Skocz do zawartości

"Witaminka" - infekcja oraz BSOD


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

mój pierwszy post, pierwszy temat i od razu problem :unsure: Opisałem go na innym forum dlatego teraz użyję tylko opcji kopiuj-wklej. Problem jest złożony, ale dlatego piszę w tym dziale ponieważ TDSSKiller i MBR Check wykryły infekcję. Żeby nie przedłużać...

 

...braciszek mój ze łzami w oczach przywiózł mi laptopa swojej dziewczyny twierdząc, że go zepsuł. Lapek ma 2 miesiące, zainstalowany oryginalny Windows 7 Home Premium 64-bit. System posiada 2 konta użytkownika czyli: kasia i toshiba. Mój brat twierdzi i TYM SIĘ GŁÓWNIE SUGERUJĘ, że ściągnął sobie z sieci crack do jednego programu i go uruchomił. Po tym prawdopodobnie system padł i już się uruchomić go nie daje. Za każdym razem pojawiał się BSOD (0x000000D1 problem ze sterownikiem iastor.sys) po próbie zalogowania się na konto, co widać na załączonej fotce. Zmieniłem w BIOS-ie w ustawieniach SATA z AHCI na Compatibility udało się raz w awaryjnym wejść na konto użytkownika kasia, ale po 2 min wywaliło znów STOP, tym razem już inny a raczej inne.

 

Do tej pory po kilku restartach zobaczyłem już: 0x000000D1, 0x0000000A, 0x0000003B, 0x0000007F, 0x0000001E. Do tego pojawił się błąd sterownika ataport.sys już nie iastor.sys oraz info: "A disk read error occurred Press Ctrl+Alt+Del to restart".

 

Co dziwne na konto toshiba wszedłem w awaryjnym bez problemu, przeskanowałem Malwarebytes, CureIt i nie znalazło nic. Tak samo przed tym wszystkim skanowałem go pięcioma różnymi antywirusami z Live CD i żaden nic nie znalazł. Próbowałem naprawy z płyty z systemem, przywracania i to również nic nie dało. Do tej pory myślałem, że będzie to wina sprzętu, aż wreszcie Przyszedł czas na OTL oraz TDSSKiller, MBR Check, Bootkit Remover, które to znalazły infekcję. Nie czyściłem jeszcze nic, a logi wklejam.

 

Uff ale się rozpisałem, ale chciałem opisać problem jak najdokładniej. Bardzo proszę o porady co dalej oraz z góry dziękuję.

post-1378-0-75979000-1295387326_thumb.jpg

OTL.Txt

Extras.Txt

TDSSKiller.2.4.14.0_18.01.2011_21.33.09_log.txt

MBRCheck_01.18.11_21.40.26.txt

bootkit_remover_debug_log.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Logi, o które poprosiłam na PW, potwierdzają infekcję w MBR dysku rootkitem TDL4 (a to stanowi wyjaśnienie dla wszystkich BSOD punktujących sterownik mass storage):

 

2011/01/18 21:34:34.0853    Detected object count: 1

2011/01/18 21:36:17.0860 Rootkit.Win32.TDSS.tdl4(\HardDisk0) - User select action: Skip

+

 

      Size  Device Name          MBR Status

--------------------------------------------

465 GB \\.\PhysicalDrive0 MBR Code Faked!

SHA1: A7CEF36363F5C16CC311122770D0B9723F5430D3

 

Potencjalny problem: laptop Toshiba sugeruje posiadanie partycji OEM typu Recovery. Jeśli rozpocznę leczenie z tego rootkita, nie da się ocalić oryginalnej formy MBR producenta, zostanie nadpisane. Dlatego przed przejściem dalej wypowiedz się wyraźnie czy ten laptop ma jakiś system Recovery wywoływany z dysku twardego i czy są jakiekolwiek niezależne nośniki umożliwiające reinstalację systemu w sposób pełny bądź też zrzucające zgrany uprzednio obraz Recovery.

 


Leczenie wyglądałoby w sposób następujący:

 

1. Rozpocznij od prostej akcji, czyli w Kaspersky TDSSKiller wybierz opcję Cure.

 

2. Po restarcie zaprezentuj nowy zestaw logów z TDSSKiller i MBRCheck.

 

Jeśli operacja spod Windows nie okaże się pomyślna, dam instrukcje nadpisu MBR z poziomu środowiska zewnętrznego.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Dlatego przed przejściem dalej wypowiedz się wyraźnie czy ten laptop ma jakiś system Recovery wywoływany z dysku twardego i czy są jakiekolwiek niezależne nośniki umożliwiające reinstalację systemu w sposób pełny bądź też zrzucające zgrany uprzednio obraz Recovery.

