Skocz do zawartości

Wyłączenie heurystyki


Rekomendowane odpowiedzi

Zdenerwowany tym, że Avira w kółko wykrywała mi jakieś "malware" HEUR, wyłączyłem heurystykę. Wiem na 100%, że to żaden wirus, po prostu cookie z pewnego forum (bynajmniej nie warezowego). Ale Avira ciągle się o to, darła i skutecznie blokowała mi mozliwość logowania się na forum, wiec to wyłączyłem. I teraz się zastanawiam. Po co ta heurystyka w ogóle jest potrzebna? Wiem, że czasem potrafi wykryć jakiś wrerdny programik, ale czy rzeczywiście warto się na nią zdawać? Masa programów jest "dzięki" temu traktowana jako wirusy, malware, choć wcale nimi nie jest. Efekt taki, ze ciągle są fałszywe alarmy. A Wy jak uważacie? Zdaję sobie sprawę że wyłaczenie heurystyki może zwiększyć szanse infekcji, ale czy rzeczywiście jest ona niezbędna? W końcu komputer nie myśli to nie HAL9000...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Heurystyka na podstawie już zgromadzonych zachowań dzisiejszych zagrożeń, zakwalifikowanych jako niebezpieczne próbuje przeanalizować skanowany obiekt, który nie ma jeszcze sygnatury wykrywającej i stwierdzić, czy można zakwalifikować go jako niebezpieczny. Pozwala to na ochronę w czasie pomiędzy pojawieniem się zagrożenia a udostępnieniem sygnatury wykrywającej, czyli wykrywanie nieznanych wirusów, trojanów itd. Niestety wiąże się to z pewną ilością fałszywych alarmów np. aplikacje do odzyskiwania haseł z systemu i przeglądarek mogą być zakwalifikowane jako niebezpieczne.

Sam mam zainstalowaną Avirę free i często również pojawia mi się komunikat o wykryciu np. 'HEUR/HTML.Malware [heuristic]' ale ignoruje to, jeżeli wiem że element jest OK. Komunikat taki pojawia się zawsze jak wchodzę na forum PC Format. Ale myślę, że lepiej pozostawić ją włączoną, ewentualnie zmniejsz czułość na Low detection level.

Odnośnik do komentarza

Zdenerwowany tym, że Avira w kółko wykrywała mi jakieś "malware" HEUR, wyłączyłem heurystykę. Wiem na 100%, że to żaden wirus, po prostu cookie z pewnego forum (bynajmniej nie warezowego). Ale Avira ciągle się o to, darła i skutecznie blokowała mi mozliwość logowania się na forum, wiec to wyłączyłem. I teraz się zastanawiam. Po co ta heurystyka w ogóle jest potrzebna? Wiem, że czasem potrafi wykryć jakiś wrerdny programik, ale czy rzeczywiście warto się na nią zdawać? Masa programów jest "dzięki" temu traktowana jako wirusy, malware, choć wcale nimi nie jest. Efekt taki, ze ciągle są fałszywe alarmy. A Wy jak uważacie? Zdaję sobie sprawę że wyłaczenie heurystyki może zwiększyć szanse infekcji, ale czy rzeczywiście jest ona niezbędna? W końcu komputer nie myśli to nie HAL9000...

 

Wyślij plik do labu Aviry, to najpóźniej za kilka dni nie będzie tego FP:

http://analysis.avira.com/samples/index.php

 

Jeżeli używasz ostrożnie komputera lub stosujesz mocną ochronę proaktywną, to możesz w ogóle wyłączyć antywirusa.

Jeżeli chodzi o heurystykę Aviry, to spróbuj obniżyć ją o jeden poziom. Możesz także zainstalować Avasta lub MSE, które generują znacznie mniej fałszywych alarmów.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...