Skocz do zawartości

bsod i bccode 116 nvlddmkm.sys


mechusar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

szukałem pomocy na terytorium dawniej opanowanym przez Picasso, ale jako że razem z nią zniknęła stamtąd cała jakość porad to trafiłem tutaj. Przeklejam więc posta sprzed kilku dni, który dotyczy nadal nierozwiązanego problemu.

 

"Kolejny problem z komputerem, więc znów prośba o pomoc. Tym razem, o ile dobrze myślę, posypało się coś - tradycyjnie - z kartą graficzną/driverami.

 

Problem pojawił się wczoraj - podczas gry w Black Ops przez jakieś kilka minut pojawiały się drobne artefakty, ale problem ustał. Wyszedłem do windowsa (oryginalna siódemka) i tu znów problem - po rozwinięciu menu start i najechaniu kursorem na jakąś pozycję w nim zaczynały wariować czcionki w tle będące na wysokości tego kursora (np. na stronach internetowych włączonych w tle fonty zmieniały rozmiar, stawały się nieczytelne).

 

Dziś włączam komputer i klęska - za każdym razem blue screen. Nie jestem w stanie odczytać komunikatu, bo restart następuje w 2-3 sekundy, ale z tego co zdążyłem zauważyć to chodzi o nvlddmkm.sys i bccode 116.

 

Oczywiście próbowałem reinstalować sterowniki (GF GTX 260), ale żadna wersja nie pomaga. Próbowałem takie, na których wcześniej pracowałem bez problemu - 186.18, 197.45, 257.21 i najnowsze - 260.99. Za każdym razem bsod, a w awaryjnym dodatkowa ciekawostka - Everest w zakładce 'czujnik' pokazuje temperaturę tylko twardego dysku.

 

Po odinstalowaniu sterowników (Driver Sweeper; we właściwościach karty podany jest wówczas model VgaSave) Everest wskazuje już normalne wartości:

 

http://oi51.tinypic.com/2re605g.jpg

oraz

http://oi55.tinypic.com/9kz0nb.jpg

 

System ładuje się do pewnego momentu normalnie, BIOS przy rozruchu nie piszczy. Nie mam możliwości sprawdzenia sprzętu poza domem. Coś tam szukałem w sieci, ale nic konkretnego nie znalazłem.

 

Jakieś pomysły? Generalnie sterowniki na tym PC dają mi w dupę od samego początku, ale zawsze jakoś się z nimi udawało wygrać - do teraz."

 

 

Poproszono mnie tam o podanie dokładnej specyfikacji sprzętu, zatem oto i ona:

Zasilacz: OCZ StealthXStream 500W

Płyta główna: MSI P45 Neo3

Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 3 GHz

Zainstalowane moduły pamięci: Kingston Dual 2x2 GB HyperX DDR2 800MHz

Zainstalowana karta graficzna: Palit GeForce 260 GTX

Dyski twarde: WDC WD5000AAKS-00A7B2 ATA Device

Inne zainstalowane komponenty: sieciówka - Realtek PCIe GBE Family Controller

Monitor: LG W1934S

Pozostałe napędy: nagrywarka LG GH22NP20

Inne akcesoria: mysz i klawiatura Logitech

Jaki jest zainstalowany system operacyjny? Windows 7 Home Premium 64 bit

 

 

W innym miejscu ktoś poradził mi takie rozwiązanie problemu:

KLIK

 

Utknąłem przy zmianie nazwy pliku na nvlddmkm.sys.old, pojawił się komunikat o odmowie dostępu i konieczności uzyskania uprawnień od TrustedInstaller...; no to jak w dym popędziłem tutaj - KLIK

 

... postępuję zgodnie z metodą I, ale niestety coś jest nie tak - mimo pełnych uprawnień administratora/mojego konta, pojawia się komunikat o konieczności pozyskania uprawnień od... właściciela mojego konta.

 

 

Mam nadzieję, że kadra ze starego, dobrego SE będzie po raz kolejny pomocna i obejdzie się bez wydawania okrągłej sumki na serwis...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Problem jest dosyć powszechny i nie ma uniwersalnego rozwiązania. Tak naprawdę nie musi on oznaczać jakiegokolwiek poważnego crashu systemu/sprzętu. TDR to system, który w skrócie próbuje zresetować kartę graficzną, gdy zostaną wykryte poważne błędy. Dokładniej gdy wystąpi błąd, to system wysyła do karty sygnał, by się zresetowała i czeka kilka sekund. Jeśli odpowiedzi nie będzie, lub będzie ona inna niż oczekuje system wyskakuje BSOD 116. Sam TDR niestety czasem nawala i potem się dzieją dziwne rzeczy.

