Skocz do zawartości

Nieobsługiwana rozdzielczość przez monitor. Jak zmienić?


PierreNik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Uszkodziła mi się karta graficzna, wymieniłem na inną.

Zainstalowałem do niej sterowniki, ale przed restartem postanowiłem zmienić też rozdzielczość. Dałem na maksymalną z możliwych, niestety nie pamiętam dokładnie jaką. Mój nowy 26,5 calowy panoramiczny monitor przy ładowaniu Pulpitu pisze Out of range; change your resolution in system into 1920 x 800 / 60 Hz. No tak, tylko jak zmienić, jak nie widzę Pulpitu?

 

Pierwsza myśl: tryb awaryjny.

A więc uruchamiam - to samo. Out of range.

 

Druga myśl: tryb VGA

A więc uruchamiam - i co? Mam widok, ale za każdym razem system się wiesza (lub komputer się restartuje). Nie zdążę nawet wyłączyć antywirusa z paska i już się wiesza.

 

Jak więc zmienić tę rozdzielczość albo jak wyeliminować zawieszki w trybie VGA? Te zawieszki miałem chyba od zawsze. Może to być związane z wentylatorem od CPU, który jest przymocowany alternatywnym sposobem (trzymające go plastikowe klamerki na płycie głównej połamały się prawie wszystkie), a może to być też kwestia zbyt wielu uruchamianych procesow w tym trybie.Myślę, że ten tryb zawsze mi się zawieszał.Choć temperatury komponentów są niskie do 29-30C.

 

Czy jest jakiś sposób aby zresetować rozdzielczość?

Jak to możliwe, że żaden monitor (a próbowałem na 2) nie chce wyświetlić danej rozdzielczości? Dlaczego taka istnieje w ustawieniach?

 

Przy normalnym uruchamianiu oraz w trybie awaryjnym (nie VGA) mniejszy monitor pokazuje komunikat:

Frequency out of range:

89 KHz / 59 Hz
Please change the display mode to
1440 x 900 with 60 Hz

 

Edit: po pewnym czasie komputer zaczął się zawieszać i restartować już przy ładowaniu z logiem XP. Dam mu trochę odsapnąć po tylu restartach i sprawdzę jeszcze raz ten wentylatorek od CPU. Jeszcze jedna kwestia: kartę graficzną tylko wpiąłem do AGP, ale na niej samej jest jeszcze jeden wtyk - do czego on służy? Niestety nie mam takiego wpięcia nigdzie wśród kabli płyty, więc zostawiłem. Karta starszego typu (ta uszkodzona) zaś była przypięta do AGP oraz jeszcze z boku podpięta, ale tam te wtyki pasowały (na obrazie prawy górny róg - taki biały prostokącik)

Edytowane przez PierreNik
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W tym prawym górnym rogu musisz podpiąć dodatkowe zasilanie z zasilacza. Wtyk typu Molex - wolny z wyjścia zasilacza.

 

O dzięki, nie wiedziałem, że to dodatkowe zasilanie. Trochę namieszałem w poprzednim opisie, ale właśnie w tej aktualnej, nieuszkodzonej (sprawnej) karcie mam w tym samym miejscu inne gniazdko, dużo mniejsze (obraz aktualnej karty Sapphire ATI Radeon HD 2600 Pro). Wtyki typu Molex mam, ale do takiego gniazdka nie mam wtyków. Nie wpiąłem i karta działa. Czy mogę działać bez dodatkowego zasilania? A może to w ogóle nie jest gniazdko? ;)

 

Opisuję dalszy ciąg problemu z tematu:

1. tato mocniej przymocował wiatraczek do CPU, dzięki czemu udało mi się wejść w tryb VGA i bez zawieszki

2. udało mi się zmienić rozdzielczość na obsługiwaną

3. mimo kilkakrotnie robionej instalacji sterowników do tej karty (Sapphire ATI Radeon HD 2600 Pro) system Windows XP dalej ich nie wykrywa. Przez to w ustawieniach mam dziwny wybór rozdzielczości i obraz jest średniawy. Sterowniki ściągane ze strony producenta Amd nie są zauważalne. A więc muszę poszukać ich gdzieś indziej?

Odnośnik do komentarza

Nie wpiąłem i karta działa. Czy mogę działać bez dodatkowego zasilania? A może to w ogóle nie jest gniazdko?  ;)

 

Do tej nowej karty koniecznie potrzebne jest dodatkowe zasilanie inaczej będą problemy, potrzebna przejściówka / trójnik powinien być przy nowej karcie w opakowaniu.

Ewentualnie dostaniesz coś takiego w sklepie komputerowym.

Odnośnik do komentarza

Do tej nowej karty koniecznie potrzebne jest dodatkowe zasilanie inaczej będą problemy, potrzebna przejściówka / trójnik powinien być przy nowej karcie w opakowaniu.

Ewentualnie dostaniesz coś takiego w sklepie komputerowym.

 

Dzięki!

 

Niestety, opakowania już prawdopodobnie nie znajdę (ta karta leżała w serwisie mojego taty kilka lat nieużywana).

Czy mógłbyś mi jeszcze pomóc z doradzeniem jakiej dokładnie przejściówki potrzebuję?

 

Fotka wejścia na karcie (4-pin?)

