Skocz do zawartości

Obraz zawartosci a nie calego dysku zewnetrznego na inny dysk zewnetrzny.


kaczakkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zewnetrzny HDD o pojemnosci 2 TB.

Zebralo sie przez te wszystkie lata 1,3 TB roznych projektow, pism, w sumie waznych spraw.

Do tej pory szczescie mi sprzyjalo, i nie mialem z dyskiem klopotow, ale najwyzsza pora zrobic obraz na drugim zewnetrznym HDD. Kupilem taka sama pojemnosc tj 2 TB.

I tu zaczely sie problemy, probowalem XXClone, RawCopy, innymi.

Za kazdym razem jest to samo, czyli dysk docelowy jest za maly wobec dysku zrodlowego.

Obawiam sie zmienic rozmiary partycji zrodlowej przy pomocy GParted, bo moge stracic bootsector.

W tej sytuacji zostaje mi jedynie znalezc program ktory przenosi jedynie zajete sektory (a nie wszystkie)

z dysku/partycji zrodlowego na docelowy.

Mozecie jakis zweryfikowany program polecic?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Podane narzedzie sluzy jedynie do bezpiecznej zmiany (zmniejszenia!) rozmiarow partycji zawierajacej System + wszystkie dane, a nie do robienia jej obrazu.

Zeby nie popelnic bledu (tylko jedna szansa) najpierw na probe zainstaluje na nowym - pustym zewnetrznym HDD jakis OS a nastepnie zmiejsze partycje systemowa zeby zobaczyc jak to wyszlo.

Rozumiem. Dziekuje. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

@Bonifacy.

Bardzo dziekuje za linki.

Te softy miroruja + backupuja  cale dyski i partycje (rowniez z wolnym miejscem)

Zamierzam zrobic "obraz" danych z zrodlowej partycji = 1.3 TB,  (z wylaczeniem pustego miejsca na tej partycji = 0.7 TB). Tylko katalogi + dane ktore sam zapisalem.
Obraz nie backup

Wiem, ze taki soft istnieje, tylko nie pamietam ktory to jest.

Odnośnik do komentarza

W opisie Todo backup czytamy:

 

 

Opis:
aplikacja to kompleksowy sposób na kopiowanie i przywracanie dysków / partycji. Funkcjonalność programu jest naprawdę szeroka:

  • backup: backup partycji systemowej bez przerywania pracy systemu, backup poszczególnych plików, harmonogram wykonywania kopii, wykonywanie kopii przyrostowej

 

Co Twoim zdaniem znaczy, backup poszcezgólnych plików? :blink:

Odnośnik do komentarza

Znowu szukasz dziury w całym.

 

Te softy miroruja + backupuja  cale dyski i partycje (rowniez z wolnym miejscem)

 

Bzdura. Korzystałeś kiedyś aby tak twierdzić?

 

 Obraz nie backup

 

Wiesz jak wygląda Backup w Easeus?

Soft tworzy pojedyńczy plik z rozszerzeniem bodajże pdb (lub coś podobnego - nie mam teraz dostępu), który zawiera TYLKO backupowane pliki z całej partycji.

Utworzony plik jest możliwy do otwarcia przy pomocy eksploratora i widoczny jako cały magazyn z pełną strukturą plików i katalogów.

Możesz np. z pliku obrazu kopiować w dowolne miejsce plik zawarty w obrazie.

 

Przed backupem partycji w opcjach ustawiasz stosowny (dodatkowy) stopień kompresji aby jeszcze bardziej zmniejszyć tworzony plik. Ale nie przesadzaj.

Soft wcześniej sprawdza partycję kompresowaną oraz tą na którą wykonywany jest backup i ocenia możliwość wykonania operacji.

 

Jaki masz problem z wykonaniem tej prostej operacji?

 

Na docelowym dysku tworzysz jedną dużą partycję 2 TB. Robisz backup.

Znając wielkość pliku z backupem w Zarządzaniu dyskami zminiejszasz partycję z backupem a wolne miejsce przeznaczasz na co chcesz.

