Skocz do zawartości

Komputer nie włącza się całkowicie za pierwszym razem


Bonifacy1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od 2 dni mam następujący problem ze swoim komputerem - komputer nie chce się włączać za pierwszym razem, albo inaczej, włącza się ale bardzo dziwnie się zachowuje, a mianowicie, nie wyświetla nic na monitorze, napęd CD mieli przez 10 sekund a później karta graficzna działa na pełnych obrotach (wiatrak), wszystkie podzespoły widać i słychać że działają, dysk słychać że pracuje, wiatrak od procka wiruje, wiatrak od zasilacza również. Rozebrałem już całego kompa, wszystko poodpinałem i pospinałem ponownie, całego dokladnie wyczyściłem (komputer systematycznie był czyszczony), posprawdzałem w miare możliwości kondensatory (na płycie głównej,w grafice i w zasilaczu) i nic złego nie zauważyłem. Aby uruchomić komputer muszę go kilkanaście/kilkadziesiąt razy wyłączyć i włączyć, raz załapie za 5 razem a raz za 20, nie ma reguły. Jak już się komputer całkowicie włączy to działa poprawnie, ale wystarczy że na sekundę go wyłącze i cała akcja się powtarza.

Próbowałem już odpinać napęd CD i włączyć kompa bo podejrzewałem, że to on jest winien (przez to 'mielenie') ale nie pomagało, wyłączałem komputer z listwy, odpinałem kabel od zasilania żeby się caly komputer 'rozładował', później podpinałem, czekałem kilka minut żeby wszędzie doszło napięcie, ale też nic to nie dawało.

Przetrzepałem przez te 2 dni cały internet i z tego co wyczytałem to podobno może to być wina zasilacza bądź baterii w BIOSie, ale wolę się dopytać specjalistów (Was) bo już raz dzięki Wam mój komputer wrócił do żywych i mam do Was zaufanie ;)

Ja z kolei obawiam się czy to przypadkiem nie jest wina karty graficznej, ale to by nie wytłumaczało dlaczego ten napęd CD tak mieli..

Może to rzeczywiście zasilacz? Niedostateczne napięcie i skoki? Nie wiem już sam.. :wacko:

 

Bardzo proszę o pomoc

 

Dane komputera:

Intel Core 2 Duo E7300

NVIDIA GeForce 9800 GTX+

GIGABYTE EP45-DS3

Ram 4GB Kingstone

zasilacz Corsair 750TXEU 750W

 

Poniżej dołączam SS jeszcze z danymi komputera.

Wszystkie podzespoły były składane do kupy 11.2008r.

post-12133-0-92187500-1390945391_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Niedostateczne chłodzenie wnętrza kompa - około 60 st C.

2. Zbyt niska wartość napięcia + 12 V (spada do 11,5 V). Jeśli masz możliwość podmienić zasilacz zrób to i sprawdź w Sensors to napięcie.

3. Bateria sprawna.

4. Czy nie zapomniałeś o dodatkowym wtyku zasilającym +12V na płycie obok procesora - do sprawdzenia.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Dzięki za sprawdzenie.

 

Czyli problem z włączaniem leży po winie zasilacza? Różnica pomiędzy 12V a 11.5V jest aż tak duża, że przez to może nie włączać się komputer poprawnie? Nie orientuję się czy 0.5V to jest duży spadek.

Nie mam niestety możliwości podmiany zasilacza, szczgólnie tak mocnego (750W).

Btw, czy ja w ogóle potrzebuje tak duży zasilacz?

Odnośnik do komentarza

-edit-

@pkt 4 - hmm, nie odpinałem nic przy procku, zaraz rzucę okiem.

 

-edit-

przepraszam za posta pod postem, chciałem zedytować poprzedni a napisałem przez przypadek nowy :unsure:

 

-edit-

sprawdziłem wtyczke 12V obok procesora (4pin x 2), jest wpięta poprawnie.

 

Dzisiaj gdy włączałem kompa historia oczywiście się powtórzyła, musiałem go kilkanaście razy wyłączać i włączać żeby wreszcie zaskoczył.

Odnośnik do komentarza

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera

Zasilacz raczej markowy ale możliwe, że kondensatory wewnątrz padły. Wymontuj go , otwórz i sprawdź optycznie.

Pomiar napięć wiarygodny przy pomocy miernika - koszt około 30 zł i przyda się w domu.

Czy masz jakiś wentyl nawiewny i wyciągowy bo przy tych temperaturach wewnątrz - około +60 st C teraz a o lecie nie wspomnę kondensatory mogły po prostu wyschnąć i utracić pojemności nominalne. To może skutkować powstawaniem napięć tętniących (brak filtrowania) i może się również objawiać takimi skutkami jak masz. Bo zasilacz jako taki jest markowy - chociaż może to być felerny egzaplarz.

 

EDYTA

 

Do poczytania - również z komentarzami (post #3) - KLIK.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Test robiłem na zamkniętej obudowie komputera, dlatego też temperatura mogła być troszkę wyższa, bo zawsze komputer mam otwarty, więc kilka stopni wtedy ucieka. Chociaż jestem świadom tego, że nawet przy zamkniętym powinno być chłodniej w środku i powinienem zastosować jakiś cooler (i zrobię to).

A zasilacz już wczoraj wymontowałem, rozebrałem na części i obejrzałem kondensatory - nie znalazłem nic niepokojącego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...