Skocz do zawartości

Zamiana XP na Windows 7


pierniczkq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Ostatnimi czasy dużo myślałem o zmianie mojego XP Professional na Win7 np. Home Premium. Jednak w dziedzinie informatyki jestem kompletnie zielony, nigdy sam nie robiłem niczego w BIOS'ie lub nawet nie instalowałem systemu operacyjnego. Niemniej jednak sytuacja zmusza mnie abym podjął się tego zdania i tutaj mam nadzieję, że pomożecie mi przez to przejść.  

Chciałbym żebyście dokładnie krok po kroku pokierowali mnie co i jak mam zrobić od momentu tak jest teraz stoję na XP'ku do momentu pomyślnego zakończenia instalacji Win7.

System:

Windows XP Professional wersja 2002 z dodatkiem Service Pack 3

Sprzęt: AMD Athlon 64 x2 4200+ 2,20 GHz oraz 4 GB RAM.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zmiana systemu wiąże się z podaniem konfiguracji komputera.

 

Na przyszłość nie rób edycji jeśli ktoś odpisał tylko zamieszczaj odpowiedź w nowym poście.

 

Sprzęt: AMD Athlon 64 x2 4200+ 2,20 GHz oraz 4 GB RAM.

Skromne dane. Ale na ich podstawie można spokojnie instalować W7. Przydałby się raport (skrócony) z HWinfo.

 

Pobierz Hwinfo 32bit zainstaluj i uruchom. Wyłacz okno System Summary, które się pojawi. Kliknij na ikonkę Save report - zaznacz opcję Short Text Report - kliknij

dalej - Copy to Cliboard. Otwórz notatnik i przeklej zawartość. Podaj dane w poście.

Odnośnik do komentarza

CPU:           AMD Athlon 64 X2 4200+ (Brisbane, BH-G1)

               2200 MHz (11.00x200.0) @ 2204 MHz (11.00x200.4)

Chipset:       nVidia GeForce 6100 (C51) + MCP51

Memory:        4096 MBytes @ 244 MHz, 4.0-4-4-12

               - 2048 MB PC6400 DDR2-SDRAM - A-DATA Technology  DQVE1B16         

               - 1024 MB PC6400 DDR2-SDRAM - Unknown GR800D264L6/1G

               - 1024 MB PC6400 DDR2-SDRAM - Unknown GR800D264L6/1G

Graphics:      ASUS ENGT430 MG

               NVIDIA GeForce GT 430, 1024 MB DDR3 SDRAM

Drive:         Hitachi HDS721616PLA380, 156.3 GB, Serial ATA 3Gb/s

Drive:         HL-DT-ST DVDRAM GSA-H66N, DVD+R DL

Sound:         NVIDIA MCP51 - High Definition Audio Controller

Sound:         NVIDIA GF108 - High Definition Audio Controller

Network:       NVIDIA nForce Networking Controller

OS:            Microsoft Windows XP Professional Build 2600

 

Przepraszam ale nie wiem dlaczego tak mi się to rozwaliło zamiast ładnie równo do lewej.

Odnośnik do komentarza

Przy instalacji nie muszę obawiać się o utracenie danych z partycji D?

Mam też pytanie odnośnie sieci internetowej. Mianowicie mam internet dostarczany przez UPC za pomocą kabla do modemu z wyjściem do routera do którego łączą się bezprzewodowo dwa inne komputery (jeden pc i jeden laptop).

Teraz pytanie czy po przeinstalowaniu nowego systemu będę musiał grzebać coś przy tej mojej sieci domowej czy pozostałe urządzenia (i mój komputer) same "znajdą" tą sieć?

Odnośnik do komentarza

Przy instalacji nie muszę obawiać się o utracenie danych z partycji D?

Nie, jeśli system postawisz na C.

 

Teraz pytanie czy po przeinstalowaniu nowego systemu będę musiał grzebać coś przy tej mojej sieci domowej czy pozostałe urządzenia (i mój komputer) same "znajdą" tą sieć?

Będziesz musiał. Inny system inne sterowniki. Sprawdź sobie w Hwinfo jak nazywa się Twoja płyta głowna i podaj (po lewej stronie okna masz liste elementów, kliknij na Motherboards

Odnośnik do komentarza

Niestety widać tylko chipset, nazwy płyty głownej program nie podaje. Musiałbyś odkręcić obudowę i odczytać.

Jeżeli chodzi o firmę to chyba Dual Core CPU FSB1(lub I?)GHz ASRock, czy trzeba dokładniejsze dane?

 

Ta informacja jest dostępna ze szczegółami w System Summary.

Niestety w System Summary również nie podaje nazwy płyty głównej, swoją drogą macie pomysły dlaczego?

Odnośnik do komentarza

@wieslaw531

 

słuszna uwaga, tylko nie wiem jak autor poradzi sobie z instalatorem W7, ponieważ

 

Jednak w dziedzinie informatyki jestem kompletnie zielony, nigdy sam nie robiłem niczego w BIOS'ie lub nawet nie instalowałem systemu operacyjnego.

 

A jak sam wiesz to wymaga kliknięcia na opcje zaawansowane.

 

Proponuje aby wpisał w google temat

 

instalacja systemu windows 7 i zapoznał sie z tutorialami..... albo pomoc kogoś kto instalował system.

 

nawet jeśli postawi system bez usuwania partycji C, otrzyma po instalacji katalog windows.old, który bedzie zawierał cały XP i ten spokojnie może usunąć.

Odnośnik do komentarza

OK.

Będziesz instalował W7 na tym kompie a pisał z innego.

Zakładam, że wszystkie ważne dane przeniosłeś na partycję D:.

Pomoc jest potrzebna tylko do momentu uruchomienia instalacji na wybranej partycji.

Dalsze problemy z np. sterownikami to inny temat i po instalacji.

 

Jeżeli jesteś gotowy to startuj instalację z płyty W7 (w BIOS musi być ustawienie startu z CD /DVD).

Jeżeli nie grzebałeś to przed ponownym uruchomieniem kompa wysuń napęd DVD - włóż płytę W7 i uruchom ponownie.

Powinno się pojawić okno z prośbą o wskazanie miejsca instalacji systemu.

Opisz co tam widzisz lub pokaż fotkę.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że jutro wezmę się za instalację. Obejrzałem tutorial na YT i tam nie wyglądało to tak strasznie.

Zastanawiałem się czy wystarczy tylko formatować partycję C, czy tak jak pisał kolega wieslaw usunąć całą partycję i w puste miejsce zainstalować system (chociaż to chyba trudniejsze rozwiązanie).

Trochę przerażają mnie sterowniki bo tyle ich jest a ja nie bardzo rozumiem co do czego, jak działa i czy któreś z nich zainstalują się automatycznie wraz z systemem.

A tutaj znalazłem na drugiej partycji (nie na tej co jest system) takie foldery i nie wiem czy to można usunąć i do czego to jest (czy przyda się po instalacji nowego systemu):

http://zapodaj.net/0e3ecb7c41bd2.bmp.html

http://zapodaj.net/49b66f73d6528.bmp.html

http://zapodaj.net/38bcc477deace.bmp.html

Tak samo mam zainstalowane sterowniki od karty sieciowej/ grafiki i chyba dźwięku. Teraz pytanie czy skoro są one na innej partycji a nie na tej samej co system to będą działać po instalacji systemu?

Czy trzeba będzie i tak instalować je od nowa i lepiej usunąć i ściągnąć najnowsze?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...