Skocz do zawartości

Wolne uruchamianie systemu


travis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

proszę o przejrzenie logu.

 

Użyłem komendy

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 600 -resultpath f:\xperf -prepsystem

Programy z autostartu wyłączałem w różnych kombinacjach. Łącznie z Kasperskim. Praktycznie nie odczułem większej różnicy. Komputer bardzo dużo czasu potrzebuje po rozruchu co pewnie będzie widoczne w przesłanym pliku.

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc przy rozwiązaniu problemu.

 

http://speedy.sh/d56r4/boot-1.zip

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

1. Fazy

Nazwa...........|..start(s)|.koniec(s)|...suma(s)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|......0,00|......5,92|......5,92
Session.Init....|......5,92|.....17,22|.....11,31
Winlogon.Init...|.....17,22|.....27,95|.....11,31
Explorer.Init...|.....27,95|.....74,03|.....46,08
Post.Boot.......|.....74,03|....296,93|....222,90
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:......................286,93.sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5 sek

Task.......|Driver..................................................|Start(s)|.Stop(s)|.Diff(s)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
DriverLoad.|nvlddmkm................................................|....5,87|....9,91|....4,04
DriverInit.|\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\nvlddmkm|....6,84|....9,91|....3,07
DriverLoad.|DXGKrnl.................................................|....6,84|....9,91|....3,07
DeviceEnum.|ACPI\PNP0A08\0..........................................|....0,21|....1,89|....1,69
DriverLoad.|srvnet..................................................|...32,17|...33,23|....1,06
DriverLoad.|GEARAspiWDM.............................................|...10,72|...11,70|....0,98
DriverInit.|\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\DXGKrnl.|....9,15|....9,91|....0,76
DriverLoad.|mrxsmb..................................................|...22,23|...22,96|....0,73
DriverLoad.|HidUsb..................................................|...14,90|...15,52|....0,62
DeviceStart|ACPI\SYN073D\4&1bc423ef&0...............................|...12,50|...13,05|....0,55
DriverLoad.|srv2....................................................|...52,50|...53,03|....0,54
-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki): [KLIK]

 

System uruchamia się niemal 5 min, na co wpływ ma przede wszystkim duże obciążenie dysku. Co ciekawe, chodzi głównie o biblioteki .NET Framework.

 

Sugestie

1. Odinstaluj testowo Kaspersky'ego.

2. W usługach przełącz na ręczny start:

- IAStorDataMgrSvc;

- BootTime;

- PSI_SVC_2_x64;

- TeamViewer_Service;

- ZoolzService;

2. Korzystając z autoruns [KLIK] wyłącz ze startu:

- dropbox;

- fences.exe.

3. Nie jestem w stanie jej namierzyć, jednak jedna z bibliotek ładowanych przez explorer.exe, będąca najprawdopodobniej rozszerzeniem powłoki, robi spory ruch związany z .NET Framework. Najbardziej podejrzane są:

- Fences (C:\Program Files (x86)\Stardock\Fences\DesktopDock64.dll, C:\Program Files (x86)\Stardock\Fences\FencesMenu64.dll, etc.);

- BatteryBar (C:\Program Files\BatteryBar\BarExplorerHook.dll, C:\Program Files\BatteryBar\BatteryBar.dll, C:\Program Files\BatteryBar\BatteryBar.Utilities.dll);

- Zoolz (C:\Program Files\Genie9\Zoolz2\Communicator.dll, C:\Program Files\Genie9\Zoolz2\GSLogging.dll, C:\Program Files\Genie9\Zoolz2\ZoolzOverlay.dll

 

Odłącz je od startu explorera (zakładka Explorer w autoruns).

 

Po wszystkim poproszę o kolejny log (boot_1.etl), tym razem z kilkoma restartami, wygenerowany przy użyciu polecenia:

 

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\xperf - prepsystem

 

m.g.

 

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź.

