Skocz do zawartości

Znikające ikony/pliki


Kwiot3k

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jest. To Twój kawałek obrazka.

 

Po odpaleniu HWInfo zamknij okno System Summary.

 

HW1.JPG

 

Klik tak jak jest "1" - w prawym oknie "2" pojawią się informacje i masz przewinąć do samego dołu tak jak na mojej poprzedniej ściągawce.

Zobaczysz SMART i to masz pokazać.

 

Dasz radę. :thumbsup:

 

Jeżeli wykonałeś tak jak opisałem i widać tylko to co na obrazku to są dwie możliwości:

1. Dysk to trup

2. Dysk jest wadliwie zamontowany - złącze, kable itp.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Proszę czytać mnie uważnie i ze zrozumieniem.

 

W pierwszym etapie proszę uruchomić BIOS, wciskając klawisz del przy starcie komputera. Następnie przejść do sekcji Integrated Peripherals i tam w części

Onborad SATA Mode zmienić na NATIVE IDE. Dorzucam screena, z tym, że na screenie jest opcja RAID, którą to właśnie musisz zmienić na IDE

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bcd03d31c2d07363.html

 

I jeszcze:

Advanced BIOS Features i w sekcji 1s boot device ustawić napęd DVD (powinien mieć w nazwie DVD). Czyli wybierasz 1s Boot Device - naciskasz enter i wybierasz z listy DVD. Potem najeżdżasz na 2s Boot Device i wybierasz hdd.

Jeśli enter nie zadziała to być może zmieniasz plusem i minusem kolejność. Są różne biosy, nie wiem jak jest w tym.

Poglądowy screen (na screenie napęd DVD jest drugi)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5fae30b49efe7f04.html

 

Następnie proszę pobrać Hiren's Boot z http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip i wypalić na płytę. Można do tego wykorzystać program, który znajduje się w pobranym archiwum - BurnCDCC.exe. http://www.hiren.info/pages/how-to-burn-iso

lub

http://www.hirensbootcd.org/burning/

 

Po wypaleniu proszę się zbootować z płyty - jesli pomyslnie wykonales polecenia wyżej, to procedura automatycznie sie rozpocznie (jesli plyta jest w napedzie i uruchomisz komputer ponownie) i ujrzysz grub menu, w którym wybierasz opcje DOS TOOLS, potem Hard Disk Tools i MHDD.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

 

Interesuje nas SMART. Proszę się wstrzymać ze skanowaniem. W przypadku, gdy SMART będzie niedostępny to na swoja odpowiedzialnosc mozesz odpalic skan. Dodam, ze nieodczytanie SMART moze miec kilka przyczyn, zaś skanowanie zdegradowanego dysku może go trwale uszkodzić - co zdarza się tylko przy naprawdę kiepskim stanie nośnika, czyli stosunkowo rzadko.

 

Póki co - to wszystko.

Odnośnik do komentarza

Ładnie mi to opisałeś i powinno mi się udać, zobacze jeszcze co i jak. Nie che ryzykować skanu dysku jeśli mogę go trwale uszkodzić, ponieważ mam na nim ważne pliki które muszę mieć a narazie nie mam ich gdzie zgrać.

 

Mam do was takie pytanie z ciekawosci (jeśli nie macie czasu na takie bzdury, nie chce się wam odpowiadać, albo uważacie że to pytanie jest bez sensu czy coś, spoko to jest tylko z ciekawości), no więc skoro dysk jest uszkodzony i na normalnym trybie mnie wywala, to dlaczego na Safe Mode uszkodzony dysk się nie objawia?

 

EDIT: Na 2nd Boot Device nie ma hdd.

Odnośnik do komentarza

Tu chyba jest jeden problem o którym zapomniałem - chociaż domyślnie nie powinno tak być.

Zobacz na pierwszej stronie BIOS - klik na dysk - Enter . Sprawdź czy jest opcja SMART i czy jest na Enabled. Jeżeli nie to zmień też przez Enter lub +.

To może być powodem tego, że Crystal go nie widział.

 

1st Boot Device sprawdź jakie są możliwości.

 

A Twoje pytanie wcale nie jest głupie i chyba wiem w czym jest problem - odpowiem później oddzielnie.