Odnośnik do komentarza

Krotko, bo pisze z innego komputera i miejsca.

W EaseUS byly mozliwe 2 warianty:
- backup

- mirror

Wybralem to drugie, dalem Enter wskazalem dysk zrodlowy i docelowy i dostalem komunikat ze dysk docelowy jest niezgodny. (mysle ze chodzi o wielkosc)

Dokladnie tresc komunikatu przesle wieczorem.

Mirror to dokladna kopia dysku w skali 1:1 do zastapienia padnietego dysku, a nie jego przywracania jak jest z backupem.

 

Ps. Moze moim bledem bylo ze nie stworzylem podstawowej partycji na dysku docelowym, tylko probowalem od razu na zywca???

      W kazdym razie diskmgmt.msc "widzial" obydwie zrodlowa i docelowa i EaseUS tez widzial.

Odnośnik do komentarza

kaczakkk teoretyzujesz. Zobacz jak to wygląda w rzeczywistości u mnie na przykładzie Paragon B&R 12Compact.
Moja partycja systemowa C - http://zapodaj.net/ed6f229cff766.png.html
A tak wygląda obraz tej partycji wykonany tym programem i jego "parametry" - http://zapodaj.net/a9b2a92e89bd6.png.html
Tak więc cała partycja ma 117GB, zajęte miesjce ma 47,5GB a wykonany obraz tej partycji zajmuje tylko 29,6GB ( w podanym przykładzie składowany w utworzonej kapsule bezpieczeństwa).
To samo osiągniesz w Paragon Backup & Recovery 2014 Free. Używałem Paragon Backup & Recovery 2013 Free, więc wiem co mówię.
O czym Ty ciągle piszesz i drążysz to jest funkcja klonowania (clon 1:1) i wybierasz świadomie w ustawieniach programu. To samo jest w innych podanych przeze mnie softach.
Czytałeś dokładnie pdf-a do Paragon Backup & Recovery 2013 Free? Tam jest wszystko wyjaśnione.

Odnośnik do komentarza

Ty nie rozumiesz i mylisz pojęcia! To co chcesz zrobić masz przedstawione w moim poście powyżej.
Zrobiłem beckup (obraz) partycji systemowej, tj. całego zajętego miejsca 47,5GB do wielkości 29.6GB. Pozostałe miejsce zostało pominięte przez program.
kaczakkk - Ty chcesz zrobić to samo a twierdzisz, że białe jest czarne...
Nie bij piany. Zainstaluj Paragon Backup & Recovery 2013 Free - http://www.v3.co.uk/v3-uk/download-review/1957567/paragon-backup-recovery-compact-bit , czytaj pdf-a, trenuj na żywym organiźmie.
Parafrazując: Minimum słów - maksimum muzyki.

Odnośnik do komentarza

Zrobie jutro tj w sobote, bo na dzisiaj to mam dosyc.

Swoja droga to by sie przydalo zestawienie wyjasniajace roznice miedzy:

- backup (3 rozne rodzaje, to jest na ten sam dysk?)

- klon      (to jest na inny dysk w skali 1:1)

- mirror = lustro = obraz = klon???

Trzeba by to jakos uporzadkowac.

 

Ps. Z tym trenowaniem na zywym organizmie to jestem baaardzo ostrozny, bo to moja praca za ostatnie kilka lat.
       Imponujace rozmiary tych dyskow, to jakies macierze?

       Teraz mi przyszlo do glowy, ze zasadnicza roznica miedzy backupem a klonem jest taka ze jak padnie dysk zrodlowy to zaden backup nie pomoze, tylko klon jako lustrzane odbicie pierwowzoru ratuje sytacje.

Niby drobiazg ale decydujacy.

Odnośnik do komentarza
Swoja droga to by sie przydalo zestawienie wyjasniajace roznice miedzy:

 

- backup (3 rozne rodzaje, to jest na ten sam dysk?)