 

Już odpowiadam, że nie mam na ten temat zielonego pojęcia. To jest laptop kobiety, która - jak się o niej wyraził jej chłopak - "nie ma pojęcia na temat kompów, najważniejsze żeby internet działał". Nie wiedząc nic na temat użycia "witaminki" przez niego, potencjalnej infekcji, czy też uszkodzonego hardware'u bo nie do końca wiadomo było co jest i tak twierdzi, że to jest jego wina, bo akurat przy nim siedział. Jego wina, on zepsuł i koniec. Chociaż z tego co się dziś dowiedziałem, zastanawiałbym się czy to faktycznie jego wina ponieważ przyznała mu się, że kilka dni wcześniej również wywalało BSOD za każdym razem. Podsumowując, zróbmy co mamy zrobić, żeby działało ona i tak o niczym nie będzie wiedzieć. Nawet kiedy znów kiedyś padnie pewnie i tak trafi do mnie.

Odnośnik do komentarza
nie mam na ten temat zielonego pojęcia

 

1. Listy partycji, która potwierdziłaby obecność ukrytej partycji OEM, zrobionej spod systemu raczej nie dostanę. Przy tej infekcji w MBR jest niemożliwe pobranie danych o dyskach narzędziami diskmgmt.msc i diskpart, rootkit blokuje odczyt. Dane te mogłabym otrzymać jednak z jakiegoś bootowalnego menedżera partycji.

 

2. Popatrzyłam do bazy wiedzy Toshiba, producent stosuje wszczepione w dysk twardy środowisko WinRE, wywoływane z F8 przez opcję "Napraw komputer", a menu WinRE prowadzi do dostosowanej opcji producenta Recovery: KLIK. Powinna być także opcja tworzenia dysku Recovery spod systemu.

 

Na przyszłość, jeśli zostanie odcięty dostęp do Recovery, można sobie poradzić przestawiając ukrytą partycję na aktywną i bootując z niej lub wzdrożyć ten tutorial: KLIK.

 

Podsumowując, zróbmy co mamy zrobić

 

Robisz to na własną odpowiedzialność. Czekam więc na wyniki podanych wyżej instrukcji leczniczych.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Użyłem TDSSKiller i już nic nie znajduje, wszystkie logi wklejam. Zaraz po zalogowaniu pojawia się okno Toshiba Recovery (screen). Jest jeszcze jeden problem, dziwna rzecz bo kiedy uruchamia się laptopa, nie pojawia się nic "od BIOS-u" (Press F2... Press F10 itd) jak to normalnie w każdym komputerze jest, tylko od razu wyświetla się okno "Trwa uruchamianie systemu Windows" :blink:

 

EDIT: Zrobiłem upgrade BIOS-u i wszystko wróciło do normy

TDSSKiller.2.4.14.0_19.01.2011_11.59.40_log.txt

MBRCheck_01.19.11_12.01.02.txt

bootkit_remover_debug_log.txt

post-1378-0-08337600-1295436123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Nie zgłaszasz żadnych innych problemów, to mniemam że nie występuje już BSOD?

 

Zaraz po zalogowaniu pojawia się okno Toshiba Recovery (screen).

 

To przypominacz Toshiba o konieczności wytworzenia dysków Recovery. Jest zapisany w Autostarcie każdego konta dostępnego w systemie:

 

O4 - Startup: C:\Users\Default\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

O4 - Startup: C:\Users\Default User\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

O4 - Startup: C:\Users\Kasia\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

O4 - Startup: C:\Users\toshiba\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

Występuje jako zainstalowany program:

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{773970F1-5EBA-4474-ADEE-1EA3B0A59492}" = TOSHIBA Recovery Media Creator Reminder

W menu czasu kolejnego przypominania nie da się wybrać opcji w rodzaju "Nigdy"? Poza tym, te wpisy można spokojnie usunąć ze startu. Właściwy kreator dysków Recovery siedzieć powinien w Menu Start.

 


Przechodzimy do drobnostek widzialnych w raportach z OTL.

 

1. Wejdź do funkcji usuwania programów i odmontuj adware AutocompletePro oraz pozostałe przyrosty sponsoringowe i zbędne paski narzędziowe:

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{A74F16FA-1D5B-405B-8D8D-1BC6F9DAED8B}" = Amazon.co.uk

"{B2EC4A38-B545-4A00-8214-13FE0E915E6D}" = Advertising Center

"{FDE58148-57E7-43BF-879A-29CCE818C078}" = eBay

"Ask.com Search Assistant" = Ask.com Search Assistant 1.0.1

"AutocompletePro3_is1" = AutocompletePro

"Brothersoft Toolbar" = Brothersoft Toolbar

"conduitEngine" = Conduit Engine

"Winamp Toolbar" = Winamp Toolbar

(Możesz rozważyć też usunięcie Bing Bar i Google Toolbar, a przynajmniej zdecydować który z nich zostaje)

 

2. Odinstaluj Java (wersja 32-bit) i Adobe Reader, zastąp najnowszymi wersjami: INSTRUKCJE.

 

3. Po deinstalacjach wytwórz nowe logi z OTL.

 

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Zostało do uprzątnięcia: odpadki po deinstalacjach sponsorów, ukryty plik od cracka Your Uninstaller (v3shrtkgn.dll), polisy ActiveDesktop i wyczyszczenie lokalizacji tymczasowych.

