Skocz do zawartości

Ocena SMART dysku


mojo

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A ja proponuję zerowanie i remapowanie dysku.

To zle proponujesz. Może napiszę delikatnie: tematów odnośnie uszkodzonych dysków jest sporo, niektórzy nie potrafią się w tym odnaleźć. Podkreślę następującą rzecz:

Mianowicie - wszystko opiera się o pewne priorytety. Dla niektorych nośnik jest ważniejszy niż dane, dla innych na odwrot. W przypadku opcji nr 2 - robimy kopie posektorową dysku. Jeśli ktoś nie ma możliwości, srodkow - niech odda to w rece profesjonalistów. Kazda inna metoda niesie ze soba wieksze ryzyko. Dyski z realokowanymi sektorami traktuje sie zawsze jako dyski niesprawne, czyli nigdy nie powinno sie na nich przechowywac waznych danych oraz miec swiadomosc, ze moga odmowic posluszenstwa w kazdej chwili. Jeżeli dysk ma bad sectory fizyczne - opcja zerowania moze pogorszyc tylko sprawe. Duzo lepsza metoda jest w MHDD komenda Erase Delay. Mowiac krotko: zerowanie dysku ma sens tylko, gdy zalezy nam na nadpisaniu danych. Erase Delay zeruje natomiast tylko sektor nie nadajacy sie do odczytu.

I teraz wazne - mozna czasem radzic, gdy ma sie mgliste pojecie na temat, w ktorym sie pomaga, ale nigdy nie moga to byc porady niebezpieczne. Niedoswiadczony uzytkownik moze nie wiedziec, ze zerowanie prowadzi do utraty danych, moge nawet przyjac, ze to jego wina i problem, ale nie jest juz jego winą fakt braku swiadomosci, ze te dane są NIE DO ODZYSKANIA. Nie wiem czym rozni sie opcja remap w Vivardzie od tej w MHDD. Probowalem natomiast zremapowac bad sectory logiczne bez opcji ERASE Delay (zwana czasem Erase Waits) i nie zostały zremapowane, inaczej piszac - nie zwiekszyl sie parametr C4 i C5. Pytanie czy to wynika z jakichs mechanizmów zabezpieczajaco-korygujacych oprogramowania. Za slabo znam rosyjski zeby przeczytac pelna specyfikacje MHDD czy Vivarda. Pozwole sobie zalozyc a priori (na podstawie opinii i wlasnych doswiadczen), ze Rosjanie sa liderami w zakresie data recovery. Problem pozostawał dalej i dopiero zerowanie ww. sektorów pomogło. Nota bene wtedy juz taka operacje robi się bez ryzyka, bo wiadomo, ze są to bad sectory logiczne. Zdarza sie, ze rosnie tylko parametr C4, a C5 nie - trzeba miec to na uwadze, w takim przypadku sytuacja ma sie inaczej.

Tyle ode mnie.

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...