Skocz do zawartości

Pod DOS'em nie widać dysku, kóry BIOS i WIN widzi


fatdaddy

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze się przyznam, nie rozumiem tego zdania, natomiast proponuje jedno: zostawić w spokoju termin "dos" w ogóle go nie używać, wprowadza zamęt bo dos'a tak faktycznie tam jest niewiele, żeby nie powiedzieć, że nic. Jest pewnie za to ekran instalatora (który tobie kojarzy się z dosem) a dos'em to to nie jest.

 

Nie chodzi mi o sam instalator win 7, ale też o inne programy uruchamiające się pod dosem np z pendrive. one nie widzą dysku

 

==========

 

Zrobiłem tak: podpiełem Samsunga pod komputer odpaliłem windowsa na dysku WD, oczywiście dysk jest widoczny. Wyciągnąłem sterowniki SATA z systemu, zgrałem na pendrive.

Uruchomiłem komputer w celu ponownego zainstalowania systemu (bez wkładania pendrive), instalator załapał i zobaczył dysk - system zainstalowałem, po ponowwnym uruchomieniu załączył się ponownie instalator, który już dysku nie wykrył. Włożyłem więc pendrive ze sterownikami SATA. Wyszukał, zainstalował i uwidoczniły się dyski z tą jednak adnotacją, że nie można na nich zainstalować systemu ponieważ są niezgodne ustawienia BIOS. Ogólnie sprawdzić ustawienia BIOS. Dałem sobie na razie z tym spokój bo po wyjęciu płytki win 7. system ponowił instalacje i działa...

Cudem to cudem ale działa, co jednak do końca nie rozwiązuje problemu na przyszłość i ciekawi mnie dalej jaka jest tego przyczyna, bo ustawienia BIOS są wporządku.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

@FatDaddy

 

Może tu chodzi o te priorytety w BIOSie? Jakbyś mu przestawił, że pierwszym ma być nowy dysk?

 

Wczoraj zauważyłem ciekawą opcję w instalatorze 7 (wcześniej jej nie obadałem, więc nie wiedziałem, że jest).

Otóż pierwsze co ci się pokazuje po załadowaniu się instalatora, to wybór języka. Na następnym ekranie jest przycisk Zainstaluj Teraz, ale jak zjedziesz wzrokiem niżej, to po lewej, na samym dole jest przycisk Napraw Komputer. Gdy tam wleziesz, zaznaczasz pierwsze pole od góry i idziesz dalej. Na następnym ekranie oprócz wielu ciekawych opcji, nie pamiętam już treści, ale pierwsza opcja od góry, wydaje się być najbardziej interesująca. Co by było, gdybyś ją wybrał, mając uruchomiony tylko ten nowy dysk z systemem?

 

Niestety bawiłem się z tym tylko na Viście i to jeszcze w Oracle VirtualBox (maszyna wirtualna), więc u mnie niczego nie naprawiło. Wyświetlił się tylko komunikat (otworzyłem szczegóły operacji): Naprawa Tabeli Partycji - Zakończone pomyślnie. Nic mi to nie dało, bo z Siódemki nie naprawisz Visty, ale może u Ciebie coś by się zmieniło?

Odnośnik do komentarza

:ph34r: Karolek

 

to jest dysk Samsunga (chyba nie muszę nic więcej pisać) - zresztą w temacie jest jedno istotne zdanie:

Miałem też problem ze zmianą SATA II na SATA I programem ESTOOL Samsunga ...............
To tak gwoli ścisłości dla przypomnienia gdybyś nie czytał ostatniego postu przed twoim.

 

fatdaddy - jesteś w stanie znaleźć i zaktualizować bios płyty?

Odnośnik do komentarza

Aktualizacja BIOSu nie pomoże. Prędzej dało by radę, gdyby jakiś procesor lub RAM nie były obsługiwane wcześniej.

 

Na stronie MSI nie ma w ogóle jego płyty, jest co prawda jakaś zbliżona specyfikacją, ale nie stricte ta sama.

Sugerują tam pobrać więc BIOS przy użyciu programu Live Update i jak mi się wydaje, aktualizować BIOS z systemu Win. A ten Live Update to nie zawsze chce się uruchamiać i takie to mi się wydaje trefne wyjście.

Odnośnik do komentarza

Znaczy to tyle lub to samo co jest napisane w instrukcji do tego konkretnego dysku. Dla dopełnienia całości zamieszczam duże zdjęcie naklejki na dysku, wskaż opis zworek. http://www.thg.ru/st...nshots_1_1.html

Rzecz dotyczy tego zdania:

Zmień ustawienie zworek (opis na dysku - 1,5 Gb) zgodnie ze specyfikacją kontrolera S-ATA.

 

Czekam na wyjaśnienie.

ale wyjaśnienie masz już znacznie wcześniej, przecież post #30, który wcześniej wskazałem jest tak samo wymowny jak opis zdarzenia w temacie, drążysz teraz temat nie potrzebnie całkiem.

:D

 

Aktualizacja BIOSu nie pomoże. Prędzej dało by radę, gdyby jakiś procesor lub RAM nie były obsługiwane wcześniej.

 

Na stronie MSI nie ma w ogóle jego płyty, jest co prawda jakaś zbliżona specyfikacją, ale nie stricte ta sama.

Sugerują tam pobrać więc BIOS przy użyciu programu Live Update i jak mi się wydaje, aktualizować BIOS z systemu Win. A ten Live Update to nie zawsze chce się uruchamiać i takie to mi się wydaje trefne wyjście.

 

Aktualizacje nie dodają tylko obsługę nowych procków, czy kompatybilność ramu, często dodawany update lanu, czy nawet samej kości rom. Co dodaje aktualizacja w przypadku tej płyty nie wiem, ale skoro aktualizacja niczego nie psuje, to warto spróbować. Co zaś się tyczy samego Live Update, ta płyta to rebrand dla FS i live update nie wiele tu zdziała. Tyko wejście na stronę firmową producenta komputera podaje właściwe info co tam jest.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...