 

Ja już testowałem wszystkie kombinacje jak już wspomniałem w 1 poscie. Kasperski był odinstalowany, dropbox i fences wyłączone i nie było specjalnie zauważalnej różnicy :(

Usługi przełączyłem również na ręczny start. Problem występuje od kilku miesięcy, jak jeszcze nie miałem fences, batterybara ani Zoolza, także jestem przekonany, ze te aplikacje nie mają większego wpływu na to :(

Odnośnik do komentarza
1, 2. wykonane

3. dropbox wyłączony

feces w autostarcie nie było

 

4. biblioteki fences wyłączone

w zakładce explorer nie ma takich bibliotek z BatteryBar. W autostarcie jest tylko showbatterybar.exe - wyłączone

wspomnianych plików z Zoolza także nie ma, jest tylko kilka razy: 

c:\program files\genie9\zoolz2\zoolzoverlay.dll - odznaczyłem

 

 


 

 

dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

1. Fazy

Nazwa...........|..start(s)|.koniec(s)|...suma(s)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|......0,00|......6,06|......6,06
Session.Init....|......6,06|.....16,46|.....10,40
Winlogon.Init...|.....16,46|.....30,54|.....10,40
Explorer.Init...|.....30,54|.....87,50|.....56,96
Post.Boot.......|.....87,50|....144,80|.....57,30
-------------------------------------------------
System gotowy po:                     134,799 sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5 sek

Task.......|Driver...................|Start(s)|.Stop(s)|.Diff(s)
----------------------------------------------------------------
DriverLoad.|usbehci..................|....7,32|...10,13|....2,81
DriverLoad.|fastfat..................|....7,17|....9,90|....2,73
DeviceEnum.|ACPI\PNP0A08\0...........|....0,20|....1,88|....1,69
DriverLoad.|clwvd....................|...11,26|...12,34|....1,09
DriverLoad.|HTTP.....................|...23,20|...24,07|....0,86
DriverLoad.|mpsdrv...................|...24,52|...25,14|....0,62
DriverLoad.|rspndr...................|...20,83|...21,43|....0,60
DriverLoad.|MEIx64...................|....6,72|....7,32|....0,60
DriverLoad.|nvlddmkm.................|....6,01|....6,58|....0,57
DeviceStart|ACPI\SYN073D\4&1bc423ef&0|...12,92|...13,47|....0,55
DriverLoad.|mrxsmb10.................|...25,14|...25,67|....0,53
----------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki): [KLIK]

 

Wygląda na to, że udało nam się obciąć start o co najmniej połowę, ale ciągle nie jest dobrze, dalej mamy jakieś rozszerzenie shella, które bardzo intensywnie korzysta z .NET Framework, a obecność csc.exe wskazuje na serializację/deserializację. Niestety nie jestem w stanie w tej chwili namierzyć biblioteki, która ciągnie za sobą cały CLR, więc musimy trochę pomachać rączkami.

Pobierz z nirosftu ShellExView: [KLIK] i odłącz podejrzane biblioteki:

- C:\Program Files\BatteryBar\BatteryBar.dll;

- C:\Program Files\BatteryBar\BatteryBar.Utilities.dll;

- C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Creative Cloud\CoreSync\CoreSync_x64.dll;

- C:\Windows\system32\AcSignIcon.dll;

- C:\Users\Arkadiusz\AppData\Roaming\Dropbox\Bin\DropboxExt64.22.dll;

- C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe\oobe\PDApp\UWA\updaterstartuputility.exe.

