Skocz do zawartości

Komputer nie uruchamia się


arek1713

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z komputerem. Wczoraj podczas próby uruchomienia starszej wersji systemu (xp, bo mam 2 systemy zainstalowane) włączyło się skanowanie dysku D i zaczęło się kasowanie plików – „usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku” więc zrestartowałem komputer aby nie utracić danych (a nie było innej możliwości przerwania tej operacji)

Dysk jest podzielony na 2 partycje:

C – system główny vista

D – system xp

Po restarcie zaczęły się problemy. System główny przestał się uruchamiać. Zatrzymuje się na ładowaniu „Microsoft Corporation” (pasek cały czas się ładuje ale nie daje to efektu, czekałem pół godziny). Przy włączaniu mam możliwość uruchomienia komputera w kilku trybach:

Uruchom system normalnie, Ostatnia znana dobra konfiguracja – zatrzymuje się na ładowaniu;

Tryb awaryjny (z obsługą sieci, z wierszem polecenia) – w tych trybach pojawia się okienko:Ładowanie plików systemu Windows Czekaj…

Proces zatrzymuje się na załadowano: \Windows\System32\Drivers\aswRvrt.sys po jakimś czasie pojawia się czarny ekran i widać tylko kursor.

Próbowałem kilka razy, różne tryby, dałem mu chwilę ale nic to nie dało. Po tym zdarzeniu stwierdziłem, ze przy restarcie systemu w momencie kasowania plików uszkodziły się jakieś pliki systemowe, więc spróbowałem odpalić system operacyjny z płyty instalacyjnej systemu. Z menu wybrałem opcję „Napraw komputer”. Włączyło się okienko „Opcje odzyskiwania systemu” z możliwością wybrania woluminu z którego ma być załadowany sterownik dla dysków twardych tzn. „Jeśli nie widzisz swojego systemu na liście, kliknij przycisk Załaduj sterowniki, aby załadować sterowniki dla dysków twardych” i przycisk Załaduj sterowniki (co ciekawe po wyborze tej opcji wyświetla mi moje dyski na kompie, ale zamienia je między sobą, tzn. dysk C oznacza jako D i na odwrót). Nie zmieniałem nic z tymi sterownikami i nacisnąłem po prostu „Dalej >” i włączyło się „narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia”. Wyszukało że rzeczywiście jest jakiś problem z rozruchem systemu i że coś z tym zrobił i po restarcie powinno OK. W tym momencie nie wiedziałem czy system odpalić normalnie czy z płyty. W każdym bądź razie po tym niby naprawianiu zmieniło się jedynie tyle, że pasek ładowania Microsoft Corporation dochodzi do końca, pojawia się czarny ekran po czym nagle samoistny restart (w każdym trybie to samo). Odpalałem w tym czasie kilka razy narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia za każdym razem coś podobnego wyświetlało ( w logach) i że po restarcie będzie ok, aż do momentu kiedy i ta funkcja przestała działać z powodu:

„StartRep.exe – Błąd aplikacji

W aplikacji wystąpił wyjątek unknown software exception ( 0x80000003) pod adresem 0x7302764a”

Po kliknięciu Ok włącza się menu z kilkoma opcjami:

Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia

Przywracanie systemu

Windows Complete PC Restore

Narzędzie diagnostyczne pamięci systemu Windows

Wiersz polecenia

I na tym utknąłem… bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

włączyło się skanowanie dysku D i zaczęło się kasowanie plików – „usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku” więc zrestartowałem komputer aby nie utracić danych (a nie było innej możliwości przerwania tej operacji)

Objaśnij dlaczego przerwałeś tę operację, skoro checkdisk wykrył nieczytelne / błędne dane.

 

 

Po restarcie zaczęły się problemy. System główny przestał się uruchamiać.

