Skocz do zawartości

System nie startuje, BSOD, tryb awaryjny nie działa


Kageori

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem ponieważ system przestał działać. Tak, sam, tzn konkretnie zaczynam podejrzewać aktualizację ostatnią.

 

Pacjent:

Windows XP Home, legalny

 

Komputer: laptop z nieczynnym napędem.

 

Opis sytuacji:

 

1. W niedzilę pozwoliłam zainstalować się ostatniej aktualizacji. Po instalacja standardowo prosił o restart. Zakończyłam pracę w Photoshopie i Firefoxie, kliknęłam mu zgodę, wyłączył się normalnie i już nie włączył. Po logo w momencie kiedy ma pojawić się pulpit sypie Blue Screenem.

 

0x000000FC (0xBA5138E8, 0x0B07E963, 0xBA513848, 0x00000001)

 

Ostatnia dobra konfiguracja nie działa.

Awaryjny nie działa. Efekt restart tuż po załadowaniu się sterowników, pulpit nawet nie mrugnie.

Awaryjny z wierszem poleceń nie działa. To samo co powyżej.

 

Pierwszy odruch leczenia odpalona konsola przywracania, zainstalowana na stałe.

Zrobiłam Chkdsk, znalazł i naprawił przynajmniej jeden bład. Nic nie dało.

I tu mnie poniosło. Bootfix, fixmbr wykonane. Niestety nie pamiętam od tego miejsca kolejności, tego co robiłam przepraszam.

Efekt:

System stwierdził, że "Reboot and Select proper Boot device or insert Boot Media in selected Boot device and press a key_"

W między czasie było też Press Ctr+Alt+Del aby odpalić, ale po prostu się restartował.

Raz zabrakło mu pliku Hal.dell - ten plik był na swoim miejscu.

Albo po prostu czarny ekran z migającą kreseczką, który po jakimś czasie się restartował.

 

Stwierdziłam, że to nie ma sensu, Was nie chciałam kłopotać już tym co namieszałam w plikach na pewno. Niedawno przenosiłam się na inny dysk i mam kopię zapasową, więc zrobiłam po prostu przywracanie.

Z ciekawszych obserwacji, przywrócony system baaaaardzo długo się ładował - ponad 3-4 minuty od spojrzenia na zegarek, a nie spojrzałam od razu.

 

 

Miałam dużo pracy więc prawie go nie włączałam, ale dzisiaj zrobiłam aktualizację na pewno sierpniową i to samo, nauczona doświadczeniem, nie ruszam nic. Bład w zasadzie jest ten sam, różnią się jednym wpisem - nie znam się na tych wpisach więc może mi się wydaje, że to to samo.

 

2.  0x000000FC (0xBA5138E8, 0x0B03E963, 0xBA513848, 0x00000001)

 

Różnica w 2 wpisie w nawiasie, zamiast 0B07 jest 0B03, żeby się nie męczyć:)

 

Nic więcej nie ma.

 

 

Problem jest taki, że teraz konsola nie działa mi bo pokazuje Błąd odczytu dysku. CTRL+Alt+Del, aby zrestartować.

 

 

Czy da się tę aktualizację odinstalować jakoś?

 

Chciałam skorzystać z instalki z płyty, ale nie mam opcji Napraw system, poprzez nadpisanie bez uszkadzania plików systemowych, od razu włącza mi się konsola zainstalowana.

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Chętnie zrobię logi, mam już przygotwane pendrive z Hiren i Windowsem, ale w tym momencie nie wiem jakie i jak, bo wszystkie chyba odniosą się do systemu, który mogę zbotować z pendrive? @_@

 

Postawienie systemu nie jest problemem, ale chyba coś jest jednak nie tak skoro tak się dzieje i może jednak to nie aktualizacja, a coś mam źle ustawione, ale do tej pory przez 6 lat problemów nie miałam w sumie.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

AVG [ 83114 kb/s]

ACT [ 50353 kb/s]

 

<3ms : 7181796

<10ms : 478733

<50ms : 355

 

reszta jest pusta.

 

 

 

Od razu powiem, że w Biosie nic nie jest przestawione ponieważ, za pierwszym razem szukałam pomocy w necie i była sugestia zrestartowania go do domyślnych ustawień, co też zrobiłam, a i tak poza zmianą kolejności startowania nic tam nie można zmienić, więc po prostu bez zmian.

 

Przez noc myślałam jakie mogą być jeszcze róznice między tymi kopiami.

 

I wydaje mi się, że wcześniej na wersji (1.) aktualizowałam sterownik karty graficznej - ale to tak ze dwa miesiące temu, po tym czasie było kilka normalnych aktualizacji i nic się nie zmieniło.

 

Oraz zmieniłam firewalla z Comodo na Zone Alarm, chociaż w tej wersji (2.)też tak zrobiłam, ponieważ Comodo był za ciężki i zaktualizowałam oprogramowanie X-Rite, bo nie działało po przywróceniu. Ale poza tym, nic więcej ponieważ nie miałam czasu po pracy, a w weekend przymierzałam się do zrobienia zlecenia więc zależało mi żeby chodził przynajmniej tyle.

No i nie wiem co mnie podkusiło do przetestowania tej aktualizacji teraz, a nie po skończeniu zlecenia. Czy w ogóle można ją odinstalować jakoś?

