Skocz do zawartości

Wolne działanie dysku ST34001A


ciemak666

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W jakim trybie działa dysk? Wstaw wynik z testu "benchmark".

Tryb pracy takiego dysku trzeba sprawdzić na ustawieniu zworek na nim (powinien być master) dodatkowo upewniając się że jest podłączony na 80 żyłowym kablu (powinien być sam na jednym kablu). Dodatkowo napisz proszę czy to na tym dysku jest zainstalowany Windows (i jaki) ewentualnie możesz wrzucić logi z OTL (one powiedzą coś o systemi, w jakim jest stanie itd bo to może być problem z sytemem) Co do tych parametrów podkreślonych na żółto - nie musisz się jakoś specjalnie martwić - w prawie każdym dysku pojawiają się bad sectory które są realokowane. Co prawda siada też mechanika dysku ale cóż, z silnika samochodu też z czasem "uciekają" konie mechaniczne. Tak ogólnie to oczywiście zrób sobie kopie zapasowe.

Odnośnik do komentarza

Tryb pracy takiego dysku trzeba sprawdzić na ustawieniu zworek na nim (powinien być master) dodatkowo upewniając się że jest podłączony na 80 żyłowym kablu (powinien być sam na jednym kablu).

Chodzi tu o tryb DMA, lub PIO.

Co prawda siada też mechanika dysku ale cóż, z silnika samochodu też z czasem "uciekają" konie mechaniczne.

Gdzie Ty to widzisz? To, że w HD Tune coś jest na żółto, to niestety nic nie znaczy.

Odnośnik do komentarza

Wartość w polu Data dla Spin Retry Count jest równa 0, więc wszystko jest ok. Tak jak pisałem - to, że coś jest na żółto, to jeszcze nic nie znaczy.

@Up Tak podana interpretacja tego atrybutu jest niepoprawna. To nie jest całkowita liczba prób, tylko liczba przypadków, gdy było potrzebne ponowne rozpoczęcie procesu rozpędzania talerzy. Natomiast prawdą jest, że na prędkość pracy dysku w normalnych warunkach ten atrybut wpływu zbytniego nie ma.

Odnośnik do komentarza

Prosze powiedzieć czy mam rację:

a)przy analizowanym dysku przy Reallocated Sector Count jest próg (treshold) 36 i wartość atrybutu jest 3 co oznacza że:

dysk sam może zremapować 36 bad sectorów bez szkody dla siebie tzn pojawienia się bad sektorów na dysku przy skanowaniu np MHDD

aktualnie dysk znalazł i skutecznie remapował 3 sektory

To oznacza że najlepiej dla dysku jest kiedy Wartośc atrybutu (Data) wynosi 0

b)Przy parametrze Spin Retry Count źle jest kiedy treshold będzie 100 a aktualnie treshold wynosi 97 więc dysk jest bliski śmierci mechanicznej (oczywiście zmiana tego parametru na 98 może trwać nawet pół roku)

Czyli najlepiej dla dysku jest kiedy treshhold tego atrybutu jest mały np 20 bo kiedy jest duży dysk potrzebuje kupe czasu żeby się "rozpędzić"

Nie do końca miałem rację mówiąc że nie ma się czym martwić bo dysk jest generalnie niepewny i napewno trzeba robić kopie zapasowe danych. Oczywiście można też sprawdzić dysk np Crystal Disk Info żeby mieć pewność że HDTune nas nie oszukuje.

Odnośnik do komentarza

a)przy analizowanym dysku przy Reallocated Sector Count jest próg (treshold) 36 i wartość atrybutu jest 3 co oznacza że:

dysk sam może zremapować 36 bad sectorów bez szkody dla siebie tzn pojawienia się bad sektorów na dysku przy skanowaniu np MHDD

Nie. To oznacza, że jeśli wartość w polu Current spadnie poniżej 36, to jest bardzo źle. Zapasowych sektorów jest sporo więcej niż 36, ale z tego co mi wiadomo producenci nie podają do publicznej wiadomośći ile ich jest. Bad sektory, które widzi MHDD są widoczne w polu Current Pending Sector (C5).

aktualnie dysk znalazł i skutecznie remapował 3 sektory

Tak.

To oznacza że najlepiej dla dysku jest kiedy Wartośc atrybutu (Data) wynosi 0

Tak, ale jeśli jest tam niezerowa, ale niska wartość, która nie rośnie, to też nie należy panikować.

b)Przy parametrze Spin Retry Count źle jest kiedy treshold będzie 100 a aktualnie treshold wynosi 97 więc dysk jest bliski śmierci mechanicznej (oczywiście zmiana tego parametru na 98 może trwać nawet pół roku)

Czyli najlepiej dla dysku jest kiedy treshhold tego atrybutu jest mały np 20 bo kiedy jest duży dysk potrzebuje kupe czasu żeby się "rozpędzić"

Nie! Threshold (czyli próg) jest wartością stałą. To pozostałe wartości się zmieniają. Jeśli wartość w polu Current spadnie poniżej wartości w polu Threshold dla danego atrybutu, to oznacza to kłopoty. Nie zawsze jednak dotyczy to temperatury, która może być podawana na różne sposoby. W przypadku atrybutu Spin Retry Count istotna jest jeszcze wartość w polu Data. Jeśli wynosi ona 0, to nie ma się czym przejmować, bo wszystko jest ok.

Nie do końca miałem rację mówiąc że nie ma się czym martwić bo dysk jest generalnie niepewny i napewno trzeba robić kopie zapasowe danych. Oczywiście można też sprawdzić dysk np Crystal Disk Info żeby mieć pewność że HDTune nas nie oszukuje.

Z tymi dyskami HD Tune sobie radzi bez problemów. Jedyną rzeczą, która może niepokoić jest liczba realokowanych sektorów, ale nie jest ona jeszcze jakoś wybitnie duża, więc ja tu nie widzę dużego problemu. Bardziej mnie ciekawi po czym stwierdziłeś, że mechanika dysku siada, bo ja tego zupełnie nie widzę.

 

Tak, czy owak moim zdaniem należy się skupić na tym:

W jakim trybie działa dysk? Wstaw wynik z testu "benchmark".

Odnośnik do komentarza

Troszkę poszukałem i rzeczywiście wychodzi że dyski mają wartość Spin Retry Count zawsze na 100 i różne progi więc póki wartość wynosi 100 - ,czyli tak jak tutaj, jest dobrze a żółte podświetlenie przez HDTune jest nieważne. Wydawało mi się że po prostu wartość początkowa tego parametru jest większa (np 150 i wtedy mój tok myślenia byłby poprawny) ale tak nie jest więc rzeczywiście nie można powiedzieć że dysk ma problemy mechaniczne (tylko sie z tego cieszyć). Teraz pozostaje jedynie czekać aż autor tematu dostarczy więcej informacji bo z już posiadanych wszystko się wycisnęło. Co do sposobu sprawdzenia w jakim trybie (DMA czy PIO) chodzi dysk informacja tutaj http://nvision.pl/forum/index.php?showtopic=36211

Edytowane przez picasso
16.02.2011 - Temat zostaje zamknięty z powodu braku odpowiedzi autora. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...