Skocz do zawartości

Wolne uruchamianie - freezee na CLASSPNP.SYS


Anthrox

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

 

Chciałbym zwrócić się o pomoc, ponieważ pierwszy raz zacząłem używać Windows Performance Analyzer i mimo szczegółowych logów jeszcze nie czuję tego programu, ponieważ wasz tutorial mówi tylko jak przygotować plik, aby ktoś inny sobie podejrzał loga. Pliki, które wygenerował program są dosyć duże - ~500 MB, więc na razie nie wrzucam, ale byłbym wdzięczny gdybyśmy rozwiązali wspólnie problem, żeby ktoś z uzasadnieniem na obrazku z wykresem Windows Performance Analyzer wskazał na jakiej podstawie znalazł wadliwy sterownik, a nie tylko podał rozwiązanie. Tutorial z Click! jest znacznie lepiej napisany, ale w DPC CPU Usage - sterowniki nie dojrzałem, który sterownik sprawia problemy.

Tyle tytułem wstępu, teraz szerzej opiszę problem.

 

Komputer wyposażony jest w dysk SSD, szybko się podnosił, a tutaj nagle (do końca niestety nie wiem kiedy) zaczął startować 3-4 minuty. Do takich startów, to jestem przyzwyczajony ze starych dysków talerzowych, a nie SSD. Ustaliłem, że długie uruchamianie odbywa się na ekranie z animowanym logiem Windows, czyli Pre Session Init. Pozostałe fazy przebiegają bez zarzutu.

Odpaliłem więc komputer z bardziej szczegółowym logowaniem.

Zauważyłem, że ponad dwie minuty Windows stoi przy pliku: CLASSPNP.SYS

98xj8vg.jpg

 

 

Zakładam więc, że problem sprawia jakiś sterownik - pytanie tylko - jak dojść jaki?

 

w ntblog.txt po linijke z CLASSPNP.SYS widzę sporo:

 

Did not load driver @hal.inf,%acpi_amd64.devicedesc%;ACPI x64-based PC
Did not load driver @cpu.inf,%intelppm.devicedesc%;Intel Processor
Did not load driver @cpu.inf,%intelppm.devicedesc%;Intel Processor

Ostatni test dla pewności - z msconfig.

Uy0sexA.png

 

 

Przy takim ustawieniu komputer nie wisi na CLASSPNP.SYS - grzmi silnikami odrzutowymi jak ksiądz z ambony.

 

Jednak, gdy dam tryb diagnostyczny tj. wyłączymy wszystkie usługi i programy:

3wYkzMo.png

komputer ponownie długo wstaje.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Witam na forum,

 

po pierwsze - dzięki za miłe słowa odnośnie mojego tekstu na blogu na zine.net.pl :) Tu na forum mój tekst o WPT ma charakter techniczny i jego zadaniem jest pomóc ludziom w samodzielnym przygotowaniu odpowiednich plików, a dodatkowe opisy tylko by to zaciemniły, dlatego nie ma nic o analizie, w której staram się pomagać właśnie na odpowiednich forach systemowych.

Nie będę Cię oszukiwał - bez zajrzenia do logu mam marne szanse, żeby cokolwiek ustalić, dlatego jeśli możesz, to spakuj przygotowany log i wrzuć na speedyshare.com, a tu daj link.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Witam na forum,

 

po pierwsze - dzięki za miłe słowa odnośnie mojego tekstu na blogu na zine.net.pl :)

Ooo, skoro sam autor artykułu się odezwał, to już jestem pewny, że problem zostanie rozwiązany ;)

 

 

Nie będę Cię oszukiwał - bez zajrzenia do logu mam marne szanse, żeby cokolwiek ustalić, dlatego jeśli możesz, to spakuj przygotowany log i wrzuć na speedyshare.com, a tu daj link.