 

Fotka dostępnych wtyków z zasilacza 1

Fotka dostępnych wtyków z zasilacza 2

Odnośnik do komentarza

To wtyk typu Molex jak już Wiesław pisał.

 

Aha, z tego co znalazłem tutaj http://allegro.pl/sapphire-hd2600-pro-512mb-ddr2-128bit-agp-i3211634496.html ta karta wymaga wtyku Mini Molex. Okey. W takim razie to już wiem, poszukam przejściówki z Molex na Mini Molex.

 

Teraz wróćmy do software, czyli kwestii tych sterowników.

Znalazłem na stronie Sapphire sterowniki, dokładnie do tej wersji. Niestety, nic nie jest wykrywane. Co może być przyczyną? Brak dodatkowego zasilania?

Odnośnik do komentarza

Najpierw podłącz dodatkowe zasilanie a dalsza dyskusja może zdać się zbyteczna  :)

 

OK, choć udało mi się zainstalować jakimś dziwnym sposobem te sterowniki (użyłem narzędzia Windows z menadżera urządzeń, wskazałem plik .inf z rozpakowanych plików sterownika i wybrałem wśród opcji nazwę mojej karty). Po restarcie grafika jest taka jaka powinna być :). Choć jest jeden mały minus - pokazuje się jakiś błąd z programem ATI Control Panel.

 

Odezwę się w temacie, gdy podłączę już dodatkowe zasilanie :)

Odnośnik do komentarza

Chwilunia. To co widzę na TYM obrazku to bardzo mi się nie podoba. Utlenione piny czy upalone?

Dalsze działania ze sterownikami mają sens pod warunkiem sprawności karty.

 

(ta karta leżała w serwisie mojego taty kilka lat nieużywana).

 

A co to za serwis? Pomijam już fakt, że

 

1. tato mocniej przymocował wiatraczek do CPU,

 

Wymiana pasty była czy nie?

Odnośnik do komentarza

Złącze mini-molex to te, które w starszych komputerach były wykorzystywane do zasilania stacji dyskietek.

Nowsze zasilacze mogą nie mieć takiego złacza. Wtedy potzebujesz takiego: przejściówka mini Molex to Molex ( bo z foto wynika, że Molex masz przynajmniej jeden wolny) --> http://obrazki.elektroda.net/91_1285187259.jpg

 

Hmmm, ciężko chyba znaleźć ten Molex mini, ale poszuka się w niedziele na giełdzie..

 

Chwilunia. To co widzę na TYM obrazku to bardzo mi się nie podoba. Utlenione piny czy upalone?

Dalsze działania ze sterownikami mają sens pod warunkiem sprawności karty.

 

Rzeczywiście, jak patrzę na tą fotkę to też się zastanowiłem. Wyglądają na upalone. Jednak daję słowo, że w realu wyglądają normalnie :D.

Na fotce ten pierwszy pin jest niemal spalony, a w realu jest cały na złoto, troszkę końcówkę ma przyciemnioną.

 

To niefortunna gra świateł - ten pierwszy z góry jest jak przybrudzone lustereczko i odbija na sobie cień. Zaś pozostałe są bardziej matowe.

Natomiast ich nierówność jest dobrze oddana.

 

A co to za serwis? Pomijam już fakt, że

 

To serwis elektroniczny. Naprawa sprzętu TV/audio oraz radiołączności. Raczej nie zajmuje podzespołami komputerowymi. Karta przydawała się do komputera tam używanego. Wcześniej posiadał ją brat - prawdopodobnie kupił na Allegro. Przed wymianą karty tato wymienił dwa wypuklone kondensatory na płycie głównej zlokalizowane niedaleko AGP. Wcześniej myśleliśmy, że to może być przyczyną, jednak okazało się, że karta dalej źle działa.

 

Wymiana pasty była czy nie?

 

Oj nie. Chyba nie wymienialiśmy pasty od 2005r :P

Będziemy pamiętać przy następnej okazji (szkoda znów niszczyć tego przymocowania).

Aktualnie temperatura CPU nie przekracza 31C a komputer nie jest używany do gier.

 

Jednak, gdy wentylator nie jest solidnie przymocowany to potrafi się zawiesić, gdy włączę więcej programów / procesów / zakładek w przeglądarce.

 

Jeżeli już jesteśmy w tym temacie, chciałbym zapytać, czy da się wyjąć procesor z płyty głównej (oczywiście bez uszkodzenia go)?

Odnośnik do komentarza

 

Tak w razie co: Przewaliłem Allegro z jednym tylko pozytywnym wynikiem - http://allegro.pl/adapter-rozdzielacz-molex-4-pin-stacji-dyskietek-i3272601369.html , ale cena chora.

 

Tato znalazł taką końcówkę Molex Mini w okablowaniu od innego zasilacza i stworzył taki adapter.

Podpiąłem kartę - no, ale nie wiem czy to działa czy nie, bo i bez tego dobrze mi wszystko chodziło :P

 

Jedynie ten wyskakujący błąd po starcie systemu odkąd zainstalowałem sterowniki do karty.

Komunikat informuje o wymuszonym wyłączeniu się aplikacji ATI Control Panel. Czy to może być kwestia tego, że nie odinstalowałem sterowników od poprzedniej karty?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...