 

- klon      (to jest na inny dysk w skali 1:1)

 

- mirror = lustro = obraz = klon???

 

Trzeba by to jakos uporzadkowac

Trochę na ten temat - http://www.download.net.pl/backup-dysku-twardego-czym-rozni-sie-klonowanie-od-obrazowania/n/1663

 

 

Imponujace rozmiary tych dysków, to jakies macierze?

Przecież to zwykły, pojedyńczy dysk twardy o pojemności 500GB podzielony na dwie partycje + utworzona Paragonem partycja bezpieczeństwa zawierająca obraz partycji C. Odpowiednik laptopowych partycji Recovery.

---------------------------------------------------------------

 

BTW: Uważam, że to co chcesz wykonać to jest przerost formy nad treścią. Masz dysk zewnętrzny z projektami, pracami i ważnymi rzeczami - OK.

Ale po co chcesz komplikować sprawę poprzez programy do ogólnie mówiąc backupu? Czy nie prościej na tym drugim dysku utworzyć jedną dużą partycję 2 TB i ręcznie poprzerzucać poprzez systemowe kopiuj/wklej potrzebne dane?

Po co na magazynach danych jakimi tu są dyski zewnętrzne tworzyć partycje? Po co tworzyć np. dwie partycje jak można utworzyć dwa katalogi A i B z podkatalogami i tam skopiować dane? Prostota jest tu atutem.

Edytowane przez Bonifacy
Odnośnik do komentarza

@kaczakkkk

 

Poczytaj mój post #8 oraz swoje.

 

Dzisiaj zrobiłem celowo backup swojej partycji systemowej 1 TB z wykorzystaniem Easeus ToDo Backup.

 

Backup.JPG

 

I teraz patrz na cyferki.

 

1 - to zawartość całej mojej partycji systemowej.

2 - to zajętość miejsca

3 - to backup partycji systemowej 1 TB z zajętością około 72 GB a backup to 27 GB. Ustawiona kompresja Medium. Możliwa również High.

4 - to zawartość backupu z możliwością rozwinięcia każdego katalogu i wykorzystania plików zawartych w Backup do np. skopiowania w dowolne miejsce włącznie z plikami systemowymi typu pliki rejestru itd.

5 - to wcześniejsze backupy tej samej partycji z wcześniejszych okresów.

 

Czy teraz rozumiesz, że backup tego typu nie zajmuje tyle samo miejsca co dane źródłowe?

Przypominam, że backup robiony był z partycji 1 TB.

 

Odnośnik do komentarza

Jak powiedzialem tak zrobilem.

Sciagnolem - zarejestrowalem - zainstalowalem Paragon Backup & Recovery 2013 Free.

W ramach wprawki zrobilem backup partycji systemowej "C" wraz z bootsectorem.

Backup trwal ok 40 minut i w wyniku dostalem nieduzy 3.88 GB plik backupu ( nie clona !!!) z rozszerzeniem "pfi"

Moje zastrzezenia:

- jezeli backup partycji systemowej 40 GB (zapisane - 7 GB, reszta - wolne.) trwa 40 min, to ile bedzie trwal backup dysku 2 TB (zapisane

  1,3 TB)? Tydzien?

- Ja nie chce backupu!!!!

   Ja chce klona (1:1) !!!!

    Klonowanie jest jednym z rodzajow backupu.

    Paragon Backup & Recovery 2013 Free nie klonuje.

   Dajcie mi namiar, prosze na dobry soft ktory sklonuje mi tylko dane omijajac wolne miejsce na dysku.

   Backup jest dobry jak dysk pierwotny zlapie wirusa, sysytem plikow sie rozsypie - ale backup nie pomoze jak dysk (elektronika czy mechanika) sie rozsypie. Wtedy tylko ..klon.

 

Ps. teraz biore GParted formatuje i robie jedna maksymalna partycje podstawowa, na ktora spodziewam sie sklonowac !!!! wszystkie dane (bez miejsca wolnego) z dysku zrodlowego.

