Skocz do zawartości

Aspire E5-771 - bios UEFI nie widzi żadnych botowalnych dysków.


darek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W wyżej wymenionym laptopie przestał uruchamiać się system, nie znam okoliczności w jakich to się stało. Po wciśnięciu F12 (boot menu) nie ma listy napędów do zabootowania, żadnych, lista jest pusta. Jak przełącze z UEFI na Legacy, wtedy w boot menu jest dysk, jest dvd, ale oryginalny windows w tym trybie nie wystartuje. Nie wiem,może z biosem coś się stało?! Może jest jakiś sposób na reset biosu?

 

Laptop jest nowy, na gwarancji, więc dysku nie będę wyjmował, konstrukcja taka, że cały spód drzeba rozkręcić by go wyjąć. Nawet bateria jest wewnątrz obudowy.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Rada na szybko: wyłącz secure boot. Pamiętaj, że nośnik musi być przygotowany dla trybu UEFI - partycja FAT32, EFI/Microsoft/boot/ 

lub EFI/boot/ 

Przygotuj pena z system za pomocą programu Rufus. Tam mozesz ustawic tryb UEFI.

Zbootuj sie z pena i sprobuj skorzystac z opcji - Napraw komputer - narzedzie naprawy podczas startu.... czy jakos tak, odpisuje bedac w gosciach ;-).

Odnośnik do komentarza

Mi nie chodzi o zainstalowanie systemu w trybie UEFI - wiem jak to zrobić. Chodzi o to, że w tym trubie komputer nie wykrywa żadnych bootowanlnych nośników, choć takie są. Po wszystkich próbach jakie podjąłem doszedłem do wniosku, że problem tkwi w sprzęcie, a że sprzęt jest na gwarancji to pojedzie do serwisu. Zanim to jednak zrobię, to jak  @wiesław531 rdził, zadzwonię i sprawdzę czy nie jest to właśnie jakiś typowy problem.

 

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

A gdzie ja Ci pisałem o instalacji? W ogóle umiesz czytać czy nie bardzo? Narzędzie do naprawy systemu windows podczas uruchomienia sprawdzi czy system jest sprawny (przynajmniej jeśli idzie o samo uruchomiene, pi razy oko). Potrafi wiele szczegółów wyłapać i je naprawić. O wyłączeniu Secure Boot już pisałem. Wiesz w ogóle jak wygląda bootowanie w UEFI? Bo chyba nie bardzo. W Twoim poście nie ma żadnych informacji poza tym, że nie działa. 

Zrobiłeś pendrive w Rufusie tak jak Ci pisałem z jakimś iso od windowsa? Też nie wykryje?. 

Jeżeli podejrzewasz, że z Twoim Uefi/bios jest coś nie tak to możesz jeszcze za pomocą Rufusa wgrać iso z Refind (lub bezposrednio obraz ze stronki na pena).

http://www.rodsbooks.com/refind/getting.html

Jeżeli Refind Ci sie odpali, anie wykryje Ci systemu - to dobitny dowód, że coś jest nie tak z plikami w ścieżkach, które podałem wyżej. W Rufus masz zaznaczyć: schemat partycjonowana GPT dla systemów UEFI.

Odnośnik do komentarza

Oj, wydaje ci się, że każdy kto prosi o pomoc to cymbał?! Potrafiłeś doczytać, że nie wykrywa żadnych botowalnych nośników? Wyobraź sobie, że nawet tych przygotowanych właśnie dla UEFI. Jakie chciałbyś jeszcze informacje? Sprecyzuj to je podam. Jest to laptop, a markę i model masz w tytule, kopiuj/wklej i masz wszystekie informacje na jego temat - po co to powielać na forum.

Tak,robiłem pendriva, mam nawet oryginalne dvd z Windowsem 8.1 64 bit. Nie da się zabootować kompa z nośnika, którego on nie widzi.

Odnośnik do komentarza

Chociażby to czy wyłączyłeś Secure Boot? Trzeci raz o tym piszę! Postów w stylu nie działa jest tu całkiem sporo. Nie wspominając, że dopiero w ostatnim poście wyjaśniłeś, że tworzone nośniki też są nie do odczytania, zwłaszcza, że chyba logicznie można było założyć, że pierwotnie pisałeś tylko o systemie, nie dodając, że próbowałeś testować inne nośniki.  

 

Do tego wersję BIOSu, bo lapek ten ma 4 różne wersje! 

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...