Skocz do zawartości

Błąd dysku Liczba sektorów niestabilnych


zwirek2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Przeglądając forum napotkałem program do diagnostyki dysku twardego i pobrałem go aby z ze zwykłej ciekawości przetestować w jakiej jest formie i co się okazuje może mogłem tego nie robić bo może czeka mnie wymiana ale poniżej dodaje zrzut ekranu z programu CrystalDiskInfo dla bardziej wtajemniczonych co w takim przypadku zrobić czy próbować remapować ale oczywiście zależy mi aby dane się nie skasowały w innym wypadku zostawiam ,bo w pracy dysku nic mi do tej pory nie przeszkadzało ani sie nie zacina a ni nic z tych rzeczy proszę o wtajemniczonych o porade jak postąpić w takim przypadku.
 

post-926-0-98100000-1428500545_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

SMART sygnalizuje 2 sektory niestabilne. Mogą być aktualnie używane co może skutkować błędami aplikacji , systemu.

Proponuję wykonać skan w MHDD (opis w Tutorialach - konieczny tryb kontrolera IDE).

Po skanie obrazek z wynikami + SMART dostępny przez F8.

Finalnie (jeżeli wyniki to potwierdzą) remapowanie. Tradycyjnie ostrzegam o możliwości utraty ważnych danych.

Odnośnik do komentarza

WItam szanowny panie Wiesławie ,próbowałem robić to co piszesz ale nic mi nie wychodzi ,przeleciałem forum aby uzyskać informacje jak korzystać z tego programu MHDD ale na moim laptopie nie ma możliwości sprawdzenia tego dysku tym programem spod DOs-a ponieważ nie mogę właczyć w biosie funkcji IDE gdyż dysk działa w systemie AHCI i nie idzie w żaden sposób ustawić tak aby program widział mój dysk żeby go przeskanowac ,może jakaś inna metoda aby zdiagnozować to spod windowsa dodam ze zainstalowany mam WIN7

 

Dodam że jestem uparty jak coś się dzieje z komputerem i chciałbym to zdiagnozować jeśli już zaczęłem przez przypadek bo będzie mnie to gryzło że coś może paść w którejś chwili .

Wyczytałem aby wyciągnąć dysk i podłączyć pod inny komputer no ale to kłopotliwe bo nie mam zabardzo gdzie więc wolałbym póki co na miejscu to spróbować wykluczyć bo może akurat jest taka możliwość jakiegoś programu.

Odnośnik do komentarza

wiesław nie denerwuj sie czytałem nawet rozmawiałem z gościem z tej strony telefonicznie czy da rade w tym laptopie zrobić skan programem MHDD ale w trybie IDE odpowiedzial że nie bo dysk pracuje w AHCI ,ja się nie znam wiec zaufałem ,a inną kwestią jest to że jak wyłącze te AHCI to skąd mam wiedzieć że wtedy będzie działać w trybie IDE,teraz już wiem i inni będą wiedzieć co śledzą temat przydatne wyjaśnienie powiem szczerze ,ale dla stu procentowej pewności muszę wyłączyć kompa i zacząć zmiany w biosie opisane przez kolege Zappa i zabrać się do skanu jeśli dysk będzie widoczny. :)

Odnośnik do komentarza

Podałem link do strony producenta, gdzie w jednym filmików jest pokazana metoda zmiany trybu pracy kontrolera SATA z AHCI na IDE.

MHDD nie jest już rozwijany i działa tylko z dyskami w trybie IDE. Przed odpaleniem programu konieczna jest zmiana tego trybu.

Każdy system uruchomi się w trybie IDE ale nie każdy np. XP uruchomi się w trybie AHCI bez wcześniejszego dogrania w czasie instalacji systemu sterowników AHCI.

Od Visty wzwyż system uruchomi się niezależnie od trybu. Można zmieniać ten tryb przed uruchomieniem systemu a skutek będzie taki, że po restarcie pojawi się komunikat typu Rozpoznano nowe urządzenie i instalowane są sterowniki ..... po czym restart . Sam robiłem to wielokrotnie i nie miałem żadnych problemów.

 

Po skanie MHDD wykonaj odwrotną akcję z powrotem do trybu AHCI - tu sterownik tylko wykorzystuje dodatkowe funkcje obsługi nowych dysków (NCQ).

Po odpaleniu MHDD Twój dysk powinien się pojawić na pozycji np. 5 a nie 3, która jest zazwyczaj sugerowana. Masz wybrać cyfrę z modelem swojego dysku.

 

Czy to już jest jasne bo zaraz znikam?

Odnośnik do komentarza

kolego dobrze ze jestes bo dysk nadal sie skanuje jest 37% niewiem moze jeszcze dwa dni to bedzie trwalo wiec niewiem co robic czy z tego dysku cos bedzie czy pracowac poki co na nim tak jak jest.

 

Nie zabardzo tez wiem jak i co od poczatku robic tym programem MHDD bo pierwszy raz go uzywam wiec jesli mozesz to krok po kroku jak i co w sumie to mam tylko windowsa wgranego i nie za wiele danych do stracenia takze nie ma problemu tylko po kolei co robic albo jakas instrukcje zeby czegos nie spie...c

 

 

HEHE ładnie tak jak mówilem kapica nawet po powrocie do poprzednich ustawień system nie wstaje :(

Odnośnik do komentarza

Przecież napisałem Ci co masz zrobić. 

Masz instalke systemu żeby po zerowaniu zainstalować system? 

Jeśli nie - to najpierw się do tego przygotuj. 

Sama procedura zerowania jest prosta. Po uruchomieniu programu i wybraniu portu - wpisujesz po prostu ERASE. Następnie podajesz start LBA, czyli 0 i end LBA czyli ostatni sektor dysku (bedziesz mial w nawiasie napisane). 

Odnośnik do komentarza

tak tylko tera nawet z dysku cd nie moge wystartowac niewiem czemu mam ustawione jako pierwszy i nic ni erusza dopiero jak dyskk hdd wylacze disabled w biosie dopiero dysk startuje ale co z tego jak MHDD nie widzi wteczas dysku ktory mam czyscic,pokombinuje moze jakims cudem si euda ale jak narazie brakuje mi pomyslow bo proboje roznych metod ustawien w biosie

Odnośnik do komentarza

Co masz w BIOS Advanced Port0 ?

Wchodzisz w to miejsce i Enter. Powinna być możliwość zmiany np. HDD lub CD.

Do wykonania zerowania w Port0 powinien być CD a w Port1 HDD . Nie możesz mieć ustawionego HDD - Disabled.

 

Inny temat to pstrykanie - podejrzewam błąd pozycjonowania głowicy lub problem z bootloaderem.

 

W podanym wcześniej SMART z Crystala parametr 01 był różny od zera a dla dysków WD nie powinno tak być.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...