Odnośnik do komentarza

Napisałam na początku, że to laptop, nie ma żadnych opcji przepinania, zresztą problem nie jest w sprzęcie tylko oprogramowaniu ewidentnie.

Wszystko siadło po tej samej aktualizacji Windowsa 2x, to raczej nie może być przypadek.

 

Dostęp do dysku jest, zarówno Mini XP jak i Linux z Hiren Boots się uruchamiają i problemów nie widzą, danych nie trzymam razem z systemem więc leżą sobie spokojnie tam gdzie je zostawiłam.

 

Przy okazji sprawdziłam właśnie swój pierwszy dysk (inny niż ten, z którego się przenosiłam, ten w kolejności jest 3)  i on uruchamia się normalnie, czyli to nie Bios.

Odnośnik do komentarza
Belfegor zgadujesz i odnoszę wrażenie, że czytasz po kawałku, a nie jako całość

 

Oczywiście ze zgaduję. Nie mam nic innego do roboty tylko bawic sie w zagadki. Sytuacja była taka że system nie chce wystartować. Naprawy zrobic nie mozesz bo masz modyfikowany Windows (integracja SP3 usuwa opcje naprawy) tryby awaryjne nie działają. Zatem oczekujesz cudu. Od cudów był taki facet, co po wodzie chodził.

Odnośnik do komentarza

Po palach, po palach. Nie ma się co oburzać, zwłaszcza, że nie oczekuję cudów, tylko prosiłam o porady. Trzeba było od razu napisać "słuchaj ten błąd jest mało konkretny, nie da się po nim określić co to". To byłaby konkretna informacja i po problemie:)

 

Ale i tak dziękuję, za przydatną informację, ponieważ nie wiedziałam, że SP3 usuwa tamtą opcję. Pamiętam systemy jeszcze z czasów 95 i nie spodziewałam się, że taką przydatną opcję mogą wywalić.

 

 

Za to problem rozwiązany, tak jak przypuszczałam była to aktualizacja. Konkretnie KB2862330, w internecie jest napisane, że odpowiada za sterowniki USB i na niektórych komputerach powoduje problemy.

U mnie za każdym razem - 8 podejść - kończyło się całkowitym uwaleniem systemu. Nie pomogła próba wczytania kopii zapasowej przez konsolę, ani wczytanie poprzedniego rejestru - metody opisane na Microsoft, co zrobić jeśli nie startuje. Może dałoby się zrobić coś jeszcze, ale tak głęboko nie siedzę i się nie znam, więcej zrobić nie umiałam.

 

Także polecam instalować ją ostrożnie i na wszelki wypadek zrobić kopię systemu, bo jeśli komuś uwali komputer tak jak u mnie, to można mieć sporo problemów. Chociaż skoro winny jest znany to może dacie radę pomóc innym w razie czego :)

Nadal nie wiem czy da się usuwać takie rzeczy spod konsoli i czy to by coś dało, ale wierzę, że może ta wiedza się komuś do czegoś też przyda.

 

Więc dzięki za chęci i odzew. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Mea culpa, że nie czytam co się ściąga w tych aktualizacjach, ale wychodziłam z założenia, że co jak co, ale aktualizacja nie powinna zaszkodzić i też nigdy nie ściągam ich od razu, dając szanse Microsoftowi na wycofanie wadliwych, a tutaj taka nie miła niespodzianka. Nie wiem co oni chcieli zmieniać w tym USB, ale nie zrobili tego najlepiej.

 

Właśnie wywaliłam ją z listy, żeby przypadkiem nie zrobić się znowu. W drugim komputerze na wszelki wypadek też, nie będę ryzykować bo tam już kopii nie mam, ale chyba zrobię bo się przekonałam, że to przydatne :)

 

Sterowniki mam najnowsze jakie się daje, bo zawsze ściągam od producenta części. W zasadzie to nie mam innego wyboru, bo lapek jest tak stary (kadłubek asusa s96j z programu vbi), że ostatnie sterowniki miał wydane w 2008 chyba.

 

Będzie zmieniany jak fundusze w końcu pozwolą, teraz niech tylko stabilnie doczeka tego momentu :)

Odnośnik do komentarza

Dwie uwagi (no może więcej):

 

1. Wszelkie aktualizacje systemu a szczególnie dotyczące Hardware w zasadzie powinny być wykonane na aktualnym (najnowszym) BIOS-ie.

2. ASUS nie grzeszy aktualizacją sterowników. BIOS - tak.

3. Na XP (bo podam lokalizację) warto wykonać czyszczenie pliku cache sterowników po znacznym czasie eksploatacji systemu i aktualizacjach. W tym przypadku USB.

4. W Menadżerze Urządzeń rozwijasz gałąź Kontrolery USB i przez PPM usuwasz wszystko kolejno wewnątrz.

5. NIE WYKONUJESZ restartu systemu do czasu wykonania wszystkich operacji. Zawsze - Uruchom ponownie później.

6. Usuwasz plik C:\Windows\Inf\INFCACHE.1 (ukryty) i dopiero wówczas wykonujesz restart.

7. Po restarcie instalacja stosownych sterowników i ewentualne restarty.

8. W MU sprawdzasz czy wszystko jest OK.

 

To co powyżej dotyczy szczególnie aktualizacji sterowników chipsetu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...