Skocz do zawartości

Windows 7 po zmianie płyty głównej nie uruchamia się


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W starszym komputerze miałem Windows 7 x64 na płycie GigaByte GA-EG41MF-US2H (chipset Intel G41), zmieniłem płytę na GA-H61M-DS2 (chipset H61Expres), procesor Intel Corei3 oraz pamięć na DDRIII. Przełożyłem dysk ze starego do nowego PC i zgodnie z przewidywaniem system nie uruchomił się. Próba "naprawy podczas uruchamiania" niczego nie zmieniła. Znalazłem informację w necie o możliwości instalacji nowych sterowników komendą "dism" ale to nie ten poziom dlatego proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Co oznacza "system nie uruchomił się"? do jakiego etapu dochodzi? czy wyświetla jakiś błąd?

Siódemka ma dość elastyczny HAL i powinna wstać ale wypada zrobić pewne przygotowania.

Jeżeli masz jeszcze tą starą płytę sprawdź czy na niej wstaje (być może system uległ trwałemu uszkodzeniu).

Przed przełożeniem dysku należy w takiej sytuacji odinstalować wszelkie pakiety sterowników OEM, zwłaszcza te od chipsetu i kontrolera dyskowego, można też system zapieczętować z uogólnieniem (aby taki system wstał poprawnie powinno się zintegrować w nim docelowe sterowniki, zwłaszcza te wcześniej wymienione, powinno się do tego użyć właśnie dism-a).

Na czas odpalenia systemu proponuję zminimalizować ilość urządzeń wyłączając w biosie co się da, dobrze mieć klawiaturę ps2 wtedy można wyłączyć wstępnie usb.

 

Osobiście używam bez reinstalacji siódemkę na trzeciej kolejnej platformie sprzętowej (nieprzerwanie od fazy RC systemu) i nie miałem większych problemów przy przenosinach (a zmieniałem chipset z nvidii na intela).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Podłączyłem dysk do starej płyty, system uruchomił się poprawnie bez błędów. Po podłączeniu do nowej płyty (klawiatura PS2) w UEFI wyłączony USB, system próbuje się uruchomić ale po kilkunastu sekundach ukazuje się komunikat:

"Odzyskiwanie po błędzie systemu" Uruchom narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania lub Uruchom system normalnie. Próbowałem jednego i drugiego ale bez skutku. Podłączyłem do starej płyty i system uruchamia się.

maggreg pisze

 

aby taki system wstał poprawnie powinno się zintegrować w nim docelowe sterowniki, zwłaszcza te wcześniej wymienione, powinno się do tego użyć właśnie dism-a

tak, na początku wspomniałem o tym ale nie wiem jak tej komendy używać dlatewgo zwróciłem się o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Zmieniałem płyty z AMD na Intel i vice versa i dało spokojnie radę. W Twoim przypadku raczej powinno być się bez większych zmian, ale to różnie bywa. Dobrze, że system w ogóle zaczyna startować. Jak włączasz komputer nawalaj w F8 aż pojawi się menu wyboru systemu. Wybierasz tryb awaryjny jak wejdzie to najpierw deinstalujesz stare sterowniki – o ile jest taka możliwość w panelu sterowania. Potem instalujesz z płyty nowe sterowniki, choć nie wszystkie mogą się chcieć zainstalować jednak w większości przypadków powinno grać. Ze sterownikami do płyty głównej (to najważniejsze!) nie powinno być problemu.

 

Jak to nie zadziała to dobrze, że na starej płycie chodzi. Procedura podobna – odpalasz kompa normalnie i deinstalujesz sterowniki, potem podłączasz dysk pod nową płytę.

Odnośnik do komentarza

Podłączyłem dysk do starej płyty, odinstalowałem sterowniki i zainstalowałem sterowniki z CD nowej płyty głównej. Przełożyłem dysk do nowej płyty gł. i nadal nic. System zaczyna się uruchamiać i pojawia się komunikat Trwa uruchamianie systemu po  kilku sek. następuje reset i komputer uruchamia się od nowa tym razem pojawia się komunikat: Uruchamianie systemu Windows nie powiodło się. Przyczyną może być niedawna zmiana sprzętu lub oprogramowania.

Odnośnik do komentarza

Bo zrobiłeś błąd. Na starej płycie nie instaluj nowych sterowników z tej przyczyny, że stara płyta nie ma nowych części! Sterowniki nie zainstalują się. Choć jak odinstalowałeś stare to powinno pójść… W trybie awaryjnym system się odpala, czy nie? Jak się odpala to w nim instaluj sterowniki. Jak nie to podłącz dysk pod stary komputer odpal system normalnie i uruchom wpisz: msconfig. Klikasz w drugą zakładkę rozruch. Tam zaznaczasz bezpieczny rozruch i zaznaczasz minimalny. Zatwierdzasz i wyłączasz komputer i normalnie uruchamiasz na nowym. Jeśli wstanie instalujesz co trzeba – sterowniki z płyty a nie inne wynalazki. W msconfig przywracasz sytuację jak przed wprowadzeniem zmian. Uruchamiasz ponownie komputer i powinno grać. Jak nie to się będziemy dalej zastanawiać. Może będzie trzeba ręcznie wywalić z menadżera urządzeń sterownik ATA/SATA i przywrócić domyślny, a także sterownik z men kontrolery magazynu. Skoro chodziło jako ATA to powinno pójść.

Odnośnik do komentarza

System na nowej płycie nie uruchamia się w żadnej postaci. Podłączyłem do starej płyty, uruchomiłem system i msconfig zaznaczyłem bezpieczny rozruch - minimalny. Dysk podłączyłem do nowej płyty i po włączeniu komputera system uruchamiał się ok 5 sek i przed resetem wyświetlił komunikat: Microsoft Windows version 6.1 (build 7601: service pack1)4 System Processors [8086 MB Memory] MultiProcessor Kernel The system is booting in safemode  - minimal services.

Odnośnik do komentarza

Dziwnie to wygląda. Jeśli korzystałeś na poprzedniej płycie ze zintegrowanej grafiki Intela to ją odinstaluj i przywróć domyślny serownik VGA. W zasadzie spróbuj odinstalować wszystko coś się da i zostawić tylko na domyślnych sterach Microsoftu. Zazwyczaj objawy jak piszesz związane są ze sterownikiem SATA (AHCI), ale tu są podobne zwłaszcza jak dysk działa jako ATA. Być może umyka nam jakieś ustawienie w UEFI, czasem drobny szczegół potrafi wywalić komputer. Ciężko to ogarnąć nie mając pacjenta przed sobą, czasem kabel wpięty inne łącze SATA może powodować skrzywienia, ale tu to na pewno nie to.

 

Jak już wszystko zawiedzie posłuż się poleceniem dism. Z tym będzie wiele zabawy. Musisz włączyć przywracanie systemu z wierszem pleceń. Wcześniej przygotuj sobie pendriva i skonfiguruj odpowiednio UEFI. Na pendrivie wypakuj wszystkie sterownik od Gigabyta. Najważniejszy sterownik chipsetu. Jak już odpalisz czarny ekran jak znasz literę pendriva to dobrze jak nie to szukasz. Jak znajdziesz to korzystasz z dism w taki sposób: dism /image:c:\ /add-driver /Driver:x:\scieżka do sterownika\ /recurse – x to litera pendriva może być D, E lub inaczej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...