 

Myślałem, że plik jest słabo podatny na kompresję, ale na szczęście spakowany mało zajmuje (po rozpakowaniu ~1GB)

Użyłem komendy:

 

xbootmgr -trace boot -traceflags latency+dispatcher -stackwalk profile+cswitch+readythread -notraceflagsinfilename -postbootdelay 180 -resultpath c:\temp

LOG

 

Tak jak wspomniałem wyżej - na podstawie Twojego tutoriala próbowałem sam dojść co powoduje u mnie wolny start, analizując m.in. count poszczególnych elementów, ale tyle tu informacji, że się zgubiłem (nie znalazłem np. tak ładnie wyszczególnionych sterowników jak w Twoim tutku, a jedynie ogólne podsumowanie, że na Pre Session Init jest długi start) więc z przyjemnością przeczytam komentarz eksperta od tego programu :)

Edytowane przez Anthrox
Odnośnik do komentarza

:)

No i wszystko jasne. Masz problem ze sterownikiem ArcSoft, pisałem już o tym tu: [KLIK]

W tego typu przypadkach istotne jest przejrzenie Generic Events Summary. System w fazie boot pracuje jednowątkowo, więc problem z załadowaniem sterownika blokuje wszystko inne - od razu widać dłuuuugą przerwę do następnego zdarzenia - wystarczy tylko zajrzeć do Microsoft-Windows-CodeIntegrity/Microsoft-Windows-CodeIntegrity/ValidateFileHash/win:Start/System/ValidateFileHash. W x64 sterowniki w fazie boot muszą być wszystkie podpisane cyfrowo, inaczej system odmawia współpracy.

Jak już ustalisz, który sterownik powoduje przerwę, to zaglądasz do Processes Lifetimes -> Image Summary Table i masz wszystkie dane o nieszczęśniku (producent, wersja, data pliku, rozmiar, etc.)

 

Wydawało mi się, że już o tym pisałem na blogu, a przynajmniej chciałem :) Rozumiem, że mogę wykorzystać Twój przypadek (o ile podane w linku rozwiązanie zadziała u Ciebie) do kolejnego tekstu na blogu? :)

 

m.g.

 

PS Dlaczego masz wyłączoną usługę "Wstępnego ładowania do pamięci"?

 

m.

Odnośnik do komentarza

Czyli chodzi o tę przerwę (pic #1 zaznaczone na czerwono, pic #2 strzałka):

 

PIC #1

wqmaQij.png

 

PIC #2

DIfMFdu.png

 

Odinstalowałem TotalMedia i system startuje o niebo szybciej (idealnie nie jest, bo zanim pokaże się "Zapraszamy" upływa ~1m:10s, a wiem, że mój rekord na świeżym systemie to ~35s), ale z obecnego wyniku również jestem zadowolony.

 

 

 

Wydawało mi się, że już o tym pisałem na blogu, a przynajmniej chciałem :) Rozumiem, że mogę wykorzystać Twój przypadek (o ile podane w linku rozwiązanie zadziała u Ciebie) do kolejnego tekstu na blogu? :)

Pewnie, im więcej przykładów użycia tego tools'a tym człowiek szybciej go ogarnie ^_^ tylko nie zapomnij na obrazku strzałką wskazać obszaru, na który należy zwrócić szczególną uwagę, bo tutaj jest tyle danych, że nowemu trudno się połapać.

 

 

Dlaczego masz wyłączoną usługę "Wstępnego ładowania do pamięci"?

Dawno temu wyczytałem, że jak ktoś ma system postawiony na dysku SSD, to ta usługa jest zbędna. Na szybko znalazłem jeden z artykułów na ten temat: Click!

Odnośnik do komentarza

Fakt, to SSD - jakoś skupiłem się na sterowniku i oczywiście nie zwróciłem uwagi na informację o dysku. Sam Microsoft o tym pisze w różnych miejscach: [KLIK]. Właściwie system sam powinien wyłączyć tę usługę po zauważeniu, że jest na dysku ssd.