Odnośnik do komentarza

No więc tak:

Mam prośbę żebyś mi podał jakąś drogę jak trafić do tego S.M.A.R.T enabled/disabled (przynajmniej w którym tym wierszu pierwszej kolumny szukać). Sam tego nie znalazłem :confused: 

Kolejna sprawa:

Zapomniałem wcześniej zapisać zmiany z tego SATA MODE i gdy teraz zapisałem zmiany na to Native IDE i włączyłem Safe Mode to mnie zresetowało (chyba że tak miało być to ok), no więc ustawiłem tak jak było wcześniej w tym SATA MODE i wbiłem na ten Safe Mode żeby wrzucić tego posta.

 

Skoro zapomniałem zapisać zmiany to i te boot device nie były zmienione i kolejność była taka jak na początku

1. RAID:RAID READY

2. RAID:ML-DT-ST-DVDR

3. USB:Generic-Compa

4. LAN

Odnośnik do komentarza

Mam prośbę żebyś mi podał jakąś drogę jak trafić do tego S.M.A.R.T enabled/disabled (przynajmniej w którym tym wierszu pierwszej kolumny szukać). Sam tego nie znalazłem

 

Wchodząc do BIOS pojawia się pierwsza strona zazwyczaj z podstawowymi danymi typu data, czas, myszka i niżej dyski itp.

Czy widzisz tam swój dysk WD? Pokaż ewentualnie fotkę.

 

Odpowiedź na pytanie o SAFE Mode:

W tym trybie komp startuje TYLKO z ograniczoną konfiguracją i korzysta z systemowych sterowników, uruchamia tylko niezbędne usługi i procesy wykluczając elementy innych firm (ogólnie).

 

Wniosek jest taki, że na dysku jakieś sterowniki, aplikacje, platformy (np. Framework) znalazły się w obszarze uszkodzonych sektorów dysku co skutkuje wykrzaczaniem w trybie normalnym gdzie ładowany jest cały system z pełną konfiguracją.

Masz pecha. Wystarczy, że jest to tylko jeden plik.

Odnośnik do komentarza

W PC Health (czy jakoś tak) na samym dole pisało SMART Fan i był Enabled.

 

Mam jeszcze takie coś, na Safe Mode nie czyta mi zdj z tel więc musze to przepisać.

 

Product Information

---------------------------------------------------------------------------------------

Processor Type

AMD Phenom II X6 1065T Processor

Processor Speed 2.90GHz

System Mermory 8192MB

Product Name Veriton M430

System Serial Numer

System BIOS Version P01-B3

Bios Release Date 01/26/2011

Asset Tag Number

Nie wiem jednak czy to o to chodziło.

 

PS. Był mi potrzebny najnowszy Framework i ja go zainstalowałem i własnie od tego momnetu zaczęły się problemy, to nie był pierwszy raz gdy miałem problemy po zainstalowaniu Framework.
 

Odnośnik do komentarza

Muszę znikać. Zostawmy to do jutra.

Problemy z Framework były tu na forum ale Ty masz dodatkowo problem z dyskiem.

 

Poczytaj manuala do lapka i zobacz jak zdemontować dysk - to proste. Masz sprawdzić poprawność montażu metodą wyjmij - włóż i umocuj. Obowiązkowo.

 

Następnie proponuję odpalenie Safe i Start - Akcesoria - Wiersz polecenia - PPM - uruchom jako administrator - Enter.

 

W oknie wklep chkdsk c: /f /r Enter - uwaga na spacje.

 

Pojawi się monit o sprawdzanie dysku przy następnym uruchomieniu - akceptujesz (chyba t lub y) i robisz uruchom ponownie.

Nie wykonujesz żadnych działań tylko czekasz na zakończenie.

 

Zobacz czy były jakieś naprawy w systemie plików.

Odpal system normalnie i sprawdź czy jest poprawa.

Odnośnik do komentarza

Porady, które podałem były w oparciu o manauala do tego pc - Veriton M430, który ma tą płytę. Nie ma opcji włączaenia czy wyłączenia SMART.

 

Tak, przestawienie pracy trybu kontrolera z RAID (Ahci) na IDE mogłoby spowodować, że system się zrestartuje - pamiętam, że od tego zagadnienia zaczęła się moja znajomość z Wiesiem :). Twierdził, że jest inaczej, chociaż to zależy od kilku czynników i to kwestia odpowiednich ustawień rejestru.

 

Co do dysku - autor się troszkę zbyt wystraszył. Ja muszę napisać, że istnieje pewne ryzyko, chociaż uważam, że jest ono znikome. Chodzi po prostu o algorytmiczne podejście do tematu, a pierwszym punktem pracy z dyskiem - jest zrobienie jego kopii posektorowej, drugim zaś jest jego analiza w oparciu właśnie o smart. I od tego też zdarzają się wyjątki.

