przy okazji nie wzbogacili owego obrazu WinXP o jakiś malware. Ewentualnie - czy i jak samemu można coś takiego sobie jakoś przygotować? Czy jest to jeszcze możliwe?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Dziękuję za posty, jednak nie ma w nich odpowiedzi na wszystkie moje pytania.

 

Jeszcze mozna pobrać, ale musisz mieć zainstalowany SP3

 

"Jeszcze" - a czy wiadomo "do kiedy" MS będzie oferował ściaganie tych łatek do niewspieranego już WinXP?

 

Nie wiem, jaka jest ostateczna postać XP, ale na ten system wciąż są aktualizacje, choć może nie dla samego systemu a raczej dla aplikacji MS. Jakiś tydzień temu po raz pierwszy od ponad roku sprawdziłem stan aktualizacji za pomocą IE na stronie aktualizacji i wyszło na to, że coś jest do pobrania.

 

Czy nie chodzi tu tylko o tą comiesięczną aktualizację "antymalware"? Oni chyba ją jako jedyną oferowali do wiosny 2015 roku, więc jak uruchomiłeś po raz pierwszy od roku to ostatnie łatki mogły dotyczyć własnie tego.

 

Bez odpowiedzi pozostało też moje pytanie o gotowe ISO płytki "ostatecznej" wersji systemu WinXP (albo przynajmniej z obecnym jego stanem na rok 2015) - czy ktoś/gdzieś/coś takiego przygotował?

Odnośnik do komentarza

"Jeszcze" - a czy wiadomo "do kiedy" MS będzie oferował ściaganie tych łatek do niewspieranego już WinXP?

Biorąc pod uwagę, że wciąż jeszcze na stronach MS jest do pobrania SP4 dla Windows 2000, można założyć, że wcześniej "skończy" ci się sprzęt. Na wszelki wypadek możesz jednak już teraz pobrać sobie i zarchiwizować odpowiednie dla posiadanej wersji XP service packi. (Głowy nie dam, ale zawsze mi się wydawało, że SP3 można instalować na gołym XP).

No i na koniec - jeśli komputer nie ma być podłączony do Internetu, to łatki bezpieczeństwa nie wydają się być aż tak krytycznie istotne.

Odnośnik do komentarza

No i na koniec - jeśli komputer nie ma być podłączony do Internetu, to łatki bezpieczeństwa nie wydają się być aż tak krytycznie istotne.

Trzeba pamiętać, że źródłem zagrożeń (kierunkiem ataku) nie jest tylko internet...sporo infekcji ma źródło wnapędach dodatkowych (CD/DVD, USB - to te najbardziej popularne), więc załatanie znanych luk jest wymagane raczej, bo trudno wyobrazic sobie maszynę bez dostępu jakichkolwiek danych z zewnątrz.

 

Zanalzem taki wykaz pod nazwą "Latest Windows Service Packs & Updates"

http://pcsupport.about.com/od/keepingupwithupdates/a/windows-service-pack.htm

Odnośnik do komentarza

Wyobrażam sobie, że komputer bez podłączenia do sieci, z archaicznym systemem ma służyć jakimś ściśle określonym zadaniom np. obsłudze programu, który nie ma wersji pod nowsze OS (księgowość itp.). W takiej sytuacji można ograniczyć użycie wymiennych nośników. Poza tym większość infekcji ma na celu kradzież danych, co bez podłączenia do Internetu byłoby nieskuteczne. Szkody wyrządzone przez taką infekcję byłyby stosunkowo niewielkie. Poza tym nawet wszystkie wydane dotychczas aktualizacje nie dają gwarancji bezpieczeństwa, bo cały czas mogą być odkrywane nowe luki. Także brak regularnych aktualizacji programów AV (rozumiem, że nikt nie będzie codziennie pobierał definicji offline) tak, czy inaczej oznacza zgodę na obniżenie standardów bezpieczeństwa.

Mając to wszystko na uwadze wydaje mi się, że ryzyko jest do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza

Nie ma takiej płyty. Obraz systemu nalezy przygotować samemu. Jest to bardzo zmudna robota.

Poczytaj o slipstreemingu XP przy pomocy Nlite.

 

Czy wytworzę w ten sposób uniwersalną płytę z systemem, czy też jedynie przystosowaną do instalacji na konkretnym komputerze?

 

Biorąc pod uwagę, że wciąż jeszcze na stronach MS jest do pobrania SP4 dla Windows 2000, można założyć, że wcześniej "skończy" ci się sprzęt. Na wszelki wypadek możesz jednak już teraz pobrać sobie i zarchiwizować odpowiednie dla posiadanej wersji XP service packi.

 

SP-ki nie są żadnym problemem, bo już mam dawno zgrane na wszelki wypadek na płytki (i to w każdej wersji - od SP1 do SP3).

Chodziło mi bardziej o to czego się nie da ściagnać* do instalacji offline, czyli możliwość dociagania łatek wypuszczonych po wydaniu SP3 (bo o ile dobrze rozumiem, SP3 zawarł w sobie wszystko to co było przed nim).

 

*) a może da się tylko ja o czymś nie wiem?

 

Wyobrażam sobie, że komputer bez podłączenia do sieci, z archaicznym systemem ma służyć jakimś ściśle określonym zadaniom np. obsłudze programu, który nie ma wersji pod nowsze OS (księgowość itp.).

 

Akurat w moim przypadku jest to kwestia nawet samych wymagań systemowych - kolejne wersje Windows mają je coraz wyższe, więc system działa wolniej.

Odnośnik do komentarza

Sp3 komponujesz od razu do instalki XP za pomoca Nlite. Nie ma sensu doinstalowywać tego pozniej. Jest troche softu do pobierania aktualizacji samych np. WSUS. Tak samo możesz dorzucić wszystkie aktualizacje po Sp3, a jest ich całkiem sporo. Jeżeli zależy Ci na uniwersalnym systemie - to dokładasz jeszcze sterowniki, gotowe paczki na driverpacks.net , nie znam większych i bardziej aktualnych, chociaz i te daty mają chyba z 2012 roku, a dla xp moga byc jeszcze starsze. W wiekszosci wypadkow wystarcza. Sama procedura nie jest ani trudna ani pracochłonna. Potrzeba tylko odrobinę cierpliwośći. Za pomocą NLite możesz też dodać soft, który instaluje się automatycznie po instalacji systemu. 

Odnośnik do komentarza
Czy wytworzę w ten sposób uniwersalną płytę z systemem, czy też jedynie przystosowaną do instalacji na konkretnym komputerze?

 

Tak, będzie uniwersalna jeśli zintegrujesz poprawki. W przypadku integracji sterowników do video, audio pod konkretny komputer już nie.

Osobiście mam taką płytę, którą mozna uzyć na dowolnym kompie. Jest możliwość zintegrowania IE8 i WMP, ale to dłuższa zabawa. Nie udało mi się tylko zintegrować bibliotek Netframework.

Odnośnik do komentarza

Akurat w moim przypadku jest to kwestia nawet samych wymagań systemowych - kolejne wersje Windows mają je coraz wyższe, więc system działa wolniej.

To może zamiast trzymać się kurczowo "dinozaura" zainteresuj się którąś z dystrybucji linuksa z lekkim środowiskiem graficznym np. xfce. Będzie działać równie sprawnie, jak staruszek XP, a może nawet lepiej. Dodatkowo zyskasz możliwość bieżących aktualizacji systemu.

 

Pisane z MS Windows XP Professional Wersja 2002 Dodatek Service Pack 3 ;)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...