Skocz do zawartości

Problem z pamięcią RAM - Dokładanie kości powoduje załamanie systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam w swoim posiadaniu PC z płytą główną Biostar GF7025-M2.

 

Procesor: DualCore AMD Athlon 64 X2 4800+ (Wcześniej AMD Athlon 64 LE-1620)

 

RAM: GoodRAM 2GB/800 - GR800D264L6/2G (RAM, który jest aktualnie na płycie)

 

Kości, które posiadam dodatkowo:

GoodRAM 1GB/667 - GR667D264L5/1G

hynix 1GB/667 - HYMP512U64EP8-Y5 AB-a

 

Karta graficzna - nVIDIA GeForce 210

 

Do rzeczy. Działając na wcześniejszym procesorze płyta główna była w stanie swobodnie działać przy kościach pamięci w konfiguracji 2GB+1GB, po zmianie procesora musiałem zrezygnować z kości 1GB, ponieważ system zaczął szaleć. Komputer włączał się, przechodził do uruchamiania systemu, a następnie wyświetlał informację o złym podpisie cyfrowym sterownika, bądź rzucał samą informację "The file is possibly corrupt. The file header checksum does not match the computed checksum." Próbowałem resetów biosu, przestawiania taktowania pamięci w biosie, nie przyniosło to większego skutku.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Inny procesor inny kontroler. Dochodzi element różnych modułów rożnych producentów.

Optymalny układ to moduły identyczne a przynajmniej jednego producenta.

Przed testami w BIOS ustaw konfigurację taktowania procka i RAM na AUTO. Najlepiej zmień w tej sekcji ustawienia na AUTO.

Różnica w poszczególnych modułach może dotyczyć taktowania, opóźnień i raczej nie powinna dotyczyć zasilania.

Ustawienie na AUTO powinno spowodować zmianę ustawień do najwolniejszego modułu i z największymi opóźnieniami.

Odnośnik do komentarza

Przeprowadziłem testy pamięci. Wyniki są raczej nic nie mówiące, GoodRAM 2GB po dwóch przebiegach nie wykazał żadnych błędów, natomiast jego 1GB brat zaczął sypać błędy już w pierwszym przebiegu, gdy na wszelki wypadek odpaliłem test jeszcze raz, nie wykazał żadnych błędów, natomiast Hynix, pokazał jeden błąd przy dwóch przebiegach, a po ponownym odpaleniu, żadnego.ty41VFW.jpg3J3oZ0v.jpgYGcdqan.jpg

 

Ciekawostka, po zmianie szyny systemowej na na wartość niższą od najniższej wartości najmniejszej kości, wszystko zaczęło działać jak powinno. Rodzi się pytanie, lepiej zostawić 2GB ramu o większym taktowaniu czy 3GB o delikatnie mniejszym?

 

@Edit

 

Przepraszam za double post, ale nie zauważyłem aktywnej opcji "Edytuj" pod poprzednim :x

 

@Edit2

 

Gwoli rozjaśnienia, najwyżej taktowana pamięć jaką miałem to 800mHz, dwie pozostałe taktowały na 667, przestawiłem szynę na 533 i pamięci zaczęły działać wspólnie, gdy odpalałem memtest z szyną na 667 w pierwszym przebiegu po 2 etapach skanowania ilość błędów sięgała ponad dziewięć tysięcy. Ogólnie chciałem doprowadzić do możliwości użycia konfiguracji 3GB (2GB + 1GB) więc jako tako temat można już zamknąć :D

Edytowane przez MisterSilenzo
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...