 

Po wszystkim poproszę o kolejny log, może być bez restartów - zależy mi na ustaleniu, czy mamy rozwiązany problem z biblioteką.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

1. Fazy

Nazwa...........|..start(s)|.koniec(s)|...suma(s)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|......0,00|......5,51|......5,51
Session.Init....|......5,51|.....14,87|......9,36
Winlogon.Init...|.....14,87|.....23,99|......9,36
Explorer.Init...|.....23,99|.....57,78|.....33,78
Post.Boot.......|.....57,78|....101,48|.....43,70
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:......................91,476.sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5 sek

Task       |Driver                                                                      |Start(s)| Stop(s)| Diff(s)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DriverLoad |nvlddmkm                                                                    |    5,06|    8,50|    3,44
DriverLoad |mrxsmb                                                                      |   22,98|   26,33|    3,35
DriverInit |\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\nvlddmkm                    |    5,44|    8,50|    3,06
DriverLoad |DXGKrnl                                                                     |    5,44|    8,50|    3,06
DriverLoad |fastfat                                                                     |    5,97|    8,51|    2,54
DriverInit |\REGISTRY\MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\services\DXGKrnl                     |    6,03|    8,50|    2,47
DriverLoad |srv2                                                                        |   61,66|   63,50|    1,85
DeviceEnum |ACPI\PNP0A08\0                                                              |    0,20|    1,89|    1,69
DriverLoad |mpsdrv                                                                      |   21,55|   22,98|    1,42
DriverLoad |igfx                                                                        |    8,50|    9,44|    0,94
DeviceStart|HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_17AAC022&REV_1002\4&3a3fc0be&0&0001|   11,69|   12,60|    0,91
DeviceStart|ACPI\SYN073D\4&1bc423ef&0                                                   |   10,85|   11,40|    0,55
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki): [KLIK]

 

No, mamy dziada! :) Jak widać, csc.exe zniknęło nam z rysunku, a i obciążenie dysku od razu się zmniejszyło. Całkowity czas startu to nieco ponad 1.5 min.

 

Sugestie.

Zostało nam jeszcze trochę rzeczy.

1. Usuń z autoruns IAStorIcon ("C:\Program Files (x86)\Intel\Intel® Rapid Storage Technology\IAStorIcon.exe");

2. Wyłącz (lub pozbądź się całkowicie) usługi BootTime ("C:\Program Files (x86)\Wise\Wise Care 365\BootTime.exe") - jak jej nie znajdziesz w usługach, to zajrzyj do autorunsów;

3. Przełącz usługę Zoolz Service (Zoolz 2 Service) na uruchamianie ręczne;

4. Przełącz usługę SQL Server VSS Writer (SQLWriter) na uruchamianie ręczne;

5. Przełącz usługę Apple Mobile Device na uruchamianie ręczne;

6. Wyłącz obsługę IPv6 [KLIK] dla wszystkich kart - masz trochę wirtualnych powiązanych z VirtualBoxem oraz VMWare, dla nich także.

7. Możesz rozważyć przełączenie usług powiązanych z maszynami wirtualnymi na start ręczny - o ile się nie mylę, nie potrzebujesz żadnej maszyny 'na starcie':

- VMware USB Arbitration Service;

- VMware Workstation Server;

- VMware Authorization Service;

- VMware DHCP Service;

- VMware NAT Service.

 

Trochę nam namieszał poprzednio w logu Windows Update - sprawdź, czy coś nie czeka na aktualizację, jeśli tak - zrób to. Po aktualizacjach uruchom ponownie komputer i jeśli nic nowego się nie pojawi w katalogu update'ów, możesz przejść dalej.

 

Po wszystkim poproszę o kolejny log (boot_1.etl), tym razem z kilkoma restartami (musimy wyćwiczyć ponownie prefetcher), wygenerowany przy użyciu polecenia:

 

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\xperf - prepsystem

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

1. Fazy

Nazwa...........|..start(s)|.koniec(s)|...suma(s)
-------------------------------------------------
Pre.Session.Init|......0,00|......5,56|......5,56
Session.Init....|......5,56|.....16,38|.....10,81
Winlogon.Init...|.....16,38|.....29,10|.....10,81
Explorer.Init...|.....29,10|.....34,81|......5,70
Post.Boot.......|.....34,81|.....54,21|.....19,40
-------------------------------------------------
System.gotowy.po:......................44,205.sek

 

