Skocz do zawartości

Freezy wymagajace resetu


beyondZork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 4 dni mam problem: w dosc losowych momentach (czytam, przegladam strony, slucham, gram) wszystko sie zatrzymuje, mysz i klawiatura przestaja reagowac, nie pomaga na to nic oprocz restartu. Zdarzaja sie tez freezy na kilka sekund, program ma przez chwile status: nie odpowiada, a potem wraca do normy, bez restartu, ale rzadziej. Dwa razy zdarzylo sie, ze monitor przestal odpowiadac, tak jakbym go odlaczyl od komputera - czarny ekran i migajaca na zolto dioda. Windows jest swiezy, przez 4 lata chodzil bezproblemowo, mimo to zdecydowalem sie na format i instalacje (tego samego), tydzien temu. Sterowniki z plyt, do karty graficznej ze strony nvidii.

 

Sprzet:

 


  •  
  • zasilacz - codecon 350W
  • plyta glowna - MSI K8N neo4 platinium nforce 4
  • procesor - amd athlon 64 3200+, 2000 MHz
  • karta grafiki - geforce 7600 gs, 256mb
  • ram - kingston 2x 1gb 400 MHz
  • dysk - samsung 80gb 7200 rpm
  • napedy - asus crw
  • monitor - samsung 17"
  • inne - klawiatura + mysz logitech
  • system - win xp prof sp2

 

Tu skan z SIW

http://www.speedyshare.com/files/25910176/qwe.zip

 

 

Sprzet stary, ale wolalbym, zeby jeszcze pochodzil troche. W zdarzeniach znalazlem:

Jeden "Sterownik nv4_disp dla display urządzenia \Device\Video0 jest zablokowany przez pętlę nieskończoną." - szukam online, ale przyczyn podaje sie wiele.

Sa tez dwa: "application hang - mmc.exe i pfgui.exe".

Temperatury (speedfan) nie przekraczaja nigdzie 45. Z komputera korzysta kilka osob, ale to chyba nie wirus, przed podpieciem do sieci byl firewall+antyvir nowy, skan nic nie wykazal.

Pomysly? Thx.

 

 

Edit: Zasilacz Modecom ATX 12V 2.2 compatible 350W, przepraszam za blad. Pliku Minidump nie ma. Nie podkrecalem niczego. Nic na plycie nie jest spuchniete/wylane, jakie sa w zasilaczu nie wiem, sprawdze. Pozostaje sprawdzic na innym zasilaczu, ale nie bardzo wiem jak teraz wymusic taki freez - zdarza sie, ze przez wiele godzin jest w porzadku.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podaj jeszcze raz jaki masz zasilacz, bo o czymś takim nie słyszałem. Przypuszczam, że miało być Codegen, ale głowy nie dam.

Należałoby spradzić jak komputer zachowuje się na innym zasilaczu.

Sprawdź w katalogu C:\WINDOWS\Minidump, czy znajdują się tam jakieś pliki z ostatnich dni. Jeśli tak, to skompresuj je i umieść na Speedyshare, a tu daj linka.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź też czy kondensatory na płycie głównej nie są przypadkiem napuchnięte bądź wylane. Tym bardziej, jeśli masz podkręcony zestaw. Jak nie powinny wyglądać znajdziesz w temacie poniżej.

https://www.fixitpc.pl/topic/138-zasilacze-komputerowe/

Tak jak wspomniał Sevard powinieneś sprawdzić sprzęt na innym, markowym zasilaczu. Propozycje markowych firm znajdziesz w w/w linku. IMHO objawy jakie opisujesz są typowe dla niedomagania zasilacza. Prawdopodobnie, gdybyś miał włożoną grafikę nie wymagającą dodatkowego zasilania ze złącza molex to nie byłoby problemu - oczywiście przy założeniu, że zasilacz jeszcze się do czegoś nadaje. A zintegrowanej nie masz na pokładzie, więc tego nie zweryfikujesz wypinając na próbę grafę.

