Skocz do zawartości

Doświadczenia z UEFI i problemy.


wieslaw531

Rekomendowane odpowiedzi

Temat tylko dla zdrowotności i ku przestrodze jakie niespodzianki mogą nas spotkać.

 

Przez długi czas miałem system W7 Pro x64 na dysku z MBR. Płyta z typowym BIOS.

Układ był taki:
Dysk 1 - MBR - partycje C System (bez ukrytej BOOT) oraz K Backup.
Dysk 2 - MBR - partycje D Dane (WAŻNE!!!) oraz J Backup.
Dysk 3 - MBR - partycja E Temp.

Na partycji D znajdowały się wszystkie ważne instalatory, programy narzędziowe, dane oraz przeniesione via Eksplorator lokalizacje Moich Dokumentów etc.

 

Zmieniłem płytę główną na Sabertooth 990FX R2.0 ASUSA z UEFI.
Dysk 1 poszedł do drugiego komputera a w jego miejsce pojawił się nowy WD 2 TB sformatowany i przekonwertowany na MBR z identycznymi partycjami.

 

I tu zaczynają się schody.

W trakcie instalacji systemu - po wskazaniu partycji na system pojawił się komunikat, że na systemach UEFI system może być zainstalowany tylko na dyskach typu GPT.
Wybrałem opcje dysku i zgodnie z sugestią zezwoliłem na konwersję GPT.
System się zainstalował i niby wszystko było OK.

Zdziwiło mnie to, że według ogólnych informacji nie znikła partycja K. Wydaje mi się, że konwersja MBR-GPT jest możliwa tylko przy braku partycji na dysku.
Zainstalowałem wszystko co było niezbędne. Zmieniłem lokalizacje Moich dokumentów i innych na D:\DANE.

W Zarządzaniu dyskami dysk systemowy był typu GPT a pozostałe MBR.

W celu zabezpieczenia komputera przed problemami (poza przywracaniem systemu) korzystam z Easeus ToDo Backup Workstation z możliwością tworzenia płyty z WinPE.

I tu się pojawił problem. Brak możliwości włączenia Enable PreOS (możliwość wyboru startu systemu lub środowiska Easeus).
Dodatkowo utworzona płyta startowa kompletnie się wykrzaczała.
Ponieważ to soft licencjonowany - korespondowałem z Supportem. Reakcja bardzo pozytywna i duża chęć pomocy.
Dostarczałem niezbędne informacje, raporty itp.
Przesyłali mi specjanie spreparowane obrazy środowiska WinPE (3) i niestety za każdym razem z problemami.

Zdecydowałem o postawieniu systemu ponownie na dysku typu MBR.

Na drugim kompie próbowałem usunąć partycje dysku systemowego. O ile System i Backup poszedł bez problemów to już trzy małe partycje (1MB, EFI, BOOT i jeszcze jedna, której nie pamiętam) nie do ruszenia w ramach Zarządzania dyskami.

Diskpart nie potrafił załatwić problemu - błędy.
Skorzystałem z Easeus Partition Master - skasowałem, przekonwertowałem na MBR. W ZD stworzyłem ponownie dwie partycje System i Backup.

Niestety start instalacji powodował typowy komunikat o GPT.
Support Asusa poradził reset BIOS (UEFI). Bez efektów - ta sama sytuacja.

Włączyłem drugą półkulę (dotychczas była w stendbaju) i w UEFI - Advanced - BOOT znalazłem - 1 UEFI ASUS DRW, 2 - UEFI HDD, 3 ASUS DRW.

Tu był główny problem. Start instalacji na MBR z 3 opcji poszedł bez problemów.
Jednak zapaliło mi się czerwone światełko - partycja D: przy wyborze miejsca instalacji była oznaczona jako NIEPRZYDZIELONA!!!

I faktycznie po instalacji systemu partycja ta mi niestety znikła. W ZD - nieprzydzielone!!!!
Easeus Partition Master na drugim kompie - Recovery i odzyskałem wszystko.

Po podłączeniu do swojego systemu wszystko jest.
Zainstalowałem to co trzeba, przeniosłem lokalizacje itp.

Teraz nie mam żadnych problemów. Wszystko działa. Nawet lista odtwarzania w WMP mi nie ginie (pisałem taki temat).

 

To co najbardziej mnie wściekło to UTRATA partycji D:.

Kompletnie nie rozumiem powodu i przyczyny. Ale tak się stało.

 

Temat do zamknięcia. Chciałem się tylko podzielić doświadczeniami i uruchomić zawór bezpieczeństwa.

 

Pozdrawiam przyszłych instalatorów systemu na UEFI.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...