Skocz do zawartości

ASRock Z87 Pro4 - nie działa USB 3.0


DuDu

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa jest bardzo dziwna. Niedawno zakupiona płyta główna, nówka sztuka. Od samego początku był problem. Windows 7 się zainstalował bez oporów, ale USB, żadne na płycie nie działało. Stery do płyty poinstalowałem dzięki klawiaturze podłączonej przez PS2 bo mysz przez USB nie działała. Wyłączenie USB 3.0 w najnowszym UEFI spowodowało, że USB 2.0 zaczęło działać. Był jeszcze problem, komp się zawieszał nawet bez przekręcania. Płytę wymieniłem na taką samą nową u sprzedawcy. Z tą płytą jest to samo co z poprzednią jeśli chodzi o działanie USB – jest identycznie. Niemniej komputer się już nie wiesza.

Ktoś spotkał się z takim działaniem USB? Nikt w sieci na te płyty nie narzeka z powodu USB. W życiu złożyłem parę komputerów ale takiego cuda nigdy nie było.

 

Cały zestaw to nówka:

ASRock Z87 Pro4

Proc: 4670K

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera Pro HE1224

Lite-On DVDRW 24xSATA gen. bk (iHAS124-04)

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series (KHX1600C9D3X2K2/8GX)

Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB

Dysk Western Digital Red 2TB

Zasilacz Corsair VS 550W

Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Sprawdzałem wszelkie możliwe ustawienia w UEFI. Tylko w jednym działa to dobrze tzn - w ogóle działa USB 2.0 i Porty 3.0 działają z szybkością 2.0.

Wszelkie sterowniki zainstalowane - co dziwne sterowniki się zainstalowały bez problemu ale jak jest włączone USB 3.0 w UEFI to ani mysz ani pendrive ani nic innego nie jest wykrywane - tak jakby nie było podłączone. Natomiast w samym UEFI mysz działa nawet wtedy kiedy USB 3.0 jest włączone. Jednak jak w UEFI działa mysz to już w Windowsie nie ma nawet po niej śladu.

Załączyłem obrazek wycięty z instrukcji do płyty (komputer nie jest mój tylko przyjaciela). Zapisałem stan fatyczny. Żonglerka ustawieniami nic nie daje, a jedyna opcja aby USB działało to wyłącznie pozycji nr 2.

post-7797-0-98242100-1383321636_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

ale jak jest włączone USB 3.0 w UEFI to ani mysz ani pendrive ani nic innego nie jest wykrywane - tak jakby nie było podłączone. Natomiast w samym UEFI mysz działa nawet wtedy kiedy USB 3.0 jest włączone. Jednak jak w UEFI działa mysz to już w Windowsie nie ma nawet po niej śladu.

To wygląda na blokadę oprogramowania zabezpieczającego. Co tam za antywirus siedzi?

 

Sprawdź w MU mysz i klawe > PPM na właściwości urządzeń > zakładka szcegóły > z listy wyszukaj filtry wyższej klasy. Wrzuc obrazki.

Odnośnik do komentarza

Problem był nawet z instalacją czystego Windowsa. Na gołym i wesołym Windowsie nawet bez ESET AV 4.0 nie działało. U mnie w chacie ten sam AV i USB 3.0 działa jak marzenie, choć płyta pod poprzedniej generacji procesor. A tu uruchamiałem Mini XP z Hiren’s boot CD i nic nie działa na USB. Zrzuty ekranu zrobię kiedy zyskam dostęp do komputera a kiedy to będzie to nie wiem, pewno jakoś późnym wieczorem. Lecz z tego co pamiętam to na liście sterowników były wyszczególnione sterowniki chipsetu ale urządzeń żadnych na liście nie ma. Przy wyłączonym USB 3.0 teraz lista oczywiście jest i wszystko podłączone na tej liście się znajduje i działa bez zająknięcia.

Tego nie badałem jeszcze, ale może coś sprawdzę jak się zaloguję przez Teamviewera – na 100% mysz podłączona pod kompa działać nie będzie – ciekawe czy zdalnie moja będzie działać… Bo jak nie będzie to trochę się namęczę :)

Odnośnik do komentarza

Podczas instalacji nie było nic podłączone do USB 3.0. Zresztą nie wiem skąd to info ale już instalowałem Windows (na innych płytach głównych) z podłączonymi rzeczami pod 3.0 i system instalował się bez problemu. USB działało jako 2.0 a po insatalcji sterowników jako 3.0. Zresztą jak ktoś instaluje Windows XP na chipsecie Intela z USB 3.0 to Intel nie przewidział sterowników, lecz samo USB 3.0 działa jako 2.0.

Klawiaturę miałem pod PS2, a mysz pod 2.0.

Sterownik USB 3.0 się bezproblemowo zainstalował po instalacji Windowsa.

 

Przypominam – po włączeniu USB 3.0 w UEFI to po załadowaniu Windows nie działa żadne USB na płycie głównej.

Odnośnik do komentarza

Nie ma w tej instrukcji niczego na temat jakikolwiek wykluczeń czy zalecanych ustawień. Ustawienia fabryczne nic nie zmieniają w mojej kwestii. Pierwsze co robiłem po zobaczeniu, że nie działa to wyłączyłem legacy. Spowodowało to tylko to że mysz nie działała w UEFI. Natomiast tak czy siak żadne USB w Windowsie nie działało.

Opcje włączania klawiaturą czy myszą podłączoną do USB zawsze – od kiedy pamiętam ustawiałem na wyłączone. Na wszystkich komputerach działa. Może coś koliduje z inną opcją w UEFI, ale za cholerę nie wiem z czym. Bardzo długo nad tym siedziałem i nic. Nawet ustawiałem w UEFI jakieś absurdy (np. EIDE zamiast AHCI), lecz tu magiczne jest USB 3.0. Jak tylko się je włączy, tak USB w Windowsie umiera.

Różne miewałem problemy z instalacjami czy ustawieniami BIOSów, czy UEFI ale z USB nigdy nic nie było. Czasem chociaż jakieś problemy ze sterownikami, ale to wiadomo, że sam nic nie zrobię, po jakimś czasie pojawiały się dobre sterowniki. Tu sterowniki są Intela, a w innych płytach głównych też to instalowałem i działało.

Odnośnik do komentarza

Problem zdaje się rozwiązany.

Ściągnąłem sterowniki ze strony ASRocka i na chama przeinstalowałem. Co dziwne miałem komunikat, że te są starsze niż te na płycie od producenta... Niemniej teraz już wszystko działa :) Wcześniej włączyłem w UEFI USB 3.0 i bez myszy się męczyłem z instalacją starszych sterowników. A przecież wcześniej żadnych wykrzykników czy znaków zapytania w menadżerze urządzeń nie było. A zainstalowałem na nowo tylko sterownik USB 3.0. Same cuda.

 

Chociaż, może było tak, że ta poprzednia płyta główna była uszkodzona i sterownik się źle zainstalował. Może nowszy sterownik jest dobry jedynie trzeba go było teraz przeinstalować. Niemniej skoro działa teraz to już nie będę ryzykować. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...