 

1. Uruchom OTL i w sekcji Własne opcje skanowania / skrypt wklej:

 

:OTL
IE - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page Restore = "http://search.conduit.com?SearchSource=10&ctid=CT2463487"
IE - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001\..\URLSearchHook: {e8de9422-3b2c-4243-bf6f-235da84d8ef8} - Reg Error: Key error. File not found
O2 - BHO: (no name) - {D4027C7F-154A-4066-A1AD-4243D8127440} - No CLSID value found.
O3:64bit: - HKLM\..\Toolbar: (no name) - Locked - No CLSID value found.
O3 - HKLM\..\Toolbar: (no name) - {D4027C7F-154A-4066-A1AD-4243D8127440} - No CLSID value found.
O3 - HKLM\..\Toolbar: (no name) - Locked - No CLSID value found.
O3 - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001\..\Toolbar\WebBrowser: (no name) - {30F9B915-B755-4826-820B-08FBA6BD249D} - No CLSID value found.
O3 - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001\..\Toolbar\WebBrowser: (no name) - {D4027C7F-154A-4066-A1AD-4243D8127440} - No CLSID value found.
O3 - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001\..\Toolbar\WebBrowser: (no name) - {E8DE9422-3B2C-4243-BF6F-235DA84D8EF8} - No CLSID value found.
O6 - HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer: NoActiveDesktop = 1
O6 - HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer: NoActiveDesktopChanges = 1
[2011-01-19 19:04:37 | 000,081,920 | -H-- | M] () -- C:\Windows\SysWow64\v3shrtkgn.dll
[2011-01-19 22:04:51 | 000,000,250 | ---- | M] () -- C:\Windows\tasks\Scheduled Update for Ask Toolbar.job
 
:Commands
[emptyflash]
[emptytemp]

 

Rozpocznij przez Wykonaj skrypt. Komputer będzie restartował i na końcu dostaniesz log z usuwania. Jeśli wszystko się wykona, możesz odpuścić pokazywanie logów i uruchomić Sprzątanie w OTL.

 

2. Na koniec wyczyść foldery Przywracania systemu: INSTRUKCJE.

 

 

Podsumuj co i jak.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Po tej infekcji należy na wszelki wypadek zmienić wszędzie hasła logowania.

 

Mam jeszcze malutkie pytanko. Z systemem startuje 15 aplikacji producenta. Zastanawiam się co można bezpiecznie wyłączyć. Lista wygląda tak

 

Tę listę przecież już mam na tacy w OTL i to w szerszym zakresie niż przedstawiasz, również z podziałem bitowym.

 

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [00TCrdMain] C:\Program Files\TOSHIBA\FlashCards\TCrdMain.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [cAudioFilterAgent] C:\Program Files\CONEXANT\cAudioFilterAgent\cAudioFilterAgent64.exe (Conexant Systems, Inc.)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [HSON] C:\Program Files\TOSHIBA\TBS\HSON.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smartAudio] C:\Program Files\CONEXANT\SAII\SAIICpl.exe ()

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smartFaceVWatcher] C:\Program Files\TOSHIBA\SmartFaceV\SmartFaceVWatcher.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smartSoft PDF Printer Agent] C:\Program Files\Smart PDF Converter Pro\SmartSoft PDF Printer Agent.exe ()

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smoothView] C:\Program Files\TOSHIBA\SmoothView\SmoothView.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Teco] C:\Program Files\TOSHIBA\TECO\Teco.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Toshiba Registration] C:\Program Files\TOSHIBA\Registration\ToshibaReminder.exe (Toshiba Europe GmbH)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Toshiba TEMPRO] C:\Program Files (x86)\Toshiba TEMPRO\TemproTray.exe (Toshiba Europe GmbH)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosNC] C:\Program Files\TOSHIBA\BulletinBoard\TosNcCore.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosReelTimeMonitor] C:\Program Files\TOSHIBA\ReelTime\TosReelTimeMonitor.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosSENotify] C:\Program Files\TOSHIBA\TOSHIBA HDD SSD Alert\TosWaitSrv.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosVolRegulator] C:\Program Files\TOSHIBA\TosVolRegulator\TosVolRegulator.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosWaitSrv] C:\Program Files\TOSHIBA\TPHM\TosWaitSrv.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TPwrMain] C:\Program Files\TOSHIBA\Power Saver\TPwrMain.exe (TOSHIBA Corporation)

O4 - HKLM..\Run: [iPlusManager] C:\Program Files (x86)\iPlus\iPlusChecker.exe ()

O4 - HKLM..\Run: [Malwarebytes' Anti-Malware] C:\Program Files (x86)\Malwarebytes' Anti-Malware\mbamgui.exe (Malwarebytes Corporation)

O4 - HKLM..\Run: [startCCC] C:\Program Files (x86)\ATI Technologies\ATI.ACE\Core-Static\CLIStart.exe (Advanced Micro Devices, Inc.)