Odnośnik do komentarza

Chwilowo nie mam jak sprawdzic na innym zasilaczu tego, ale wystapil nowy "objaw" - ilekroc np odlaczam sluchawki a podlaczam wieze/gitare/cos innego, mam taki freez - raz gdy zrestartowalem to zrestartowal sie 5 razy pod rzad, nie dochodzil nawet do tych pierwszych informacji o biosie. Czy to potwierdza slaby zasilacz czy raczej kaze myslec o czyms innym?

 

Zasilacz jest firmy Modecom (w edit), wiec teoretycznie z "przodujacej marki zasilaczy", ale to pewnie nie wyklucza niczego?

Odnośnik do komentarza

Witam, od 4 dni mam problem: w dosc losowych momentach (czytam, przegladam strony, slucham, gram) wszystko sie zatrzymuje, mysz i klawiatura przestaja reagowac, nie pomaga na to nic oprocz restartu. Zdarzaja sie tez freezy na kilka sekund, program ma przez chwile status: nie odpowiada, a potem wraca do normy, bez restartu, ale rzadziej. Dwa razy zdarzylo sie, ze monitor przestal odpowiadac, tak jakbym go odlaczyl od komputera - czarny ekran i migajaca na zolto dioda.

+ to

 

Windows jest swiezy, przez 4 lata chodzil bezproblemowo, mimo to zdecydowalem sie na format i instalacje (tego samego), tydzien temu. Sterowniki z plyt, do karty graficznej ze strony nvidii.

+ to

 

system - win xp prof sp2

+ to

 

Jeden "Sterownik nv4_disp dla display urządzenia \Device\Video0 jest zablokowany przez pętlę nieskończoną."

+ to

 

Z komputera korzysta kilka osob, ale to chyba nie wirus, przed podpieciem do sieci byl firewall+antyvir nowy, skan nic nie wykazal.

 

1. Po pierwsze primo to od 4 dni to Ci się z czymś kojarzy (jakaś instalacja programu itp). Czy te fryzjerki (wolę to niż Freezy) występowały przed postwieniem systemu od nowa?

2. Po drugie primo jeśli system był stawiany tydzień temu to patrz p. 1.

3. Po trzecie primo zaktualizuj sterowniki ze strony producenta płyty a nie z CD (to starocie) włącznie z BIOSem.

4. Po czwarte primo zaktualizuj system do SP3. I po aktualizacji do SP3 zaktualizuj system (masa poprawek po wydaniu SP3).

5. Po piąte primo znaczy masz problem ze sterownikiem grafiki. Pamiętaj, że ten sterownik (jeżeli jest WHQL dla Twojego systemu) bazuje również na aktualizacji systemu (SP3).

6. Po szóste primo po zrobieniu powyższego zapoznaj się z zasadami działu pomocy doraźnej i załóż temat z prośbą o sprawdzenie logów.

 

To co piszę nie wyklucza problemów sprzętowych.

Odnośnik do komentarza

Jest tylko jedno małe ALE.

 

Łatwiej zrobić aktualizacje programowo-sterownikowo-aktualizacyjne (w sytuacji jak się nie ma sprzętu do podmiany - wymiany) niż być z problemem.

Jeżeli to nie zadziała to znaczy, że sprzęt (jakiś) jest do wymiany. Ale to wg mnie działanie wtórne.

 

Oczywiście to o czym pisałem wyżej należy wykonać bez eksperymentów z podłączaniem gitary, organów i innych takich.

 

EDYTA

 

I wyraźnie pisałem, że to nie wyklucza problemów sprzętowych.

Odnośnik do komentarza

Zasilacz jest firmy Modecom (w edit), wiec teoretycznie z "przodujacej marki zasilaczy", ale to pewnie nie wyklucza niczego?

Jak pewno zauważyłeś w lekturce, seria Feel nie cieszy się dobrą opinią (choć to też zależy która z serii I, II czy III). A nawet markowy zasilacz ma prawo paść. Jeśli możesz to zweryfikuj zasilacz poprzez pomiar napięć (byle nie poprzez odczyt napięć z użyciem jakichś programów). Jak? - patrz poniższy artykuł.

