Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze karty graficznej


Plavius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

na wstepie z gory przepraszam, jeśli to nie to miejsce na taki temat, ale nie widzę chyba odpowiedniejszego działu.. Btw, może warto go założyć.

 

 

Do rzeczy: wymieniam właśnie wiekszość ze środka mojego komputera... Dobrałem już co nieco, i tak:

 

- płyta główna: Gigabyte GA-H55-UD3H

- procesor: Intel i3-550

- 4gb ddr3 1333 MHz

- no i karta graficzna, których jest masa... siedzę od kilku godzin na różnych zestawieniach, testach, porownaniach (np. http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html )... Póki co nasunęła mi się Radeon HD 4850. Wydaje mi się że ta byłaby akurat... Oczywiście (jak widać po doborze sprzętu) ogranicza mnei niestety kasa. Nie chcialbym wydac więcej niż te 350zł. ( http://www.ceneo.pl/;0112-0;004+sradeon~~M4850.htm ). Kwestia czy zgra mi się ladnie z resztą (czy robi różnicę to, że ona jest 256 bitowa? jej złącze to PCI-E x16 2.0, więc chyba nie powinno byc problemu?)

 

Co myślicie? W co warto zainwestować?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Osobiście gdybym miał teraz coś zmieniać to poczekałbym jeszcze troche aż będą Core i3 Sandy Bridge. To nowa architektura Intela w zasadzie debiutowała tydzień temu. Są już nowe i5 i i7 ale i3 chyba jeszcze nie ma. To jest ważne bo stare i3 mają inną podstawkę i zamykasz tym sobie drogę do ulepszenia procka w przyszłości. Ewentualnie rozważ jeszcze procki AMD. 2 rdzeniowy Phenom kosztuje 400 zł (czyli tyle co i3) ale ma odblokowany mnożnik co sprawia że podkręcanie jest banalnie proste.

Co do karty graficznej - 4850 to świetna karta graficzna, ale rozważ sobie 5750. 5750 jest nowszy, odrobinkę szybszy i wspiera DirectX 11 więc wydaje mi się najlepszą opcją w tej cenie http://www.ceneo.pl/;0112-0;004+sradeon~~M5750.htm Ewentualnie gdybyś dozbierał do 400 zł to możesz sobie kupić 5770 albo GTS 250 1 GB.

EDIT

256 bitów tutaj oznacza szerokość szyny danych nie ma to nic wspólnego z kompatybilnością z płytą główną

Odnośnik do komentarza

MatiK ma rację jeśli chodzi o procki Intela. Warto zaczekać. Pierwsze recenzje tych wyższych modeli znajdziesz poniżej.

http://pclab.pl/art44338.html

W zależności od tego w jakie gry zamierzasz grać możesz zaryzykować na początek zrezygnowanie z grafiki i dokupienie jej po pewnym czasie. Zerknij na str. 17 powyższej recenzji, chociaż zwróć uwagę na fakt iż dotyczy ona intelowskiej integry z serii 3000 - a tą mają tylko te dwa procki z recenzji (patrz str. 4). :)

Odnośnik do komentarza

No więc jeśli uważnie czytać wszelkie recenzje to wynika co następuje:

W zależności od tego w jakie gry zamierzasz grać możesz zaryzykować na początek zrezygnowanie z grafiki i dokupienie jej po pewnym czasie.
Rezygnacja z grafiki wymusza zakup płyty z chipsetem H67, bo tylko ten chipset uaktywnia moduł graficzny w procku, a to z kolei dyskryminuje kompa do jakiegokolwiek OC, a zatem jeśli komp ma być do grania zapomnij o takiej ewentualności i pozostają płyty z chipsetem P67, tym bardziej, że nie podkręcanie procków szczególnie "K" to jawne marnotrawstwo. Ale na koniec pozostaje kwestia cen, jak widać planujesz się zmieścić w kwocie ok. 1500zł, budując zestaw na SB niestety nie zmieścisz się w tej kwocie.
Odnośnik do komentarza

Nie jestem wymagający, jeśli chodzi o gry. Chcę mieć po prostu coś solidnego, coby przyszłe Diablo 3 nie rzęziło ;) W zasadzie to gram tylko w Lineage 2, czasem Assasin's Creed, na więcej i tak nie mam czasu :)

 

Pytanko jeszcze odnośnie tych dwóch Radeonów, tak z ciekawości - 4850 oraz 5750. Jak widać na tych linkach z Ceneo, 4850 można mieć za ~370 zł, ale 1GB, a 5750 za tą kwotę dysponuje raczej 512MB. Opłaca się w ogóle na to zwracać uwagę? Gdzieś czytałem że to własciwie nie ma już znaczenia...

 

3oo - ta strona 17 troche przerażająca ;)

 

EDIT: czy zasilacz 600W jest wystarczający do takiego sprzętu?

Odnośnik do komentarza

No tak, tyle że ten dystrybutor mniej znany - Vertex 3d. Co prawda zgłębiłem temat i wydaje się, że nie jest to jakiś syf, po prostu wchodzą na rynek z niezłymi cenami, ale spotkałem też opinie jakoby były trochę za głośne. Zawsze jednak zastanawia jak się widzi taką różnicę pomiędzy VTX 3d a np. Gigabyte (80 zł droższy...).

 

Co do zasilacza to zainwestuję jednak troszkę więcej i zakupię niewiele droższy a mocniejszy Corsair 650. Dzięki wszystkim za ogromną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...