Jeśli mam być jednak szczery, to nie wygląda mi to najlepiej. Ściągnij OCCT i odpal test GPU:Memtest na ustawieniach Auto(1h). Test ten sprawdzi pamięć karty graficznej, jeśli wykryje błąd, to przerwie test. Wrzuć na forum wykresy, które zostaną wygenerowane po zakończeniu testu.

 

Jeśli chce Ci się bawić, to tu masz wymienione różne (nie wszystkie) możliwe przyczyny oraz rozwiązania tego problemu. Być może któreś zadziała.

Odnośnik do komentarza

Nie mam w tym momencie czasu, żeby zajmować się rozkręcaniem komputera etc. - postaram się to zrobić wieczorem. Tyle co zdążyłem zrobić to ściągnąć OCCT i włączyć gpu memtest - niestety, po jakichś 20 sekundach test zostaje przerwany i pojawia się 'user abort', mimo że nawet palcem nie kiwnąłem żeby to przerwać...

 

Przy włączeniu programu wyskoczył natomiast komunikat, że moja karta nie obsługuje Shader Model 3.0, wobec czego niektóre opcje nie będą dostępne (gpu occt i power supply są faktycznie nieklikalne).

Odnośnik do komentarza

Bardzo możliwe że masz problem z wentylatorem, pality mają problem z zwiększaniem obrotów po przejściu w tryb 3D, ściągnij więc MSI Afterburner i ręcznie ustaw obroty wentylatora na np. 50% potem przetestuj grafikę MSI Kombustor (zamiennie Furmark) i wtedy zobacz czy karta się dalej wysypuje, jeśli jeszcze to zwiększ jeszcze obroty wentylatora. Jest możliwość zmiany biosu karty na innej firmy, najprostszym wyjściem jest stworzenie profilu w afterburner lub nibitorem zmiana w biosie wartości na sztywno, sprawdź w evereście temperaturę VRM, bo możliwe że przegrzewa się zasilanie. Grzebanie w obudowie narazie sobie odpuśćmy.

Odnośnik do komentarza

Robi się ciekawie.

 

Ściągnąłem dwa ww. programy, odpalam Afterburnera i...

 

1) tryb normalny ze sterownikiem pomijam, bo wtedy pojawia się bsod

 

2) tryb awaryjny ze sterownikiem:

failed to load RTCore64.sys driver

 

3) tryb normalny po odinstalowaniu sterownika:

failed to initialize display driver wrapper

 

4) tryb awaryjny po odinstalowaniu sterownika:

failed to load RTCore64.sys driver

 

5) ostatnia znana dobra konfiguracja:

no supported hardware detected

 

Sterownik, jaki obecnie winien być zainstalowany to 186.18 (przy jego instalacji pojawił się komunikat stereo server has not been properly uninstalled), natomiast w momencie, gdy chciałem zainstalować wersję 260.99 instalacja za pierwszym razem nie została ukończona pomyślnie (2 z 3 komponentów nie zostały zainstalowane), a za drugim razem nie było żadnych zmian w stosunku do sytuacji wyjściowej.

 

edit: co do temperatury w Evereście (bo rozumiem, że o to chodzi z VRM):

procesor graficzny - 53 stopnie,

pamięć procesora graficznego - 45 stopni,

otoczenie procesora graficznego - 44 stopnie,

wentylator przy grafice - ok. 2230 obrotów/minuta (40%).

Odnośnik do komentarza

Spróbuj zainstalować drivery chipsetu z firmowej strony płyty, może jednak trzeba system wyczyścić z driverów grafiki driver sweeperem i dopiero po restarcie zainstalować świeże, możesz też spróbować zainstalować drivery ("na żywca") z pliku .inf, ale już po zainstalowaniu driverów chipsetu. Jaka to dokładnie karta? Zwykła 260, 260 (216SP) czy 260 sonic 216SP ?

Odnośnik do komentarza

Marek,

 

za każdym razem, kiedy zmieniam sterowniki, czyszczę stare właśnie driver sweeperem. Tak też było tym razem i efekt jaki jest, opisałem wyżej.

 

Jaka to dokładnie karta? Everest i menedżer urządzeń podają tylko tyle - NVIDIA GeForce GTX 260, karta wygląda od spodu tak: http://www.techpowerup.com/img/09-01-23/160b.jpg

Jaki jest to jednak dokładnie model, tego nie wiem - jeśli mogę jakoś konkretnie to sprawdzić, wtedy odpowiem na pytanie.