 

Odnośnie dłuższego startu - możesz zapodać kolejny log? (może być bez -prepSystem). Wyłącz wcześniej Steam.exe - generuje spore obciążenie dysku, uTorrent (podobnie), KMService (a fuj!), pomyśl nad czasowym usunięciem Kasperskiego (testowo - to jest główny winowajca).

Pierwsze 10 sekund to ładowanie urządzeń - głównie dodatkowych dysków i chyba wiele tu się nie da ugrać. Gdyby nie one, mógłbyś w tej fazie zejść z czasem poniżej 2 sek. (zrób sobie zrzut pnp zgodnie z moim opisem i posortuj po dodatkowej wyliczonej kolumnie (EndTS-StartTS)), a zobaczysz ArcCtrl oraz dyski :)

 

Ja korzystam raczej z xperfview, ale tak - to tu. Musiałbyś dodać sobie nieco więcej kolumn i inaczej je poukładać, ale w efekcie dostaniesz mniej więcej to samo.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Wyłączyłem:

 

- Steam.exe

- wyłączyłem uTorrent.exe

- KMService - wyłączyłem (w sumie myślałem, że pakiet Office nie będzie bez niego sobie radził, ale widocznie nie ma problemów)

- Kasperskiego odinstalowałem

- Evga Precision - odinstalowałem, bo widzę, że niepotrzebnie zżera mi sekundy RTCore64.sys

 

Różnica nie była zachwycająca - raptem ~5-10s różnicy.

 

Postanowiłem jednak zrobić eksperyment. Gdy napisałeś, że dużo czasu zżerają dyski odłączyłem wszystkie i magicznie system natychmiastowo się podnosi (jakbym dopiero co zrobił reinstall) (różnica ~30-40s).

Moja konfiguracja wygląda tak: SSD + macierz RAID5 z 3 dysków + dodatkowy WD Green.

Okazało się, że tylko WD Green sprawiał problem - wystarczyło go odłączyć, żeby system nie dostawał czkawki. Muszę go sprawdzić pod kątem bad sectorów, a najlepiej przy okazji formata walnę.

Chcę jednak podkreślić, że wcześniej robiłem próbę z demontażem dysków (zostawiając SSD), ale wtedy nie zauważyłem szybszego uruchamiania, ponieważ swoje zrobił ArcCtrl.

 

Wrzucam LOG 2, chociaż na nim widać już tylko efekty "szifu".

 

Bardzo Ci dziękuję m.g. - nieomylnie wskazałeś co dolega mojemu systemowi :lol:

 

a korzystam raczej z xperfview, ale tak - to tu. Musiałbyś dodać sobie nieco więcej kolumn i inaczej je poukładać, ale w efekcie dostaniesz mniej więcej to samo.

Do analizy mojego problemu też go użyłeś? Bo wg Twojego tutka jest on raczej przeznaczony dla starszych systemów.

 

Gdyby nie one, mógłbyś w tej fazie zejść z czasem poniżej 2 sek. (zrób sobie zrzut pnp zgodnie z moim opisem i posortuj po dodatkowej wyliczonej kolumnie (EndTS-StartTS)), a zobaczysz ArcCtrl oraz dyski :)

możesz zarzucić pic'sem jak u Ciebie wygląda? Grzebałem w Generic Events Summary, ale chyba źle szukam, bo np. wiem z Twojego tutka, że korzystając z kieszeni USB szukam tak naprawdę usbport.sys - a jak się to ma w przypadku dysków SATA/RAID - szukam AHCI/RAID?

 

PS

postanowiłem zmienić Kaspersky na Eseta :)

 

PPS

Jako bonus dodaję log S.M.A.R.T. dla WD Greena.

ewNEKXC.png

Pozostaje mi remap MHDD, ale pobawię się dopiero, jak załatwię nowy dysk ;)

Edytowane przez Anthrox
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...