2. Zdarzenia PnP > 0,5 sek

Task       |Driver                   |Start(s)| Stop(s)| Diff(s)
----------------------------------------------------------------
DriverLoad |usbehci                  |    6,86|    9,33|    2,47
DeviceEnum |ACPI\PNP0A08\0           |    0,19|    1,88|    1,69
DriverLoad |L1C                      |    9,33|   10,38|    1,05
DriverLoad |PEAUTH                   |   24,40|   25,42|    1,02
DriverLoad |NETwNs64                 |   10,38|   11,24|    0,86
DriverLoad |mrxsmb                   |   23,12|   23,96|    0,84
DriverLoad |MEIx64                   |    6,25|    6,86|    0,61
DriverLoad |nvlddmkm                 |    5,50|    6,10|    0,60
DeviceStart|ACPI\SYN073D\4&1bc423ef&0|   12,54|   13,09|    0,55
----------------------------------------------------------------

 

3. Drzewko procesów wraz z informacją o numerze sesji (żółte - usługi, zielone - użytkownika, pomarańczowe - bez przypisanej sesji) oraz informacją o zakończeniu przed końcem analizy (obwódka ramki): [KLIK]

 

Wygląda na to, że zeszliśmy do bardzo przyzwoitego poziomu - start zakończył się po ok. 44 sek. Czy da się zejść jeszcze niżej? Prawdopodobnie tak. Tym razem dysk jest obciążany głównie przez Windows Defendera oraz Windows Update.

 

Sugestie.

1. Jeśli zdecydujesz się na jakiś AV - wyłącz Windows Defendera [KLIK];

2. Możesz wyłączyć automatyczny start Google Update (znajdziesz odpowiednie zadanie w Harmonogramie zadań) oraz w usługach - użyj autoruns;

3. Możesz wyłączyć w autoruns AdobeARM.

 

Jak już wrócisz do wszystkich swoich programów, to możesz przygotować kolejny log (boot_1.etl), z kilkoma restartami, wygenerowany przy użyciu polecenia:

 

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\xperf - prepsystem

 

Niestety każda instalacja / deinstalacja zaburza scenariusze prefetchera i dopiero po kilku restartach system potrafi wygenerować optymalne scenariusze, stąd kilka restartów.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Sugestie wykonane.

 

Zainstalowałem Kaspersky'ego, Zaktualizowałem Fences, włączyłem start Dropboxa.

Zrobiłem tych kilka restartów i odniosłem wrażenie, ze znowu wróciłem do punktu wyjścia. Odpaliłem ten plik boot_1 i zacząłem samemu próbować zrozumieć dane zabrane w tym programie. 

 

Przyjrzałem się "Boot Phases" i Post Boot i wyszło, że trwa ona 119 sekund przy starcie ww. aplikacji. Zacząłem więc po kolei testować czas Post Boot wyłączając te aplikacje z autostartu w różnej konfiguracji i zawsze jest źle kiedy którąś z nich, obojętnie która jest włączona. 

 

Załączam tylko log z tymi programami:

http://speedy.sh/dx6w4/boot-1.zip

 

Screeny z pozostałych

http://i.imgur.com/5qKBI3h.png - bez startu fences (wyłączone wszystkie biblioteki w autoruns)

http://i.imgur.com/LosLzqt.png - bez dropboxa

http://i.imgur.com/dtFzQki.png - bez kasperskiego

http://i.imgur.com/es9aDcZ.png - wszystkie zainstalowane, wyłączone z autostartu

Odnośnik do komentarza

Jest dokładnie tak, jak piszesz. Niestety, każda ze wspomnianych przez Ciebie aplikacji powoduje duże obciążenie dla dysku i obawiam się, że tylko użycie SSD coś mogłoby tu zmienić. W pozostałych przypadkach musisz szukać kompromisu pomiędzy szybszym startem, a wygodą związaną z gotowych do pracy aplikacji.

I na koniec drobna uwaga - aby wyznaczyć koniec startu, od czasu pokazanego jako koniec fazy post boot odejmujemy 10 sek (vide moje tabelki)

 

m.g.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...