Skocz do zawartości

Tryb awaryjny: Jak bezpiecznie wyłączyć dysk zewnętrzny


Julita

Rekomendowane odpowiedzi

Jak bezpiecznie i prawidłowo wyłączyć dysk zewnętrzny (przenośny) w sytuacji, kiedy ikonka „Bezpieczne usuwanie sprzętu” nie wyświetla się? Uzupełnię, że chodzi mi o system Windows XP, uruchomiony w trybie awaryjnym.

 

Próba ustawienia ikonki we właściwościach na „Zawsze widoczny” nie pomogła.

Klikając na dysk zewnętrzny, pod PPM brak opcji w rodzaju „Wysuń”, która pojawia się przy podłączeniu pendrive’a.

Dodam, że we „Właściwościach” dysku zewnętrznego, w zakładce „Zasady”, mam zaznaczoną opcję „Optymalizacja szybkiego usuwania”.

 

Czy odpowiednim sposobem wyłączenia dysku, dającym taki sam efekt jak „Bezpieczne usuwanie sprzętu”, będzie kliknięcie w „Menedżerze urządzeń” na „Masowe urządzenie magazynujące USB” i wybranie z menu PPM opcji „Wyłącz”?

Czy też w „Menedżerze urządzeń” trzeba przejść do pozycji „Stacje dysków” i wybrać dysk, a następnie przejść do opcji „Wyłącz”.

 

Czy funkcja „Nie używaj tego urządzenia (wyłącz)”, znajdująca się we „Właściwościach” dysku, w zakładce „Ogólne” może być jednym ze sposobów wyłączenia dysku?

 

Nie wiem, które rozwiązanie będzie tym właściwym, po którym można bezpiecznie odłączyć kabel dysku. Proszę o pomoc i wskazanie odpowiedniej procedury.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Od dawna nie używam XP ale wydaje mi się, że ta ikona nie pojawia się w trybie awaryjnym.

Najbezpieczniej - nie wykonuj żadnych działań na tym dysku przez min. 30 sek i jeżeli nie widać aktywności (led nie mruga) - odłącz go.

 

Przydatny soft na takie sytuacje - USBDeview www.nirsoft.net . Klik na urządzeniu i u góry czerwona kropka.

Sprawdzasz czy znikło zielone przy urządzeniu i pojawiło się czerwone. Obok informacja o statusie.

Odnośnik do komentarza

Od dawna nie używam XP ale wydaje mi się, że ta ikona nie pojawia się w trybie awaryjnym.

Najbezpieczniej - nie wykonuj żadnych działań na tym dysku przez min. 30 sek i jeżeli nie widać aktywności (led nie mruga) - odłącz go.

 

W ten sposób już próbowałam - wstrzymałam się z działaniem na ponad 10 minut, dioda sygnalizowała jedynie samo podłączenie dysku (nie migała). Niestety, po odłączeniu kabla pojawił się komunikat "Opóźniony zapis nie powiódł się".

 

 

Przydatny soft na takie sytuacje - USBDeview www.nirsoft.net . Klik na urządzeniu i u góry czerwona kropka.

Sprawdzasz czy znikło zielone przy urządzeniu i pojawiło się czerwone. Obok informacja o statusie.

 

Dziękuję za sugestię (może w przyszłości skorzystam), ale w tej chwili szukam rozwiązania bez konieczności korzystania z dodatkowych aplikacji.

Odnośnik do komentarza

A czym jest spowodowany tryb awaryjny bo tu może jest inny problem.

Takie mam aktualnie warunki. Jednak nie chodzi mi o diagnozę w tym kierunku. Chciałabym się po prostu dowiedzieć, czy mogę bezpiecznie korzystać z któregoś z opisanych przeze mnie rozwiązań i czy te poszczególne opcje służą do tego celu (tzn. do bezpiecznego usuwania sprzętu). Będę używała zupełnie nowego dysku zewnętrznego, więc nie chcę niespodzianek w rodzaju np. wspomnianego problemu z opóźnionym zapisem.

Odnośnik do komentarza

Żadne rozwiązanie nie nadaje się do zastosowania.

Zarówno wyłącz USB jak i wyłącz dysk nie wyłączy go w tym momencie. Wyłączenie nastąpi po restarcie systemu.

Po tymże restarcie może samoczynnie nastąpić "Znaleziono nowe urządzenie .... itd.".

Ty potrzebujesz go odłączyć w trakcie pracy a to powinien umożliwić USBDeview. Temat trybu awaryjnego pomijam choć nie rozumiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza

Żadne rozwiązanie nie nadaje się do zastosowania.

Zarówno wyłącz USB jak i wyłącz dysk nie wyłączy go w tym momencie. Wyłączenie nastąpi po restarcie systemu.

Po skorzystaniu z tych opcji dysk przestaje być wykazywany na liście dysków w "Mój komputer", natomiast w "Menedżerze urządzeń" nazwa dysku zewnętrznego widoczna przy pozycji "Stacje dysków" lub (w zależności od tego, co wybrałam do wyłączenia) "Masowe urządzenie magazynujące USB" oznaczone są jako wyłączone (mają czerwony X na ikonce), a pod PPM mam opcję "Włącz". Czy mimo tego dysk nadal nie jest wyłączony i wymagany jest restart systemu?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...