Odnośnik do komentarza
karta wygląda od spodu tak:
a nie prościej zobaczyć tu: http://www.palit.biz...dex.php?lang=pl niż szukać obrazków ?
za każdym razem, kiedy zmieniam sterowniki, czyszczę stare właśnie driver sweeperem. Tak też było tym razem i efekt jaki jest, opisałem wyżej.
W obecnej chwili nie ma takiej konieczności, sama nVidia o tym już jakiś czas temu informowała, ja napisałem to tylko w razie zaistnienia problemów. Wykonałeś resztę? Oba zasilania podpięte? Spakuj folder "minidump" i wrzuć na jakiś hosting a tu daj linka do niego.

Całkiem możliwe jest to o czym pisze Mudin, tym bardziej, że to Palit.

Odnośnik do komentarza

Po kolei.

 

a nie prościej zobaczyć tu: http://www.palit.biz...dex.php?lang=pl niż szukać obrazków ?

 

Wbrew pozorom szybciej było poszukać na googlach, bo to pierwszy wynik z brzegu dla hasła 'palit geforce gtx 260'.

 

Wykonałeś resztę? Spróbuj zainstalować drivery chipsetu z firmowej strony płyty

 

Ściągnąłem tę wersję: http://www.msi.com/index.php?func=proddesc&prod_no=1934&maincat_no=130&cat2_no=136&cat3_no=740 (258.96)

 

W trakcie instalacji takie okienko pojawiło się dwukrotnie (dla dwóch różnych plików): http://oi56.tinypic.com/28am153.jpg; 'ponów próbę' pozwoliło zakończyć instalację. Tyle, że automatyczne wykrywanie sterowników na stronie nVidii pokazuje, że obecnie żaden nie jest zainstalowany.

 

Oczywiście blue screen dalej się pojawia.

 

Oba zasilania podpięte?

 

Nie wiem, może jestem rozkojarzony, ale nie nadążam.

 

Spakuj folder "minidump" i wrzuć na jakiś hosting a tu daj linka do niego.

 

Oto i on: http://wyslijto.pl/plik/iz2xkhfrn7

Odnośnik do komentarza
Nie wiem, może jestem rozkojarzony, ale nie nadążam.
to się da zauważyć choć bardziej skłaniam się ku tezie, że zbyt nonszalancko podchodzisz do rad tu udzielanych.Pisałem o driverach chipsetu płyty głównej a nie driverach grafiki firmy MS, postaraj się więc ściągnąć i zainstalować drivery chipsetu ( nie wiem dokładnie który model płyty posiadasz bo NEO3 jest łącznie 6 rodzajów ale wszystkie co oparte są na tym samym, który posiada twoja chipsecie) ten sam driver wspiera wszystkie płyty P45 NEO3. Czy teraz jest to jasne?Masz więc ściągnąć i zainstalować to co na obrazku zaznaczone strzałką.
Odnośnik do komentarza

Tu nawet nie o nonszalancję chodzi - po prostu od dłuższego czasu nie siedzę w kwestiach sprzętowych, zupełnie zaniedbałem temat i dlatego niektóre rzeczy nie są dla mnie tak jasne, jak być powinny. Z chipsetem to akurat niedopatrzenie - jakoś podświadomie ściągnąłem drivery grafiki.

 

Zainstalowałem teraz natomiast sterowniki do P45 Neo3 FR, bo taki model mam dokładnie, następnie uruchomiłem setup driverów grafiki w wersji 260.99 - instalacja przebiegła pomyślnie, dałem restart i - niespodzianka - blue screen.

Odnośnik do komentarza

W trybie awaryjnym są ładowane standardowe sterowniki do karty graficznej SVGA, a więc żaden sensowny benchmark nie ruszy.

Możesz spróbować odpalić testy GPU z płyty LiveDVD Phoronix Test Suite Desktop Live, tylko niestety problem jest taki, że jest ona oparta o Ubuntu, które na pewnych konfiguracjach wykrzacza się już na wejściu, ale jest nadzieja, że będzie działać. Jeśli jednak się wykrzaczy, to ściągnij jeszcze jakąś małą dystrybucję taką jak SLAX, Puppy Linux, czy Parted Magic i zobacz, czy one się ładują. W przypadku problemów z kartą graficzną Linuksy dosyć często wywalają artefakty już na ekranie logowania.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...