O4 - HKLM..\Run: [TWebCamera] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Web Camera Application\TWebCamera.exe (TOSHIBA CORPORATION.)

O4 - HKU\.DEFAULT..\Run: [TOSHIBA Online Product Information] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Online Product Information\TOPI.exe (TOSHIBA)

O4 - HKU\S-1-5-18..\Run: [TOSHIBA Online Product Information] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Online Product Information\TOPI.exe (TOSHIBA)

O4 - HKU\S-1-5-19..\Run: [sidebar] C:\Program Files (x86)\Windows Sidebar\Sidebar.exe (Microsoft Corporation)

O4 - HKU\S-1-5-20..\Run: [sidebar] C:\Program Files (x86)\Windows Sidebar\Sidebar.exe (Microsoft Corporation)

O4 - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001..\Run: [iDMan] C:\Program Files (x86)\Internet Download Manager\IDMan.exe (Tonec Inc.)

O4 - HKU\S-1-5-21-2743808155-3546654969-808456240-1001..\Run: [TOSHIBA Online Product Information] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Online Product Information\TOPI.exe (TOSHIBA)

O4 - HKU\S-1-5-19..\RunOnce: [mctadmin] C:\Windows\SysWow64\mctadmin.exe File not found

O4 - HKU\S-1-5-20..\RunOnce: [mctadmin] C:\Windows\SysWow64\mctadmin.exe File not found

O4 - Startup: C:\Users\Default\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

O4 - Startup: C:\Users\Default User\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\TRDCReminder.lnk = C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TRDCReminder\TRDCReminder.exe (TOSHIBA Europe)

 

 

1. Można wyłączyć śmieci przypominające oraz niekrytyczne funkcje (wyłączenie zależne od tego czy użytkownik z tego nie korzysta):

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Toshiba Registration] C:\Program Files\TOSHIBA\Registration\ToshibaReminder.exe (Toshiba Europe GmbH)

O4 - HKU\S-1-5-18..\Run: [TOSHIBA Online Product Information] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Online Product Information\TOPI.exe (TOSHIBA)

Porady / "newsy" Tempro

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Toshiba TEMPRO] C:\Program Files (x86)\Toshiba TEMPRO\TemproTray.exe (Toshiba Europe GmbH)

Organizer desktopowy Bulletin Board

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosNC] C:\Program Files\TOSHIBA\BulletinBoard\TosNcCore.exe (TOSHIBA Corporation)

Przeglądarka ReelTime

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosReelTimeMonitor] C:\Program Files\TOSHIBA\ReelTime\TosReelTimeMonitor.exe (TOSHIBA Corporation)

Funkcja automatycznego zoomu w aplikacjach (SmoothView)

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smoothView] C:\Program Files\TOSHIBA\SmoothView\SmoothView.exe (TOSHIBA Corporation)

Logowanie do systemu przez weryfikację zdjęcia twarzy (Face recognition)

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [smartFaceVWatcher] C:\Program Files\TOSHIBA\SmartFaceV\SmartFaceVWatcher.exe (TOSHIBA Corporation)

Wbudowana kamerka

 

O4 - HKLM..\Run: [TWebCamera] C:\Program Files (x86)\TOSHIBA\TOSHIBA Web Camera Application\TWebCamera.exe (TOSHIBA CORPORATION.)

Funkcja HotStartOn (pewnie przypisana do klawiszy multimedialnych)

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [HSON] C:\Program Files\TOSHIBA\TBS\HSON.exe (TOSHIBA Corporation)

 

 

2. Tego nie jestem pewna czy można wyłączyć:

 

Narzędzie zarządzania energią Eco Utility

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [Teco] C:\Program Files\TOSHIBA\TECO\Teco.exe (TOSHIBA Corporation)

To mi wygląda na monitory PC Health

 

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosSENotify] C:\Program Files\TOSHIBA\TOSHIBA HDD SSD Alert\TosWaitSrv.exe (TOSHIBA Corporation)

O4:64bit: - HKLM..\Run: [TosWaitSrv] C:\Program Files\TOSHIBA\TPHM\TosWaitSrv.exe (TOSHIBA Corporation)

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...