Moim zdaniem należy w pierwszej kolejności dokończyć przerwany checkdisk, by wyeliminował błędy w systemie plików. Checkdisk wykonać po kolei dla wszystkich dysków.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Bo zobaczylem wpis: "usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku" a nie chcialem stracic danych. Nie wiem w ogole dlaczego jest taka opcja bez mozliwosci zrobienia kopii danych. Powinna sie wyswietlic informacja typu: Dysk wymaga sprawdzenia. System uruchomi sie w trybie awaryjnym. Na wszelki wypadek prosze zapisac wazne dane i ponownie uruchomic komputer. A tu jakas nieporozumienie z usuwaniem plikow bez mozliwosci przerwania tej operacji..

Odnośnik do komentarza

Chyba polskie tłumaczenie tu zakłóca odbiór, owo "Usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku" to po angielsku "Deleting orphan file record segment", czyli osierocony fragment pliku. To są dane już uszkodzone i niedostępne, które należy usunąć, więc przerywanie pracy checkdiska, by tego nie przetworzył, jest nielogiczne.

 

Co do potencjalnej kopii danych kryjących się pod komunikatem "usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku": kopiowanie danych które są nieczytelne i uszkodzone jest niezasadne, kopia zawierałaby błędy i tak wymagające korekty, taką kopię należało stworzyć o wiele wcześniej, gdy "oddzielony plik" nie był takowym. W sytuacji tzw. "oddzielonego pliku" checkdisk próbuje wyodrębniać utracone uszkodzone dane do nowych plików, które lądują w ukrytych folderach typu X:\FOUND.YYY (gdzie X to litera dysku dla którego zrobiono naprawę, a YYY to numery). Wyekstraktowane do tych folderów dane można odczytać narzędziami typu Chk-Back. Z tym, że kompletność wyodrębniania zależy od tego jak bardzo był uszkodzony materiał wyjściowy, częsta sytuacja to odzyskanie poszatkowanych danych. Po prostu konwersja zepsutego do sprawnego może być awykonalna. Tu przykładowe logi z pracy chkdsk:

 

 

 

Usuwanie segmentu rekordów oddzielonego pliku 28.

(...)

Program CHKDSK skanuje nieindeksowane pliki w celu powiązania ich z katalogiem pierwotnym.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku $Volume (3) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku . (5) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku $Secure (9) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku $UpCase (10) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku SYSTEM~1 (35) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku System Volume Information (35) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku $RECYCLE.BIN (37) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku 4STORY~1 (43) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku 4Story_PL (43) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku FIFA 12 (1785) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku FIFA12~1 (1785) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku GTA IV (3394) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku GTAIV~1 (3394) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku THEELD~1 (8540) do pliku katalogów 5.

Odzyskiwanie oddzielonego pliku The Elder Scrolls V Skyrim (8540) do pliku kataogów 5.

 

Deleting orphan file record segment 7416.

(...)

CHKDSK is scanning unindexed files for reconnect to their original directory.

Recovering orphaned file 103-ganga-down_but_up.mp3 (17056) into directory file 17051.

 

 

 

 

Oczywiście może się też zdarzyć, iż naprawa checkdisk będzie mieć gorsze rezultaty, np. niestartujący system lub jakieś drastyczniejsze ubytki, wszystko zależy od tego gdzie jest uszkodzenie i jaki ma ono zakres.

 

Jak mówię: przerwałeś brutalnie operację naprawczą, system się po tym nie ładuje, co sugeruje kolejne uszkodzenia prawdopodobnie w strukturze systemu plików, więc zalecam wykonać operację do końca, tzn. sprawdzanie dysku i pozwolić naprawić błędy. Na wszelki wypadek, gdyż:

 

 

nacisnąłem po prostu „Dalej >” i włączyło się „narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia”. Wyszukało że rzeczywiście jest jakiś problem z rozruchem systemu i że coś z tym zrobił i po restarcie powinno OK. W tym momencie nie wiedziałem czy system odpalić normalnie czy z płyty. W każdym bądź razie po tym niby naprawianiu zmieniło się jedynie tyle, że pasek ładowania Microsoft Corporation dochodzi do końca, pojawia się czarny ekran po czym nagle samoistny restart (w każdym trybie to samo).