 

Moze sie komus przyda:  http://www.forensicswiki.org/wiki/Category:Disk_Imaging
                                         http://traxter-online.net/?s=klonowanie
                                         http://www.techsupportalert.com/best-free-drive-cloning-software.htm

Odnośnik do komentarza

Kaczak przeczytaj sobie kilka razy tytuł tematu. Przeczytaj bardzo uwaznie. A potem zastanów się najlepiej przy flaszce o co Ci  chodzi.

 

- Ja nie chce backupu!!!!

   Ja chce klona (1:1) !!!!

 

and

Backup jest dobry jak dysk pierwotny zlapie wirusa, sysytem plikow sie rozsypie - ale backup nie pomoze jak dysk (elektronika czy mechanika) sie rozsypie. Wtedy tylko ..klon.

 

 

 

zacytuje klasyke kina polskiego - Co Ty wiesz odyskach.

Odnośnik do komentarza

Musze powiedziec ze ja mam podobne odczucia, problem musi byc w semantyce.

Pisalem juz kilkukrotnie:

- dysk zrodlowy:

                     - tatal capacity - 1 999,662,739,456

                     - zajete            - 1 293,974,855,680

                     - free               -     705,687,883,776

 

-dysk docelowy:

                     - total capacity - 2 000,397,352,960

                     - zajete            -            128,643,072

                     - free               - 2 000,268,709,888

 

Zwyczajne kopiowanie plikow odpada bo sciezki dostepu do niektorych plikow sa za dlugie (ma czesto miejsce) i proces sie zatrzymuje. Musialbym siedziec przy kompie 3 dni i korygowac. Juz to cwiczylem.

Napisze jeszcze raz: ja nie chce w awaryjnej sytuacji przywracac danych z backupu !

Ja chce tylko sklonowac dane "zajete            - 1 293,974,855,680" na dysk docelowy i schowac go w szafie.

Ja chce w awaryjnej sytuacji wymienic dyski, padniety zrodlowy zastapic sklonowanym docelowym !!!

Odnośnik do komentarza

No. wreszcie pojawił się pierwszy post tego tematu. :lol:

 

Ja chce w awaryjnej sytuacji wymienic dyski, padniety zrodlowy zastapic sklonowanym docelowym !!!

 

Czytaj drugi post. Pobierz, zainstaluj.

Usuń z docelowego wszystkie partycje - ma być czysty.

Uruchom soft - zakładka Wizard - Clone disk wizard . Opieram się na wersji Pro.

Klonujesz dysk.

 

Następna operacja na docelowym dysku z tym samym softem to zmniejszenie rozmiaru partycji sklonowanej do rozmiaru oczekiwanego od tyłu + pewien zapas np. 10%.

Ten zapas musisz zostawić na przyszłe poprawne funkcjonowanie dysku.

Musisz wybrać Apply po wybranej operacji inaczej nie nastąpi wykonanie działań.

W trakcie tej operacji soft automatycznie dokonuje defragmentacji partycji przed jej zmniejszeniem.

Proces zazwyczaj składa się z kilku etapów.

 

Działaj i napisz post numer #3, że temat do zamknięcia. :cheer:

Odnośnik do komentarza

Post Nr 2 =EaseUS Partition Master Free.

Dlatego upewnialem sie uprzednio ze jest to soft do partycjonowania a nie do klonowania.

Tylko nie rozumiem po co mi on skoro podstawowe funkcje:

                                                                                            - format

                                                                                            - tworzenie nowej partycji i jej atrybutow moge robic i robie z diskmgmt.msc !?

Przeciez problem nie jest w partycjonowaniu, tylko w klonowaniu samych danych.

No i teraz doszla niezgodnosc rozmiarow sektorow miedzy oboma dyskami. Znalazlem ciekawe zdanie w temacie:

"
If the source disk is 512 bytes per sector but the destination is 4 KB per sector, we are sorry that neither EASEUS Partition Master nor EASEUS Disk Copy can help you finish the copy between the two disks."

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...