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html

 

Tak po prawdzie nie wiemy co to dokładnie za zasilacz (dokładny model)? Czy konfig masz podkręcony? A jeśli tak to jak się zachowuje na nominalnych ustawieniach? W jakim stanie są kondensatory na płycie głównej (o co pytaliśmy)? Jak wygląda sprawa z czystością i porządkiem wewnątrz obudowy? - być może masz radiator zabity kurzem. Więc nie ma co gdybać. Jeśli odpowiesz na zadane (wcześniej) pytania/kwestie to będzie można się zastanowić na koniecznością diagnostyki np. pamięci RAM czy dysku. Ale przede wszystkim spróbuj jednak podmienić zasilacz.

 

Skoro były BSOD-y spakuj całą zawartość C:\Windows\Minidump, wrzuć na speedyshare (lub jakiś serwis hostingowy byle bez haseł) a tutaj zapodaj link. Lub możesz to sam zdebugować - patrz punkty 5, poniżej:

https://www.fixitpc.pl/forum-7/announcement-4-zakladanie-tematu-pomocne-raporty-i-informacje/

Odnośnik do komentarza

@wieslaw531:

1,2 - nie instalowalem niczego nietypowego, to samo co bylo przed reinstalacja systemu. Przed reinstalacja nic sie nie dzialo, jak pisalem w pierwszym poscie.

3 - MSI niestety nie posiada niczego nowszego od tego co zainstalowalem z CD do tej plyty glownej.

4 - Zaktualizowac do SP3 nie moge, to Win XP z uniwersytetu - aktualizacja staje przy weryfikacji klucza, nie wnikam czemu (sa ferie i sie nie dowiem narazie).

5 - Sterowniki do karty graficznej mam najnowsze, ze strony nvidii, jesli te sa w jakis sposob nieodpowiednie, ktore powinienem zainstalowac?

6 - Do pomocy doraznej powklejam. Dzieki.

 

 

@3oo:

faktycznie, jest to FEEL, ale nie wiem jak sprawdzic serie/model (na zasilaczu jest tylko tabela napiec, nazwa - "modecom feel" i moc, programy typu SIW/everest nie daja takiej informacji). Nie mam miernika :/

Nic nie podkrecalem (patrz post 1), kondensatory sa ok ( patrz post 1). Czyszcze regularnie, na pewno nic nie jest zakurzone. Nic o BSOD-ach nie pisalem, nie wiem skad pomysl, ze byly? Nie bylo, pliku minidump nie mam (patrz post 1). Postaram sie o zasilacz, moze jakis znajomy pozwoli mi sie wpiac na pare godzin. Nastepnym krokiem jest diagnostyka ram/hdd? Dzieki.

Odnośnik do komentarza

Głowy nie dam, ale bez oznaczenia była seria I (najfelerniejsza). Dla porównania jako taki widok na nalepki I, II, III.

 

raz gdy zrestartowalem to zrestartowal sie 5 razy pod rzad

Właściwie powinienem był zapytać czy restarty były z BSOD-ami. A brak plików minidump może wynikać również z tego masz opcję odpowiedzialną za włączenie tworzenia plików zrzutu wyłączoną. Jeśli wszystkie ustawienia są takie jak powinny być to restart bez BSOD-ów sugerowałby problem sprzętowy, a nie z systemem. W każdym bądź razie, po pierwsze zasilacz. Nie ma na przykład sensu robić diagnostyki pamięci RAM, skoro zasilacz może wpływać na wyniki.

 

Memtest. Kilka godzin lub do pierwszego błędu. W praktyce najlepiej zapuścić na noc.

http://www.memtest.org/

 

HDD. Na początek S.M.A.R.T. dysku. IMHO najlepiej to zrobić jakimś bootowalnym narzędziem, ale na początek dobre jest cokolwiek. :)

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844

 

Karta grafiki jest z chłodzeniem pasywnym? Jeśli tak to przyjrzyj się wtyczkom SATA. Mogły się nieco zdeformować pod wpływem ciepła jeśli są w bezpośrednim sąsiedztwie i przy wzroście temperatury w obudowie niedomagają. Tak, wiem ze temperatura w obudowie niby nie przekracza 450 C.

