Skocz do zawartości

Defragmentacja pliku pagefile.sys


Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie będę zakładał kolejnego tematu ale dopytam - czy jest istotne położenie pliku pagefile.sys na dysku? Bo jak tak czytam wypowiedzi na różnych forach, to niektórzy radzą żeby ten plik umieścić na początku dysku, inni żeby był w środku, a jeszcze inni ze to nie jest istotne... Czy może ma tu też znaczenie system plików FAT16, FAT32, NTFS?

 

Od razu dopytam (jeśli to jest jednak istotne), jak można położenie tego pliku zaplanować bo np. PerfectDisk mi go ładnie defragmentuje (i wstawia gdzieś w środek?) ale już jakichś konkretnych ustawień co do położenia nie ma (co może też świadczyć że położenie nie jest istotne).

Odnośnik do komentarza

Lex

 

Ja bym nie słuchał tego co szepczą Ci do ucha, tylko użył narzędzi systemowych do monitorowania m.in. pamięci wirtualnej - patrz artykuł picasso w linku, który zapodał marekW - i na tej podstawie ustalił optymalny jej rozmiar. Komputer jako przeglądarka internetu bądź stacja 3D/CAD (w tym gry i grafika) to inna miara zużycia pamięci wirtualnej. Na to nakładają się jeszcze różnice w konfiguracji sprzętowej (fizyczna wydajność).

 

System szuka dla pliku stronicowania jak największych bloków wolnej przestrzeni na dysku... O położeniu pliku wymiany wspomina w/w artykuł picasso. Dla porównania polecam również poniższy artykuł.

http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_ram_03.php

 

Najlepszym rozwiązaniem, o czym przekonasz się z powyższych lekturek jest osobna (pierwsza) partycja na szybszym! urządzeniu = równoległy dostęp, a do tego plik wymiany nie ulega fragmentacji. Co do wyboru FAT kontra NTFS to zdaje się, że na partycji FAT32 nie można utworzyć pliku większego niż 4 GB (partycji do 32 GB), zaś dla partycji FAT16 limitem jest plik ~2 GB. Może to mieć znaczenie choć przyznam, że nie miałem okazji tego zweryfikować. :)

Odnośnik do komentarza

@3oo: nie do końca mi o to chodzi. W moim poscie nie chodziło mi o rozmiar pliku wymiany (rozmiar już wiem jak mniej więcej ocenić) a o jego fizyczne położenie na dysku. Prawdopodobnie założe sobie jakiś stały rozmiar (z zapasem) i moje pytanie brzmi gdzie najlepiej go umiescić?

 

Pytanie o typ systemu plików również dotyczyło położenia pagefile.sys (początek dysku/środek dysku/nie ma znaczenia) a nie jego rozmiaru.

 

To ze plik ten najlepiej umieścić na innym szybkim dysku to też wiem. Ale akurat w obecnej sytuacji mój dysk systemowy jest o wiele szybszy niż "drugi"*, więc nawet nie jestem pewien czy to by coś dało, więc na razie rozpatruję położenie pliku na pierwszym dysku chcąc wybadać wszystkie możliwości.

 

*) UDMA100/8MBcache/7200rpm vs UDMA66/0,5MBcache/5400rpm

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...