"Narzędzie do naprawy systemu...." i tak egzekwuje chkdsk w trybie cichym. Opis funkcji: KLIK. I mógłbyś dorzuć log z FRST.

 

 

(co ciekawe po wyborze tej opcji wyświetla mi moje dyski na kompie, ale zamienia je między sobą, tzn. dysk C oznacza jako D i na odwrót)

W środowisku zewnętrznym mapowanie dysków może być inne niż spod Windows, wpływ na to ma m.in. widoczność ukrytych partycji.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Z raportu FRST nic nie wynika. Spróbuj cofnąć cały rejestr wstecz do ostatniej pomyślnej daty bootowania (czyli dwa dni przed założeniem tematu). FRST cofając rejestr robi kopię bieżącej wersji, więc w razie czego i tak można wszystko odkręcić.

Do Notatnika wklej tę komendę:

LastRegBack: 2014-11-16 23:18


Adnotacja dla innych czytających: skrypt unikatowy - dopasowany tylko i wyłącznie pod ten system, proszę nie stosować na swoich systemach.


Plik zapisz pod nazwą fixlist.txt i umieść na pendrive J:\ tam skąd uruchamiany jest FRST. Uruchom FRST i kliknij w Fix. Na pendrive powstanie plik fixlog.txt - przedstaw go. I sprawdź czy jesteś w stanie uruchomić Windows.

 
Odnośnik do komentarza

Komputer dalej się nie uruchamia. Staje w momencie kiedy powinny załadować się konta użytkowników(widać nawet kursor), tak jak by próbował załadować pliki systemowe po czym samoistny restart (czyli nic się nie zmieniło). Wrzucam logi.

Załączam też pliki z błędami

Pierwszy to błąd, który wyskakuje podczas próby uruchomienia starszego systemu (windows xp)

Drugi to błąd, który pokazuje się podczas uruchamiania funkcji "napraw komputer" z płytki instalacyjnej

Fixlog.txt

post-9331-0-13560000-1417382068_thumb.jpg

post-9331-0-34260000-1417382167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Pierwszy to błąd, który wyskakuje podczas próby uruchomienia starszego systemu (windows xp)

Komunikat odnoszący się do metadanych NTFS \$Extend\$Reparse (indeks linków symbolicznych) sugeruje, że nadal są uszkodzenia struktury plików na dysku. Na razie jednak powstrzymuję się przed zaleceniem innych akcji, gdyż nie mogę się doliczyć dysków twardych. Wygląda na to, że dysk z XP nie jest nawet wykrywany:

 

 

Mam 2 dyski:

Jeden podzielony na 2 partycje:

C – systemowa (system główny vista)

D – na pliki (nie powinien zawierać żadnych plików systemowych)

 

Oraz:

E – starszy system (xp)

Po restarcie zaczęły się problemy. System główny przestał się uruchamiać.

FRST przedstawia układ w następujący sposób:

 

==================== Drives ================================

 

Drive c: (DANE) (Fixed) (Total:154.76 GB) (Free:19.13 GB) NTFS ----> System Vista

Drive e: (LRMCFRE_PL_DVD) (CDROM) (Total:2.83 GB) (Free:0 GB) CDFS ----> płyta instalacyjna DVD Vista

Drive j: (KINGSTON) (Removable) (Total:3.73 GB) (Free:0.07 GB) FAT32 ----> pendrive

Drive x: (Boot) (Fixed) (Total:0.03 GB) (Free:0.03 GB) NTFS ----> zbootowane środowisko RE z DVD Vista

Drive y: () (Fixed) (Total:78.12 GB) (Free:0.16 GB) NTFS ==>[system with boot components (obtained from reading drive)] ----> "D - na pliki", wg tego odczytu są tu pliki startowe bootujące system Vista

 

==================== MBR & Partition Table ==================

 

Disk: 0 (MBR Code: Windows 7 or Vista) (Size: 232.9 GB) (Disk ID: 8AB4C816)

Partition 1: (Active) - (Size=78.1 GB) - (Type=07 NTFS)

Partition 2: (Not Active) - (Size=154.8 GB) - (Type=OF Extended)

 

