Skocz do zawartości

Sektory niestabilne na dysku (Current Pending Sector Count)


christinio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

 

HDD: WDC WD3200BEVT-75ZCT1 320GB

Laptop: Dell XPS M1530

OS: Vista 32bit SP2

 

Objawy:

Kilka razy w ciagu kilku dni komp zaliczyl BSOD z kodem 0x00000f4, co jak rozumiem jest związane z dyskiem. Vista przestała startować. Po wykonaniu kilku chkdsków i sfc /scannow w trybie offline doszedłem do obecnej sytuacji, w której Vista wgrywa się aż do pulpitu, tapety i ikon i przez jakieś 5 sekund działa, a następnie zamarza całkowicie (włącznie z kursorem), nie ładując do końca programów ze startupu.

Tryb awaryjny z netem działa bez jakiegokolwiek zarzutu, aczkolwiek jeśli bezpośrednio przed odpaleniem go próbuje włączyć kompa, to po ładowaniu ostatniego sterownika komp wykonuje jakieś operacje na dysku (mniemam, że coś w stylu chkdsku w tle przy odpalaniu trybu awaryjnego), resetuje się i dalej już awaryjny ładuje się normalnie (<1min) aż do kolejnej próby odpalenia Visty w zwyczajnym trybie.

 

Co zostało zrobione:

  • chkdsk /b /f /r wielokrotnie z trybu awaryjnego i z płyty cd "reinstall dvd" dołączonej do laptopa - za pierwszym razem znalazł 24KB w błędnych sektorach, w każdym kolejnym razie 36KB (pisal, ze jest 9 bad sektorow i tyle wpisuje do jakiegostam dziennika), nic poza tym ciekawego
  • sfc /scannow (również w trybie offline) z awaryjnego i z cd - z plików niemożnych do naprawy był tcpmon.ini i settings.ini które raczej nie są związane, ale na wszelki wypadek zastosowałem naprawy tych problemów (po tym nie robiłem już sfc)
  • cleanboot (tryb diagnostyczny w msconfig) - brak zmian
  • narzędzie diagnostyczne Della odpalane z CD (wersja ostatnia z 2009r) wykazało błąd w confidence test "can't read, replace disk" w bloku 63, w tescie drive selftest short "disk - dst self-test read error", zas w tescie "read test" wykazalo "can't read, replace disk" w blokach: 63, 27373592, 27408534, 2704696, 260547521,
  • najnowsza wersja mhdd nie wykrywa mojego dysku, z tego co wyczytalem to sie zdarza w przypadku laptopow, zwlaszcza z dyskami w standardzie AHCI (moj go uzywa), a autor sprzedal kod firmie seagate i projekt upadl,
  • odkrecilem dysk, na oko wyglada ok, ram tez sprawdzilem przy okazji wyciagajac na przemian kosci,
  • najwazniejsze: SMART dysku pokazuje w speedfanie (i innych programach tez):

    ScreenShot001.png


    ScreenShot003.png

    current pending sector count jest jak widac zwiekszony. short test i extended test w tym programie wyrzucaja po chwili "read failure", jak mniemam trafiajac na bledny blok 63 i przerywajac test

 

Towarzyszace, raczej nie zwiazane problemy:

byl problem z chipem nvidii znany od dawna (wadliwa produkcja nvidii). serwis della dal dupska niesamowicie, w skrocie wymieniana byla plyta glowna i za 1. razem nie byla oryginalna tylko jakas z odzysku, Bluetooth byl w czyms chyba topiony, sporo rzeczy nie dzialalo, ale HDD za kazdym razem trzymalem u siebie, wiec co najwyzej plyta glowna by znowu mogla byc badziewna. od 2 tygodni zas monitor pod pewnym katem otwarcia sniezy. jakby ktos byl ciekawy, dell przestal odpowiadac po 3 wizytach kompa u nich, od spodu LCD pojawily sie zabrudzenia. wszystko to jednak raczej nie wydaje sie zwiazane z problemem, ktory wyglada na bad sectory.

 

Moje wnioski:

pojawily sie bad sectory na dysku, ktore cos sie nie remapuja i wywala to winde pewnie z powodu tego, ze jeden z nich jest juz w 63 bloku dysku. wyglada na to, ze zapasowych sektorow nie uzywano dotychczas wcale, wiec w teorii powinna byc mozliwosc naprawienia tego.

 

Moje pomysly na dalsze kroki:

  • czytanie minidumpa watpie by cos dalo (ale moze sie myle, to poprawcie mnie prosze)
  • proba nadpisania zer w blednych sektorach. nie wiem jednak, czy jakis program robi to wybiorczo i nie skaszani mi reszty dysku (mam wszystko pokopiowane juz na inny komp, ale wolalbym oszczedzic sobie formatowania calego dysku). znalazlem sugerowany do tego program (skoro mhdd nie wykrywa dysku) - DiskPatch, ale wiem o nim tyle, co w jego opisie
  • jesli powyzsze nie pomoze, proba "repair install" visty z cd. problem w tym, ze najpierw bym pewnie musial wywalic SP2, bo CD (reinstallation dvd) mam z SP1, a jak czytalem, SP musza byc te same. nie wiem, czy mam pliki deinstalacyjne SP2 wciaz na dysku i nie wiem, czy w trybie awaryjnym to sie bedzie dalo odinstalowac

 

O co prosze:

  • zweryfikowanie czy moje wnioski sa poprawne
  • komentarz, czy dobrze mysle z kolejnymi krokami, czy jest cos innego, co by mozna bylo zrobic
  • opinia, czy dysk do kosza jak najszybciej, czy jeszcze nie

 

Z gory wielkie dzieki i przepraszam jesli czegos nie zalaczylem, staralem sie tyle, ile moglem i wycztywalem ze sie powinno w takim przypadku.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W crystaldisku wyniki mialem identyczne.

Przy probie wylaczenia AHCI w BIOSie wywala mi ostrzezenie, ze moge utracic wszystkie dane. Czy to bezpieczna operacja?

 

Podpialem tez dysk pod inny komp i przebadalem z innego systemu, efekt ten sam. Defragmentacja (liczylem na ruszenie tych niestabilnych sektorow) kilkukrotna nic nie dala.

 

Dalem systemowi tez troche (10min) czasu i wyglada na to, ze w zasadzie on dziala, tylko wlasnie naprostsza operacja typu odpalenie "Moj komputer" trwa z 10min.

Odnośnik do komentarza

Mimo wszystko pokaż Crystala.

W jaki sposób odpalałeś chkdsk? Powinien być uruchmiony via cmd uruchomionego jak administrator i dalej chkdsk C: /f /r /b - Enter.

Akceptujesz zgodę na sprawdzanie po restarcie i restart.

 

Zmiana trybu AHCI na IDE - tylko wówczas kiedy masz gotową płytkę z mhdd i BOOT ustawiony na CD.

Po zakończeniu testu i SMART z mhdd restart i wejście do BIOS. Przestawiasz ponownie na AHCI i restart.

To jest bezpieczne jeżeli w trybie IDE nie odpalisz Visty. Chociaż ja na swoim systemie wielokrotnie zmieniałem tryb co powodowało tylko stosowne zmiany systemowe dla woluminu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...