Czasem na dysku są błędy w miejscach, których nie czyta przy starcie systemu, natomiast przy skanowaniu są one odczytywane - co w skrajnych sytuacjach może spowodować dalszą degradację.

Dodam, że chdsk z komendą /r też sprawdza wolne sektory pod kątem uszkodzeń, więc jeśli mhdd miałby uszkodzić dysk - to z pewnością chkdsk zrobi to pierwszy, bo jest bardziej agresywny.

Jeśli mam być szczery - to stosunkowo rzadkie przypadki. Ja bym na Twoim miejscu zaryzykował, a wcześniej zgrał najważniejsze pliki.

Zresztą - najpierw miałeś sprawdzić czy będzie widoczny SMART w MHDD. Czego nie zrobiłeś, a prosiłem - żebyś czytał mnie uważnie.

Odnośnik do komentarza

Zresztą - najpierw miałeś sprawdzić czy będzie widoczny SMART w MHDD. Czego nie zrobiłeś, a prosiłem - żebyś czytał mnie uważnie.

 

Tak, to prawda nie zrobiłem tego, ponieważ...

 

Potem najeżdżasz na 2s Boot Device i wybierasz hdd.

 

...prośiłeś żebym na 2s Boot Device ustawił hdd, a z tego co widziałem to nie miałem tam hdd, więc mnie przystawiło. Mam to pominąć i szukać tego S.M.A.R.T. tym programem z płytki co tam kazałeś mi nagrać i wypalić? Ewentualnie co mam wstawić na 2s Boot Device?

Odnośnik do komentarza

Jeśli masz problem z uruchomieniem płyty z MHDD lub lekko jesteś zagubiony - możesz uruchomić MHDD z pendriva:

Jak wykonać bootowalnego pendriva z programem MHDD?
1.  Pobieramy Parted Magic 2013.08.01 - http://www.majorgeeks.com/files/details/parted_magic.html
2.  Pobieramy Universal USB Installer (program jest bezinstalacyjny) - http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3
2a. W rozwijanym oknie wskazujemy 'PartedMagic'
2b. Wskazujemy pobrany obraz iso Parted Magic w miesjcu zapisania na dysku
2c. Wskazujemy pendriva na który zostanie zapisany/przetworzony obraz iso (uwaga: wszystkie dane zostaną utracone na skutek formatowania - jeśli je masz - wcześniej skopijuj tymczasowo gdzieś indziej!)
2d. Naciskami 'Create' - bootowalny pendrive z Parted Magic zostanie utworzony.
3.  Bootujemy pendriva i w oknie startowym wybieramy 'Extras Menu' --> MHDD. Zatwierdzamy Enter.
http://250kb.de/uXjFfyz

 

 

Skoro zapomniałem zapisać zmiany to i te boot device nie były zmienione i kolejność była taka jak na początku
1. RAID:RAID READY
2. RAID:ML-DT-ST-DVDR
3. USB:Generic-Compa
4. LAN

Aby pendrive zbootował się musisz przestawić go z pozycji 3 na 1 i po wykonaniu akcji z w/wym programem ustawić bootowanie jak powyżej aby zameldować się w Windows.

Odnośnik do komentarza

Jeśli masz problem z uruchomieniem płyty z MHDD lub lekko jesteś zagubiony - możesz uruchomić MHDD z pendriva

 

Narazie nie rozchodzi mi się czy umiem czy nie umiem, ale o to że na 2s Boot Device nie mam opcji hdd. A nie wiem czy jeśli na 2s Boot Device nie będzie ustawione hdd to czy nie wiąże się to z jakąś konsekfencją?

Odnośnik do komentarza

Drogi Kolego:

Proszę abyś przestawił to co masz na miejscu nr 1 na miejsce nr 2, a na pierwsze ustawil swoja nagrywarke/naped dvd.

 

I to miales zrobic. Mozesz zrobic w biosie zdjecie aparatem i wrzucic tu je albo napisac jakie sa roznice w stosunku do screena, ktory zamiescilem.

 

Nie wiem co to jest konsekfencja. Chodzi o konsekwencję?

 

Twoim celem jest zmiana kolejności bootowania. I opcje o których rozmawiamy to robią. Implikacją będzie zatem próba startu systemu operacyjnego z innego nośnika. Przy braku nośnika bądź jego nietypowej strukturze, procedura przechodzi do kolejnego etapu, czyli bootowania z kolejnego w kolejce nośnika. To jedyna konsekwencja.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...