========================================================

Disk: 5 (MBR Code: Windows XP) (Size: 3.7 GB) (Disk ID: C3072E18) ----> Pendrive Kingston

Partition 1: (Active) - (Size=3.7 GB) - (Type=0C)

 

Liternictwem się nie sugeruj, bo FRST tymczasowo przemontowuje układ liter, by dysk z Windows zawsze był widziany pod "C" podczas uruchomienia FRST - zmiana jest w pamięci tylko do następnego restartu i nie wpływa na nic. Z tego spisu wynika, że partycja z zainstalowaną Vista ~150GB (tymczasowo widziana pod literą C:) nie jest partycją startową Vista, pliki bootowania są na innej partycji ~78GB (tymczasowo widziana pod literą Y:), czyli na tej która rzekomo "nie powinna zawierać żadnych plików systemowych". Twój system Vista operuje na dwóch partycjach, partycja z Vista nie jest niezależna. *

 

Wykryte dwa dyski, HDD z 2 partycjami oraz pendrive z jedną partycją. Opowiadasz o dwóch dyskach i trzech partycjach, wg spisu drugi dysk twardy z XP w ogóle nie jest nawet wykryty. Jeśli dysk nie został celowo odpięty, to masz tu problem natury sprzętowej - brak detekcji urządzenia. Potwierdz więc czy dysk z XP był podłączony podczas skanu FRST.

 

 

Staje w momencie kiedy powinny załadować się konta użytkowników(widać nawet kursor), tak jak by próbował załadować pliki systemowe po czym samoistny restart (czyli nic się nie zmieniło).

 

Jeśli chodzi natomiast o dysk z Vista, to pliki rozruchu nie wydają się uszkodzone, bo dochodzi bardzo daleko aż do ekranu logowania. Skoro dysk z XP nie jest widziany, to komunikat o uszkodzeniu metadanych \$Extend\$Reparse zdaje się być relatywny właśnie do dysku z Vista.

 

 

Drugi to błąd, który pokazuje się podczas uruchamiania funkcji "napraw komputer" z płytki instalacyjnej

 

Jest tu używana płyta instalacyjna DVD Vista. Moduł "Napraw komputer" jest starszy niż ekwiwalent w płytach Windows 7. Płyty Windows 7 posiadają pewne ulepszenia (m.in. obchodzące problem uszkodzenia metadanych). Rozważam czy by coś pomogło zastosowanie płyty Windows 7.

 

 

* Nawiasem mówiąc:

 

(co ciekawe po wyborze tej opcji wyświetla mi moje dyski na kompie, ale zamienia je między sobą, tzn. dysk C oznacza jako D i na odwrót)

 

Wg spisu Twoja partycja z Vista to nie jest partycja podstawowa tylko rozszerzona, a na takiej nie mogą być instalowane pliki startowe systemu (wymagają partycji podstawowej aktywnej) i w sytuacji niekompatybilnej partycji następuje rozdzielenie systemu per se od jego plików startowych (plik BOOTMGR i folder Boot) - instalator szuka pierwszej w kolejności partycji podstawowej aktywnej i na niej lokuje pliki. Pierwsza podstawowa aktywna partycja w środowisku zewnęrznym zawsze otrzymuje literę C, dlatego Twój układ jest widziany "na odwrót" z poziomu DVD instalacyjnej Vista.

Odnośnik do komentarza

Tak rzeczywiście z dyskami jest inaczej, moje niedopatrzenie (byłem niemal przekonany że zapasowy system instaluje na dodatkowym dysku) w międzyczasie odłączyłem jeden dysk (dysk E, myślałem że na nim mam XP zainstalowany)

Więc sprawa wygląda tak:

Jest 1 dysk podzielony na dwie partycje:

C - Vista

D - XP

Tak są wyświetlane normalnie.

Podczas próby naprawiania komputera są oznaczone zamiennie.

Mam nadzieje, że to rozjaśnia sytuacje i pomoże rozwiązać mój problem. Jeszcze raz przepraszam za moje niedopatrzenie (na wszelki wypadek zedytowany pierwszy post).

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...