Odnośnik do komentarza

To wszystko o czym pisze @300 oczywiście jest do przerobienia.

 

Ale zastanawia mnie taki Twój wpis z 1-go postu:

 

Windows jest swiezy, przez 4 lata chodzil bezproblemowo, mimo to zdecydowalem sie na format i instalacje (tego samego), tydzien temu. Sterowniki z plyt, do karty graficznej ze strony nvidii.

+ to

 

Jeden "Sterownik nv4_disp dla display urządzenia \Device\Video0 jest zablokowany przez pętlę nieskończoną."

 

Jeżeli tak się stało po reinstalacji i nic w międzyczasie nie grzebałeś wewnątrz kompa a masz problem z zastępczym zasilaczem to zrób taką próbę:

 

1. Pobierz starszy sterownik do karty ze strony nvidia ten.

2. Pobierz Driver Sweeper (http://www.guru3d.co.../driversweeper/)

3. Odinstaluj aktualny sterownik.

4. W trybie awaryjnym uruchom Driver Sweeper i usuń pozostałości.

5. Zainstaluj pobrany sterownik z punktu 1.

 

Jeżeli przed reinstalacją grzebałeś wewnątrz to wcześniej sprawdź kable (jakość połączeń) oraz stan mocowania karty w złączu.

Odnośnik do komentarza

Nie zwróciłem uwagi na ten komunikat z "pętlą nieskończoną". Do poniższego:

 

[...] sprawdź kable (jakość połączeń) oraz stan mocowania karty w złączu.

dodałbym przepięcie na próbę molex'a zasilającego grafę na inny, o ile masz jakiś wolny (albo możesz zastosować przejściówkę/adapter z SATA na molex - to se ne vrati). Ten komunikat może też sugerować uszkodzoną kartę grafiki.

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi sie, ze znalazla sie przyczyna - przepialem monitor do drugiego wyjscia dvi-i karty graficznej i freezy zniknely. Mam nadzieje, ze to nie zbieg okolicznosci - co prawda oznaczaloby to, ze mam grafike czesciowo walnieta (albo monitor?), ale przynajmniej wiedzialbym na pewno co sie dzieje. Gdy tylko bede mial chwile, przepne do poprzedniego i sprawdze, czy problem wroci. Takich rzeczy pewnie sie nie naprawia? :/

 

@wieslaw531: troche grzebalem, co jakis czas rozkladam na kawalki i czyszcze, zmienialem tez to i owo (grafike, chlodzenie plyty glownej na pasywne, costam jeszcze), wiec wszystko posprawdzalem, siedzi ok; zanim zdarzylem sprawdzic sterownik, przepialem i zniknelo, wiec narazie poczekam z tym

 

@300: memtest przez 16h nie wylapal nic, s.m.a.r.t jeszcze nie szedl, chlodzenie grafiki aktywne

 

Dzieki wszystkim za pomoc, jesli problem wroci, dokoncze testy i szukania ciag dalszy.

Odnośnik do komentarza

Wydaje mi sie, ze znalazla sie przyczyna - przepialem monitor do drugiego wyjscia dvi-i karty graficznej i freezy zniknely. Mam nadzieje, ze to nie zbieg okolicznosci - co prawda oznaczaloby to, ze mam grafike czesciowo walnieta (albo monitor?), ale przynajmniej wiedzialbym na pewno co sie dzieje. Gdy tylko bede mial chwile, przepne do poprzedniego i sprawdze, czy problem wroci. Takich rzeczy pewnie sie nie naprawia? :/

W każdym bądź razie takie naprawy są nieopłacalne. Byłoby fajnie, gdybyś mógł to potwierdzić. Możesz też spróbować podłączyć monitor w to "walnięte" gniazdo, ale na innym kablu.

 

BTW

Memtest dobrze jest czasem zrobić oddzielnie dla każdej z kości i w każdym ze slotów. Ale w tym przypadku wydaje mi się, że szkoda pietyzmu. :)

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...